Jump to content

Comeback .


Jin Kazama

Recommended Posts

Ίσως και να φτιάξω και τα σπότ με τα led . Κυρίως για καλοκαίρι το σκέφτομαι που θα αναγκαστώ να σηκώσω καπάκι και να τοποθετήσω ανεμιστηράκια . Αυτά είναι 6 watt με απόδοση 7000 Kelvin στο χρώμα του πάγου .

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω , μου το έχουν προτείνει επανιλλημένως και έχω αρνηθεί . Μάλλον μου αρέσει η αναμονή :) . Θα ήθελα και περισσότερο χρόνο για να ψάξω για τις γαρίδες , να μάθω όσα πιο πολλά μπορώ αλλά και να επιλέξω το ιδανικό είδος .

Έγινε επεξεργασία - Jin Kazama
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η τελική επιλογή είναι δική σου αλλά για να το θέσουμε και αλλιώς,εμπειρικά τον είδες τον τρόπο

και μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις στο μέλλον

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο αλλά νομίζω ότι κάποιες φορές αξίζει η αναμονή και το τελικό αποτέλεσμα είναι ακόμα πιο εντυπωσιακό και σε κάνει να καμαρώνεις για την εκάστοτε δημιουργία σου :) . Συν τοις άλλοις θέλω να δώσω και χρόνο στα φυτά μου να φουντώσουν ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε amano με δεδομένο 1 στα 10 λίτρα θα μπορούσα να βάλω 5 . Ενω στις άλλες fire red ή red cherry μπορώ να βάλω μια δεκαριά μιά και οι γαρίδες δεν μετρούν στην ιχθυοφόρτωση αφού οι ρύποι τους είναι μηδαμινοί .

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τα φυτά ανήκουν στην easy κατηγορία και δεν χρειάζονται co2 - λίπασμα και τα σχετικά . Ψάχνοντας όμως στην Api αλλά και στην Seachem είδα βιντεάκια με εύκολα φυτά πρίν ( χωρίς λίπασμα ) και μετά ( με λίπασμα ) . Οι διαφορές ήταν εμφανείς , τόσο στην ανάπτυξη , όσο και στο χρώμα των φύλλων .

Έψαξα στην Api και βρήκα το Leaf zone και το Co2 booster . Τα παράγγειλα αυτά και θα τα χρησιμοποιήσω αφότου στρωθεί το ενυδρείο . H Api μάλιστα δίνει εξαιρετικά αποτελέσματα . Όπως καταλάβατε εμπιστεύομαι την Api και την χρησιμοποιώ σε όλα τα σκευάσματα εκτός των βακτηρίων . Εκεί έχω το special blend από microbe lift .

Link to comment
Share on other sites

Σε amano με δεδομένο 1 στα 10 λίτρα θα μπορούσα να βάλω 5 . Ενω στις άλλες fire red ή red cherry μπορώ να βάλω μια δεκαριά μιά και οι γαρίδες δεν μετρούν στην ιχθυοφόρτωση αφού οι ρύποι τους είναι μηδαμινοί .

Αυτα που τα διαβαζεις ρε Βαγγελη?Τι δεν μετρουν στην ιχθυορτωση οι γαριδες?Μετρουν και παραμετρουν,αλλιως θα εμπαιναν σε πολυ λιγοτερα λιτρα.Επισης να ξερεις οτι τα γκαπυ μπορει να σου κανουν γευμα τις γαριδες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που τα διαβαζεις ρε Βαγγελη?Τι δεν μετρουν στην ιχθυορτωση οι γαριδες?Μετρουν και παραμετρουν,αλλιως θα εμπαιναν σε πολυ λιγοτερα λιτρα.Επισης να ξερεις οτι τα γκαπυ μπορει να σου κανουν γευμα τις γαριδες

εγώ πάντως έχω 2 αμανο μαζί και δεν έχω πρόβλημα κανένα (120lt)

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως έχω 2 αμανο μαζί και δεν έχω πρόβλημα κανένα (120lt)

2 amano σε 120 λιτρα φιλος δεν ειναι τιποτα.Αλλα να ξερετε οτι οι γαριδες μετρανε,μπορει να μην μετρανε σαν να εχεις ενα ψαρι αλλα μετρανε κανονικα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως έχω 2 αμανο μαζί και δεν έχω πρόβλημα κανένα (120lt)

Πές μου για τις amano και αν μπορείς βάλε και μια φωτό να τις δώ . Από την στιγμή που υπάρχουν φυτά , ξύλα και κρυψώνες γιατί να έχουν πρόβλημα ; Σε άρθρο εδώ διάβασα για την αναλογία 1 στα 10 λίτρα .

Link to comment
Share on other sites

Για να δω σε ποιο αρθρο το διαβασες?

Επισης εγω μιλησα γενικα για τις γαριδες οτι πιανονται κανονικα στην ιχθυοφορτωση.

Link to comment
Share on other sites

Πές μου για τις amano και αν μπορείς βάλε και μια φωτό να τις δώ . Από την στιγμή που υπάρχουν φυτά , ξύλα και κρυψώνες γιατί να έχουν πρόβλημα ; Σε άρθρο εδώ διάβασα για την αναλογία 1 στα 10 λίτρα .

Δεν βλεπω να γραφει κατι τετοιο ρε Βαγγελη αυτο το λινκ που μου εδωσες...

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχει αναφερθεί παραπάνω οι γαρίδες εισάχθηκαν στο κοινωνικό ενυδρείο με την ιδιότητα του «καθαριστή». Καταναλώνουν υπολείμματα τροφής, βοηθώντας έτσι στο να διατηρηθεί ο βυθός του ενυδρείου καθαρός και να μην ανεβαίνουν τα επίπεδα αμμωνίας λόγω της σάπιας τροφής. Μια αναλογία 10 γαρίδων amano ανά 100 λίτρα ενυδρείου θεωρείται καλή για να διατηρείται το ενυδρείο καθαρό.

Link to comment
Share on other sites

Οκ σωστος,δεν το ειδα.

Απλα εγω αυτο που ξερω ειναι οτι οι αμανο θελουν πιο πολλα λιτρα και ψαχνοντας στο ιντερνετ προτεινουν 30 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Το σχήμα και το μέγεθος του ενυδρείου δεν αποτελούν πολύ σημαντικό παράγοντα σ ένα μελλοντικό γαριδο-ενυδρείο. Οποιοδήποτε ενυδρειάκι άνω των 10 λίτρων είναι αρκετό για να στηθεί μια μικρή αποικία. Προτιμάται γενικά να μην έχει πολύ μεγάλο ύψος ( σπάνια θα δούμε γαρίδα να απομακρύνεται από τον βυθό εκτός αν «βόσκει» πάνω σε κάποιο φύλλο φυτού ) και αν είναι να δοθεί βάση σε κάποιο χαρακτηριστικό του ενυδρείου περισσότερο σημαντικό είναι το εμβαδόν του βυθού του. Πάντως, όπως προαναφέρθηκε, αυτές δεν είναι παρά μικρές λεπτομέρειες. Ένα μικρό φίλτρο είναι αρκετό, καθώς μεγάλες ποσότητες αμμωνίας ποτέ δεν θα παραχθούν σε ένα γαριδο-ενυδρείο.

Τα γαριδο-ενυδρεία, λόγω της σχεδόν μηδενικής τους ιχθυοφόρτωσης, δεν απαιτούν συχνές αλλαγές νερού όπως τα συμβατικά ενυδρεία. Τα ποσοστά της αμμωνίας πολύ δύσκολα θα γίνουν επικίνδυνα, και ακόμα και μια μικρή ποσότητα βιολογικού υλικού μέσα στο φίλτρο αρκεί για να στηρίξει ένα τέτοιο ενυδρείο.

Πέντε amano λοιπόν σε πενήντα τέσσερα λίτρα ή κοπαδάκι των δέκα red cherry ή red fire μαζί με έξι guppy με φίλτρο γεμάτο siporax mini απόδοσης 740 λ / ω , πόση αμμωνία μπορεί να σηκώσουν ;

Link to comment
Share on other sites

5 αμανο σε 54 λιτρα ειναι πολλες.

Το ποσο αμμωνια μπορει να σηκωσει αυτο δεν μπορει να στο απαντησει κανεις και να ξερεις οτι αν εχεις αμμωνια οι πρωτες που θα χασεις ειναι οι γαριδες.

Επισης 10 λιτρα ενυδρειο δεν μπορεις να το κανεις γαριδαδικο για πολλους λογους.,οπως επισης στα γαριδαδικα κανουμε κανονικα αλλαγες νερου καθε εβδομαδα για πολλους λογους παλι.

Οπως σου ειπα και πιο πανω,τα γκαπυ μπορει να κανουν τις γαριδες μεζε και εννοω για τις red cherry.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Α και κατι αλλο που ξεχασα να σου πω,οι γαριδες ειναι πολυ ευαισθητες σε χημικα και φαρμακα,ειδικα αν εχει χαλκο μεσα θα τις χασεις ολες.Γι αυτο στα γαριδαδικα βαζουμε ευκολα φυτα και δεν χρησιμοποιουμε ουτε φαρμακα,ουτε λιπασματα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε . Πόσο καιρό τις έχεις ;

Link to comment
Share on other sites

3 μήνες περίπου

Να σου πώ , επειδή ενδέχεται να φαγωθούν από τα guppy , λέω όταν έρθει η ώρα να βάλω δύο ενήλικες amano .

Link to comment
Share on other sites

Προχθές μου δώρισαν το fluval 206 . Το ένα ξύλο έχει κάτσει ενώ το άλλο ακόμα επιπλέει ( μεγαλύτερο ) .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...