Jump to content

Comeback .


Jin Kazama

Recommended Posts

Πολυ καλο!!! Το φυτο που ειναι πισω γινεται ψηλο? Τωρα κρυβεται λιγο απο το μικροσοριουμ, αλλα αν ψηλωνει τοτε ειναι οκ... Ανυπομονω να το δω με τα ψαρακια...★★★

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Μαίρη , το φυτό που είναι πίσω είναι δύο anubies barteri var nana . Μεγαλώνει και αυτό αρκετά . Το απόγευμα που αγόρασα τα microsorum ( δύο είναι ) σε μία ρίζα δεμένα με πετονιά , είδα μια var nana τεράστια ! Τώρα βέβαια είναι μικρές και καλύπτονται από τα microsorum .

Και εγώ ανυπομονώ να το δώ τελειωμένο με όλα τα φυτά , αλλά όχι και τόσο με τα ψάρια όσο με τις amano και τις red fire . Ιδίως με τις red fire :) .

.Y.Γ. : Νομίζω ότι έχει δίκιο ο Βασίλης με το φλάς , πράγματι οι χθεσινές φωτό ήταν χάλια σε σχέση με τις σημερινές . Ήταν και λίγο θολό το νερό χθές ίσως επειδή ξέχασα να ξεπλύνω το μακαρόνι . Όταν το έβαλα σε λειτουργία το θυμήθηκα , ντόινγκ , ντόινγκ και όμως το ξέχασα . No big deal .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό Βαγγέλη! Καμία σχέση οι φωτογραφίες χωρίς το φλας, κλάσεις ανώτερες. Το ενυδρειο ειναι πολύ όμορφα στημένο αλλα θα σου πω πάλι να κάνεις κάτι με τις πέτρες για να γίνει ακόμα πιο όμορφο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό Βαγγέλη! Καμία σχέση οι φωτογραφίες χωρίς το φλας, κλάσεις ανώτερες. Το ενυδρειο ειναι πολύ όμορφα στημένο αλλα θα σου πω πάλι να κάνεις κάτι με τις πέτρες για να γίνει ακόμα πιο όμορφο.

Αυτό συνειδητοποίησα και εγώ NO FLASH από εδώ και μπρός , χαχαχαχαχα . Πές μου ότι θές φίλε , δεν είμαι έτοιμος ακόμη και οι πέτρες είναι προσωρινά τοποθετημένες εκεί :)

Link to comment
Share on other sites

Πανο, να του δωσω τις ροζ???

Χαχαχαχα... Συγνωμη για το σπαμ αλλα δεν κρατηθηκα....

Βαγγελη γινεται πολυ καλο. Αφου οι ανουμπιες θα ψηλωσουν αστες εκει... Το νερο και σε μενα ηταν στην αρχη θολο μετα καθαρισε Μην ξεχασεις να βγαλεις τους δεικτες απο την προσοψη οταν τελειωσουν οι εργασιες....

Περιμενουμε την συνεχεια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mπορώ αλλά θέλω να το καθυστερήσω ώστε να φουντώσουν τα φυτά αλλά και να στρώσει ο βυθός για amano και red fire .

Αυτα τι σχεση εχουν με το μπολι?Αλλο το μπολι αλλο ο βυθος και τα φυτα ρε Βαγγελη.Επισης να σου και κατι ακομα,χωρις ψαρια μεσα ο βυθος δεν στρωνετε,ασε που στρωμενος βυθος ειναι αυτος που ειναι σε ενυδρειο που τρεχει τουλαχιστον 2 μηνες και με ψαρια μεσα.Βαλε μπολι να τελειωνεις ρε συ και βαλε και τα ψαρακια σου.

Μια χαρα ειναι το ενυδρειο σου,μονο οι πετρες δεν μου αρεσουν:P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πανο, να του δωσω τις ροζ???

Χαχαχαχα... Συγνωμη για το σπαμ αλλα δεν κρατηθηκα....

Βαγγελη γινεται πολυ καλο. Αφου οι ανουμπιες θα ψηλωσουν αστες εκει... Το νερο και σε μενα ηταν στην αρχη θολο μετα καθαρισε Μην ξεχασεις να βγαλεις τους δεικτες απο την προσοψη οταν τελειωσουν οι εργασιες....

Περιμενουμε την συνεχεια...

Ποιές ρόζ ; Τί ρόζ ; Ρόζ πέτρες ; Όχι ευχαριστώ , χαχαχαχαχαχα . Οι ανούμπιες αναγκαστικά θα μείνουν πίσω που δεν έχει τόσο φώς όσο μπροστά ( άλγες ) . Θα γίνουν πολλές ανακατατάξεις στα ξύλα . Narrow ήθελα αλλά δεν το βρήκα και πήρα pteropus . Ανυπόμονος ; Ίσως .

Οι αισθητήρες θα μετακινηθούν ναί , μάλλον πίσω αριστερά . Δεν αντικαθιστούν τα υγρά της Api , απλά ήθελα να έχω μία εικόνα πρίν τις μετρήσεις . Η συνέχεια θα είναι εξίσου θαυμαστή . Stay tuned !

Υ. Γ. : Είχα δεν είχα το πέταξα πάλι ( το Αγγλικό ) , χαχαχαχαχα .

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τι σχεση εχουν με το μπολι?Αλλο το μπολι αλλο ο βυθος και τα φυτα ρε Βαγγελη.Επισης να σου και κατι ακομα,χωρις ψαρια μεσα ο βυθος δεν στρωνετε,ασε που στρωμενος βυθος ειναι αυτος που ειναι σε ενυδρειο που τρεχει τουλαχιστον 2 μηνες και με ψαρια μεσα.Βαλε μπολι να τελειωνεις ρε συ και βαλε και τα ψαρακια σου.

Μια χαρα ειναι το ενυδρειο σου,μονο οι πετρες δεν μου αρεσουν :P

Κώστα γνωρίζω την επιμονή σου με το μπόλι , αλλά ξέρεις κάτι ; Είμαι της υπομονής και μου αρέσει η αναμονή . Όσο είμαι σε αναμονή , συνεχώς ψάχνω - ρωτάω - διαβάζω και αντλώ περρισότερες πληροφορίες . Δεν αναφέρομαι για το ενυδρείο αποκλειστικά , αλλά γενικά .

Όπως λέει και ο Παρασκευάς , Υπομονή λέμε .

Υ.Γ. : Εκτιμώ και ευχαριστώ για τις ιδέες - κατευθύνσεις σου .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να πώ ότι συμμάζεψα κατά κάποιο τρόπο το pteropus γιατί κάτι δεν μου άρεσε , κάτι δεν μου καθόταν καλά στο μάτι . Επίσης σήμερα θα πριονίσω και τα άλλα δύο ξύλα που έχω διότι φαίνονται κάπως τεράστια μέσα στην δεξαμενή μου . Το ένα σίγουρα θα το πριονίσω, έτσι πιστεύω θα έχω και την ευκαιρία να τοποθετήσω λίγα παραπάνω φυτάκια στα ξύλα μου .

Link to comment
Share on other sites

Πάμε γερά Βάγγοοοο!!Όσό πάει και παίρνει μορφή. . .

Συμφωνώ με το μπολι για να πάρει μπρος και ο βυθός για τις γαρίδες για να το χαρείς σύντομα!!

Αν θες microsorum pteropus narrow κερνάω αλλά έχει bba.

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε νεοτερα εδω? Καποια απο τις αλλαγες που ελεγες εγιναν?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λίαν συντόμως θα προστεθούν Ceratopteris Thalictroides , Ηygrophila Polysperma Rosanervig , Hottonia Palustris , Microsorum Pteropus Trident . Παραγγελία Anubias από Ιταλία .

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο το ενυδρειακη, μπραβο Βαγγελη :)

Οι αισθητηρες αυτοι συγκριτηκα με τα υγρα τεστ εχουν καποια αξιοπιστια; Απλα τα εχω δει πολλες φορες και αναρωτιομουν εαν αξιζουν τα λεφτα τους....

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ψάξει Άγγελε για να πώ την αλήθεια . Δεν τους πολυεμπιστεύομαι , έχω τα τεστάκια μου όπως προβλέπεται .

Link to comment
Share on other sites

Οταν κανει τεστ απλα δες εαν λενε τα ιδια, μηπως σε καμια περιπτωση αναγκης καποιος αρχαριος μπορει να δει τι γινεται με την αμμωνια, γιατι του ph μονο εαν εχεις μπουκαλα διοξειδιου θα εχει σημασια να το εχεις....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν όλα πάνε καλά Παρασκευή έχω τα φυτά . Τα Ludwigia Sp και Repens Rubin είναι δυσεύρετα . Βρήκα το Ludwigia Gladulosa το οποίο ίσως και προσθέσω αν βελτιώσω το φωτισμό μου .

Link to comment
Share on other sites

Αν όλα πάνε καλά Παρασκευή έχω τα φυτά . Τα Ludwigia Sp και Repens Rubin είναι δυσεύρετα . Βρήκα το Ludwigia Gladulosa το οποίο ίσως και προσθέσω αν βελτιώσω το φωτισμό μου .

Αυτο δεν ισχυει,μαλλον δεν εψαξες αρκετα.

Αυτα τα φυτα ειναι πολυ κοινα και τα βρησκεις αρκετα ευκολα σε παραγγελιες που κανουν τα μαγαζια.

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλες το μικροσόριουμ? Μου φάνηκε άδειο μετά από τις προηγούμενες φωτογραφίες.... Απ' ότι βλέπω αναμένεται πολύ πρασινάδα.

Κάνε μία χάρη δοκίμασε να βάλεις δυό τρείς από τις πέτρες "τυχαία" μία πάνω στην άλλη να δούμε πως θα φαίνεται... Αν και φαντάζομαι ότι θα πρέπει να έρθουν τα φυτά για να δείς το τελικό στήσιμο. Τα ξύλα μιά χαρά είναι. Πάντως έχει πολλέεεεεεες προοπτικές.... Θα γίνει σούπερ.

Εμείς πρέπει να κάνουμε υπομονή για να φουντώσουν αυτά που υπάρχουν (δεν αντέχουμε οικονομικά αγορά πολλών φυτών...)

Link to comment
Share on other sites

Όπως πολύ καλά είπες , θα μπούν και τα τελευταία που περιμένω και έπειτα θα δώ τυχόν κενά και αναλόγως θα τοποθετηθούν οι πέτρες .

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ όμορφο! Μπράβο σου! :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ . Η επιμονή , αναμονή , υπομονή , μελέτη με δικαίωσαν τελικά .

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...