Jump to content

Maxxx Nano ''To βάπτισμα''


stathis200

Recommended Posts

Μπράβο Σταθη.Η καλή δουλειά από την αρχή φαίνεται. :hysterical:

Με το θέμα heliofungia θα συμφωνήσω ότι είναι ένα πολύ δύσκολο κοράλλι και πραγματικά αυτή του Νίκου είναι η εξαίρεση του κανόνα. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 231
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ελπίζω να κάνω την δεύτερη εξαίρεση ... :hysterical:

Τάσο διάβασα εδώ http://www.reefpedia.com/index.php/Heliofungia

ότι αν πεθάνει δεν την βγάζουμε απο το ενυδρείο αλλά την αφήνουμε μέσα.

Propagation

While forced propagation is not recommended, oftentimes what is considered a "dead" skeleton will actually contain many tiny Heliofungia left by the mother colony in an attempt to reproduce before dying off.

If you happen to lose a Heliofungia, by all means, do not remove the skeleton! In a couple to several months, you may be pleasantly surprised to see many tiny Heliofungia colonies growing on what you thought was a deal skeleton! :rasp::rasp:

τι προτείνετε για τάισμα ??

μικρά pellets ?? Κατεψυγμένο mysis ??

Μάριε η αναπλήρωση δεν έχει καμία σχέση με του istella.Eίναι πλήρως ηλεκτρονική.

Η αντλία που χρησιμοποιώ είναι της tunze (spare part απο το osmolator) .Kόστος 20 ευρώ περίπου.

Για sunset-sunrise πήρα dimmable osram ballast 2x55watt κόστος 33 ευρώ και diy automatic 0-10volts.

Θα ακολουθήσουν φώτος-σχέδια..

Link to comment
Share on other sites

τι προτείνετε για τάισμα ??

μικρά pellets ?? Κατεψυγμένο mysis ??

Κατεψυγμένες Mysis, Artemias, μικροκομμενες γαριδες και αλλα σχετικα... οχι pellets και flakes εσυ (ισως να τρωει καποια οταν ριχνεις για τα ψαρια)...

Τα πας τελεια :hysterical::rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ Στάθη για τη πληροφορία :hysterical: ..

.. φοβήθηκα μήπως επιβαρύνει το νερό μου . :rasp: .

Link to comment
Share on other sites

Μάριε η αναπλήρωση δεν έχει καμία σχέση με του istella.Eίναι πλήρως ηλεκτρονική.

Η αντλία που χρησιμοποιώ είναι της tunze (spare part απο το osmolator) .Kόστος 20 ευρώ περίπου.

Για sunset-sunrise πήρα dimmable osram ballast 2x55watt κόστος 33 ευρώ και diy automatic 0-10volts.

Θα ακολουθήσουν φώτος-σχέδια..

Κάνε μια παρουσίαση στην κατηγορία του εξοπλισμού.

Μας ενδιαφέρει άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο πολύ δυνατο ξεκίνημα!!! και πολυ όμορφο setup , αν βρεις χρόνο πες μας σε παρακαλώ για το "DYI refugium σε κάννιστρο με submersible light " είμαι στη διαδικασία μετατροπής σε refugium ενος EHEIM 2224 και κάθε ιδέα είναι ευπρόσδεκτη . Είδες άνοδο τις θερμοκρασίας και για το λογο αυτό δεν το δουλεύεις;

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο πολύ δυνατο ξεκίνημα!!! και πολυ όμορφο setup , αν βρεις χρόνο πες μας σε παρακαλώ για το "DYI refugium σε κάννιστρο με submersible light " είμαι στη διαδικασία μετατροπής σε refugium ενος EHEIM 2224 και κάθε ιδέα είναι ευπρόσδεκτη . Είδες άνοδο τις θερμοκρασίας και για το λογο αυτό δεν το δουλεύεις;

To φίλτρο που έχεις για αυτή τη δουλειά είναι ότι πρέπει.. :hysterical:

Μόλις βρώ χρόνο (postara το Osmolator και με κούρασε λιγάκι) θα βάλω τις οδηγίες κατασκευής του με εύκολο diy submersible light κ.α.

Τα 10 watt εσωτερικού φωτισμού ανεβάζουν λίγο την θερμοκρασία σου (ανάλογα με τα λίτρα)..

Link to comment
Share on other sites

:thumbup::hysterical::rasp::rasp::thumbup::P:P:rasp:

Είμαι πολύ χαρούμενος γιατί .......

Το MAXaki μου μπήκε στο επίσημο site της RED SEA.

Mετά από μια επικοινωνία με τον Product Manager της RedSea (αφορμή ήταν το upgrade στο moonlight) μου έστειλαν μερικά δωράκια και μου έκαναν την τιμή να φιλοξενήσουν το ενυδρειάκι μου στο επίσημο site ..

http://www.redseamax.com/redseamax/Red_Sea...stimonials.html

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Στάθη,

Άντε τώρα και TOTM στο reefcentral.

:rasp::hysterical::rasp:

Link to comment
Share on other sites

:thumbup::hysterical::rasp::rasp::thumbup::P:P:rasp:

Είμαι πολύ χαρούμενος γιατί .......

Το MAXaki μου μπήκε στο επίσημο site της RED SEA.

Mετά από μια επικοινωνία με τον Product Manager της RedSea (αφορμή ήταν το upgrade στο moonlight) μου έστειλαν μερικά δωράκια και μου έκαναν την τιμή να φιλοξενήσουν το ενυδρειάκι μου στο επίσημο site ..

http://www.redseamax.com/redseamax/Red_Sea...stimonials.html

ΑΨΟΓΑ!! Η καλυτερη αρχη για ενα νεο ενυδρειο....αντε και στο μελλον και Tank of the Month στο Reefcentral :thumbup::thumbup:

Τι δωρακια σου εστειλαν ??? :rasp: :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Well Done Stathis!!! :hysterical::rasp:

Είναι πολύ θετικό να υπάρχει και ελληνικό testimonial σε ένα προιόν που θεωρείτε hot αυτή τη στιγμή στο χόμπι μας διεθνώς. Επίσης βγάζουμε το συμπέρασμα ότι και οι υπόλοιπες μαρτυρίες του προϊόντος είναι αληθινές πράγμα επίσης θετικό για το προϊόν.

Οπως οι είπαν και προηγούμενοι φίλοι πλέον πρέπει να βάλεις πλώρη για ΤΟΤΜ στο RC. Ισως κάποιοι το θεωρούν ακατόρθωτο όμως με προγραμματισμό και όραμα τα πάντα είναι δυνατά. Αλλωστε όπως έχει πει και κάποιος σοφός ο κάθε άνθρωπος μπορεί να επιτύχει οποιοδήποτε στόχο αρκεί να θυσιάσει όλα τα υπόλοιπα :rasp:

Το καλό είναι ότι για το TOTM δε χρειάζεται να θυσιάσεις όλα τα υπόλοιπα απλά χρόνο και χρήμα :P

Link to comment
Share on other sites

Στάθη τα συγχαρητήρια μου!!!!!

Χάρηκα πάρα πολύ που το είδα!!!

Και πάλι μπράβο ρε φίλε!!!

Link to comment
Share on other sites

μπράβο Στάθη :P:P:thumbup:

έτσι να σε χαιρόμαστε :rasp:

Mετά από μια επικοινωνία με τον Product Manager της RedSea (αφορμή ήταν το upgrade στο moonlight) μου έστειλαν μερικά δωράκια

:rasp:

και τους είχα παρεξηγήσει λογο …προέλευσης :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Τα συγχαρητήριά μου Στάθη!!!!

Χαίρομαι ιδιαίτερα που ξεχώρησαν το ενυδρείο σου.

Αυτό αποτελεί και μια ηθική ικανοποίηση των κόπων σου.

Link to comment
Share on other sites

μπράβο Στάθη :hysterical:

προχωράς πολύ καλά και πάνω από όλα χαίρεσαι αυτό που κάνεις

ελπίζω να περάσουμε και την δοκιμασία του καλοκαιριού χωρίς προβλήματα και μετά ποιος σε πιάνει ...

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Σταθη. Η ολη σου δουλεια στον σχεδιασμο απεδωσε οτι καλυτερο. :rasp::hysterical:

Τωρα προχωρα με τον ιδιο ρυθμο και στον ολο σχεδιασμο στα ζωντανα σου και σου ευχομαι σε 1 χρονο να μην εχεις αλλες θεσεις απο την αναπτυξη και να δινεις και εσυ με την σειρα σου πολλα frags. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ όλους σας για τα καλά σας λόγια ... :rasp::rasp::P

Αλλά προπαντός για την αμέριστη βοήθειά σας όλο αυτόν το καιρό. :thumbup::thumbup::rasp:

Το συστηματάκι μου το χαίρομαι πολύ και μπορώ να πώ ότι είμαι ικανοποιημένος απο το αποτέλεσμα.

Όμως πιστεύω ότι τα δύσκολα τώρα αρχίζουν.

Θα πρέπει να κρατηθούν σταθερές οι τιμές σε-ca-alk-mg-temp και δεν το θεωρώ και το πιο εύκολο πράγμα.

Π.χ.

Όλα πήγαιναν τέλεια στις τιμές και μπήκαν ταυτόχρονα πολλά fragakia.Έτσι γέμισα κοράλια σε σύντομο χρονικό διάστημα.Φυσικά το μέγεθος τους ήταν μικρό και ανάλογο του νάνο.

Τις πρώτες μέρες με συνεχή παρακολούθηση τιμών έδειχναν όλα καλά.

Μετά από 10 μέρες (πιθανόν όταν άρχισαν να καταναλώνουν Alk-Ca) έκλεισαν όλα ta SPS ξαφνικά σε ένα πρωί... :P .

Με έπιασε πανικός και μέτρησα Alk 7,5 (από 10 που κρατούσα).Ca σταθερό στο 390.

Ανέβασα σιγά σιγά Alk στο 9 και μετά από 2 μέρες άνοιξαν πάλι οι πολύποδες-πλοκάμια, σε sps - caulastria και heliofungia. :hysterical:

Δεν είμαι σίγουρος ότι έφταιγε η Alk (πολλοί μου είπαν ότι και το 7,5 είναι αποδεκτό), αλλά ένα είναι σίγουρο.

Είναι ότι είναι πολύ ευαίσθητα τα άτιμα (βλέπε και προβλήματα με Μάνο).

Aλλά αυτή είναι και η ομορφιά τους....

Eίναι πρώτη φορά που παρατηρώ συμπεριφορά κοραλιών και μπορεί σε πολλούς από εσάς να είναι γνωστά , αλλά τα παραθέτω γιατί μπορεί να βοηθήσουν κάποιον που βρίσκεται στο ίδιο στάδιο....

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί το 7,5 Alk να θεωρείται αποδεκτό (αν είναι σωστή η ένδειξη του τεστ), αλλά η απότομη σχετικά πτώση μπορεί να προκαλέσει σοκ.

Επίσης έχει σημασία και σε ποια τιμή έχουν συνηθίσει και αναπτυχθεί τα συγκεκριμένα κοράλλια. Προσωπικά θα έλεγα ότι η τιμή 9, είναι προτιμότερη, αρκεί να διατηρείται σταθερή με πολύ μικρές αποκλίσεις.

Θα πρότεινα να προσδιορίσεις την πτώση του ΚΗ και να προσαρμόσεις τη δόση του buffer, ώστε οι διακυμάνσεις να είναι μεταξύ 8,5 και 9.

Όπως έχουμε αναφέρει πολλές φορές, η σταθερότητα του ΚΗ, εξαρτάται και από την τιμή του ασβεστίου. Έτσι θεωρώ πως η τιμή ΚΗ 9, είναι πιο ρεαλιστική, για να διατηρηθεί σταθερή, με το ασβέστιο περίπου στα 400ppm. Οποιαδήποτε προσπάθεια αύξησης του ΚΗ, κατά τη γνώμη μου, μόνο αστάθεια θα επιφέρει και πολλές εκπλήξεις.

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως Σταθη τα κοραλακια, ειδικα τα sps ειναι τρομακτικα ευαισθητα σε αυτες τις μικροαλλαγες του νερου. Για αυτο αλλωστε και ο Calfo επεμενε οσο γινεται για σταθεροτητα στις τιμες. Ενας λογος απο τους λογους που δεν θα ηθελα να ασχοληθω με nano ειναι και αυτος. Ειναι πολυ απολυτα και πολυ ευκολο μια τιμη να φυγει λογο μικρου ογκου κυριος.

Μην νομιζετε οτι ολοι οσοι περνουν κοραλια μπορουν να τα κρατησουν σωστα και να τα συντηρησουν πανω απο 6 μηνες ευκολα, αναλογως το κομματι βεβαια. Οι απωλειες ειναι πολλες. Ακομα και οι ποιο πρχωρημενοι χομπιστες εχουν τις σχετικες απωλειες τους. Οχι τοσο στα ευκολα ή μετρια κοραλακια, αλλα στα δυσκολα. Και ειδικα στο σταδιο της προσαρμογης που δεν ξερουμε τα κοραλια απο τι συνθηκες ηταν και σε τι συνθηκες μπαινουν.

Παραδειγμα..

Περνουμε 10 φρεσκα sps. Tα βαζουμε ολα στις ιδιες συνθηκες νερου, φωτισμου, ροης κτλ. Καποια θα πανε καλα, καποια θα θελουν περισοτερη ροη ή φως και καποια λιγοτερη!! Ειναι μια πραγματικοτητα δυστηχως. Ενω τα frags ξερεις σε τι ενυδρειο ηταν, σε τι σημειο κτλ κτλ και ειναι σχεδον τελεια στρωμενα για την μεταφορα τους.

Παντως η παρατηρητικοτητα σου ειναι καλο σημειο. Καλη συνεχεια λοιπον και σε ευχαριστουμε για το "παθημα" σου που μοιραστηκες μαζι μας γιατι ηταν πολυ χρησιμο, ειδικα για τα νεα παιδια. Μονο ετσι μαθαινουμε :):thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Τα συγχαρητήριά μου Στάθη για αυτήν την επιτυχία μιας και μιλάμε για μια μεγάλη εταιρία και ένα από τα εμπορικότερα ενυδρεία από την στιγμή εμφάνισης του στην αγορά.

Μην νομιζετε οτι ολοι οσοι περνουν κοραλια μπορουν να τα κρατησουν σωστα και να τα συντηρησουν πανω απο 6 μηνες ευκολα, αναλογως το κομματι βεβαια. Οι απωλειες ειναι πολλες. Ακομα και οι ποιο πρχωρημενοι χομπιστες εχουν τις σχετικες απωλειες τους. Οχι τοσο στα ευκολα ή μετρια κοραλακια, αλλα στα δυσκολα. Και ειδικα στο σταδιο της προσαρμογης που δεν ξερουμε τα κοραλια απο τι συνθηκες ηταν και σε τι συνθηκες μπαινουν.

Παραδειγμα..

Περνουμε 10 φρεσκα sps. Tα βαζουμε ολα στις ιδιες συνθηκες νερου, φωτισμου, ροης κτλ. Καποια θα πανε καλα, καποια θα θελουν περισοτερη ροη ή φως και καποια λιγοτερη!! Ειναι μια πραγματικοτητα δυστηχως. Ενω τα frags ξερεις σε τι ενυδρειο ηταν, σε τι σημειο κτλ κτλ και ειναι σχεδον τελεια στρωμενα για την μεταφορα τους.

Θα τρομάζατε όλοι σας αν μαθαίνατε τα ποσοστά επιβίωσης sps κοραλλιών από Έλληνες χομπιστες.Τιποτα δεν είναι ρόδινο και η ψευδεστιση βασιλεύει .Εύχομαι μέσα από την ψυχή μου αυτό κάποια στιγμή να αλλάξει προς το καλυτερο.Δεν θέλω να σας στεναχωρώ με τα παραπάνω αλλά έχουμε πολύ δρόμο και μας βάζω όλους μέσα μέχρι να πούμε ότι κάτι γίνεται και στην χώρα μας και αν κάποιος πει μα καλά υπάρχουν και σωστά ενυδρεία τότε θα απαντήσω Ναι αλλά 10-15 ενυδρεία σε σχέση με το γενικό σύνολο είναι τίποτα.

Αν θέλετε μπορούμε να ανοίξουμε θέμα για τα παραπάνω όπως και για τα υπόλοιπα που έγραψε ο Μάριος και ειδικά τον τελευταίο χρόνο είναι σπαζοκεφαλιά του να μαντεύουμε από πιο κομμάτι του υφάλου είναι το κάθε sps που παίρνουμε και σε πιο βάθος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σας στεναχωρώ με τα παραπάνω αλλά έχουμε πολύ δρόμο και μας βάζω όλους μέσα μέχρι να πούμε ότι κάτι γίνεται και στην χώρα μας και αν κάποιος πει μα καλά υπάρχουν και σωστά ενυδρεία τότε θα απαντήσω Ναι αλλά 10-15 ενυδρεία σε σχέση με το γενικό σύνολο είναι τίποτα.

Είναι όντως μια μεγάλη αλήθεια αυτή. Λόγο του κόστους τον συγκεκριμένων κομματιών και της αυξημένης θνησιμότητας έχει παρτηρηθεί μεγάλη απογοήτευση... Έτσι τα παρατάνε αρκετοί χομπίστες...

Πάντως η αλήθεια είναι πώς τα τελευταία χρόνια έχει αρχίσει να αλλάζει η κατάσταση αυτή. Αυτό φαίνεται από το πλήθος των εξειδικευμένων καταστημάτων τα οποία εμφανίζονται.

Παλιότερα για να βρείς ένα καλό κομμάτι έπρεπε να πάς ένα ταξίδι μέρι τη Γερμανία ή τις ΗΠΑ... Τώρα είνα καλύτερη η κατάσταση.

Ίσως αυτό να δείχνει και μία καλύτερη αφομείωση αυτού του χόμπι από τους Έλληνες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όπως γνωρίζετε, είχα βάλει προ μηνών , μια μικρή τουφίτσα chaeto απο τη Ναταλία.

Η τουφίτσα μεγάλωσε και φούσκωσε...

Λοιπόν σήμερα καθώς την κούνησα να την ξεσκονίσω, είδα κάτι μικρό άσπρο να κουνιέται.

Με προσεκτική παρατήρηση στο εσωτερικό της chaeto μέτρησα τουλάχιστον 7 μικροσκοπικούς αστερίες. :):););)

Θα είναι κ''αλλοι

Λέτε να κάνω αστεριό-φαρμα ?? :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

έκανα όσο πιο μάκρο μπορούσα ...

post-2654-1181747400_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για είδος μικρών bristle. Μεταφέρονται συνήθως με τα βράχια, ζουν κάτω από τα βράχια και δεν μεγαλώνουν.

Είναι χρήσιμοι οργανισμοί για ένα φυσικό σύστημα και αποτελούν εξαιρετική λιχουδιά για αρκετά είδη ψαριών , κυρίως wrasse.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...