Jump to content

Recommended Posts

Να υποθέσω ότι αυτό το λές λόγω του ότι στο ζεστό νερό το οξυγόνο είναι λίγο . Έχω μέσα όμως και δύο ανούμπιες , θα κάνω αυτό που μου είπες αλλά θα ήθελα να μου πείς τον λόγο που χρειάζεται η αεραντλία .

Έχω μία sera back up . :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 114
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι ο λογος ειναι καθαρα για την διαλυτοτητα του οξυγονου στο νερο σε μεγαλυτερες θερμοκρασιες...

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και μην ανησυχείς για τις ανούμπιες, δε νομίζω να πάθουν τίποτα με την αεραντλία για κάποιο διάστημα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Και μην ανησυχείς για τις ανούμπιες, δε νομίζω να πάθουν τίποτα με την αεραντλία για κάποιο διάστημα. ;)

Ώπα, κάτσε, εδώ βγάλαμε λαβράκι...ποιός είπε ότι η χρήση αεραντλίας κάνει κακό στην ανάπτυξη των φυτών?

Σόρρυ άν ξεφεύγω από το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για ick είχα βάλει το punktol της JBL για όσο έγραφαν οι οδηγίες (αν θες το κοιτάω) και πέρασε τις πρώτες μέρες κιόλας.

Βέβαια επειδή είναι μαύρα τα ψάρια (ΚΑΙ τα χαζεύω συνέχεια) το πρόσεξα σχεδόν την ίδια ώρα που το βγαλε...άρα ΠΟΛΥ αρχή.

(όσο για αεραντλία & ανούμπιες, εγώ έχω και στα δύο ενυδρεία και αεραντλίες και άπειρες ανούμπιες και όλα καλά πάνε :) )

Έγινε επεξεργασία - araXne
Link to comment
Share on other sites

Τώρα το είδα το θέμα σου, γκαντεμιά ρε φίλε πάλι, αν είναι ich μάλλον θα το ξεφορτωθείς εύκολα μην απογοητεύσαι. Περαστικά!!!

Link to comment
Share on other sites

αυτη η αρρωστια αποτι θυμαμαι κραταει 1 με 1.5 εβδομαδα.εγω προσοπικα χρησημποιουσα το white spot της tetra σημφωνα με τις οδηγιες χρησεις,εσβηνα φωτα ανεβαζα θερμοκρασια και τα αφηνα στην ησυχια τους και γινοντουσαν καλα.τωρα διαφορα διακοσμιτικα χριαζοντε στο ενυδρειακη σου για να κριβοναι και να μη στρσαροντε τα ψαρακια.αλλα θυμισου και να φυγουν οι κιλιδες ακομα ειναι εβαλοτα να ξανακολισουν γι αυτο και να φυγουν ακομα βαζεις φαρμακακι.

Link to comment
Share on other sites

ααααα και προσπαθησε να μη το κανεις κοκτειλ το ενυδρειο με φαρμακα γιατι στο τελος θα παν απο δηλητιριαση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ώπα, κάτσε, εδώ βγάλαμε λαβράκι...ποιός είπε ότι η χρήση αεραντλίας κάνει κακό στην ανάπτυξη των φυτών?

Σόρρυ άν ξεφεύγω από το θέμα...

Δεν υποτίθεται ότι η χρήση αεραντλίας διώχνει το διοξείδιο του άνθρακα από το νερό; Θυμάμαι είχαμε κάνει μία ολόκληρη συζήτηση για την χρήση της αεραντλίας. Κάποιο την χρησιμοποιούσαν μέρα νύχτα, κάποιοι καθόλου και κάποιοι μόνο μέρα. Δυστυχώς δεν την βρήκα, αλλά βρήκα αυτό το άρθρο που λέει:

Η αυξημένη ανατάραξη που προκαλεί η αεραντλία διώχνει στην ατμόσφαιρα μεγάλο μέρος του CO2 που βρίσκεται διαλυμένο στο νερό, που τόσο αναγκαίο είναι για την ανάπτυξη των φυτών.

Έχω καταλάβει κάτι λάθος; :umm:

Υ.Γ. Κι εγώ είχα στην αρχή μέρα νύχτα αεραντλία με ανούμπιες και δεν έπαθαν τίποτα.

Υ.Γ 2. Όντως ξεφεύγουμε από το θέμα, αλλά ίσως είναι καλό αν είπα κάτι λάθος να διορθωθεί. :blush:

Υ.Γ. 3. Πώς είναι τα ψαράκια σου σήμερα; :)

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Βαγγέλη καλημέρα.Εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα να μην χρησιμοποιήσεις κανένα φάρμακο για το ick (τουλάχιστον για τώρα).

Συνέχισε με την θερμοκρασία όπως την έχεις στους 30 βαθμούς C για τουλάχιστον 1-1,5 εβδομάδα.Όταν δεις και αρχίσουν να υποχωρούν

τα άσπρα στίγματα από πάνω τους ΔΕΝ θα κατεβάσεις την θερμοκρασία.Θα την αφήσεις τουλάχιστον για 1 εβδομάδα ακόμα.

Το ick είναι ένα παράσιτο το το οποίο προσκολλάτε πάνω στο ψάρι και τρέφεται από αυτό μέχρι να φτάσει στο τελικό του μέγεθος.Κατόπιν

φεύγει πάνω από το ψάρι και ξεκινά την αναπαραγωγή του με αυγά.Επειδή η υψηλή θερμοκρασία σκοτώνει το παράσιτο την αφήνουμε και παραπάνω

για να σκοτώσει και τα αυγά που υπάρχουν και δεν μπορούμε να τα δούμε.

Άσε την αεραντλία να δουλεύει στο full (γιατί λόγω της υψηλής θερμοκρασίας μειώνεται κατά πολύ το οξυγόνο στο νερό).

Πολλοί κατά την διάρκεια της θεραπείας προσθέτουν και ενυδρειακό αλάτι γιατί λένε ότι βοηθάει στην γρηγορότερη αντιμετώπιση του ick σε

συνδυασμό με την υψηλή θερμοκρασία (εγώ προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει).

Εγώ ελπίζω ότι θα πάνε όλα καλά αν και είμαι σίγουρος με την προσοχή που δείχνεις στα ψαράκια σου.

Περαστικά τους !!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια σημαντικη διορθωση.Η υψηλη θερμοκρασια ΔΕΝ σκοτωνει το ick.Απλα επιταχυνει την αναπτυξη του και τον κυκλο ζωης του.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα φίλε Husky.Εγώ δεν το διατύπωσα σωστά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και μην ανησυχείς για τις ανούμπιες, δε νομίζω να πάθουν τίποτα με την αεραντλία για κάποιο διάστημα. ;)

Bασικά όταν ανέφερα τις ανούμπιες , τις ανέφερα εννοώντας ότι υπάρχει παροχή οξυγόνου από φυτά στο ενυδρείο :)

Link to comment
Share on other sites

Ώπα, κάτσε, εδώ βγάλαμε λαβράκι...ποιός είπε ότι η χρήση αεραντλίας κάνει κακό στην ανάπτυξη των φυτών?

Σόρρυ άν ξεφεύγω από το θέμα...

Και να ξεφύγεις no big deal . Πολλές φορές σε κάποιες απαντήσεις που δίνουμε , δημιουργούνται άλλα ερωτήματα . Οπότε έχουμε περαιτέρω πληροφόρηση :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για ick είχα βάλει το punktol της JBL για όσο έγραφαν οι οδηγίες (αν θες το κοιτάω) και πέρασε τις πρώτες μέρες κιόλας.

Βέβαια επειδή είναι μαύρα τα ψάρια (ΚΑΙ τα χαζεύω συνέχεια) το πρόσεξα σχεδόν την ίδια ώρα που το βγαλε...άρα ΠΟΛΥ αρχή.

(όσο για αεραντλία & ανούμπιες, εγώ έχω και στα δύο ενυδρεία και αεραντλίες και άπειρες ανούμπιες και όλα καλά πάνε :) )

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και την πρόθεση σου . Δεν έχω απάντηση να σου δώσω , δεν ξέρω διότι σκέφτομαι να το αδειάσω :)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το είδα το θέμα σου, γκαντεμιά ρε φίλε πάλι, αν είναι ich μάλλον θα το ξεφορτωθείς εύκολα μην απογοητεύσαι. Περαστικά!!!

Ευχαριστώ φίλε μου , όσο για το περαστικά που λές , μμμ . Μέσα σε όλα αυτά προστέθηκε και κάτι ακόμα . Θα το αναφέρω παρακάτω . Προς στιγμήν απαντώ σε κάθε ένα από εσάς ξεχωριστά :)

Link to comment
Share on other sites

αυτη η αρρωστια αποτι θυμαμαι κραταει 1 με 1.5 εβδομαδα.εγω προσοπικα χρησημποιουσα το white spot της tetra σημφωνα με τις οδηγιες χρησεις,εσβηνα φωτα ανεβαζα θερμοκρασια και τα αφηνα στην ησυχια τους και γινοντουσαν καλα.τωρα διαφορα διακοσμιτικα χριαζοντε στο ενυδρειακη σου για να κριβοναι και να μη στρσαροντε τα ψαρακια.αλλα θυμισου και να φυγουν οι κιλιδες ακομα ειναι εβαλοτα να ξανακολισουν γι αυτο και να φυγουν ακομα βαζεις φαρμακακι.

Σίγουρα θα είναι ευάλωτα αφού η αρρώστια παραμένει ή μάλλον θα παραμείνει στο ενυδρείο .

Link to comment
Share on other sites

ααααα και προσπαθησε να μη το κανεις κοκτειλ το ενυδρειο με φαρμακα γιατι στο τελος θα παν απο δηλητιριαση.

Το μοναδικό φάρμακο που μπήκε στο ενυδρείο και μετά απομακρύνθηκε με άνθρακα ήταν το omnipur .

Link to comment
Share on other sites

Δεν υποτίθεται ότι η χρήση αεραντλίας διώχνει το διοξείδιο του άνθρακα από το νερό; Θυμάμαι είχαμε κάνει μία ολόκληρη συζήτηση για την χρήση της αεραντλίας. Κάποιο την χρησιμοποιούσαν μέρα νύχτα, κάποιοι καθόλου και κάποιοι μόνο μέρα. Δυστυχώς δεν την βρήκα, αλλά βρήκα αυτό το άρθρο που λέει:

Η αυξημένη ανατάραξη που προκαλεί η αεραντλία διώχνει στην ατμόσφαιρα μεγάλο μέρος του CO2 που βρίσκεται διαλυμένο στο νερό, που τόσο αναγκαίο είναι για την ανάπτυξη των φυτών.

Έχω καταλάβει κάτι λάθος; :umm:

Υ.Γ. Κι εγώ είχα στην αρχή μέρα νύχτα αεραντλία με ανούμπιες και δεν έπαθαν τίποτα.

Υ.Γ 2. Όντως ξεφεύγουμε από το θέμα, αλλά ίσως είναι καλό αν είπα κάτι λάθος να διορθωθεί. :blush:

Υ.Γ. 3. Πώς είναι τα ψαράκια σου σήμερα; :)

Τα προβλήματα συνεχίζονται .

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Βαγγέλη καλημέρα.Εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα να μην χρησιμοποιήσεις κανένα φάρμακο για το ick (τουλάχιστον για τώρα).

Συνέχισε με την θερμοκρασία όπως την έχεις στους 30 βαθμούς C για τουλάχιστον 1-1,5 εβδομάδα.Όταν δεις και αρχίσουν να υποχωρούν

τα άσπρα στίγματα από πάνω τους ΔΕΝ θα κατεβάσεις την θερμοκρασία.Θα την αφήσεις τουλάχιστον για 1 εβδομάδα ακόμα.

Το ick είναι ένα παράσιτο το το οποίο προσκολλάτε πάνω στο ψάρι και τρέφεται από αυτό μέχρι να φτάσει στο τελικό του μέγεθος.Κατόπιν

φεύγει πάνω από το ψάρι και ξεκινά την αναπαραγωγή του με αυγά.Επειδή η υψηλή θερμοκρασία σκοτώνει το παράσιτο την αφήνουμε και παραπάνω

για να σκοτώσει και τα αυγά που υπάρχουν και δεν μπορούμε να τα δούμε.

Άσε την αεραντλία να δουλεύει στο full (γιατί λόγω της υψηλής θερμοκρασίας μειώνεται κατά πολύ το οξυγόνο στο νερό).

Πολλοί κατά την διάρκεια της θεραπείας προσθέτουν και ενυδρειακό αλάτι γιατί λένε ότι βοηθάει στην γρηγορότερη αντιμετώπιση του ick σε

συνδυασμό με την υψηλή θερμοκρασία (εγώ προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει).

Εγώ ελπίζω ότι θα πάνε όλα καλά αν και είμαι σίγουρος με την προσοχή που δείχνεις στα ψαράκια σου.

Περαστικά τους !!!!!!!!!!

Μανώλη ευχαριστώ για τις πληροφορίες αλλά δεν βλέπω να βελτιώνεται η κατάσταση , αντίθετα χειροτερεύει .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια σημαντικη διορθωση.Η υψηλη θερμοκρασια ΔΕΝ σκοτωνει το ick.Απλα επιταχυνει την αναπτυξη του και τον κυκλο ζωης του. Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Θα συμφωνήσω απόλυτα φίλε Husky.Εγώ δεν το διατύπωσα σωστά.

'Οπως και να έχει εγώ κατάλαβα τι λέτε , οπότε μην αγχώνεστε :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !!!!!! Όταν λες χειροτερεύει τι εννοείς;Έχουν γεμίσει με περισσότερα στίγματα;Μην ξεχνάς όπως και οι περισσότερες

θεραπείες θέλουν τον χρόνο τους.....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας και τις συμβουλές σας :) . Αφού λοιπόν απάντησα στον κάθε ένα από εσάς ξεχωριστά , να πώ ότι τα προβλήματα συνεχίζονται μιά και σήμερα το πρωί είδα ότι το δεξί μάτι του red cap έχει μία διάφανη φουσκάλα . Η οποία δεν ξέρω από που και πώς προήλθε . Ίσως τραυματισμός ; Δεν ξέρω . Αυτό που ξέρω να πώ με σιγουριά είναι ότι τα πράγματα χειροτερεύουν και είναι πλέον στο μυαλό μου η απόφαση να τα απομακρύνω και να απολυμάνω την δεξαμενή μου . Μάλιστα θα ανοίξω και νέο θέμα για να πώ τί σκέφτομαι να κάνω , πώς να το κάνω καθώς να πάρω και κάποιες συμβουλές σε θέματα που δεν γνωρίζω .

Ωστόσο , τους έριξα τροφή , είναι υπερκινητικά , τρώνε κανονικά , το ick έχει εξαπλωθεί πλέον σε όλο τους το σώμα αλλά και στα πτερύγια . Έχω βάλει τον θερμαντήρα στο φούλ ( 32 ) και η θερμοκρασία είναι κολλημένη στους 28 !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...