Jump to content

Λευκό Στίγμα Σε Μονομάχο??


Recommended Posts

Καλησπέρα...

Το Σάββατο είδαμε στον μονομάχο αυτό το λευκό στίγμα στο ένα πλαϊνό πτερύγιο

Το Σάββατο είναι μέρα νηστείας και την Κυριακή τον ταϊσαμε με τα pellets "Attison's betta pro" της ocean nutririon...

Σήμερα το πρωί φαινόταν λιγότερο το σημαδάκι

αλλά το βράδυ που το παρατηρούσα μου φάνηκε ότι ίσως έχει μία μικρή τρυπούλα στο πάνω πτερύγιο και ίσως ένα πολύ μικρό λευκό στίγμα. Δεν το άνοιξε καθόλου και δεν μπορούμε να είμαι 100% σίγουροι...

Κινείται διαρκώς και δεν μπορούμε να βγάλουμε καλύτερες φωτο...

Τώρα θα κάνω και αλλαγή νερού 30% (γύρω στα 7λίτρα).

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λευκό στίγμα στο ένα πλαϊνό πτερύγιο
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα:27 (καθαρά)
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): fluval u2 σιποράξ μίνι
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): Ο μονομάχος μπήκε στις 23/10/2013. Προηγήθηκε στρώσιμο με βακτήρια και τροφή γύρω στους 2 μήνες
- Ψάρια (είδη και αριθμός): halfmoon betta
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): Τάισμα με αποξηραμένο σκουλικάκι, pellets attison's pro

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 6.8 - 7
- KH: 3-6
- GH:>7
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):
- ΝΟ2 (νιτρώδη):
- ΝΟ3 (νιτρικά):
- Θερμοκρασία: 25
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: NH4, NO2, NO3
-Strips: ph, kh, gh
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού: halfmoon betta
- Ιστορικό Ψαριού: Εισαγωγή στο ενυδρείο 23/10/13
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): Λευκό στίγμα στο ένα πλαινό πτερύγιο, πιθανόν μικρή τρύπα στο πάνω πτερύγιο
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: καμία

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:
Πρόσφατα Φυτεύθηκαν νέα φυτάκια (μετά από καλό ξέπλυμα)

Σε λίγο θα ανεβάσω και μετρησεις για αμμωνία - νιτρώδη - νιτρικά πρίν την αλλαγή νερού που θα ακολουθήσει..

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις:

ΝΗ4=0

ΝΟ2=0

ΝΟ3=2mg/l

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ήταν καμιά κυστούλα , δεν βλέπω να έχει άλλα σημάδια στο σώμα του. Δεν πρέπει να είναι κάτι ανησυχητικό , τηρείτε όλες τις ρουτίνες στο έπακρο και πάλι μπράβο σας ! :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστούμε Δημήτρη...

Τον κοιτάζουμε συνέχεια προσπαθώντας να καταλάβουμε τί γίνεται... Δεν έχει άλλα σημάδια εκτός από μία υπόνοια για μία τρυπούλα? στο πάνω πτερύγιο και το στιγματάκι δείχνει να υποχωρεί...

Δεν θέλω να κάνω σπαμοδικές κινήσεις (την έχω πατήσει στο παρελθόν) θα δούμε πως πάει και αύριο το βράδυ θα προσπαθήσω να ανεβάσω καινούργια φωτογραφία..

Link to comment
Share on other sites

Σε βρίσκω άψογη! Ελπίζω να μην είναι τίποτα, ωστόσο καλά κάνεις που τον παρακολουθείς. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

Το στιγματάκι στο πτερύγιο έχει σχεδόν εξαφανιστεί... Αλλά αλλάζει χρώμα πολύ γρήγορα!! Ξεθωριάζει!! :bigemo_harabe_net-88:

Σας παραθέτω φωτογραφίες

1. 13/11/2013

2. 05/12/2013

3.08/12/2013

4. 16/12/213

5. 17/12/2013

6. 18/12/2013

Στις φωτογραφίες μπορεί να μην φαίνεται πολύ μεγάλη η διαφορά αλλά από εχτές έχω αρχίσει να ανησυχώ... Ξεθώριασε αρκετά στο σημείο του στομαχιού και σήμερα άνοιξα το φώς για να τον παρατηρήσω και έχει άρχίσει το ξεθώριασμα και στο κάτω πτερύγιο!!!

Ξέρεις κανείς περί τίνος πρόκειται? Ψάχνω στο διαδίκτυο αλλά προς το παρόν χωρίς αποτέλεσμα...

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Μαιρη, μια χαρα το βλεπω το ψαρακι. Ισως λιγο φουσκωμενη η κοιλια του! Δεν νομιζω να ειναι κατι αλλα παρακολουθα τον καλου κακου!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Τον έχω κάνει θρεφτάρι μου φαίνεται... Λίγο δίαιτα δεν θα τον βλάψει (θα τον αφήσω νηστικό για κάνα δυο μέρες). Το δέρμα του είναι εντάξει χωρίς αλλοιώσεις.

Άσε τον κοιτάμε συνέχεια... Όση ώρα του μιλάω έρχεται στο τζάμι στέκεται και με κοιτάει, όταν φεύγω εξαφανίζεται...

Ελπίζω ότι απλά δείχνει αλλαγή στη διάθεση... Δεν έχει κάποιο άλλο σύμπτωμα.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε συνέχεια..

Εχτές εμφάνισε κάποια σημάδια τα οποία όμως εξαφανίστηκαν μέσα στο 24ωρο....

post-55151-0-95927500-1387812080_thumb.jpgpost-55151-0-95458900-1387812096_thumb.jpgpost-55151-0-32205400-1387812113_thumb.jpg

Σήμερα παρατήρησα ότι το πάνω πτερύγιο έχει σαν κλωστούλες στην άκρη...

Μάλλον είναι fin rot. Οι φωτογραφίες δεν είναι και πολύ καλές αλλά ο άτιμος δεν στέκεται για πολύ ώρα σε ένα σημείο (και μέχρι το κινητό να πάρει μπροστά...)

post-55151-0-26078700-1387811957_thumb.jpg

post-55151-0-15007700-1387811975_thumb.jpg

post-55151-0-58706200-1387811991_thumb.jpg

Σήμερα είναι να κάνω την αλλαγή νερού. Οι μετρήσεις είναι όπως πάντα ΝΗ4=0, Ν02=0, Ν03=2 (έχω τις ρουφήχτρες των νιτρικών...) και δεν έχει αλλάξει κάτι ενδιάμεσα. Τί να κάνω? Να αγοράσω melafix ή κάποιο άλλο φάρμακο και να το ρίξω ή να περιμένω με τις αλλαγές νερού να δω πως πάει?

Link to comment
Share on other sites

Αν κινηθείς σε Api για το Μelafix που λές , για τα betta υπάρχει το Splendid betta bettafix remedy το οποίο : Χρησιμοποιεί την φυσική θεραπευτική δύναμη της Melaleuca , είδος τειόδεντρου . Ανανεώνει τα τραυματισμένα φτερά και συμβάλλει στην αναγέννηση των πτερυγίων .

Στην ουσία ότι κάνει και το Melafix με την διαφορά ότι είναι ειδικά για betta :)

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω , να έχει κάτι το ψαράκι Μαίρη , σε ποια σημάδια αναφέρεσαι ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου φαίνεται σαν fin rot, ίσως να είναι στις αρχές του ακομα. Τα πτερύγια του τα ανοίγει κανονικα ή τα βλέπεις κολλημένα σε κάποιο σημείο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαίνονται τα σημάδια καθαρά... το πάνω πτερύγιο στις άκρες του είναι σαν κλωστούλες στην άκρη και το πρωί που άνοιξε τα πτερύγια το πάνω δεν το άνοιξε...

Λέω να του βάλω εκτοζόν με την αλλαγή νερού που θα κάνω το βράδυ και να το παρακολουθώ.... Πάντως κινείται κανονικά δεν έχει αλλάξει κάτι στην συμπεριφορά του.

Σήμερα κλείνει δύο μήνες στο ενυδρείο!!!

Είπα και εγώ τώρα τα έκανα όλα όπως πρέπει υποτίθεται... Πάλι να χάσω ψαράκι στο δίμηνο??? :notfair::notfair: (εντάξει προτρέχω...)

Υ.Γ. Τα σημάδια που είδαμε πρωί και εξαφανίστηκαν σχεδόν μέσα στο 24 ώρο είναι πάνω από την μύτη του (ανάμεσα στα μάτια) και στο πάνω μέρος του σώματος του όπου ήταν μπλέ και έγινε καφέ-χρυσό φαίνονται λίγο στις πρώτες τρείς φωτογραφίες... Στην δεύτερη τριάδα δείτε τις άκρες από το πάνω πτερύγια...

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

Μαίρη και εγώ από τις φωτογραφίες δεν βλέπω να έχει κάτι.Εσύ σίγουρα τα βλέπεις καλύτερα βέβαια από κοντά.

Ας ελπίσουμε να μην είναι τίποτα.Περαστικά του !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σα να έχει χτυπήσει στις τελευταίες φωτό δείχνει.Μήπως χώνεται σε καμιά τρύπα καθώς γυρνά μέσα στο ενυδρείο και χτυπιέται άθελά του;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Μάνο... Ελπίζω να είναι περαστικά...

Αυτές οι φωτογραφίες είναι 10 ημερών... Στην αρχή που ήταν πιό μικρός χωνόταν παντού και κάτω από μικρούλες σχισμές στα ξύλα...

Έχει μεγαλώσει όμως και τώρα δεν νομίζω να χωράει...

post-55151-0-83848600-1387829535_thumb.jpgpost-55151-0-35105900-1387829552_thumb.jpg

Λέτε να προσπαθεί να χωθεί κάπου και να χτυπάει?? Το σημάδι στην μύτη του και εμένα σαν χτύπημα μου φαινόταν στη αρχή τώρα ίσα που φαίνεται...

Θα προσπαθήσω αύριο να βγάλω πιό καλές φωτογραφίες και βλέπουμε...

Η κοιλιά του δεν είναι ιδιαίτερα φουσκωμένη και είναι το ίδιο κινητικός όπως πάντα!!! Το πάνω πτερύγιο δεν το σηκώνει εντελώς (αλλά δεν το λές και εντελώς κολημένο στη ράχη του!)

Θα με παλαβώσει το ψαράκι .... :nurse: πάλι τη νοσοκόμα κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Μαίρη έτσι είναι , αν αρρώστησε το παιδί θέλει φροντίδα . Μη πάς με την ένεση μόνο στο χέρι και το τρομάξεις :xmas_laugh:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα πρωτοπάρει τον μονομάχο μου δημιουργήθηκε και εμένα η εντύπωση σε κάποια στιγμή ότι κάτι έπαθε.

Αυτόπου θέλω να σου πω είναι πως κάποιες φορές η αγάπη μας για το ακτοικίδιο μας και οι ανησυχίες μας από αυτά που διαβάζουμε δημιουργούν το φαινόμενο του κατά φαντασία ασθαινή.

Εγώ πιστεύω πως δεν έχει τίποτα απλά τώρα πρόσεξες κάτι πάνω του που δεν το είχες προσέξει.

Φιλικά και χωρίς να θέλω να σε προσβάλω.

καλά χριστούγεννα σε εμάς και τα ψαράκια μας.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Κωσταντίνε, δεν ξέρεις πόσο εύχομαι να είναι αυτό που λές.... (Προς θεού δεν είναι προσβολή αυτό που λές...)

Να σου πώ την αλήθεια το έχω σκεφτεί και εγώ. Όμως εμφάνισε στην αρχή στο πλαινό πτερύγιο το άσπρο σημαδάκι, και μου φαινόταν μία τρυπούλα στο πάνω πτερύγιο, μετά άλλαξαν λίγο τα χρώματα του, μετά εμφάνισε τα σημαδάκια στο πρόσωπο και οι άκρες του πάνω πτερυγίου ήταν σαν να κρέμονται λεπτές κλωστούλες στην άκρη.... Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι έχει fin rot (σε αρχικό στάδιο). Έκανα την προγραμματισμένη αλλαγή εχτές και έβαλα στο νερό water conditioner της ocean nutrition "Atison's Betta Spa" (περιέχει wild almond leaf extract). Το χριστουγεννιάτικο δώρο του..... :CarolSingers:

Πάντω νομίζω ότι πάει καλύτερα σήμερα..

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ανακάλυψα ότι σκίστικε λίγο και η μεγάλη ουρά... Θα δώ πως θα πάει σήμερα και αύριο λέω να του ρίξω εκτοζόν...

Link to comment
Share on other sites

To εκτοζον τι κανει και τι αρρωστειες θεραπαευει;

Link to comment
Share on other sites

To εκτοζον τι κανει και τι αρρωστειες θεραπαευει;

Το ektozon κανει την δουλεια που κανει το αλατι.

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή ρίξε μια ματιά στο θέμα: http://www.aquazone.gr/forums/topic/26313-ektozon/?p=215929

Έριξα εκτοζον εχτες το βράδυ 5γρ στα 25 λίτρα. Το απόγευμα παρατηρήσαμε οτι ένα προβληματάκι έχουν όλα τα πτερύγια του... Έβρασα αρακά και του έδωσα και έφαγε με πολύ όρεξη (τον τσάκισε) ενώ εχτές δεν έφαγε τίποτα... Πάντως άνοιξε όλα τα πτερύγια του και το πάνω ( κάτι που είχε καιρό να κάνει) και να σας πω την αλήθεια χάρηκα γιατί το θεώρησα καλό σημάδι..

post-55151-0-79092500-1388008326_thumb.jpg (18:21μμ)

post-55151-0-36001000-1388008344_thumb.jpg (19:00μμ)

Πήγαμε επίσκεψη και τώρα που γυρίσαμε ήταν στο πάτο δίπλα σε ένα φυτό και για πρώτη φορά δεν ήρθε μπροστά μου (ερχεται πάντα περίπου στη μέση του ενυδρείου όταν του μιλάω). Άναψα τα φώτα και μετά από κάποια ώρα ήρθε για λίγο πολύ κουρασμένα και είδα ότι έχει αλλάξει και το χρώμα του (πάλι) μετά πήγε και έκατσε πάλι πίσω από το ένα ξύλο...

post-55151-0-25145200-1388008360_thumb.jpg (23:16)

Δεν ξέρω τί να κάνω ή τί είναι αυτό που τον ταλαιπωρεί...

Αναγκαστικά θα πρέπει να περιμένω την Παρασκευή για να αγοράσω οποιοδήποτε φάρμακο..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...