Jump to content

Λευκό Στίγμα Σε Μονομάχο??


Recommended Posts

Λοιπόν.... Το πρωί που ξυπνήσαμε είδαμε ότι είχε φτιάξει φωλιά στο τζάμι που είναι δίπλα στο φίλτρο!!!!! :jig:

Το χρώμα του επανήλθε (δεν είναι ριγέ!!!) και κινείται μέσα στο ενυδρείο. Η ουρά του πάντως δεν χειροτέρεψε.

Τελικά κλείσαμε τα φώτα του δέντρου που ήταν κοντά του (το βράδυ σκέπαζα την πλευρά του ενυδρείου που βλέπει στο δέντρο για να μην τρελένεται από τα λαμπάκια) για να δούμε αν τον στρεσάρουν...

Λέτε να είχε κατάθλιψη που δεν πέρασε καμιά θυληκιά ???? :notfair:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μαίρη χρόνια πολλά και καλές γιορτές.

Με το θέμα του δέντρου καλά έκανες γιατί ενυδρείο φίλου ξεκληρίστηκε ολόκληρο από το Χριστουγενιάτικο δέντρο.Μέχρι να το πάρει

χαμπάρι τι έφταιγε ήταν πλέον αργά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.... Το πρωί που ξυπνήσαμε είδαμε ότι είχε φτιάξει φωλιά στο τζάμι που είναι δίπλα στο φίλτρο!!!!! :jig:

Το χρώμα του επανήλθε (δεν είναι ριγέ!!!) και κινείται μέσα στο ενυδρείο. Η ουρά του πάντως δεν χειροτέρεψε.

Τελικά κλείσαμε τα φώτα του δέντρου που ήταν κοντά του (το βράδυ σκέπαζα την πλευρά του ενυδρείου που βλέπει στο δέντρο για να μην τρελένεται από τα λαμπάκια) για να δούμε αν τον στρεσάρουν...

Λέτε να είχε κατάθλιψη που δεν πέρασε καμιά θυληκιά ???? :notfair:

Γνώρισε του μία του παιδιού να του φύγει η στεναχώρια :xmas_laugh: .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά παιδιά με υγεία!!!

Αν εφταιγε το δέντρο... τί να πώ... Ελπίζω να συνέλθει σιγά σιγά.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά παιδιά με υγεία!!!

Αν εφταιγε το δέντρο... τί να πώ... Ελπίζω να συνέλθει σιγά σιγά.....

Mπορεί με το δέντρο να πανικοβλήθηκε το μανάρι ( στρεσαρίστηκε αρκετά ) αλλά αυτό ούτε εγώ το ήξερα :xmas_smile:

Link to comment
Share on other sites

Αν έφτασε στην φάση του να θέλει κοπελιά είναι φυαικό να έχει αλλαγές στον χρωματισμό του. ΟΙ ρίγες στο σώμα των μονομάχων έχω την εντύπωση οτι συνήθως δείχνουν οτι είναι σε φάση αναπαραγωγής.

Link to comment
Share on other sites

Όταν είδα την φωλιά σήμερα το κατάλαβα... Σήμερα δεν εχει ρίγες, επανήλθε το χρώμα του.

Με το φιν ροτ τί να κάνω? Δεν έχει χειροτερέψει πάντως. Τον αφήνω με το εκτοζον για μερικές μέρες ή αύριο να αγοράσω μέλαφιξ ή πριμαφιξ και να κάνω συνδυασμό?

Εντωμεταξύ το Σ/Κ θα λείψουμε. Λέμε να του αφήσουμε τα φώτα σβηστά για να ηρεμήσει.

Link to comment
Share on other sites

Συνδυασμο φαρμακων δεν κανουμε! Εγω δεν ειδα κατι κακο στα πτερυγια αλλα ειδα λιγο φουσκωμενη την κοιλια! Η υδροπεκιαση ειναι που με απασχολει και οχι το fin rot!

Εντωμεταξυ ακομη δεν εχω καταλαβει για ποιο λογο εβαλες το εκτοζον.

Link to comment
Share on other sites

Θεραπευει δηλαδη το fin rot;

Με συγχωρεις για την αργοπορημενη απαντηση.Το ektozon ειναι φαρμακευτικο αλατι που

δεν επιρεαζει την βιολογια.Κανειγια χτυπηματα,ανοιχτες πληγες και γενικα για δευτερογενεις μολυνσεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή το εκτοζον το έβαλα επειδή το φιν ροτ μάλλον είναι οφείλετε σε βακτήρια αφού στρεσαρίστικε αρκετά μάλλον από τα φωτάκια του δέντρου και από εμάς που είμαστε στο σπίτι. Πάντως μετά από το κλείσιμο των φώτων το ψαράκι κινείται και πάλι φυσιολογικά. Δεν περνάμε συνέχεια από μπροστά του και γενικά προσπαθούμε να είμαστε πιό προσεκτικοί με τον φωτισμό, μιάς και έχουμε άδεια και είμαστε με τα παιδιά πιο πολλές ώρες στο σπίτι... Ελπίζω να μην είναι υδρωπεκία... Τον ταϊζω κάθε δεύτερη μέρα για να συνέλθει και να ξεφουσκώσει...

Το εκτοζον όπως διάβασα και σε διάφορα θέματα εδω είναι το μόνο που μπορεί να συνδυαστεί με κάποιο άλλο φάρμακο και μάλιστα με μελαφιξ και πριμαφιξ...

Θα το βρώ και θα στο παραθέσω...

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

Σας παραθέτω κάποια λινκς στα οποία αναφέρεται ο συνδυασμός του εκτοζον με κάποιο άλλο φάρμακο

http://www.aquazone.gr/forums/topic/65908-iaeeii-fin-rot/?p=586265

http://www.aquazone.gr/forums/topic/59964-female-betta/?p=541707

http://www.aquazone.gr/forums/topic/59964-female-betta/?p=548408

http://www.aquazone.gr/forums/topic/59914-snnuooc-iiiiiassia/?p=541332

Εχτές τον άφησα ξανά νηστικό. Σήμερα να του δώσω ξανά λίγο αρακά για το φούσκωμα? (Πάντως σήμερα μου φαίνεται λιγότερο πρησμένο)

Γενικά του δίνω αποξηραμένα σκουληκάκια ή atison's betta pro...

Φωτογραφίες θα ανεβάσω το απόγευμα..

Link to comment
Share on other sites

Σας βάζω νέες φωτογραφίες που έβγαλα τώρα.

Το ξέφτισμα σε πόσες μέρες θα πρέπει να δούμε να υποχωρεί από την στιγμή που (πιθανόν) έχουμε βρεί την αιτία στρεσσαρίσματος?

Αν κάνουμε αλλαγές νερού ανα 3-4 ημέρες και όχι ανά 7 είναι καλύτερα για το ψάρι στην παρούσα φάση?

Έχω ρίξει το εκτοζον στο νερό στις 25/12 αργά το βράδυ...

post-55151-0-78105300-1388246640_thumb.jpg post-55151-0-24227800-1388246659_thumb.jpg

post-55151-0-20815400-1388246676_thumb.jpg post-55151-0-94944700-1388246693_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να πω ότι πιστεύω πως δεν υπάρχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα, για αυτό το λόγο θα συνεχίσεις να κάνεις ότι εκανες χωρίς αλλαγές στην ρουτίνα.Κατά την γνώμη μου το εκτοζόν θα έπρεπε να μπει από την πρώτη μέρα , σύμφωνα με τις προτεινόμενες δοσολογίες για την περίπτωση, ανεξαρτήτως αν το ψάρι εμφανίζει συμπτώματα από στρες ή μόλυνση.Προτείνω να συνεχίσεις το εκτοζόν (δόση δεν ξέρω αν θες πες μας τι γράφουν οι οδηγιες) και να ταιζεις με υψηλής ποιότητας τροφες (ζωντανές κατεψυγμένες) σε σωστή ποσότητα.Τώρα κάποιες ερωτησεις...

1 Πως ακριβως κανεις την αλλαγη νερού; ( ποσότητα νερού , σύσταση, αντιχλώρια ,προετοιμασία κτλπ)

2 Μηπως υπάρχει μαυρο φοντο σε καποια πλευρά του ενυδρείου

3 Μηπως εβαλες τα χερια σου μεσα στο ενυδρειο ενω δεν ηταν καθαρα, ειχες καποιο απορρυπαντικο, αρωμα,κρεμα κτλπ;

4 Μηπως υπάρχει υπερβολικός θόρυβος δίπλα στο ενυδρείο;

5 Τι αλλα ζουμια ριχνεις μεσα στο ενυδρειο (λιπασματα ταμπλετες κτλπ) ;

6 Εχεις προσθεσει καποιο διακοσμητικο τελευταια στο ενυδρείο ή έκανες κάποια αλλαγή στη ρουτίνα;

7 Είχε μηπως μεγαλο χρονικο διαστημα να γινει αλλαγη νερού , υπάρχει ελλειπής φίλτρανση κτλπ (λέμε τώρα ;) )

Ανάκριση τέλος :P

Φιλικά

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη χρόνια πολλά!!! Ελπίζω να σε καλύψω στα ερωτήματα σου....

Νομίζω ότι η αιτία είναι το Χριστουγεννιάτικο δέντρο (ίσως και τα φυτά)......

Αρχικά να πω ότι πιστεύω πως δεν υπάρχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα, για αυτό το λόγο θα συνεχίσεις να κάνεις ότι εκανες χωρίς αλλαγές στην ρουτίνα.Κατά την γνώμη μου το εκτοζόν θα έπρεπε να μπει από την πρώτη μέρα , σύμφωνα με τις προτεινόμενες δοσολογίες για την περίπτωση, ανεξαρτήτως αν το ψάρι εμφανίζει συμπτώματα από στρες ή μόλυνση.Προτείνω να συνεχίσεις το εκτοζόν (δόση δεν ξέρω αν θες πες μας τι γράφουν οι οδηγιες) και να ταιζεις με υψηλής ποιότητας τροφες (ζωντανές κατεψυγμένες) σε σωστή ποσότητα.Τώρα κάποιες ερωτησεις...

Για θεραπεία γράφει 20γρ ανά 100 λίτρα και για πρόληψη 10γρ ανά 100λίτρα. Θα συμπληρώσω στην αλλαγή νερού την ποσότητα που αναλογεί στα λίτρα της αλλαγής σύμφωνα με την δοσολογία της θεραπείας για να μην μειωθεί το εκτοζον στο νερό...

1 Πως ακριβως κανεις την αλλαγη νερού; ( ποσότητα νερού , σύσταση, αντιχλώρια ,προετοιμασία κτλπ)

Προετοιμάζω 10 λίτρα νερού συμπληρώνοντας περίπου 8 σταγόνες seachem prime και 5ml βιταμίνες tetravital (κάθε δεύτερη αλλαγή και μπαίνουν στο νερό. Απορροφούνται από το δέρμα). Στο δοχείο υπάρχει μία μικρή αντλία (κυκλοφορητής) και θερμοστάτης για να φέρει το νερό στην ίδια θερμοκρασία με του νερού που βρίσκεται στο ενυδρείο. Καθαρίζω το πάνω μέρος των τζαμιών με σφουγγάρι που έχω μόνο για το ενυδρείο. Το ξεπλένω στο νερό του ενυδρείου που έχω βγάλει και προσέχω να μην έρθει σε επαφή με το νερό του ενυδρείου. Συνήθως αφαιρώ περίπου 5 λίτρα και συμπληρώνω γύρω στα εφτά λόγω της εξάτμισης που υπάρχει μέσα στην εβδομάδα. Δεν συμπληρώνω ποτέ νερό μέσα στην εβδομάδα. Οι αλλαγές γίνονται πάντα κάθε εβδομάδα.

2 Μηπως υπάρχει μαυρο φοντο σε καποια πλευρά του ενυδρείου

Είχαμε παλιά μαύρο φόντο όμως πριν από ένα περίπου μήνα το αλλάξαμε με μπλε (δεν βλέπαμε το ψάρι με τόσο σκούρο φόντο). Σίγουρα με το μπλε κάνει λιγότερο επίδειξη με τα πτερύγια.

3 Μηπως εβαλες τα χερια σου μεσα στο ενυδρειο ενω δεν ηταν καθαρα, ειχες καποιο απορρυπαντικο, αρωμα,κρεμα κτλπ;

Τώρα εδώ δεν ξέρω τι να σου πώ...... Σίγουρα δεν τα έβαλα με κρέμες - αρώματα κλπ. Αν μου ξέφυγε απορρυπαντικό (πιάτων γιατί είναι κοντά στην κουζίνα και τα ξεπλένω εκεί)? δύσκολο αλλά όχι απίθανο. Συνήθως τα ξεπλένω καλά με καθαρό νερό και όσο μπορώ πιο ζεστό. Πάντως την τελευταία φορά χρησιμοποίησα γάντια (ελαστικά σαν τα χειρουργικά) τα οποία αφού φόρεσα τα ξέπλυνα καλά με όσο πιο ζεστό νερό άντεχα.

4 Μηπως υπάρχει υπερβολικός θόρυβος δίπλα στο ενυδρείο;

Υπερβολικός θόρυβος όχι αλλά από την αρχή του μήνα είχαμε τα φωτάκια του δένδρου... Όσο δουλεύαμε την ημέρα ήταν σβηστά και τα ανάβαμε το απόγευμα. Τα έβλεπε για 3 - 4 ώρες. Μετά σκέπαζα το ενυδρείο με μια κουβέρτα στην πλευρά που έβλεπε στο δένδρο. Όμως με την άδεια μας από της 20/12 τα φωτάκια δούλευαν συνεχώς.... Στις 26/12 τα σβήσαμε μπας και δούμε γιατριά...

5 Τι αλλα ζουμια ριχνεις μεσα στο ενυδρειο (λιπασματα ταμπλετες κτλπ) ;

Τα μόνα ζουμιά που μπαίνουν επιπλέον είναι οι βιταμίνες και τώρα που έριξα το atison's betta spa που υποτίθεται ότι περιέχει χουμικά οξέα και φύλλα από αμυγδαλιά και άλλα συστατικά που βοηθά τους μονομάχους μπας και τον βοηθήσει να αναρρώσει γρηγορότερα....

6 Εχεις προσθεσει καποιο διακοσμητικο τελευταια στο ενυδρείο ή έκανες κάποια αλλαγή στη ρουτίνα;

Νομίζω γύρω στις 10/12 μπήκαν τα επιπλέον φυτά μετά από καλό ξέπλυμα. Δεν έγινε περαιτέρω απολύμανση.

7 Είχε μηπως μεγαλο χρονικο διαστημα να γινει αλλαγη νερού , υπάρχει ελλειπής φίλτρανση κτλπ (λέμε τώρα ;) )

Το φίλτρο που έχει προς το παρόν είναι το U2 της Fluval. Δεν νομίζω ότι είναι ελλειπής μάλλον το αντίθετο. Θα του βάλω ένα μικρότερο που έχω ( με ροή 200λτ/ώρα) βάζοντας μέσα όσο περισσότερο βιολογικό υλικό χωράει από το u2 το οποίο θα πάει στο άλλο που ετοιμάζουμε....

Ανάκριση τέλος :P

Ουουουφφφφ.... κουράστηκα.... παώ για ύπνο!!! :geek: Καλή χρονιά εύχομαι, με υγεία σε εμάς και στα ψαράκια μας :ChristmasTree: !!!!

Φιλικά

Βασίλης

Μαίρη

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι οι ρουτινες σου και το ψάρι πολύ τυχερό .Συμφωνω για το εκτοζον , βάλε 2-3 συνεχόμενες φορές την βιταμίνη αν το λένε και οι οδηγίες για ειδικές περιπτώσεις .Καλο θα του κάνει και το ατισον καθώς και καλής ποιότητας τροφές .

Καλές γιορτές σε όλους !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επανερχόμαστε.....

Η ουρά του Μονομαχούλη δεν πάει και πολύ καλά.... Η θεραπεία με το melafix δεν είχε κανένα αποτέλεσμα...

post-55151-0-65452600-1390695497_thumb.jpg

post-55151-0-77853400-1390695556_thumb.jpg

Μου πρότειναν το medica lifequard της tetra και από τις πληροφορίες που βρήκα στο διαδίκτυο φαίνεται να είναι αρκετά καλό για φιν ροτ και σκέφτομαι να το δοκιμάσω.... Πάντως τρώει και κολυμπάει κανονικότατα και δεν έχει άλλα σημάδια πάνω του.

Link to comment
Share on other sites

Μαίρη , να ρωτήσω , το νερό , με πιο αντιχλώριο το προετοιμάζετε , και πόση ώρα το αφήνετε μέσα ;

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη χρησιμοποιούσα το prime. Στις δύο τελευταίες αλλαγές έβαλα aquatan. Το βάζω στο δοχείο που προετοιμαζω το νερό στο οποίο λειτουργεί κυκλοφορητής και θερμοστάτης συνήθως 3-4 ώρες πρίν την αλλαγή (μερικές φορές το βάζω το πρωί και την αλλαγή την κάνω το βράδυ). Στην τελευταία αλλαγή χρησιμοποίησα εμφιαλωμένο νερό που έγραφε ότι είχε ph 7.1 μπας και το κατεβάσω λίγο από το 7,7 της βρύσης αλλά νομίζω ότι έκανα βλακεία.... Του έκανα σήμερα τεστ (με τα χαρτάκια) και τα gh kh ήταν στο θεό!!! Δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστα τα τεστάκια αλλά δεν θα το χρησιμοποιήσω ξανά. Δεν υπάρχει δυνατότητα για χρήση τύρφης και σκεφτόμουν να βράζω λίγο νερό και να το αναμιγνύω στο νερό της βρύσης για να μειώνω το kh. (To διάβασα εδώ http://www.aquazone.gr/forums/topic/64-oeooeeicieeu-anaeocneooeeu/?p=103) σε ποσοστό μικρό ίσως 25 / 75% ή 30/70%...

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα ! Άψογη και η προετοιμασία. Αυτό με το βράσιμο δεν το έχω δοκιμάσει είναι η αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν βράσεις το νερό για 10 λεπτά βλέπεις τον πάτο της κατσαρόλας άσπρο... Και το γάλα των μωρών με τέτοιο βρασμενο νερό γίνεται όταν δεν θηλάζεις και πρέπει τα πάντα να είναι αποστειρωμένα...

Έκανα τεστ (με τα χαρτάκια) και όντως το ph ήταν χαμηλότερο. Το βρίσκω προτιμότερο και ασφαλέστερο τελικά από το εμφιαλωμένο. Λέω να του κάνω και τη θεραπεία με το tetra medica lefiguard πριν πέσουμε στα σκληρά φαρμακα.... Μετά θα δοκιμάσω να το αφήσω ήσυχο με αλλάγες που θα περιέχουν νερό βρύσης και βρασμένο νερό και τις αλλαγές πιό αραιά ανα 10 - 15 ημέρες ίσως μήπως τον ενοχλούν και οι εβδομαδιαίες αλλαγές του 30%. Δεν μετράω νιτρικά πάνω από 1mg/l....

Link to comment
Share on other sites

Με τις εβδομαδιαίες αλλαγές , δεν νομίζω να έχει πρόβλημα. Πόσο καιρό είναι έτσι , έχω την εντύπωση πάντως , ότι δεν μεγαλώνει και τόσο γρήγορα πάλι το σημείο που έχει επηρεαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από το άσπρο σημαδάκι ξεκίνησε η φθίνουσα πορεία της ουράς... Έχει περάσει ένας μήνας και κάτι και η ουρά του όσο περνάει ο καιρός χειροτερεύει... Φοβάμαι ότι αν δεν κάνουμε κάτι θα τον χάσουμε .... Θα κάνω αλλαγή νερού και θα βάλω το φάρμακο της tetra (δεν είναι αντιβίωση). Όπως και το melafix οι οδηγίες λένε ότι μπορείς να το κάνεις δύο φορές αν δεν δεις καλυτέρευση. Αν δεν πιάσει και αυτό δεν ξέρω τι άλλο πια θα κάνουμε. Θα δοκιμάσω αλλαγές με το νερό όπως είπα για να σταθεροποιήσω την ποιότητα του νερού με λιγότερο kh - gh (άρα πιστεύω και ph) και βλέπουμε.

Σήμερα παρατήρησα ότι και η καμπόμπα που έχω μέσα άρχισε να κιτρινίζει και να χάνει τα φύλλα της. Έκανε την εμφάνισή της και η άλγη...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μία μικρή ενημέρωση...

Η ουρά του μικρού δεν δείχνει σημαδια βελτίωσης... Κάναμε θεραπεία και με το lifeguard της tetra (καμία βελτίωση) και μετά με bactopur.... Η εικόνα 10 μέρες μετά την τελευταία θεραπεία με το bactopur δεν είναι και ενθαρρυντική.. Ρίξαμε το ph στο 7,2 (μέτρηση με ηλεκτρονικό phμετρο) με phminus στο νερό προετοιμασίας (δεν υπάρχει προς το παρόν δυνατότητα για χρύση τύρφης. Στο μέλλον δεν το αποκλείω.) και του έριξα ξανά μελαφιξ καθώς του κάναμε μεγάλη αλλαγή νερού (70%) για να μειώσουμε τις σκληρότητες (είχαν φτάσει kh=9, gh=10 ενώ του νερού ήταν kh=7, gh=8) και προσθέσαμε λίγο χαλίκη και 2 πέτρες. Τα φυτά τα έπαιξαν όλαν εκτός από το μικροσόριουμ (ευτυχώς). Περιμένω λίγο να δώ πως θα παει και θα του βάλω κανα δυό φυτάκια τον άλλο μήνα (πρέπει να πληρωθούμε κιόλας...)

post-55151-0-59980000-1393230223_thumb.jpg post-55151-0-08224200-1393230240_thumb.jpg

post-55151-0-82479700-1393230272_thumb.jpg post-55151-0-87796400-1393230288_thumb.jpg

post-55151-0-31490400-1393230317_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ οντως δεν υπαρχει βελτιωση!

Τι τρωει το παιδι;

Μελαφιξ βαλατε; Κατι αλλο με αλοε βερα ισως;

Link to comment
Share on other sites

Από όλα του έχουμε βάλει... Μέλαφιξ του βάζω ξανά αυτή τη εβδομάδα. Είναι στην 5η μέρα... μετά θα τον αφήσω στην ησυχία του να δούμε πως θα τα πάει. Τρώει αποξηραμένο σκουληκάκι και πελετάκια ... Λέω να αρχίσω να του δίνω και κατεψηγμένη τροφή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...