Jump to content

Recommended Posts

Σήμερα είναι να κάνω και αλλαγή νερού ( προγραμματισμένη ) αλλά πρός στιγμήν δεν θα κάνω τίποτα .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 114
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ θα σου έλεγα να την κάνεις την αλλαγή.Και να την συνδυάσεις και με σκούπα βυθού.Πολλά από τα αυγά αυτή την στιγμή

βρίσκονται πάνω στο υπόστρωμα μέχρι να εκκολαφθούν και να βρουν ψάρι να πάνε.Οπότε για μένα καλό θα ήταν να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα να την κάνεις την αλλαγή.Και να την συνδυάσεις και με σκούπα βυθού.Πολλά από τα αυγά αυτή την στιγμή

βρίσκονται πάνω στο υπόστρωμα μέχρι να εκκολαφθούν και να βρουν ψάρι να πάνε.Οπότε για μένα καλό θα ήταν να κάνεις.

Αναλόγως τις απαντήσεις που θα λάβω , θα σκεφτώ και θα πράξω :)

Link to comment
Share on other sites

'Αλλωστε να σου πώ κάτι Μάνο ; Αυτό που κατάλαβα στην αντιμετώπιση ασθενειών είναι να κάνεις γκάλοπ και να εφαρμόζεις στο τέλος αυτό που λέει η πλειοψηφία . Στην δική μου περίπτωση η πλειοψηφία μίλησε για Melafix - Pimafix δύο ήπια φάρμακα της Api τα οποία και εγώ από την αρχή αυτά σκέφτηκα .

Με το που είδα τα προβλήματα μου επισκέφθηκα την σελίδα της Api . Αλλά αυτό δεν έχει κανένα νόημα πλέον και δεν μπορώ και να αλλάξω τις αποφάσεις - κινήσεις που έκανα . Ο Δημήτρης ( Husky ) πιο πάνω αν προσέξεις ανέφερε και αυτός αυτά τα σκευάσματα όπως και ο Άγγελος ( Ακρίδας ) σε άλλο μου θέμα .

Μάλιστα ο Husky τις θεραπείες που ακολούθησα τις χαρακτήρισε ως βαριές . Έχει δίκιο ή άδικο λοιπόν ; Δεν ξέρω να πώ . Οπότε ; Ρωτάμε , απαντούν και κοιτάμε την πλειοψηφία . Αν κάνω λάθος , διόρθωσε με και απέδειξε μου το αντίθετο .

Προσωπικά από εδώ και μπρός από την στιγμή που έχω την φόρμα ασθενειών και αντιμετώπιση αυτών της Api , θα ακολουθώ τις λύσεις της Api . Και ας είναι τα συμπεράσματα μου λανθασμένα ! ! !

Είδα τώρα τι έγινε που ήρθα πρώτη φορά αντιμέτωπος με τέτοιες ασθένειες . Στο παρεθόν με το μπάχαλο που είχα guppy - cardinal tetras - platy - cory - ramirez , δεν είχα τέτοια θέματα και την πάτησα με τί ; Με χρυσόψαρα ..

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη, η περίπτωσή σου μου θυμίζει το 20λτ που είχα και τις απανωτές ασθένειες και απώλειες των χρυσόψαρων...

Από όλη αυτή την εμπειρεία μου κατάλαβα ότι πρώτα απ' όλα πρέπει να κάνεις υπομονή και να μην τρελένεσαι (ακόμα κάνω προσπάθειες να κρατώ τα χέρια μου έξω από το ενυδρείο του μονομάχου...)

Πρέπει να δώσεις χρόνο στην θεραπεα για το ick για να δείς αποτελέσματα. Απο την στιγμή που δεν αποδίδει η θεραπεία για το ick, δεν σου πέρασε το μυαλό ότι μπορεί να είναι κάτι άλλο? Σε κάποιο θέμα είχα διαβάσει για την ασθένεια odinium (νομίζω) που έχει σχεδόν τα ίδια συμπτώματα με το ick...

Γνώμη είναι να μην ανοίξεις άλλο θέμα, εγώ είχα ήδη μπερδευτεί και κοίταγα το πρώτο (δεν είχα δεί το νέο)... συνέχισε σε ένα για να υπάρχει όλο το ιστορικό και να είναι εύκολο σε κάποιον που έχει περάσει από τα ίδια να σε βοηθήσει..

Περαστικά στα ψαράκια σου!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας και τις συμβουλές σας :) . Αφού λοιπόν απάντησα στον κάθε ένα από εσάς ξεχωριστά , να πώ ότι τα προβλήματα συνεχίζονται μιά και σήμερα το πρωί είδα ότι το δεξί μάτι του red cap έχει μία διάφανη φουσκάλα . Η οποία δεν ξέρω από που και πώς προήλθε . Ίσως τραυματισμός ; Δεν ξέρω . Αυτό που ξέρω να πώ με σιγουριά είναι ότι τα πράγματα χειροτερεύουν και είναι πλέον στο μυαλό μου η απόφαση να τα απομακρύνω και να απολυμάνω την δεξαμενή μου . Μάλιστα θα ανοίξω και νέο θέμα για να πώ τί σκέφτομαι να κάνω , πώς να το κάνω καθώς να πάρω και κάποιες συμβουλές σε θέματα που δεν γνωρίζω .

Ωστόσο , τους έριξα τροφή , είναι υπερκινητικά , τρώνε κανονικά , το ick έχει εξαπλωθεί πλέον σε όλο τους το σώμα αλλά και στα πτερύγια . Έχω βάλει τον θερμαντήρα στο φούλ ( 32 ) και η θερμοκρασία είναι κολλημένη στους 28 !

ωχ και μένα έτσι ξεκίνησε, με διάφανη φουσκάλα...:(

Περαστικά...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη δεν σου είπε κανείς ότι κάνεις λάθος.Άλλωστε εμείς και μόνο εμείς είμαστε υπεύθυνοι για το ενυδρείο μας.Απλά εγώ σαν πρώτη σκέψη δεν έχω

τα φάρμακα όταν υπάρχουν και άλλες εναλλακτικές και πιο ήπιες λύσεις.Εάν πρέπει να χρησιμοποιήσω φάρμακο φυσικά και θα το κάνω όπως το έκανα

με το δικό μου πρόβλημα στο ψάρι.Αλλά στο τέλος εμείς θα αποφασίσουμε ποια ακριβώς θεραπεία θα ακολουθήσουμε.

Εγώ προσωπικά το ick το έχω αντιμετωπίσει τρεις φορές με την συγκεκριμένη μέθοδο και είχα αποτέλεσμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη δεν σου είπε κανείς ότι κάνεις λάθος.Άλλωστε εμείς και μόνο εμείς είμαστε υπεύθυνοι για το ενυδρείο μας.Απλά εγώ σαν πρώτη σκέψη δεν έχω

τα φάρμακα όταν υπάρχουν και άλλες εναλλακτικές και πιο ήπιες λύσεις.Εάν πρέπει να χρησιμοποιήσω φάρμακο φυσικά και θα το κάνω όπως το έκανα

με το δικό μου πρόβλημα στο ψάρι.Αλλά στο τέλος εμείς θα αποφασίσουμε ποια ακριβώς θεραπεία θα ακολουθήσουμε.

Εγώ προσωπικά το ick το έχω αντιμετωπίσει τρεις φορές με την συγκεκριμένη μέθοδο και είχα αποτέλεσμα.

To ick λοιπόν παραμένει στο ενυδρείο ανενεργό και ξαναπυροδοτείται ;

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά και πάλι στα ψαράκια σου! Δεν βάζεις καμία νέα φωτογραφία από τα ψάρια; Αν βγάζεις κάθε μέρα μία φωτογραφία θα είναι και για σένα πιο εύκολο να παρακολουθείς την πορεία τους. Μην τρελαίνεσαι, υπομονή και βήμα βήμα την κάθε σου κίνηση! Και μη νομίζεις ότι εσύ απαραίτητα δεν κάνεις κάτι καλά, θα μπορούσαν τα ψαράκια να έχουν πρόβλημα από πριν, ούτε μήνα δεν τα έχεις αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ένα σημάδι βελτίωσης είναι ότι έχουν σταματήσει να ξύνονται στο χαλίκι και στο θερμόμετρο και όπως τα βλέπω έχει σταματήσει και η έξαρση . Χθές έκανα προγραμματισμένη αλλαγή νερού χωρίς την χρήση σκούπας όπως είπες Μανώλη και μέχρι στιγμής είναι καλά .

Κινητικά , τρέφονται κανονικά , σκαλίζουν και το χαλίκι ακόμα για τροφή . Θα ανεβάσω φωτό αργότερα . Να πώ ότι στην προσπάθεια μου να μην πέσει η θερμοκρασία , χθές χρησιμοποίησα ζεστό νερό και μάλιστα ανέβηκε στους 31 βαθμούς το νερό .

Τώρα είναι στους 28 . Ίσως να έχει απώλειες στην μέτρηση μια και ο θερμαντήρας λειτουργεί στο φούλ 32 .

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να περάσεις τους 30 για να καταπολεμηθεί το ick. Μήπως να προσθετες άλλον ένα θερμαντήρα;

Link to comment
Share on other sites

Μμμ , δεν το σκέφτηκα αυτό . Ίσως θα πρέπει να προσθέσω άλλον ένα , προφανώς δεν επαρκεί ο εργοστασιακός .

Link to comment
Share on other sites

Και μην χρησιμοποιεις νερο απ τον θερμοσιφωνα! Πρεπει να κρατησεις σταθερη θερμοκρασια!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Ένα σημάδι βελτίωσης είναι ότι έχουν σταματήσει να ξύνονται στο χαλίκι και στο θερμόμετρο και όπως τα βλέπω έχει σταματήσει και η έξαρση . Χθές έκανα προγραμματισμένη αλλαγή νερού χωρίς την χρήση σκούπας όπως είπες Μανώλη και μέχρι στιγμής είναι καλά .

Κινητικά , τρέφονται κανονικά , σκαλίζουν και το χαλίκι ακόμα για τροφή . Θα ανεβάσω φωτό αργότερα . Να πώ ότι στην προσπάθεια μου να μην πέσει η θερμοκρασία , χθές χρησιμοποίησα ζεστό νερό και μάλιστα ανέβηκε στους 31 βαθμούς το νερό .

Τώρα είναι στους 28 . Ίσως να έχει απώλειες στην μέτρηση μια και ο θερμαντήρας λειτουργεί στο φούλ 32 .

Πριν λίγο μου είπαν ότι ΔΕΝ κάνει το ζεστό νερό της βρύσης για το ενυδρείο!

Διότι όπως ζεσταίνονται οι χάλκινοι σωλήνες πιθανόν να αφήνουν κάποια επιβλαβή συστατικά στο νερό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πως πάνε τα ψαράκια? Όλα καλά? Είχαμε βελτίωση?

Link to comment
Share on other sites

Μμμ , δεν θα το έλεγα ακριβώς έτσι , βελτίωση .. Το ένα απομακρύνθηκε σήμερα το πρωί :rip_1: και το δεύτερο τοποθετήθηκε εσπευσμένα σε ένα 20λιτρο αχρησιμοποίητο . Η δεξαμενή άδειασε και απολυμάνθηκε .

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα ... Δηστυχώς συμβαίνουν και αυτά... :bigemo_harabe_net-111:

Το άλλο ψαράκι είναι καλά??

Link to comment
Share on other sites

Το Ick δεν έχει υποχωρήσει αλλά πρός το παρόν την παλεύει στο 20λιτρο . Δεν το κόβω να την βγάλει παραπάνω από 2 - 3 μέρες .

Link to comment
Share on other sites

Με την θερμοκρασία κατάφερες τίποτα τελικα;

Link to comment
Share on other sites

Αλλά τώρα που το θυμήθηκα , η υψηλή θερμοκρασία δεν επηρεάζει τα φυτά ; Εγώ λέω ναί .

15 μέρες η θερμοκρασία στους 32 ! Τα φυτά τι γίνονται μέσα ; Απλά χαλάνε .

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Αλλά τώρα που το θυμήθηκα , η υψηλή θερμοκρασία δεν επηρεάζει τα φυτά ; Εγώ λέω ναί .

Άλλα αντέχουν σε υψηλές θερμοκρασίες, άλλα όχι. Περαστικά στο άλλο ψαράκι σου... :(

Είσαι σίγουρος ότι είναι ικ; Θυμάμαι ότι ο Σταμάτης είχε πει σε ένα άλλο ποστ ότι αν μοιάζουν με κόκκους αλατιού τα στίγματα δεν πρέπει να είναι ικ. Και το ικ δεν το είχα για θανατηφόρα ασθένεια... :umm:

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται όμως να ήταν και oodinium μέσα σε 20 μέρες παραμονής στο ενυδρείο . Εκτός και αν τα ψάρια είχαν ασθένεια προτού τα παραλάβω και ξέσπασε σε μένα .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...