Jump to content

Recommended Posts

Μμμ , δεν θα το έλεγα ακριβώς έτσι , βελτίωση .. Το ένα απομακρύνθηκε σήμερα το πρωί :rip_1: και το δεύτερο τοποθετήθηκε εσπευσμένα σε ένα 20λιτρο αχρησιμοποίητο . Η δεξαμενή άδειασε και απολυμάνθηκε .

Πεθανε το ενα ψαρακι; Σε τοσο λιγο διαστημα; Να σε ρωτησω κατι ρε συ Βαγγο, οταν εριξες τα μεσα, το νερο απ την σακουλα του πετ τι το εκανες;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 114
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σήμερα πάντως βλέπω το δεύτερο που το έχω στο 20λιτρο χωρίς φίλτρο , πάει καλά , πάει πολύ καλά . Το Ick έχει υποχωρήσει και είναι ζωηρό .

Απομακρύνθηκε από την αρρώστια και πήρε τα πάνω του . Αυτό που έλεγα , αυτό που ρωτούσα και τελικά βγήκα και σε αυτό σωστός ! Η ερώτηση - απορία μου λοιπόν ήταν η εξής : Θεραπεύω το ψάρι και αφήνω την αρρώστια στο ενυδρείο μου ;

Χθές λοιπόν απομάκρυνα το δεύτερο στο 20λιτρο , χωρίς βιολογία , χωρίς τίποτα . Νερό από την βρύση - αντιχλώριο - θερμαντήρας - αεραντλία . Σας πληροφορώ λοιπόν ότι σήμερα το ψάρι , έχει πάρει τα πάνω του , έχει υποχωρήσει το Ick , τρώει και κινείται κανονικά !

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ ακου να δεις πως παει με το ick, ειναι τρωτο και θεραπευσιμο απ την στιγμη που σκασουν τα αυγουλακια απ τα πρωτοζωα ( ick )!

Γιαυτο ανεβαζουμε θερμοκρασια για να σκασουν και να μπορεσουμε να τα σκοτωσουμε!

Δηλαδη σκανε, πεφτουν στο ενυδρειο και τοτε ειναι τρωτα.

Την θεραπεια για το ick την κανουμε στο ενυδρειο γιατι ειναι ακρως κολλητικη και υπαρχει στο ενυδρειο και οχι στο ψαρι!

Εμ δεν ερχεσαι και σε καμια συγκεντρωση να τα πουμε! Μας το παιζεις βεντετα της θαλασσας! :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σου Θοδωρή , κάποια στιγμή θα έρθω και εγώ . Με περιμένει και η Μαίρη να πούμε από κοντά για τον μονομάχο :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να δω θα τα πουμε του χρονου; Βρες ενα φιλτρακι (ριξε μια ματια στον θεμα του Αι Βασιλη. Νομιζω και ο manoswolf ειπε οτι εχει ενα να σου δωσει...) και μεχρι τοτε βαζε μεγαλυτερη δοση αντιχλωριο (αν ειναι prime βαζεις 5απλη για να κανει απονιτρωποιηση) για να μην σου παθει κατι αλλο... Κανε ολοκληρη την θεραπεια για το ικ.

Αντε και περαστικα σας....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To δεύτερο ψάρι ανάρρωσε πλήρως ( από το ick ) στο μικρό 20λιτρο αλλά η αλήθεια είναι ότι θα χρειαστώ ένα φιλτράκι σαν το eheim pick up 45 . Νερό από την βρύση με αντιχλώριο , καθημερινές αλλαγές νερού αφού δεν έχω φίλτρο και η θερμοκρασία στους 27 βαθμούς με χρήση αεραντλίας .

Οπότε από ότι φάνηκε - αποδείχθηκε ότι είχα δίκιο σχετικά με την επιμονή μου στην αντιμετώπιση της αρρώστιας στην πηγή της , στον πυρήνα της και όχι μόνο στα ψάρια !

Link to comment
Share on other sites

To δεύτερο ψάρι ανάρρωσε πλήρως ( από το ick ) στο μικρό 20λιτρο αλλά η αλήθεια είναι ότι θα χρειαστώ ένα φιλτράκι σαν το eheim pick up 45 . Νερό από την βρύση με αντιχλώριο , καθημερινές αλλαγές νερού αφού δεν έχω φίλτρο και η θερμοκρασία στους 27 βαθμούς με χρήση αεραντλίας .

Οπότε από ότι φάνηκε - αποδείχθηκε ότι είχα δίκιο σχετικά με την επιμονή μου στην αντιμετώπιση της αρρώστιας στην πηγή της , στον πυρήνα της και όχι μόνο στα ψάρια !

Με ποιο τροπο αποδειχθηκε εφοσον το ψαρι αναρρωσε σε καραντινα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα όμως και μιά εξήγηση από τους εμπειρότερους για αυτή την ξαφνική - απρόσμενη εξέλιξη , ανάκαμψη του ψαριού . Και ναί λοιπόν , ήταν ICK ! Και σε αυτό δικαιώθηκα , η τύχη του πρωτάρη ή όπως αλλιώς θέλετε πείτε το !

Την σιωπή σας λοιπόν την εκλαμβάνω ως έκπληξη μια και από ότι φάνηκε ( για να μιλήσω ποδοσφαιρικά ) έβαλα γκόλ όχι από την μεγάλη περιοχή αλλά από το κέντρο του γηπέδου ! ! ! Τυχερός και σε αυτό ; Μπορεί !

Κάπου πιο πάνω αναφέρθηκε ότι η υψηλή θερμοκρασία επηρεάζει κάποια φυτά αρνητικά . Θα σταθώ σε αυτό και θα ρωτήσω δύο πράγματα : 1ον ) Όταν μου είπατε να αυξήσω θερμοκρασία στους 32 βαθμούς για 15 μέρες , ρωτήσατε αν έχω μέσα φυτά και αν ναί , τι φυτά έχω ; Η απάντηση είναι ΟΧΙ ! Μήπως θα πρέπει λοιπόν προτού τρέξετε να δώσετε απαντήσεις να ρωτάτε περισσότερα πράγματα για το ενυδρείο του καθενός ; Η απάντηση είναι ΝΑΙ ! Μήπως πρέπει προτού δώσετε μια απάντηση να λαμβάνετε υπόψιν σας και άλλες παραμέτρους ; Σαφώς ΝΑΙ ! Αν οι ανούμπιες μου έμεναν 15 μέρες σε θερμοκρασία 32 βαθμών και άνω τί θα γινόταν ; ; ;

2ον) Πείτε μου ποιά φυτά ανέχονται αυτές τις θερμοκρασίες και ποιά όχι !

Υ.Γ. : Κατά καιρούς έχω δεί ότι δίνετε έμφαση και τονίζετε ότι έχουμε να κάνουμε με ζωντανούς οργανισμούς και πρέπει να ξέρουμε - προσέχουμε - είμαστε σίγουροι για τις απαντήσεις που δίνουμε ! Τα φυτά λοιπόν που είναι πιο ακριβά από τα ψάρια , δεν είναι ζωντανοί οργανισμοί ;

Παρακαλείσθε όπως απαντήσετε με επιχειρήματα στα ανωτέρω ερωτήματα μου ! ! ! Περιμένω λοιπόν να δώ !

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο τροπο αποδειχθηκε εφοσον το ψαρι αναρρωσε σε καραντινα;

Αποδείχθηκε όταν άλλαξε περιβάλλον , τοποθετήθηκε σε παροπλισμένο 20λιτρο με νερό βρύσης και αντιχλώριο . Έφυγε από την πηγή - πυρήνα της αρρώστιας . Ποιά καλύτερη απόδειξη από αυτή θα ήθελες Θοδωρή ;

Καραντίνα θεωρείται ένα ενυδρείο πεταμένο σε μία άκρη , άστρωτο και χωρίς φίλτρο ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα όμως και μιά εξήγηση από τους εμπειρότερους για αυτή την ξαφνική - απρόσμενη εξέλιξη , ανάκαμψη του ψαριού . Και ναί λοιπόν , ήταν ICK ! Και σε αυτό δικαιώθηκα , η τύχη του πρωτάρη ή όπως αλλιώς θέλετε πείτε το !

Την σιωπή σας λοιπόν την εκλαμβάνω ως έκπληξη μια και από ότι φάνηκε ( για να μιλήσω ποδοσφαιρικά ) έβαλα γκόλ όχι από την μεγάλη περιοχή αλλά από το κέντρο του γηπέδου ! ! ! Τυχερός και σε αυτό ; Μπορεί !

Κάπου πιο πάνω αναφέρθηκε ότι η υψηλή θερμοκρασία επηρεάζει κάποια φυτά αρνητικά . Θα σταθώ σε αυτό και θα ρωτήσω δύο πράγματα : 1ον ) Όταν μου είπατε να αυξήσω θερμοκρασία στους 32 βαθμούς για 15 μέρες , ρωτήσατε αν έχω μέσα φυτά και αν ναί , τι φυτά έχω ; Η απάντηση είναι ΟΧΙ ! Μήπως θα πρέπει λοιπόν προτού τρέξετε να δώσετε απαντήσεις να ρωτάτε περισσότερα πράγματα για το ενυδρείο του καθενός ; Η απάντηση είναι ΝΑΙ ! Μήπως πρέπει προτού δώσετε μια απάντηση να λαμβάνετε υπόψιν σας και άλλες παραμέτρους ; Σαφώς ΝΑΙ ! Αν οι ανούμπιες μου έμεναν 15 μέρες σε θερμοκρασία 32 βαθμών και άνω τί θα γινόταν ; ; ;

2ον) Πείτε μου ποιά φυτά ανέχονται αυτές τις θερμοκρασίες και ποιά όχι !

Υ.Γ. : Κατά καιρούς έχω δεί ότι δίνετε έμφαση και τονίζετε ότι έχουμε να κάνουμε με ζωντανούς οργανισμούς και πρέπει να ξέρουμε - προσέχουμε - είμαστε σίγουροι για τις απαντήσεις που δίνουμε ! Τα φυτά λοιπόν που είναι πιο ακριβά από τα ψάρια , δεν είναι ζωντανοί οργανισμοί ;

Παρακαλείσθε όπως απαντήσετε με επιχειρήματα στα ανωτέρω ερωτήματα μου ! ! ! Περιμένω λοιπόν να δώ !

Ωπα φιλαρακι παρτο αλλιως! Τι υφακι ειναι αυτο;

Εσυ δεν μας εξηγησες πως δικαιωθηκες!

Για ποια σιωπη μιλας δεν καταλαβα και γιατι απροσμενη ανακαμψη;

Το ενα ψαρι το εχασες ή μου φαινεται;

Αν σε ενδιαφερουν περισσοτερο τα φυτα απ τα ψαρια γιατι ανοιγεις θεμα για το ick; Τα φυτα θα την ακουσουν ναι αλλα δεν θα χασεις τα ψαρια! Μηπως εσυ πρεπει να βαλεις προτεραιοτητες;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αποδείχθηκε όταν άλλαξε περιβάλλον , τοποθετήθηκε σε παροπλισμένο 20λιτρο με νερό βρύσης και αντιχλώριο . Έφυγε από την πηγή - πυρήνα της αρρώστιας . Ποιά καλύτερη απόδειξη από αυτή θα ήθελες Θοδωρή ;

Καραντίνα θεωρείται ένα ενυδρείο πεταμένο σε μία άκρη , άστρωτο και χωρίς φίλτρο ;

Δηλαδη το ψαρι δεν μπορει να βγαλει ick εκει ή οποιαδηποτε αλλη αρρωστεια;

Τι ειναι, καραντινα δεν ειναι; ή μηπως επειδη ηταν πεταμενο ισιωσε το ψαρι;

Ποιο πανω σου εξηγω το πως λειτουργει το ick! Οποιος εχει ick δηλαδη αλλαζει ενυδρειο;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Πέθανε το ένα σήμερα παράδειγμα και το δεύτερο απομακρύνθηκε σήμερα σε γυάλα 20 λίτρων παρατημένη . Σαφώς και με ενδιαφέρουν τα ψάρια αλλά δεν είπατε τίποτα για τα φυτά .

Η αρρώστια παραμένει μέσα στο νερό ή όχι ; Εγώ είδα το δεύτερο ψάρι πρίν το απομακρύνω νωχελικό και όταν το απομάκρυνα αμέσως πήρε τα πάνω του .

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη, προσπαθουμε να θεραπευσουμε τα ψαρια σου, οχι τα φυτα σου! Εμεις σου λεμε τι πρεπει να κανεις για το ick! Εσυ οφειλεις να αναφερεις τις παραμετρους του ενυδρειου σου και τις προτεραιοτητες σου!

Link to comment
Share on other sites

Η ενημέρωση ήταν απλά ημιτελής Θοδωρή . Όταν ρώτησα εγώ για τα φυτά , έλαβα απάντηση ότι ναί κάποια φθείρονται . Έπειτα εγώ ξέρω ότι ενυδρείο καραντίνα σημαίνει ενυδρείο στρωμένο , όπως όλα , απλά είναι άδειο και τρέχει για καταπολέμηση ασθενειών .

Link to comment
Share on other sites

Η ενημέρωση ήταν απλά ημιτελής Θοδωρή . Όταν ρώτησα εγώ για τα φυτά , έλαβα απάντηση ότι ναί κάποια φθείρονται . Έπειτα εγώ ξέρω ότι ενυδρείο καραντίνα σημαίνει ενυδρείο στρωμένο , όπως όλα , απλά είναι άδειο και τρέχει για καταπολέμηση ασθενειών .

Ποια ενημερωση ηταν ημιτελης;

Δηλαδη για να καταλαβω, τωρα το θεμα μας ειναι τα φυτα;

Απο που δηλαδη το ξερεις αυτο;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μου δεν είναι τα φυτά , αλλά θα μπορούσα να είχα χάσει και αυτά μαζί με το ένα ψάρι . Τι σημαίνει καραντίνα τότε Θοδωρή ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συνεχισω την συζητηση με τα φυτα!

Καραντινα ειναι ενα μερος που απομονωνεις το ψαρι! Δεν το πας εκει για παντα, ουτε προκειται να το ταιζεις οπως το ταιζες στο κυριως, ουτε θα του κανεις διακοσμηση! Ειναι μια γυαλα με ενα φιλτρο, μια αεραντλια ή οτι αλλο χρειαστει!

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτό http://www.aquazone.gr/forums/topic/1314-aaioaenaassi-eanaiossia/ αυτό που έχω εγώ εδώ και τρείς μέρες δεν είναι καραντίνα .

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται δεν το διαβασες ολο ή διαβασες οτι σε βολευει! Για κοιτα λοιπον και την δικια μου καραντινα !

Βαγγελη δεν μου αρεσει το υφος που γραφεις γιατι πολλοι εδω μεσα ασχοληθηκαν με το προβλημα σου και σου κατεθεσαν τις εμπειριες τους θελοντας να σε βοηθησουν κι εσυ τους κραζεις!

Link to comment
Share on other sites

Το link που μου έδωσες αφορά προσωπική σου εμπειρία . Anyway , δεν έχει νόημα πλέον αυτή η συζήτηση αλλά ούτε και με αυτή την συζήτηση μπορούν να αλλάξουν τα δεδομένα . Ουδείς αλάνθαστος και παντογνώστης Θοδωρή .

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη ( Άννα εδώ μιας και δεν έχει τύχει να συστηθούμε ποτέ ) οχι μονο σε αυτό το θέμα αλλά και σε κάποια άλλα διακρίνω στα λόγια σου μια πρόθεση να αναιρέσεις τις απόψεις ατόμων που γράφουν εδώ. Έχεις όλο το δικαίωμα να το κάνεις και δεν σου είπε κανείς να πιστεύεις ο,τι γράφεται εδω μέσα. Δεν ξέρω σε ποιον αναφέρεσαι ως εμπειρότερους γιατί προσωπικά έμπειρο στο θέμα των ασθενειών εδώ μέσα μόνο 2 άτομα θεωρώ και ο ένας δυστυχώς έχει πάψει να ασχολείται να ασχολείται με το χόμπυ εδώ και χρόνια. Το γεγονός οτι το ψάρι την γλίτωσε είναι ενα ευχάριστο γεγονός, κανείς δεν στεναχωρήθηκε επειδή "επιασε" κάτι άλλο απο αυτό που πρότεινε. Πάντα όπως και στην ανθρώπινη υγεία, υπάρχουν εξαιρέσεις. Ίσως αυτές να είναι πιο πολλές απ' ό,τι πιστεύουμε. Αλλά επειδή ο κανόνας είναι πάντα ένας σίγουρος δρομος, και επειδή η λάθος διάγνωση οδηγεί πολλές φορές στον θάνατο, όταν εγώ καλούμαι να δώσω μια απάντηση εδω μέσα οφείλω να είμαι οσο πιο πολύ γίνεται προσεχτική, γιατί παίζεται μια ζωή απο την απάντηση που θα δώσω. Εγώ λοιπόν προτείνω και θα συνεχίσω να προτείνω την άνοδο της θερμοκρασίας για την καταπολέμηση του ick, και γιατί εξηγείται με επιστημονική μέθοδο αλλά και επειδή εμπειρικά έχω δει να δουλεύει πολλές φορές.

Από κει και πέρα προσωπικά θεωρώ την καραντίνα χρήσιμη μόνο σε κατάσταση πολύ σοβαρη γι αυτό και δεν την προτείνω σχεδόν ποτέ. Αλλά αυτό εξαρτάται απο την άποψη του καθενός φυσικά. Η θεραπεία για το ick είναι κάτι που πρέπει να γίνει σε όλο το ενυδρείο γιατί το ick κατακάθεται παντού. Πιθανόν να την ακούσουν τα φυτά, αλλά ναι, εγώ θα προτιμήσω να χάσω ένα φυτό παρά ένα ψάρι. Η κουβέντα οτι το φυτό είναι πιο ακριβό απο το ψάρι πολύ απλά δεν ανήκει σ αυτήν την κατηγορία. Όλες οι θεραπείες είναι ακριβές, θα δώσεις σίγουρα κοντά στα 11-12 ευρώ για να σώσεις ένα guppy που κάνει 3,50. Aλλιώς το αφήνεις να πεθάνει.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου Άννα ( γνωρίζω , διάβασα το όνομα σου) αλλά αν δεν συστηθείς εσύ δεν μου επιτρέπεται να το χρησιμοποιήσω . Μπορεί μέσα σε όλα αυτά να έπαιξε ρόλο και η δική μου επιπολαιότητα και βιασύνη , αλλά να σου πώ κάτι ; Αυτό που παρατήρησα σε προβλήματα ή αρρώστιες είναι ότι πρέπει να κάνεις γκάλοπ . Δηλαδή βλέπω δέκα απαντήσεις παράδειγμα , δέκα διαφορετικά πράγματα . Δεν βλέπω δέκα ίδιες απαντήσεις ..

Εκεί λοιπόν αναγκάζεται ο κάθε ένας να βλέπει τι λέει η πλειοψηφία και αναλόγως να πράττει . Απ ' αρχής έκλεινα προς το Melafix και την Api , μετά όμως από όλα αυτά και βλέποντας την αντίδραση των ψαριών μου στο omnipur ( μπάνιο ) , αναρρωτιέμαι μήπως και έπρεπε να στραφώ - κινηθώ στην Api .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα και καλό σαββατοκύριακο! :xmas_smile:

To δεύτερο ψάρι ανάρρωσε πλήρως ( από το ick ) στο μικρό 20λιτρο αλλά η αλήθεια είναι ότι θα χρειαστώ ένα φιλτράκι σαν το eheim pick up 45 . Νερό από την βρύση με αντιχλώριο , καθημερινές αλλαγές νερού αφού δεν έχω φίλτρο και η θερμοκρασία στους 27 βαθμούς με χρήση αεραντλίας .

Οπότε από ότι φάνηκε - αποδείχθηκε ότι είχα δίκιο σχετικά με την επιμονή μου στην αντιμετώπιση της αρρώστιας στην πηγή της , στον πυρήνα της και όχι μόνο στα ψάρια !

Εγώ θα έλεγα ότι φάνηκε, όχι όμως ότι αποδείχθηκε, γιατί αποκλείεις το ενδεχόμενο να έτυχε; Οι επιστήμονες για να αποδείξουν κάτι δεν αρκούνται σε ένα γεγονός, το επαναλαμβάνουν διασταυρώνουν.

Δεν είδα όμως και μιά εξήγηση από τους εμπειρότερους για αυτή την ξαφνική - απρόσμενη εξέλιξη , ανάκαμψη του ψαριού . Και ναί λοιπόν , ήταν ICK ! Και σε αυτό δικαιώθηκα , η τύχη του πρωτάρη ή όπως αλλιώς θέλετε πείτε το !

Την σιωπή σας λοιπόν την εκλαμβάνω ως έκπληξη μια και από ότι φάνηκε ( για να μιλήσω ποδοσφαιρικά ) έβαλα γκόλ όχι από την μεγάλη περιοχή αλλά από το κέντρο του γηπέδου ! ! ! Τυχερός και σε αυτό ; Μπορεί !

Κάπου πιο πάνω αναφέρθηκε ότι η υψηλή θερμοκρασία επηρεάζει κάποια φυτά αρνητικά . Θα σταθώ σε αυτό και θα ρωτήσω δύο πράγματα : 1ον ) Όταν μου είπατε να αυξήσω θερμοκρασία στους 32 βαθμούς για 15 μέρες , ρωτήσατε αν έχω μέσα φυτά και αν ναί , τι φυτά έχω ; Η απάντηση είναι ΟΧΙ ! Μήπως θα πρέπει λοιπόν προτού τρέξετε να δώσετε απαντήσεις να ρωτάτε περισσότερα πράγματα για το ενυδρείο του καθενός ; Η απάντηση είναι ΝΑΙ ! Μήπως πρέπει προτού δώσετε μια απάντηση να λαμβάνετε υπόψιν σας και άλλες παραμέτρους ; Σαφώς ΝΑΙ ! Αν οι ανούμπιες μου έμεναν 15 μέρες σε θερμοκρασία 32 βαθμών και άνω τί θα γινόταν ; ; ;

2ον) Πείτε μου ποιά φυτά ανέχονται αυτές τις θερμοκρασίες και ποιά όχι !

Υ.Γ. : Κατά καιρούς έχω δεί ότι δίνετε έμφαση και τονίζετε ότι έχουμε να κάνουμε με ζωντανούς οργανισμούς και πρέπει να ξέρουμε - προσέχουμε - είμαστε σίγουροι για τις απαντήσεις που δίνουμε ! Τα φυτά λοιπόν που είναι πιο ακριβά από τα ψάρια , δεν είναι ζωντανοί οργανισμοί ;

Παρακαλείσθε όπως απαντήσετε με επιχειρήματα στα ανωτέρω ερωτήματα μου ! ! ! Περιμένω λοιπόν να δώ !

Το ότι δεν είδες καμία εξήγηση από τους εμπειρότερους τί σημαίνει δηλαδή; Και τι πάει να πει "δικαιώθηκα"; Εδώ ανταλλάσσουμε γνώσεις και απόψεις, δεν κάνουμε διαγωνισμό για το ποιος είναι ο καλύτερος.

Σχετικά με τα φυτά, επειδή εγώ σου απάντησα ότι κάποια αντέχουν και κάποια άλλα όχι, θα σου απαντήσω. Καταρχήν ρωτάς ποια αντέχουν και ποια όχι. Εγώ εμπειρικά είδα το καλοκαίρι ότι κάποια φυτά μου δεν την πάλευαν με την ζέστη σε αντίθεση με κάποια άλλα. Επίσης κάνοντας αγορές φυτών σε ένα κατάστημα αναφέρονταν οι θερμοκρασίες, και τέλος αγοράζοντας φυτά πολλές φορές αυτά συνοδεύονται από ένα καρτελάκι που λέει για την θερμοκρασία, τον φωτισμό κλπ. Με συγχωρείς, αλλά γιατί δεν το ψάχνεις;

Επίσης βλέπω ότι δεν συμπλήρωσες την φόρμα ασθένειας, της οποίας την ύπαρξη θέλω να πιστεύω πως δεν αγνοείς, εφόσον είσαι αρκετό καιρό ενεργό μέλος εδώ. Δεν θέλω "να σου την πω", αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι προτού με έντονο ύφος κατακρίνεις την συμπεριφορά των άλλων, καλό θα είναι να σκεφτείς πρώτα εσύ τι καλύτερο θα μπορούσες να κάνεις.

Τέλος, η άποψή μου είναι ότι δεν είναι όμορφο να απευθύνεσαι με τόσο έντονο ύφος σε ανθρώπους που προσπάθησαν να σε βοηθήσουν. Αντιθέτως θα έπρεπε να τους ευχαριστήσεις για την προσπάθειά τους. Αν στο μέλλον ήθελες ξανά βοήθεια σε κάτι, δεν θα το σκεφτόταν διπλά και τριπλά κάποιος αν θα σου απαντήσει, φοβούμενος ενδεχομένως μία ανάλογη αντίδραση από εσένα;

Και στην τελική αν πιστεύεις ότι κάποιος σου έδωσε λάθος απαντήσεις με αποτέλεσμα να κάνεις κακό στα ψάρια σου ή στα φυτά έχω να σου πω τα παρακάτω:

1. κανείς δεν είναι αλάνθαστος, όπως είπες κι εσύ

2. όταν ακολουθούμε τη συμβουλή κάποιου η ευθύνη είναι κυρίως δική μας, αν θέλουμε ας μην τον ακούσουμε

3. μπορούμε να αντικρούσουμε τα λεγόμενά του ευγενικά χωρίς υπερβολές

Αποδείχθηκε όταν άλλαξε περιβάλλον , τοποθετήθηκε σε παροπλισμένο 20λιτρο με νερό βρύσης και αντιχλώριο . Έφυγε από την πηγή - πυρήνα της αρρώστιας . Ποιά καλύτερη απόδειξη από αυτή θα ήθελες Θοδωρή ;

Καραντίνα θεωρείται ένα ενυδρείο πεταμένο σε μία άκρη , άστρωτο και χωρίς φίλτρο ;

Δεν είναι υποχρεωτικό ότι αποδείχθηκε, θα μπορούσε να είναι τυχαίο, αναφέρθηκα πιο πάνω σε αυτό. Καραντίνα θα θεωρηθεί ακόμη και μια ...κατσαρόλα στην ανάγκη, απλά δεν θα είναι καραντίνα της προκοπής. Αλλά νομίζω αυτό είναι μείζονος σημασίας.

Πέθανε το ένα σήμερα παράδειγμα και το δεύτερο απομακρύνθηκε σήμερα σε γυάλα 20 λίτρων παρατημένη . Σαφώς και με ενδιαφέρουν τα ψάρια αλλά δεν είπατε τίποτα για τα φυτά .

Η αρρώστια παραμένει μέσα στο νερό ή όχι ; Εγώ είδα το δεύτερο ψάρι πρίν το απομακρύνω νωχελικό και όταν το απομάκρυνα αμέσως πήρε τα πάνω του .

Για το αν παραμένει η αρρώστια μέσα στο νερό έχω κι εγώ την ίδια απορία με σένα. Το έχεις ξαστήσει και απολυμάνει τώρα;

Η ενημέρωση ήταν απλά ημιτελής Θοδωρή . Όταν ρώτησα εγώ για τα φυτά , έλαβα απάντηση ότι ναί κάποια φθείρονται . Έπειτα εγώ ξέρω ότι ενυδρείο καραντίνα σημαίνει ενυδρείο στρωμένο , όπως όλα , απλά είναι άδειο και τρέχει για καταπολέμηση ασθενειών .

Εγώ σου απάντησα ότι ναι, κάποια φθείρονται και αναφέρθηκα παραπάνω σε αυτό. Τι πάει να πει "η ενημέρωση ήταν ημιτελής"; Για ποιο λόγο είμαι υποχρεωμένη να σου πω και ποια είναι αυτά; Μπορείς να το ψάξεις κι εσύ αν θέλεις, αντί να απαξιώνεις την απάντηση ως ημιτελή. Πες ένα ευχαριστώ στον άλλον που αφιέρωσε λίγο από τον χρόνο του για να σου δώσει αυτή την "ημιτελή" απάντηση και ζήτα ευγενικά να στην ολοκληρώσει. Ακόμα και αν δεν ξέρω, θα αφιερώσω χρόνο να το ψάξω και να μάθω ώστε να σε βοηθήσω.

Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου Άννα ( γνωρίζω , διάβασα το όνομα σου) αλλά αν δεν συστηθείς εσύ δεν μου επιτρέπεται να το χρησιμοποιήσω . Μπορεί μέσα σε όλα αυτά να έπαιξε ρόλο και η δική μου επιπολαιότητα και βιασύνη , αλλά να σου πώ κάτι ; Αυτό που παρατήρησα σε προβλήματα ή αρρώστιες είναι ότι πρέπει να κάνεις γκάλοπ . Δηλαδή βλέπω δέκα απαντήσεις παράδειγμα , δέκα διαφορετικά πράγματα . Δεν βλέπω δέκα ίδιες απαντήσεις ..

Εκεί λοιπόν αναγκάζεται ο κάθε ένας να βλέπει τι λέει η πλειοψηφία και αναλόγως να πράττει . Απ ' αρχής έκλεινα προς το Melafix και την Api , μετά όμως από όλα αυτά και βλέποντας την αντίδραση των ψαριών μου στο omnipur ( μπάνιο ) , αναρρωτιέμαι μήπως και έπρεπε να στραφώ - κινηθώ στην Api .

Αυτό το κομμάτι το βρίσκω ως το πιο δύσκολο. Από τη μία δεν πρέπει να χάνουμε χρόνο γιατί μπορεί να είναι σημαντικός για την ζωή του ψαριού μας. Από την άλλη δεν πρέπει να βιαζόμαστε και να βγάζουμε εύκολα συμπεράσματα γιατί παίζουμε με την υγεία των ζωντανών μας. Ίσως η εμπειρία που θα αποκτήσουμε να μας βοηθήσει στο μέλλον, αν και απεύχομαι να έχουμε πολλές τέτοιες εμπειρίες.

Χαίρομαι πολύ που το ψαράκι σου είναι καλά! Συνεχίζεις να το έχεις στην καραντίνα με αυξημένη θερμοκρασία; Τί θα το κάνεις όταν αναρρώσει εντελώς;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

To ψάρι είναι καλά πλέον και θα παραμείνει εκεί καθώς άδειασα το μεγάλο και απολύμανα τα πάντα . Όπως καταλαβαίνεις ούτε βιολογία έχω , ούτε τίποτα . Ωστόσο σκέφτομαι να βελτιώσω τις συνθήκες διαβίωσης του , μάλλον πρέπει να τις βελτιώσω . Γνωρίζω ότι είναι μικρός ο χώρος και ακατάλληλος για το είδος , αλλά είναι προσωρινή λύση έως ότου το δώσω .

Τα του ενυδρείου τα απολύμανα με χλωρίνη , καυτό νερό και άφθονο τρεχούμενο νερό . Τα φυτά μου και τα ξύλα το ίδιο ( 19 μέρη νερό - 1 μέρος χλωρίνη ) .

Τώρα που το ξανασκέφτομαι , έχετε δίκιο . Έχασα την ψυχραιμία μου και αντέδρασα νευρικά , απότομα και επιθετικά χθές . Ένα συγνώμη για ότι είπα και συγνώμη σε όσους ήρθα σε αντιπαράθεση , Θοδωρή , Άννα .

Έκανα delete και reset στις απόψεις μου .

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...