Jump to content

Recommended Posts

Και ναί λοιπόν μετά την πρώτη ασθένεια , τώρα απέκτησα και Ick ! Διαβάζοντας την σελίδα της Api βρήκα αυτό :

Ich, a protozoan parasite, also known as white spot disease, is caused by the external parasite Ichthyophthirius multifiliis. This microscopic parasite has a multi-staged life cycle and is invisible during its theront stage. Theronts burrow into gill and skin tissue causing severe electrolyte loss and gill damage and promoting secondary bacterial and/or fungal infections. Early symptoms of this infection in fish include darting in the aquarium and scratching against the gravel and ornaments. Fish exhibit labored breathing and may remain at the water’s surface, near filters and aeration devices. White spots may or may not be visible on fish.

Τι κάνουμε λοιπόν ; Καταπολέμηση με το Super Ick cure της Api ή χρήση θερμαντήρα στους 30 βαθμούς και αλάτι της Api ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 114
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

'Εχω ξενερώσει με όλα αυτά . Από την πρώτη εβδομάδα ξεκίνησαν τα προβλήματα . Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το αδειάσω , να τα απολυμάνω όλα και ξανά από την αρχή ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ταλαιπωρία και σε εμένα και στα ψάρια μου με διάφορα μαντζούνια για την ίδια ασθένεια έκανα αυτό που κάπου είχε γράψει ο συνονόματος ΣΤΑΜΑΤΗΣ. Ανέβασα την θερμοκρασία λίγο πάνω από τους 30 βαθμούς κάτι παραπάνω από δυο εβδομάδες. Ούτε αλάτια ούτε τίποτα άλλο. Εδώ και μερικούς μήνες τα ψαράκια μου είναι μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Τι να πώ ρε φίλε , έχω ξενερώσει . Με το που έκλεισε το ενυδρείο μία εβδομάδα με τα ψάρια μέσα , ξεκίνησαν τα προβλήματα . Fin - tail rot στην αρχή και τώρα Ick ! Τόσο άτυχος είμαι ;

Link to comment
Share on other sites

Το ick μαλλον προηλθε απο την ταλαιπωρια που εφαγαν τα ψαρια την προηγουμενη εβδομαδα! Φιλαρακι αν ειναι να το παρατησεις απο τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν το παρατάω Θοδωρή , απλά ξενερώνω με τις απανωτές αρρώστιες ! Όπως πάει το πράγμα θα φτιάξω ολόκληρο φαρμακείο στο τέλος ! Για αρχή θα σηκώσω την θερμοκρασία στους 30 .

Link to comment
Share on other sites

Δεν το παρατάω Θοδωρή , απλά ξενερώνω με τις απανωτές αρρώστιες ! Όπως πάει το πράγμα θα φτιάξω ολόκληρο φαρμακείο στο τέλος ! Για αρχή θα σηκώσω την θερμοκρασία στους 30 .

Μονο αυτο και τιποτα αλλο! Δεν χρειαζεται φαρμακα για το ick!

Link to comment
Share on other sites

Ψυχραιμία...Υπομονή και όχι βιαστικές κινήσεις.

Θα σου πρότεινα να βάλεις φωτό για να είμαστε σίγουροι ότι είναι ick και όχι odinium.

Το να ξεστήσεις τα πάντα και πάλι από την αρχή δέν είναι λύση...

Το ick είναι κάτι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ απλό και εύκολα αντιμετωπίσημο όπως και στις περισσότερες περιπτώσεις το fin-rot.

Το Super-ick Cure στο προτείνω ανεπιφύλακτα σε συνδυασμό με αύξηση της θερμοκρασίας.Τα ψαράκια σου πόσα/τί είναι?Ποσα από αυτά έχουν πρόβλημα?

Για το fin-rot έχεις κάνει κάτι?Ρίχνεις κάποιο άλλο φάρμακο αυτήν τη στιγμή?

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη τα ψάρια είναι δύο χρυσόψαρα , ένα lionhead και ένα red cap σε 54 λίτρα . Και τα δύο εμφάνισαν σήψη πτερυγίων και έγινε θεραπεία στην αρχή με omnipur ( το οποίο δεν απέδωσε ) και στην συνέχεια με bactopur direct σε μορφή μπάνιου .

Στην αρχή έκανα την κουταμάρα και έριξα το omnipur μέσα στο ενυδρείο αλλά στην συνέχεια με την προσθήκη δεύτερου φίλτρου μόνο με άνθρακα απομακρύνθηκαν τα υπολλείματα . Έτσι η θεραπεία συνεχίστηκε με την μορφή μπάνιου .

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη τα ψάρια είναι δύο χρυσόψαρα , ένα lionhead και ένα red cap σε 54 λίτρα . Και τα δύο εμφάνισαν σήψη πτερυγίων και έγινε θεραπεία στην αρχή με omnipur ( το οποίο δεν απέδωσε ) και στην συνέχεια με bactopur direct σε μορφή μπάνιου .

Στην αρχή έκανα την κουταμάρα και έριξα το omnipur μέσα στο ενυδρείο αλλά στην συνέχεια με την προσθήκη δεύτερου φίλτρου μόνο με άνθρακα απομακρύνθηκαν τα υπολλείματα . Έτσι η θεραπεία συνεχίστηκε με την μορφή μπάνιου .

Πού "βαριές" θεραπείες ακολούθησες...τόσο άσχημα ήταν τα ψάρια...ειδικά το bactopur direct θα πρέπει να είναι (σχεδόν) η τελευταία λύση...

Μπορείς να βάλεις φωτό από τα ψάρια?

Link to comment
Share on other sites

Με δυσκολία κατάφερα αυτές ( κινούνται συνεχώς ) :

http://i869.photobucket.com/albums/ab257/bridgemaster80/37_zpsaac91600.jpg

http://i869.photobucket.com/albums/ab257/bridgemaster80/40_zps53d5f4d6.jpg

http://i869.photobucket.com/albums/ab257/bridgemaster80/39_zps3bd5e2b6.jpg

http://i869.photobucket.com/albums/ab257/bridgemaster80/38_zps238d6e38.jpg

Λευκοί κόκκοι σαν αλάτι σε σώμα και πτερύγια .

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Γενική εικόνα ενυδρείου :

http://i869.photobucket.com/albums/ab257/bridgemaster80/041_zpsf965ed88.jpg

Θέλω να προσθέσω και άλλα ξύλα και φυτά αλλά προς το παρόν αντιμετωπίζω ασθένειες .

Link to comment
Share on other sites

Ωχ τα καημένα... και πάλι περαστικά τους!

Όντως μοιάζει με ικ, αλλά καλό είναι να βάζεις πάντα φωτογραφίες για να τις βλέπουν και οι πιο έμπειροι.

Επίσης καλό είναι εμείς που είμαστε λιγότερο έμπειροι να μη βγάζουμε γρήγορα συμπεράσματα.

Για παράδειγμα, κάνοντας αναζήτηση για ασθένειες, έτυχε να δω ψάρια με λευκά στίγματα που δεν ήταν ικ αλλά παράσιτα.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω πάρει στο κεφάλι με τα καημένα αλλά τέλος πάντων . Κάθε μέρα με τους κουβάδες ανά χείρας είμαι και με τα νερά !

Γύρισα σπίτι προχθές το βράδυ και 23:30 ήμουν πάλι με τους κουβάδες για να τα κάνω μπάνιο . Είχα την κούραση μου , είχα και αυτά να ασχοληθώ !

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Τα έχω πάρει στο κεφάλι με τα καημένα αλλά τέλος πάντων . Κάθε μέρα με τους κουβάδες ανά χείρας είμαι και με τα νερά !

Γύρισα σπίτι προχθές το βράδυ και 23:30 ήμουν πάλι με τους κουβάδες για να τα κάνω μπάνιο . Είχα την κούραση μου , είχα και αυτά να ασχοληθώ !

Τα μπάνια με το omnipur τα στρέσαραν πολύ γιαυτό και το ίκ.Προσπάθησε να μήν τα στρεσάρεις άλλο και κάνε μιά θεραπεία με super ick cure ή κάποιο αντίστοιχο

Από αυτό που βλέπω από τις φωτό καταλαβαίνω ότι μάλλον άδικα τους έκανες την προηγούμενη θεραπεία..έχεις φωτό από το fin rot που είχαν πάθει?

Link to comment
Share on other sites

τις είδα στο φωτοκουβά....θα μπορούσες να το αντιμετωπίσεις με κάτι ποιό συντηρητικό όπως συνδυασμό Melafix+Pimafix.Βέβαια αυτό πέρασε πιά...

Link to comment
Share on other sites

Το πιστεύω αυτό που λές με το omnipur γιατί όταν τα έβαλα στο ενυδρείο ήταν σαν μαστουρωμένα και έπαιρναν περίεργες κλίσεις . Άσε που τα πτερύγια και ο μύκητας στο κεφάλι τους είχαν πρασινίσει ! !

Μισό Δημήτρη να ξαναμπώ στο photobucket να σου δείξω .

Link to comment
Share on other sites

τις είδα στο φωτοκουβά....θα μπορούσες να το αντιμετωπίσεις με κάτι ποιό συντηρητικό όπως συνδυασμό Melafix+Pimafix.Βέβαια αυτό πέρασε πιά...

Δεν ξέρω να σου πώ αν έχεις δίκιο ή άδικο . Και ο Άγγελος ( ακρίδας ) για αυτά μου είπε . Αλλά εδώ ο Σταμάτης μου πρότεινε τα omnipur και bactopur . Αν δεν βαριέσαι διάβασε αυτό http://www.aquazone.gr/forums/topic/90737-iyecoao-dhanuoeoi-;/#entry875500

Link to comment
Share on other sites

Mία φωτό από πρίν :

http://i869.photobucket.com/albums/ab257/bridgemaster80/20_zpsa3a3151e.jpg

Αν αυτό δεν είναι tail rot , τί είναι ;

Link to comment
Share on other sites

' Επίσης καλό είναι εμείς που είμαστε λιγότερο έμπειροι να μη βγάζουμε γρήγορα συμπεράσματα. '

Αν ήξερα τι είναι και γενικώς αν τα ήξερα όλα , δεν θα ήμουν εδώ , ούτε θα διάβαζα εδώ , ούτε θα άνοιγα θέματα εδώ . Επίσης συνηθίζω όταν μου τύχει κάτι να ψάχνω , να ρωτώ και να διαβάζω χωρίς να στέκομαι και να περιμένω μια ξερή απάντηση .

Τα ( συμπεράσματα ) που βγάζω τα δικαιολογώ και τα στηρίζω με επιχειρήματα και γεγονότα έως ότου κάποιος περισσότερο γνώστης με διαψεύσει και μου αποδείξει ότι είμαι - κάνω λάθος . Μέχρι λοιπόν να απαγορευτεί η έκφραση συμπερασμάτων , θα εξακολουθώ να το κάνω .

Μια μικρή παρένθεση έκανα και δεν χαλώ άλλο το θέμα μου :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν πούμε ότι πάω σε φάρμακο Δημήτρη , στην σελίδα της Api βρήκα αυτό που μου είπες αλλά και σε σκόνη . Βέβαια κάποιοι πιο πάνω ( Θοδωρής και Μπούμπουλας ) μου είπαν όχι φάρμακα για το ick .

Αν παρόλα αυτά κινηθώ στην Api , τί είναι προτιμότερο ; Το υγρό ή η σκόνη ; Το υγρό απευθείας στο ενυδρείο ή η σκόνη με μορφή μπάνιου πάλι ;

Στο θέμα μου Μύκητας ή Παράσιτο σε ένα σημείο γράφω ότι δεν είναι και ότι καλύτερο να κυνηγώ τα ψάρια με την απόχη . Μήπως τελικά είχα δίκιο ; Μήπως τα στρέσαρα περρισότερο και μου εμφάνισαν τώρα αυτό ;

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν κοιμηθηκα...ειμαι με πυρετο και την ψιλοεπεσα...λολ

Μπορεις να το χειριστεις και χωρις φαρμακα και αν δεις εξαρση μονο τοτε να βαλεις καποιο φαρμακο...ασε τα μπανια και χρησιμοποιησε υγρο... ;)

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά σου τότε . Οκ , αυτό θα κάνω . Πρός το παρόν ενεργοποίησα θερμαντήρα στους 30 βαθμούς . Θα δώ πως θα πάει και αναλόγως θα πράξω :)

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά σου τότε . Οκ , αυτό θα κάνω . Πρός το παρόν ενεργοποίησα θερμαντήρα στους 30 βαθμούς . Θα δώ πως θα πάει και αναλόγως θα πράξω :)

Μην ξεχασεις (αν δεν εχεις ηδη) μια αεραντλια για τις μερες που εχεις υψηλη την θερμοκρασια...

Ενημερωνε μας για την εξεληξη!

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...