Jump to content

Λευκό Στίγμα Σε Μονομάχο??


Recommended Posts

τι Ph εχεις στο ενυδρειο?

Λεγεται οτι το υψηλο pH ευνοει την εμφανιση fin rot στους μονομαχους.

Ξεκινα παλι bactopur και βλεπουμε..

Link to comment
Share on other sites

Από εκεί που το αγόρασα δεν τα φυλάνε σε ποτηράκι. Το πήρα όμως 2 -3 μέρες μετά που το έφερε από Σιγκαπούρη. Το προβλημά του άρχισε μόλις έκλεινε 2 μήνες στο ενυδρείο μας.

Τώρα το ph είναι γύρω στο 7,2 - 7,3. Στην αρχή ήταν ανεβασμένο αλλά τώρα είμαστε σε καλό επίπεδο. Τώρα έψαχνα για θεραπείες στο φόρουμ και σκέφτομαι να βάλω αλάτι μαζί με το bactopur. Σε παλαιότερα post είδα ότι βάζουν εκτοζον μαζί με bactopur. Έχω πολύ λίγο έκτοζον (δεν νομίζω να μου φτάνει) και το αλάτι sanital της tropical (που αναφέρω πιο πάνω) είναι πάνω κάτω το ίδιο.

Έχεις κανείς να προτείνει κάτι? Θα ξεκινήσουμε θεραπεία αύριο που θα αλλάξω και φίλτρο....

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που γραφει ο tsala ισχυει.Γι'αυτο και προτεινω σε ολους με μονομαχους να κατεβαζουν το ph .Προσωπικα ιδανικο θεωρω το 6,5-6,8

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή το bactopur (σκέτο) όχι το bactopur direct (sera).

Λέμε να τα συνδυάσουμε

1. Κάνοντας μπάνιο σε έκτοζον και στο ενυδρείο bactopur

ή

2. Συνδυάζοντας έκτοζον και bactopur μέσα στο ενυδρείο...

Θα ανεβάσω φωτογραφία αύριο (τώρα δεν θέλει κρύβεται και έκανε και άλμα. Ευτυχώς που υπάρχει καπάκι...). Πραγματικά δεν ξέρω τί να κάνω.

Rafael ph γύρω στο 7 είναι εντάξει. Στην αρχή που ήταν 7,7 - 7,8 ήταν πρόβλημα.

Κάποια προταση?

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω αν γινεται ο συνδιασμος!

Link to comment
Share on other sites

Τα αλματα συνηθως τα επιχειρουν οταν δεν ειναι ευχαριστημενοι απο τις συνθηκες νερου.Επειδη γνωριζω οτι δεν μπορεις τωρα να μπλεκεις με τυρφη χρησιμοποιησε απιονισμενο νερο γαι να κατεβασεις το ph.Προσοχη ομως πριν το χρησιμοποιησεις κανε του test αμμωνιας και νιτρικων γιατι το απιονισμενο δεν ειναι και οτι καλυτερο .Απλα τωρα πρεπει να κανεις κατι αμμεσα.Επισης φυλλα catappa οπωσδηποτε

Link to comment
Share on other sites

Οι μονομάχοι επειδή είναι λαβυρινθόψαρα το έχουν με τα άλματα...

Το πιό πιθανό είναι ότι τον τσάντισα γιατί άνοιξα το φώς που είναι στον τοίχο πάνω από το ενυδρειο (όχι το δικό του) και τον ενόχλησα (έλεγα μπας και βγάλω φωτογραφία για να ανεβάσω) και μετα πήγε και κρύφτηκε...

Οι μετρήσεις μου είναι καλές ΝΗ4 = ΝΟ2 = 0 και ΝΟ3=με το ζόρι 5... οπότε από ποιότητα νερού δεν εχει λόγο να την κάνει από το σπίτι του...

Δεν θα ήθελα να το ρισκάρω με απιονισμένο νερό γιατί δεν είναι μόνο η αμμωνία ή τα νιτρώδη αλλά και οι διάφοροι παθογόνοι μικροοργανισμοί που αναπτύσσονται μέσα σε αυτό από τις ακατάλληλες συνθήκες φύλαξης....

Link to comment
Share on other sites

Οι μονομάχοι επειδή είναι λαβυρινθόψαρα το έχουν με τα άλματα...

Το πιό πιθανό είναι ότι τον τσάντισα γιατί άνοιξα το φώς που είναι στον τοίχο πάνω από το ενυδρειο (όχι το δικό του) και τον ενόχλησα (έλεγα μπας και βγάλω φωτογραφία για να ανεβάσω) και μετα πήγε και κρύφτηκε...

Οι μετρήσεις μου είναι καλές ΝΗ4 = ΝΟ2 = 0 και ΝΟ3=με το ζόρι 5... οπότε από ποιότητα νερού δεν εχει λόγο να την κάνει από το σπίτι του...

Δεν θα ήθελα να το ρισκάρω με απιονισμένο νερό γιατί δεν είναι μόνο η αμμωνία ή τα νιτρώδη αλλά και οι διάφοροι παθογόνοι μικροοργανισμοί που αναπτύσσονται μέσα σε αυτό από τις ακατάλληλες συνθήκες φύλαξης....

Δεν εχεις θεμα με παθογονους! Εχεις θεμα γιατι ειναι νεκρο νερο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις θεμα με παθογονους! Εχεις θεμα γιατι ειναι νεκρο νερο!

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα της θεραπείας έχεις καμιά ιδέα?

Πάντως σε θέματα μέσα στο φόρουμ έχει γίνει επιβεβαίωση και απο τον κ. Σταμάτη και από άλλους χομπίστες ότι γίνεται ο συνδυασμός έκτοζον & bactopur.

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν μπορεί να συνδυαστεί αλάτι άλλης εταιρείας με το bactopur.

Το γνωρίζει κανείς?

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

Το απιονισμενο οντως δεν ξερουμε τι μπορει να "κουβαλαει" , ειναι ομως μια γρηγορη λυση.. τα καταπα κανουν πολυ καλο και σαν προληψη.

Τον συνδυασμο δεν τον εχω κανει ποτε.. παντως εχω ακουσει οτι τον εχουν δοκιμασει σε προχωρημενο φιν ροτ..

Link to comment
Share on other sites

.... και εμείς εκεί ανήκουμε πιά γι' αυτό θα το εφαρμόσουμε μάλλον.

Δεν ξέρω αν γνωρίζει κάποιος να μου πει αν συνδυάζεται μόνο με έκτοζον ή οποιοδήποτε αντίστοιχο αλάτι άλλης εταιρείας...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα συνεχίσω να στα πρηζω για την τυρφη :P Τώρα που θα αλλάξεις φίλτρο, βαλε τυρφη στο παλιό και βάλτο εκεί που του ετοιμαζεις το νερό. Εκτός του ότι θα σου ρίξει σκληροτητες και ph, θα κάνει τον μονομάχο να νιώσει καλύτερα. Ο δικός μου μετά από κάθε αλλαγή φτιάχνει φωλιές και η ουρά του άρχισε να βελτιώνεται από τότε που ετοιμάζω το νερό με τυρφη. Περαστικά του! :wub:

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Η τυρφη στο φιλτρο ειναι επικινδυνη.Μπορει να ριξει αποτομα το ph.Καλυτερα το νερο να προετοιμαζεται εκτος ενυδρειου και να το κατεβαζουμε οχι περισσοτερο απο 2 με 3 δεκατα σε καθε αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο του θα πάει στο μεγάλο ενυδρείο...

Αν δείξει σημάδια βελτίωσης μετά την θεραπεία θα το κοιτάξουμε για την προετοιμασία με τύρφη. :geek:

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

Καλιροη ειπα να σου κανω το χατηρι...... Πηρα τυρφη και θα του κανω αλλαγη με το επεξεργασμενο νερο μετα την θεραπεια. Τα φαρμακα του εχουν στοιχησει οσο ενα ενυδρειο (μικρο). Αμα ζησει χαλαλι του...

Τελικα θα του κανω σημερα μπανιο σε εκτοζον (εξω απο το ενυδρειο) και θα ξεκινησω bactopur μεσα στο ενυδρειο. Μετα τις 3 μερες τις θεραπειας θα του ριξω το αλατι της τροπικαλ μεσα για ενυσχηση....

Εχετε να μου προτεινετε κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω εχεις κανει τα παντα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ετσι νομιζω...

Μονο σε εσχατη περιπτωση , δηλαδη αν βλεπεις να χανεις το ψαρι, ισως θα επρεπε να σκεφτεις τα αντιβιωτικα..

Αντιβιωτικα με δραστικη ουσια την τετρακυκλίνη.. Η τετρακυκλίνη (tetracycline) αναστέλλει την κυτταρική ανάπτυξη.. βεβαια ολα αυτα θελουν μεγαλη προσοχη στις δοσολογιες..

Δεν ετυχε να δοκιμασω ποτε... αν εβλεπα οτι χανω το ψαρι και δεν ειχα αλλη λυση, ισως δοκιμαζα..

Ευχομαι να μην φτασει εκει το ψαρακι και να πανε ολα καλα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

mary προσεξε οταν προετοιμασεις το νερο με τυρφη κανε και μια μετρηση για αμμωνια.Μερικες φορες η καινουργια τυρφη σηκωνει αμμωνια.Αν σου συμβει αυτο πετα το και ετοιμασε καινουργιο με την ιδια τυρφη.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σωστα! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει το αρθρο για την τυρφη και καπου το εγραφε αυτο. Θα διαβασω πιο προσεκτικα και θα γινουν μετρησεις πριν κανω οτιδηποτε. Το πιο πιθανο ειναι να επανελθω με ερωτησεις. Προς το παρον ετοιμαζω νερο για να κανω μικρη αλλαγη αφου χρειαζομαι 5 λιτρα για το μπανιο με εκτοζον. Μεσα στο ενυδρειο θα ξεκινησω το βραδυ το bactopur. Λεω να του κρατησω και το φως κλειστο για να μην ταραζετε πολυ

Link to comment
Share on other sites

Αν δω οτι και αυτα που θα κανουμε δεν εχουν αποτελεσμα θα δουμε και για κανονικη αντιβιωση...

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες στις 24/02/2014

post-55151-0-60104900-1394984505_thumb.jpg post-55151-0-11550100-1394984512_thumb.jpg

Σημερινές φωτογραφίες

post-55151-0-09795500-1394984520_thumb.jpg post-55151-0-83371300-1394984528_thumb.jpg

post-55151-0-53418000-1394984537_thumb.jpg post-55151-0-79844400-1394984545_thumb.jpg

Αλλάξαμε το φίλτρο με ένα μικρότερο 200λτ / ώρα για να του μειώσουμε την ροή..

Του κάναμε ένα μπάνιο με έκτοζον και στο ενυδρείο του βάλαμε την πρώτη δόση bactopur.

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι δεν εχεις δικιο.Συγκρινοντας τις φωτο εμενα μου φαινεται οτι παρουσιαζει σημαντικα σημαδια αναπλασης, :) απλα το κακο με τους halfmoon ειναι οτι οταν προσβληθουν απο φινροτ αργει αρκετα η ιαση τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...