Jump to content

Λευκό Στίγμα Σε Μονομάχο??


Recommended Posts

Έτσι νόμιζα και εγώ... Αλλά ξαφνικά άνοιξε πάλι η ουρά (σε κάποια σημεία διαφανίζει - που σημαίνει δυστυχώς ότι θα ανοίξει τρύπα), το κάτω πτερύγιο στην ένωση με το πίσω πτερύγιο είχε κάνει τρυπούλα στην αρχή που όμως άνοιξε και σιγά - σιγά κόπηκε κομμάτι (αν παρατηρήσεις κρέμεται στην άκρη και είναι ζήτημα ωρών να κοπεί εντελώς). Με ανησυχεί γιατί είναι στην επαφή με το σώμα....

Link to comment
Share on other sites

Βοηθησε με λιγο,σε ποια φωτο φαινεται περισσοτερο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα στις τρείς πρώτες φωτογραφίες που τράβηξα σήμερα.

Στο σημείο που ενώνεται το κάτω πτερύγιο με την ουρά θα δείς το κενό... λίγο πιό κάτω θα δείς και το κομμάτι που κρέμεται στο τελείωμα του κάτω πτερυγίου..

Link to comment
Share on other sites

Ναι ,πηγα και στις αρχικες φωτο,τοτε που του πρωτοπαρουσιαστηκε το θεμα,για να δω πως ηταν .Το περιεργο ειναι οτι εκτος αυτου του σημειου η υπολοιπη εικονα του συγκριτικα δειχνει καλυτερη.Το καλο ειναι οτι τον φροντιζεις πολυ και ευχομαι να τα καταφερει

Link to comment
Share on other sites

Περίμενα με ανυπομονησία να δω φωτογραφίες γιατί έτσι όπως το περιέγραφες φανταζόμουν ένα μονομάχο με τη μισή ουρά να του λείπει. Εγώ που πίστευα ότι είμαι υπερβολική ώρες ώρες με τα ψάρια, αναρωτιέμαι αν τα πολλά φάρμακα και τα μπάνια του κάνουν περισσότερο κακό παρά καλό. Δοκίμασε στην επόμενη αλλαγή να βάλεις νερό προετοιμασμένο με τύρφη και θα δεις ότι θα νιώσει καλύτερα και θα βελτιωθεί η ουρά του, εφόσον είναι από την ποιότητα του νερού και το στρες και όχι από μόλυνση. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλιρόη στην ουσία σχεδόν η μισή ουρά του λείπει... Με ανησυχεί το γεγονός ότι εκεί που πήγαινε καλά, ξαφνικά χειροτέρεψε. Και μάλιστα το σάπισμα είναι στο σημείο που ξεκινάει το σώμα του. Δεν θέλω να πάει λίγο πιο πάνω!!! Άσε που όταν τον βλέπω από κοντά την ώρα που κολυμπάει δείχνει να διαφανίζει η ουρά του και εκεί σκίζεται. Κάθε φορά. (Αυτό δεν υπάρχει περίπτωση να το δείτε από φωτογραφία).

Τύρφη πήρα. Θα ξεκινήσω αύριο το διάβασμα και την προετοιμασία γιατί σήμερα κάναμε άνω κάτω τα άλλα ψαράκια....

Την Τετάρτη - Πέμπτη που θα κάνω αλλαγή νερού λόγω του φαρμάκου θα του βάλω νερό με τύρφη και θα προσθέσω ενυδρειακό αλάτι.

Δεν νομίζω ότι μπορώ να κάνω κάτι άλλο.... τα δοκίμασα όλα...

Το μόνο ενθαρυντικό είναι ότι κατα τα άλλα είναι φυσιολογικός...

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά πάμε από το κακό στο χειρότερο...

Δεν τον βλέπω να αντέχει για πολύ ακόμα.

post-55151-0-15484200-1398702611_thumb.jpg post-55151-0-61705000-1398702617_thumb.jpg

Εκεί που λέγαμε ότι είχαμε μία βελτίωση και είχε μεγαλώσει λίγο η ουρά, άρχισε να σαπιζει και να φεύγουν κομμάτια !!!

Η προετοιμασία του νερού γίνεται πιά με τύρφη. Ανέβασα θερμοκρασία στους 27, βάλαμε ενυδρειακό αλάτι με αλόε βέρα και κάναμε θεραπεία με flagyl για 10 ημέρες. Δεν είδαμε βελτίωση. Τον άφησα μόνο με το αλάτι για μία εβδομάδα, βάλαμε άνθρακα και εχτές του ξεκίνησα θεραπεία με esha 2000 σε συνδυασμό με το αλάτι. Εχτές που ήταν στο πρόγραμμα να ξεκινήσει η θεραπεία κρεμόταν άσπρο κορδονάκι και τον έχω στην νυστεία... Μετά τον περιμένει ο αρακάς...

Οι μετρήσεις είναι φυσιολογικές. Αν το esha τελικά καταπολεμήσει αυτό που τον ταλαιπωρεί πότε θα αρχίσουμε να βλέπουμε σημάδια ανάκαμψης?

Link to comment
Share on other sites

κριμα το ψαρακι...

προσφατως που πετυχα σε ενα πετ σοπ, ενα χρυσοψαρο κολοβο (ολη η ουρα φαγωμενη) και του ζητησα να μου το δωσει να του κανω θεραπεια..

εδειχνε σημαδια ανακαμψης απο την δευτερη κιολας μερα με το esha 2000 .. ακομα η ουρα δεν εχει ολοκληρωθει (εχουν περασει 2 μηνες), αλλα παει καλα..

στην περιπτωση σου, επειδη ειναι και μονομαχος.. δεν ξερω κατα ποσο γρηγορα θα αρχισει να ξαναβγαινει.. παντως αν δεν δεις κατι τις πρωτες μερες συνεχισε κανα 2 μερες ακομα την θεραπεια

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που προσπαθούμε είναι να το σώσουμε... Τουλάχιστον να σταματήσει η κατρακύλα. :bigemo_harabe_net-99:

Είπαμε να δοκιμάσουμε το esha 2000 μιας και είναι γενικής χρήσεως και δεν ήθελα να βαλω κάτι πιό βαρύ γιατί θα τον χάσουμε από τα πολλά φάρμακα...

Link to comment
Share on other sites

Μαιρη γεια σου!πως τα παει ο ψαρης?ειναι καλυτερα?

Link to comment
Share on other sites

Γειά!!

Γενικά το παλεύει... Έχει χάσει αρκετά μεγάλο μέρος της ουράς του αλλά διακρίνουμε κάποια σημάδια ανάκαμψης μετά την θεραπεία με το esha 2000. Έχει και κάποια προβληματα με τα εντερικά του αλλά τον ταίζω λίγο και νηστεία ανάμεσα με αρακά στην διατροφή του και βλέπουμε. 'Εχουμε δοκιμάσει ότι μπορούσαμε.

Είμαστε πολύ συγκρατημένα αισιόδοξοι ότι ίσως και να την γλιτώσει...

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες εντερικά ; Έχουμε φούσκωμα ;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ναι... Το φοβάμαι αυτό που σκέφτηκες.... Υδρωπικία, ε?

Link to comment
Share on other sites

Ναι , αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ; Η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι ότι το ψαράκι ήταν ήδη ταλαιπωρημένο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως ήταν πριν έρθει από την Σιγκαπούρη. Το κατάστημα που τον αγόρασα τον είχε τρεις - τέσσερις μέρες. Πάντως ταλαιπωρηθηκε και στα χέρια μου στην προσπάθεια μου να κάνω κάτι για το φιν ροτ. Είναι τέσσερις μήνες από τότε που εμφάνισε την πρώτη κυστούλα και μετά το φιν ροτ. Εκεί που πήγαινε καλύτερα ξαφνικά σάπισε μεγάλο μέρος της ουράς και την έχασε σε μικρό χρονικό διάστημα. Έχει υποστεί πολλές θεραπείες (με κάποια διαλείματα ανάμεσα) και τελευταία του έκανα με esha 2000. Έχει δείξει σημάδια βελτίωσεις όσον αφορά την ουρά (έχει ήδη αρχίσει να μεγαλώνει.). Σήμερα το βράδυ στάθηκε λίγο ακίνητο κοντά μου και είδα μία κοκκινοπή κύστη στο πλαινό του πτερύγιο, όσο το κεφάλι μίας καρφίτσας, (στα μικρά που έχει στο κεφάλι του). Επίσης τώρα τελευταία βλέπω το στομάχι πρησμένο (όχι πάρα πολύ αλλά περισσότερο του φυσιολογικού) και τα κακάκια του άσπρο κορδόνι (κατά περιόδους) οπότε τον αφήνω νηστικό κανά δυό μέρες και μετά αρακά για κάνα δυό μέρες.

Ελπίζω να την παλέψει αλλα δεν τρέφω και πολλές ελπίδες...

Για την υδρωπικία τί άλλο θα μπορούσα να του κάνω? Νομίζω ότι πρέπει να τον αφήσω ήσυχο για λίγο...............

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

για το dropsy θα δωσεις flagyl αν δεις οτι φουσκωνει περισσοτερο... αλλα για την ωρα μην τον ταλαιπωρεις αλλο με φαρμακα...

ταιζε αρακα και βλεπουμε..

Link to comment
Share on other sites

Πριν από το esha 2000 του κάναμε θεραπεία με flagyl για κανα 10ήμερο περίπου. Δεν μπορώ να πώ ότι είδαμε καμιά θεαματική αλλαγή. Ίσως όμως και να μην άφησε την υδρωπικία να προχωρήσει τόσο πολύ. Μετά αφού βλέπαμε ότι από την ουρά συνεχίζανε να φεύγουνε κομμάτια και προχωρούσε προς το σώμα έτυχε να πάμε σε πετ σοπ για αναλώσιμα και είδα το esha2000 που είναι φάρμακο ευρέως φάσματος και το δοκιμάσαμε. Τώρα έχουμε την εντύπωση ότι η ουρά μεγαλώνει λιγάκι αλλά έχουμε και το φούσκωμα και το άσπρο κορδονάκι.

Γι' αυτό και του κάνω νηστεία όταν το βλέπω και θα φάει αρακα πάλι για 2-3 ημέρες.

Λέω να του ρίξω τις βιταμίνες στο νερό αυτή τη φορά γιατί όλο νηστικός μένει. Άσε που δεν φαινεται να του πολυαρέσει το φαγητό του όταν το ποτίζω με βιταμίνες....

Link to comment
Share on other sites

αφου βλεπεις βελτιωση μην εγκαταλειπεις την προσπαθεια.εγω δεν πιστευω οτι εχει να κανει παντως με την ταλαιπωρια που τραβανε.ολοι οσοι εχουν μονομαχους εχουν αντιμετωπισει προβληματα με το φι ροτ.εχει να κανει με το ειδος νομιζω.εγω σημερα ειδα οτι σχιστηκε η ουρα του μονομαχου μου ενω χθες ηταν μια χαρα...εχουμε περασει κ πριν μηνες το ιδιο κ ειδα κ παθα να τον συνεφερω...τωρα παλι τα ιδια...οι συνθηκες που τον διατηρω ιδανικες,απο τι το παθαινει δεν μπορω να καταλαβω..

Link to comment
Share on other sites

Μαιρη δοκιμασε σπιρουλινα με σκορδοζουμο! Βοηθαει τη χλωριδα του εντερου! Αν δεν εχεις μπορω να σου φερω λιγη το Σαββατο! Μη το αφηνεις το ψαρι νηστικο δεν νομιζω πως το βοηθας ετσι!

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς Θοδωρή φέρε μου για να το δοκιμάσουμε και αυτό.... Θα του δώσω λίγο αρακά και μετά βλέπουμε.

Piki και εγώ την ίδια απορια έχω....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καποια στιγμη εχτες το βραδυ ο μονοναχος μας αφησε....

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για το ψαράκι. Κάνατε οτι μπορούσαμε και μπράβο σας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κριμα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...