Jump to content

Maxxx Nano ''To βάπτισμα''


stathis200

Recommended Posts

για σου φιλε ειμαι καινουργιος στο forum με λενε σπυρο ηθελα να σου πω σχετηκα με την επιλογη σου για το red sea max το οποιο και εγω εδω και ενα μηνα βασανιζομουν στο να το παρω η να μην το παρω αλλα απο τοτε που αποφασησα να αρχισω ενα θαλλασινο ενυδρειο ψαχνοντας σε παρα πολλα μαγαζια και βλεποντας παρα πολλα ενυδρεια μολης ειδα το red sea max το ερωτευτικα :hysterical: εχει τα παντα μεσα και ειναι ενα παρα πολυ ομορφο και διακριτικο ενυδρειο ετσι λοιπον και εγω μετα απο πολυ σκεψη το παραγγειλα και μεσα στην εβδομαδα θα το εχω καλοριζικο μας λοιπον μονο εναν ενδιασμο ειχα και θα εχω εαν χτυπα ξυλο παθει ποτε κατι οτι και αν ειναι αυτο εαν θα υπαρχει ανταλλακτικο η αν θα μπορουμε να το αντικαταστισουμε με κατι παρομοιο η και καποιας αλλης εταιριας η θα φαμε κανα χωντρο πακετο σαν και αυτο που δωσαμε και το αγωρασαμε τεσπα ευχαρηστο για την γνωριμια και θα ηθελα να με ενημερωσεις με την εξελιξη του νεου σου red sea max και ας ελπισουμε πως καναμε σωστη επιλογη καλα συνεχεια σου ευχομαι. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 231
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σπύρο καταρχήν σε καλοσορίζω στην παρέα του Αquazone.. :thumbup:

Εδώ όλα τα παιδιά είναι πρόθυμα να σε βοηθήσουν στα πρώτα σου βήματα στο θαλασσινό.

Το RedSeaMax είναι μια πολύ καλή επιλογή.

Designato και όμορφο.

Οι χρήστες του ΜΑΧ αυξάνονται παγκοσμίως με εκθετικό ρυθμό.

Στο reefcentrel το Redseamax club έχει φτάσει τα 1000 posts με πολλούς users και 36 σελίδες.. :hysterical:

Είσαι τυχερός γιατί έχω πλέον την εμπειρία και τις γνώσεις, για τις δυσκολίες και τις ιδιομορφίες του Max.

Όσο αναφορά το support της RED SEA μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι είναι άψογοι.

Εγώ μίλησα απ'ευθείας με τα κεντρικά και μου έστειλαν τα ανταλλακτικά δωρεάν σε 1 μέρα . :hysterical:

Οπότε μην ανυσηχείς.

Άρχισε με διάβασμα που θα σε βοηθήσει αργότερα.

Kαι βάζε και καμιά τελεία στα post για να σε καταλαβαίνουμε καλύτερα.

καλή συνέχεια και καλορίζικο...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ όλα τα παιδιά είναι πρόθυμα να σε βοηθήσουν στα πρώτα σου βήματα στο θαλασσινό.

Το RedSeaMax είναι μια πολύ καλή επιλογή.

Designato και όμορφο.

Οι χρήστες του ΜΑΧ αυξάνονται παγκοσμίως με εκθετικό ρυθμό.

Στο reefcentrel το Redseamax club έχει φτάσει τα 100Σπύρο καταρχήν σε καλοσορίζω στην παρέα του Αquazone.. :hysterical:

0 posts με πολλούς users και 36 σελίδες.. :hysterical:

Είσαι τυχερός γιατί έχω πλέον την εμπειρία και τις γνώσεις, για τις δυσκολίες και τις ιδιομορφίες του Max.

Όσο αναφορά το support της RED SEA μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι είναι άψογοι.

Εγώ μίλησα απ'ευθείας με τα κεντρικά και μου έστειλαν τα ανταλλακτικά δωρεάν σε 1 μέρα . :thumbup:

Οπότε μην ανυσηχείς.

Άρχισε με διάβασμα που θα σε βοηθήσει αργότερα.

Kαι βάζε και καμιά τελεία στα post για να σε καταλαβαίνουμε καλύτερα.

καλή συνέχεια και καλορίζικο...

Σε ευχαρηστο Σταθη που μου απαντησες στα ερωτηματα μου και πηστευω πως θα μου φανεις αρκετα χρησιμος και εσυ και τα υπολοιπα παιδια του forum για το ξεκινημα μου στο θαλασσινο ενυδρειο.πιστευω πως εκανα σωστη επιλογη να ασχοληθω με αυτο το χομπι αν και οι γνωσεις μου μεχρι τωρα ηταν αρκετες αλλα στο γλυκο νερο. ελπιζω να τα καταφερω τεσπα καλος σας βρηκα λοιπον....... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: στην παρεα μας....

Αψογη επιλογη το red sea max.. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαρηστο Σταθη που μου απαντησες στα ερωτηματα μου και πηστευω πως θα μου φανεις αρκετα χρησιμος και εσυ και τα υπολοιπα παιδια του forum για το ξεκινημα μου στο θαλασσινο ενυδρειο.πιστευω πως εκανα σωστη επιλογη να ασχοληθω με αυτο το χομπι αν και οι γνωσεις μου μεχρι τωρα ηταν αρκετες αλλα στο γλυκο νερο. ελπιζω να τα καταφερω τεσπα καλος σας βρηκα λοιπον....... :thumbup:

να εισται καλα ρε παιδια μου εφυγε ενα πολυ μεγαλο βαρος δεν ηξερα αν εκανα καλα η μπαρουφα που το πειρα. αλλα τελικα ακουω καλα λογια απο ολους αλλα και απο ξενα side που ειδα. και παλι καλος σας βρηκα ελπιζω απο εβδομαδα να καταφερω να κανω τις πρωτες μικρο εργασιες. αν και λογο της αγορας του που ητν καπος ακριβη δεν μου εμεινε και μεγαλο αποθεμα απο λεφτα αλλα πιστευω σιγα σιγα να αρχισω να το φτιαχνω γιατι χρονος υπαρχει τεσπα αυτα. παντος θα ειναι συχνες οι ερωτησεις μου γιατι εχω μεγαλη απειρια επανω στο θαλασσινο ελπιζω να μην σας ζαλισω............!!!!!!!! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μας φίλε της red sea!!!

Ελπίζω να πάνε όλα καλά!!!

Περιμένουμε την εξέλιξη και ένα νέο θέμα απο εσένα!

Link to comment
Share on other sites

Και μια πολύ νέα προσπάθεια για να δείξουμε όλοι οι RSM Reefers τις δημιουργίες μας, με την ενεργό συμμετοχή μου .... :thumbup:

http://www.rsmreefers.com/gallery8.htm

http://www.rsmreefers.com

Link to comment
Share on other sites

ωραιο ειναι!

εχει και μερικες ομορφες φωτο

ποσα καθαρα λιτρα ειναι το rsm?

εννοω χωρος του ενυδρειου γιατι λογικα στα

34 γαλονια πρεπει να βαζουν και το χωρο

που ειναι ολα τα "εργαλεια"

Link to comment
Share on other sites

Specifications on the tank from RSM:

Total system volume 130 liters (34 gallons)

Aquarium volume 110 liters (29 gallons)

Filter volume 20 liters (5 gallons)

Aquarium length 610 mm (24")

Aquarium width 500 mm (19.7")

Aquarium height 500 mm (19.7")

Total height 612 mm (24.1")

Glass thickness 8 mm (5/16")

Link to comment
Share on other sites

Specifications on the tank from RSM:

Total system volume 130 liters (34 gallons)

Aquarium volume 110 liters (29 gallons)

Filter volume 20 liters (5 gallons)

Aquarium length 610 mm (24")

Aquarium width 500 mm (19.7")

Aquarium height 500 mm (19.7")

Total height 612 mm (24.1")

Glass thickness 8 mm (5/16")

Γεια σου φιλε Σταθη ηθελα να σε ρωτησω σχετηκα με την κατασκευη που εκανες για την βαση του βραχου. γιατι θελω να φτιαξω και εγω μια ιδια για το RSM μου.Ηθελα να σε ρωτησω σχετηκα με την σχαρα που ειδα στην φωτογραφια την πειρες ετοιμη και αν ναι απο που και πως την ζητησες? οπως και για τους σωληνες που ειδα μονο σου της τρυπησες και αν για ποιον λογο.Να φανταστεις ειμαι μηχανικος ξερω να κανω μετατροπες σε αυτοκινητα αλλα για κατι τετοιο κολλαω πως θα το κανω εαν μπορουσες να με βοηθησεις εστο στο περιπου θα σου ημουν ευγνωμον.ευχαρηστω εκ τον προτερων........ΣΠΥΡΟΣ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε Σταθη ηθελα να σε ρωτησω σχετηκα με την κατασκευη που εκανες για την βαση του βραχου. γιατι θελω να φτιαξω και εγω μια ιδια για το RSM μου.Ηθελα να σε ρωτησω σχετηκα με την σχαρα που ειδα στην φωτογραφια την πειρες ετοιμη και αν ναι απο που και πως την ζητησες? οπως και για τους σωληνες που ειδα μονο σου της τρυπησες και αν για ποιον λογο.Να φανταστεις ειμαι μηχανικος ξερω να κανω μετατροπες σε αυτοκινητα αλλα για κατι τετοιο κολλαω πως θα το κανω εαν μπορουσες να με βοηθησεις εστο στο περιπου θα σου ημουν ευγνωμον.ευχαρηστω εκ τον προτερων........ΣΠΥΡΟΣ :thumbup:

Σχετικά με την σχάρα θα την βρείς

Φωτισμός Κοντορήγα, Ν.Κόσμος

Ειδικοί λαμπτήρες -Ηλεκτρολογικό υλικό - Επαγγελματικός και Οικιακός Φωτισμός

Ιππώνακτος 44 - Ε.Πίσσα 79 Νέος Κόσμος 117 44 Αθήνα

τηλ: 2109010138, 2109021821, 2109013812 FAX: 2109013093

Το σωληνάκι PVC και τα δεματικά από ηλεκρολογικά π.χ. καυκάς.

Οι τρύπες έγιναν για να υπάρχει ροή νερού και μέσα στο σωλήνα.

Αν μπορείς να τοποθετήσεις τον βράχο σου έτσι ώστε να έχεις πολύ μικρή επιφάνεια που να ακουμπάει στην άμμο, τότε μην βάλεις βάση.Μπορείς να πάρεις ένα πλατύ κομμάτι βράχου και να ακουμπάει σε μικρά βραχάκια-βάσεις.Στα ξένα set-up δεν έχει βάση κανένας.

Αυτό που έχει μεγάλη σημασία όμως είναι η καλή κυκλοφορία γύρω απο το βράχο (με 6025 ή κοralia) και η καλή ανατάραξη επιφάνειας.Δώσε βάση εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρηστω πολυ φιλε Σταθη για της πληροφοριες σου σχετικα με την βαση αμεσως την επομενη μερα πηγα και την πηρα οπως και ολα τα υπολοιπα για την κατασκευη του.Μου πιασαν λιγο τον Κ......!!!!!! :thumbup: σχετικα με το pvs αλλα τεσπα τι να εκανα αφου δεν εβρησκα αλλου.Αυριο θα ξεκινησω την κατασκευη της για να μπορεσω μεσα στην εβδομαδα να τοποθετησω μερικα κομματια βραχου.Ο αραγονιτις μπηκε και στην σωστη ποσοτητα λιγο νεκρος και απο επανω ο ζωντανος <carib-sea>λεπτοκοκος αμμος.οσο για την βαση πιστευω πως δεν χρειαζαιτε να γινει πολυ μεγαλη απλα να αφησω ενα κενο δεξια και αριστερα και αρκετο απο μπροστα.Τεσπα αυτα μολις ειμαι ετοιμος και προχωρησω λιγο ακομα θας σας στειλω της πρωτες φωτογραφιες απο το RSM μου........!!!!!!!! :angry::wacko::wacko: λοιπον τα λεμε και ευχαρηστω πολυ και παλι για ολες της πληροφοριες :thumbup::hysterical::hysterical::AAGGGHHH::thaman::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οι διακοπές τελείωσαν και δυστυχώς είχα 12ωρη διακοπή της ΔΕΗ για άγνωστο λόγο και απώλεια του Yellow. :thumbup::hysterical::hysterical: .

Tελικά ούτε εγώ κατάφερα να κάνω την εξαίρεση στο κανόνα

Αν είναι να συμβεί κάτι στραβό , αυτό θα συμβεί στις διακοπές σου , Merfy.

Τα καλά τώρα είναι ότι τα κοράλια δεν πάθανε τίποτα (εκτός απο ένα φραγκάκι που άσπρισε λίγο η βάση του).

Αντιθέτως η ανάπτυξη είναι σπουδαία...

post-2654-1188020737_thumb.jpg

post-2654-1188020751_thumb.jpg

post-2654-1188020769_thumb.jpg

post-2654-1188020787_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φέτος η αγαπημένη μας συνεργάτιδα ΔΕΗ, μας ταλαιπώρησε αρκετά.

Τα κοράλλια σου δείχνουν μια χαρά. Ευτυχώς που είχες τις λιγότερες απώλειες.

Καλό φθινόπωρο.

Link to comment
Share on other sites

Η ΔΕΗ φέτος δεν ηταν με το μέρος μας!!!

Ειχα και εγω προβλήματα μέσα στο καλοκαίρι!!!

Προσπαθησα να σωσω λίγο την κατάσταση με ένα ups. Κάτι έγινε...

Εύχομαι να μην έχουμε και εκ νέου διακοπές απο την ΠΟΛΥΑΓΑΠΗΜΕΝΗ μας ΔΕΗ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mετά απο αρκετή σκέψη ,μπήκε ένα μικροσκοπικό zebrassoma (1,5 cm).

Eίναι ακόμη πολύ νωρίς για να δώ πώς θα τα πάει , αλλά όπως πάντα στην αρχή με προβληματίζει το τάισμα του.

Διαβάζω σε αρκετά βιβλία και sites ότι τα περισσότερα tangs είναι φυτοφάγα.

http://www.fishdomain.com/forums1/index.ph...=articles;aid=2

Ετσι λοιπόν η διατροφή τους πρέπει να περιέχει κάτι απο μαρούλι-σπανάκι-μπρόκολο-κολοκύθι.

Οι περισσότεροι αρκούμαστε σε flakes-mysis-artemia ....

Eσείς ταίζετε πρασινάδα , και αν ναι με ποιό τρόπο ??

Επίσης μια άλλη διαπίστωση που έκανα αυτό το διάστημα , είναι η μεταβολές του PH σε σχέση με τον αερισμό του χώρου.

Με κλειστά παράθυρα και air-condition σε 24ωρη λειτουργία το PH ήταν 7,85 βράδυ 8,1 μέρα.

Με ανοιχτά παράθυρα 8,1 βράδυ 8,38 μέρα.

Το διπλοτσεκάρισα με την ίδια παροχή σε kalk και χωρίς buffer.

Τεράστια διαφορά :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

θυμα και εγω των διακοπων της ΔΕΗ

τι να κανουμε!!

σκεφτομαι και εγω να βαλω ενα yellow και με προβληματιζει και εμενα το ταισμα του.

και με τους κλοουν ειχα προβλημα αλλα σιγα σιγα εμαθαν.

αυτοι ηταν μονοι τους ομως.

αν βαλω τελικα το yellow θα ειναι πολυ δυσκολο να μαθει!

μεχρι να δει την τροφη τα αλλα θα την εχουν κανει ταρατσα

οποτε θα μενει νηστικος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μη σας προβληματίζει το τάισμα σε ψάρια που δεν είναι κάποιο είδος περίεργο και τρώει εξειδικευμένες τροφές. Εχει τύχει ψάρι που έτρωγε σα παλαβό στο μαγαζί να κάνει 3-4 ημέρες να φάει στο καινούργιο ενυδρείο. Μέχρι και μία εβδομάδα είναι φυσιολογικό να μη φάει το ψάρι. Οταν είναι και μόνο του βέβαια είναι χειρότερα τα πράγματα γιατί αν υπάρχουν άλλα ψάρια υπάρχει ζήλεια και περιέργεια σε αυτό που τσιμπολογούν τα υπόλοιπα.

Είναι αρκετό το σοκ της διπλής μεταφοράς σε σύντομο σχετικά διάστημα. Το πρόβλημα υπάρχει εαν αυτές τις πρώτες ημέρες νηστείας εμφανιστεί κάποια αρρώστια όπου εφόσον εξακολουθεί να μη τρώει υπάρχει πρόβλημα εξασθένισης και μειωμένης άμυνας του οργανισμού.

Link to comment
Share on other sites

Στάθη σπυρουλινα της ocean καθώς και formula 2 σε συνδυασμό με αποξηραμένη πράσινη και κόκκινη άλγη θα εξασφαλίσουν ένα καλό διαιτολόγιο στο νεαρό tang σου …

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα περισσότερα tang, ιδιαίτερα αυτά που αναφέρουμε, δεν παρουσιάζουν κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα στο να εκπαιδευτούν να δέχονται εξωτερική τροφή.

Παρόλα αυτά, όμως η διατροφή τους εξασφαλίζεται από τα είδη της άλγης που αναπτύσσονται συνέχεια σε ένα κλειστό σύστημα. Αυτός άλλωστε είναι και ο λόγος ύπαρξής τους στα ενυδρεία μας και γίνεται εμφανής, με τη συνεχή βοσκή του ψαριού στα βράχια και τα τζάμια, κυρίως και με την ταυτόχρονη υπερπαραγωγή περιττωμάτων.

Το μαρούλι και το σπανάκι, είναι ένα καλοδεχούμενο είδος τροφής για τα συγκεκριμένα ψάρια, ιδίως το πρώτο. Πολλοί χρησιμοποιούν, όπως και εγώ παλαιότερα, (που ήμουν νέος και δεν ήξερα πως να σκοτώσω τον ελεύθερο χρόνο μου), αυτούσια φύλλα κρεμασμένα σε μανταλάκι, ειδικά για μεγάλα ψάρια. 'Όταν, όμως πρόκειται για μικρά ψαράκια, όπως το δικό σου, τα φύλλα είναι ευκολότερο να καταναλωθούν, όταν παραμείνουν για λίγες ώρες στην κατάψυξη ή τα βουτήξουμε για πολύ λίγη ώρα σε βραστό νερό.

Να σου ζήσει ο νέος!!!

Κρίνοντας από το 45λιτρο nano μου, όπου η δίαιτα πάει σύννεφο, είμαι σίγουρος πως το ψαράκι σου δεν θα έχει κανένα διατροφικό πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το ψαράκι σου Στάθη!

Αυτά που ανέφερε ο Θανάσης είναι στο διαιτολόγιο των tang μου και δείχνουν να τα εκτιμούν ιδιέτερα!!!

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

post-2654-1189243412_thumb.jpgH Xenia έχει μεγαλώσει πολύ και θα κουρευτεί άμεσα.

Όποιος θέλει να έρθει και να πάρει ένα καλό φραγκάκι μου γράφει.

MODS ΛΙΓΟ ΧΩΡΟ για καμιά foto ???????

Link to comment
Share on other sites

Στάθη ο χώρος των φωτογραφιών τροποποιείται, μόνο από τους Admins. Το αίτημά σου έχει ήδη μεταβιβαστεί αλλά λόγω του φόρτου των ημερών, πιθανά να μην βρέθηκε χρόνος να το πραγματοποιήσουν.

Κάνε και μια ανακοίνωση του αιτήματός σου στο: AQUAZONE Forum & Portal

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Νίκο..

Τα φραγκάκια πήγαν στον Απόστολο.

Να και ένα πολύ χρήσιμο videaki για την αναπαραγωγή της Xenia.

http://www.garf.org/MPegs/XeniaPropagation.mpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...