Jump to content

Λευκό Στίγμα Σε Μονομάχο??


Recommended Posts

Στο νερό βάζω τις βιταμίνες tetravital και το water condition "spa" του dr. attison. Θα πάρω άυριο και τις fishtamin της τετρα για να ξεκινήσω να δίνω και στα μικρά...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως εγω απο ασθενειες δεν μπορω να βοηθησω Μαιρη....το μονο που μου κανει εντυπωση ειναι πώς σκληραινει το νερο?

Θα επρεπε κανονικα να εχεις τις σκληροτητες του νερου της βρυσης αν οχι λιγο πιο μαλακο.....

Να ειναι αυτο που τον πειραξε?

Μηπως αυτες οι βιταμινες που βαζεις μεχρι τωρα δεν ειναι τοσο καλες?

Περαστικα! :)

Link to comment
Share on other sites

Μία μικρή ενημέρωση...

Η ουρά του μικρού δεν δείχνει σημαδια βελτίωσης... Κάναμε θεραπεία και με το lifeguard της tetra (καμία βελτίωση) και μετά με bactopur.... Η εικόνα 10 μέρες μετά την τελευταία θεραπεία με το bactopur δεν είναι και ενθαρρυντική.. Ρίξαμε το ph στο 7,2 (μέτρηση με ηλεκτρονικό phμετρο) με phminus στο νερό προετοιμασίας (δεν υπάρχει προς το παρόν δυνατότητα για χρύση τύρφης. Στο μέλλον δεν το αποκλείω.) και του έριξα ξανά μελαφιξ καθώς του κάναμε μεγάλη αλλαγή νερού (70%) για να μειώσουμε τις σκληρότητες (είχαν φτάσει kh=9, gh=10 ενώ του νερού ήταν kh=7, gh=8) και προσθέσαμε λίγο χαλίκη και 2 πέτρες. Τα φυτά τα έπαιξαν όλαν εκτός από το μικροσόριουμ (ευτυχώς). Περιμένω λίγο να δώ πως θα παει και θα του βάλω κανα δυό φυτάκια τον άλλο μήνα (πρέπει να πληρωθούμε κιόλας...)

attachicon.gif01.jpg attachicon.gif02.jpg

attachicon.gif03.jpg attachicon.gif04.jpg

attachicon.gif05.jpg

Μαίρη, εγώ έχω δει βελτίωση στον δικό μου με τη χρήση τύρφης. Δεν είναι τίποτα η τύρφη, εκεί που του προετοιμάζεις το νερό βάζεις ένα φιλτράκι με τύρφη και το αφήνεις να δουλέψει. Και σου φτιάχνει και blackwater. :)

Link to comment
Share on other sites

Η kalliroi εχει πολυ δικιο για την τυρφη.Σπαω το κεφαλη μου ολη μερα να σε βοηθησω με τον φιλαρακο μας....Ισως αυτο που θα πω να ειναι ανοησια,ομως.......ειδα παραπανω οτι βραζεις το νερο στην προσπαθεια σου να το μαλακωσεις και οι σκληροτητες στο ενυδρειο ανεβαινουν.Το νερο που εξατμιζεται αν μαζευοταν καπου θα ειχες αποσταγμενο ,αυτο που μενει ομως στην κατσαρολα και συμπληρωνεις στο ενυδρειο εχει μεγαλυτερη συγκεντρωση σε αλατα .Δεν ξερω....μηπως?

Link to comment
Share on other sites

Την τελευταία φορά που έκανα αλλαγή ξέχασα παραπάνω μέρες την τύρφη και μαλάκωσε τόσο το νερό που είχα GH 4, KH 1, Ph 6.5 και έκανα την αλλαγή νερού τόσο σταδιακά που μου πήρε 3 μέρες να προσθέσω το νερό γιατί δεν ήθελα να έχω απότομες μεταβολές. Ο μονομάχος άρχισε να φτιάχνει φωλιά από φυσαλίδες και η ουρά του είναι πολύ πολύ καλύτερα. Να βγάζει άραγε και η τύρφη τανίνες και χουμικά οξέα όπως τα ξύλα; Γιατί αυτές οι ουσίες είναι ευεργετικές για τα ψαράκια.

Link to comment
Share on other sites

Το βρασμένο νερό το χρησιμοποίησα μία φορα. Δεν το ξαναέκανα. Πάντως με το βρασμό τα άλατα μένουν στον πάτο της κατσαρόλας και σύμφωνα με μετρήσεις που έκανα με τα χαρτάκια σίγουρα είχε μαλακώσει (δεν το συζητώ για την ακρίβεια των μετρήσεων - έγιναν για να ξέρουμε περίπου τί γίνεται). Η μόνη εξήγηση για τις σκληρότητες που μου έχει μείνει είναι η εξάτμιση. Το καπάκι έχει πολλές τρύπες και μάλλον έχω περισσότερη εξάτμιση απ' οση θα έπρεπε. Τώρα θα τις καλύψουμε και θα δούμε....

Το spa (έχει και βιταμίνες και χουμικά οξέα μέσα) το βάζω σε κάθε αλλαγή. Τις άλλες βιταμίνες στο νερό δεν τις έβαλα τις τελευταίες εβδομάδες μιάς και του έκανα θεραπεια με το bactopur και μετά είχα άνθρακα. Θα πάω σε λίγο να πάρω τις fishtamin για να μουλιάζω την τροφή του (ούτως ή άλλως θα τις χρειαστώ και για τα τετρα) και λέω να του πάρω και κατεψυγμένη τροφή. Η Άννα μου είχε πει στην πιτα ότι και η κατεψυγμένη τροφή θα του κάνει καλό.

Για την τύρφη το σκέφτομαι... Θα δώ πως πάει και με τις βιταμίνες και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Το βρασμένο νερό το χρησιμοποίησα μία φορα. Δεν το ξαναέκανα. Πάντως με το βρασμό τα άλατα μένουν στον πάτο της κατσαρόλας και σύμφωνα με μετρήσεις που έκανα με τα χαρτάκια σίγουρα είχε μαλακώσει (δεν το συζητώ για την ακρίβεια των μετρήσεων - έγιναν για να ξέρουμε περίπου τί γίνεται). Η μόνη εξήγηση για τις σκληρότητες που μου έχει μείνει είναι η εξάτμιση. Το καπάκι έχει πολλές τρύπες και μάλλον έχω περισσότερη εξάτμιση απ' οση θα έπρεπε. Τώρα θα τις καλύψουμε και θα δούμε....

Το spa (έχει και βιταμίνες και χουμικά οξέα μέσα) το βάζω σε κάθε αλλαγή. Τις άλλες βιταμίνες στο νερό δεν τις έβαλα τις τελευταίες εβδομάδες μιάς και του έκανα θεραπεια με το bactopur και μετά είχα άνθρακα. Θα πάω σε λίγο να πάρω τις fishtamin για να μουλιάζω την τροφή του (ούτως ή άλλως θα τις χρειαστώ και για τα τετρα) και λέω να του πάρω και κατεψυγμένη τροφή. Η Άννα μου είχε πει στην πιτα ότι και η κατεψυγμένη τροφή θα του κάνει καλό.

Για την τύρφη το σκέφτομαι... Θα δώ πως πάει και με τις βιταμίνες και βλέπουμε...

Τι εννοεις εχει πολλες τρυπες;

Τι κατεψυγμενη;

Link to comment
Share on other sites

post-55151-0-19217400-1393322903_thumb.jpg

Αυτο ειναι το καπακι.... Οι μεγαλες τρυπες ειναι για να βιδωνονται ανεμιστηρια η/υ για ψυξη το καλοκαιρι. Υπαρχουν και δυο σειρες απο μικροτερες τρυπες μπροστα για να αεριζεται. Για αρχη θα κλεισουμε τις μεγαλες πισω και μετα βλεπουμε...

Κατεψυγμενη τροφη.... Δεν του εχω δωσει εως τωρα.

Πηρα και τις βιταμινες. Να του δωσω δυο φορες την εβδομαδα τωρα που ταλαιπορημενος ή μια φορα?

Link to comment
Share on other sites

Πηρα και τις βιταμινες. Να του δωσω δυο φορες την εβδομαδα τωρα που ταλαιπορημενος ή μια φορα?

Δυο εως τρεις φορες την εβδομαδα καλα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Μία ακόμα ερώτηση. Ταΐζω δύο φορές την μέρα (πρωί - απόγευμα). Του δίνω τις βιταμίνες μόνο με το "βραδυνό" του?

Link to comment
Share on other sites

Μία ακόμα ερώτηση. Ταΐζω δύο φορές την μέρα (πρωί - απόγευμα). Του δίνω τις βιταμίνες μόνο με το "βραδυνό" του?

Οποτε θελεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ακόμα ερώτηση. Ταΐζω δύο φορές την μέρα (πρωί - απόγευμα). Του δίνω τις βιταμίνες μόνο με το "βραδυνό" του?

Τις δίνεις με κλειστό το φως, σωστά;

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

Μάλλον η Καλιρόη το λέει επειδή γράφουν οι οδηγίες ότι είναι φωτοευαίσθητες και καλύτερα να το βάζεις με κλειστά τα φώτα. Αυτο όμως αναφέρεται στην προσθήκη τους κατ' ευθείαν στο νερό. Όταν τις χλαπακιάζουν δεν νομίζω ότι προλαβαίνουν να επηρεαστούν από το φώς....

Πάντως ότι ουρά του λείπει την έχει σε όρεξη. Είναι μεγάλος πεινάλας.... Εχτές είχα βάλει σε κυπελάκι πελετάκια και τα μούλιασα με βιταμίνες. Είχα το κυπελάκι λίγο πάνω από την επιφάνεια του νερού και τα έριχνα με ένα καλαμάκι (ξύλινο σουβλακίου) στο νερό για να τα φάει. Εκεί που δεν το περίμενα πήδηξε στο κυπελάκι για το φαί!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ καλού κακού τις δίνω πάντα με κλειστό φως. :D

Φαγάνας και ο δικός σου, ε; Ελπίζω να μην έφαγε και το κυπελλάκι! :P

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούσε θα το έτρωγε....

Link to comment
Share on other sites

Του εδωσα ηδη δυο φορες βιταμινες και τωρα εχουμε πεχα γυρω στο 7,2 εκανα και αλλαγη νερου και εχουμε καλα σημαδια... Μου φανηκε οτι η ουρα του αρχισε να μεγαλωνει... Για να δουμε τι θα γινει...

Link to comment
Share on other sites

Να έχετε υπομονή , όπως κάνετε τώρα . Παίρνει λίγο καιρό για να γίνει όπως ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε πιά είναι να τον αφήσουμε ήσυχο.... Του προσθέσαμε και λίγο πράσινο να έχει να κρύβεται. Απο την συμπεριφορά τους και μόνο καταλαίνεις ότι γι' αυτα είναι πολυ σημαντικό να μπορούν να κρύβονται και να ξεκουράζονται...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα,πως παει ο φιλος μας?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Δυστηχώς εκεί που νομίζαμε ότι πάει καλύτερα τις τελευταίες δύο μέρες η ουρά του είναι πολύ χειρότερα.

Αύριο θα του βάλουμε μικρότερο φίλτρο με ροή 200λτ/ώρα και θα ξεκινήσουμε και πάλι θεραπεία με bactopur. Όταν τελειώσει η θεραπεία σκέφτομαι να του βάλω το αλατι sanital της tropical που περιέχει aloe vera μπας και γίνει κάτι. Έχω παραγγείλει και το stress coat της seachem. Μέχρι να τελειώσει η θεραπεία θα δούμε τί θα κάνουμε.

Δεν ξέρω τί άλλο να του κάνω. Τα έχουμε κάνει όλα. :bigemo_harabe_net-103:

Κινείται κανονικά, τρώει καλά (είναι πεινάλας), τα λέπια του είναι κανονικά, δεν υπάρχουν άσπρα σημαδάκια, τίποτα..

Μόνο η ουρά εξαφανίζεται σιγά - σιγά... :bigemo_harabe_net-91:

Υ.Γ. Του δίνουμε βιταμίνες και αύριο θα του δώσω και κατεψυγμένη τροφή να δοκιμάσει... Άντε να δούμε...

Έχουμε σκάσει με αυτό το ψαράκι. Το πήραμε με τόση λαχτάρα και δεν μπορούμε να το βοηθήσουμε...

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

Ξερεις τι συμβαινει,γενικα οι μονομαχοι ειναι πολλοι αδικημενα ψαρια[οπως και τα χρυσοψαρα].Δυστυχως φτανουν στα χερια του χομπιστα εχοντας περασει τα πανδεινα και μετα τρεχεις και δεν φτανεις!εφαγα το λεκανοπεδιο για ν'αγορασω ψαρι απο ενυδρειο και οχι απο ποτηρακι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...