Jump to content

Comeback .


Jin Kazama

Recommended Posts

Έπειτα από αναζήτηση - μελέτη κατέληξα στην εξής φυτοσύνθεση : Υπόστρωμα Fluval Stratum με ένα Εchinodorus bleheri πίσω αριστερά , ένα cabomba caroliana πίσω μέση , ένα crinum calamistratum πίσω δεξιά , η μία ρίζα με anubies var barteri nana αριστερά μπροστά από τον echinodoro , δύο vallisneria nana δεξιά μπροστά από το crinum calamistratum , η δεύτερη ρίζα με microsorum pteropus narrow μπροστά δεξιά , sagittaria subulata μπροστά αριστερά και στο τέλος ίσως προσθέσω και δύο cladophora aegagrophilla .

Ίσως γιατί θέλω να δώ τι κενό θα έχω καθώς δεν πρέπει να βάλω τις marimo balls σε θέση που να δέχονται άμμεσα φώς .

Έγινε επεξεργασία - Jin Kazama
Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις οτι αυτες οι μπαλιτσες μπορει να σου φερουν προβλημα στο ενυδρειο σου..και αν σου ερθει δυσκολα θα απαλαγεις απο αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Οχι απλα ειδος αλγης...της χειροτερης που μπορεις να εχεις..εχουν ξεστηθει ολοκληρα ενυδρεια απο αυτη την αλγη..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tότε θα απορρίψω το τελευταίο . Διάβασα το manual του fluval και είναι piece of cake όπως λένε και οι Άγγλοι . Άνοιξα το κάνιστρο , αριστερά μου έχει τέσσερα σφουγγάρια και δεξιά έχει τρείς κάδους στους οποίους στον πρώτο έχει σφουγγάρι , στον δεύτερο μακαρόνι και στον τρίτο πάνω και τελευταίο άνθρακα .

Λέω να βάλω siporax και στους τρείς κάδους .

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το φίλτρο Βαγγέλη ! :)

Μπορείς να βάλεις και μια λεπτή στρώση από ενυδρειακό βαμβάκι πάνω πάνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναί φίλε , ήταν απρόσμενο δώρο και με έφτιαξε αρκετά . Τώρα θα έχω περισσότερο χώρο για φυτά .

Link to comment
Share on other sites

To κούτσουρο δεν λέει να κάτσει . Το κρατώ βυθισμένο εδώ και πόσες μέρες . Με το fluval 206 ενδέχεται να μην μπαίνει το καπάκι μου και έτσι έψαξα για φωτιστικό και βρήκα αυτό http://www.petsupermarket.gr/3125/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/glo-t5-ho-linear-lighting-system-1x-24watts-%CE%BC%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CF%82:-61cm.html .

Είναι στα 24 watt και η εργοστασιακή μου λάμπα στα 15 watt . Δύο πράγματα σκέφτομαι και αναρωτιέμαι . Πρώτον αν αυτά τα παραπάνω watt μου φέρουν άλγες και δεύτερον χωρίς το καπάκι του ενυδρείου μήπως τα guppies αρχίσουν τα άλματα και μου πέφτουν έξω .

Έγινε επεξεργασία - Jin Kazama
Link to comment
Share on other sites

Επίσης επειδή το Siporax έχει μονάδα μέτρησης Lt , ξέρει κάποιος να μου πεί πόσο από αυτό θα χρειαστώ για να τιγκάρω το Fluval 206 ;

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο εχει 3 καλαθια για βιολογικο υλικο και νομιζω οτι το καθε ενα παιρνει 1 λιτρο,οπωτε μαλλον 3 λιτρα βιολογικο χρειαζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Τρία έχει όντως , το κάτω με σφουγγάρι , το μέσο με μακαρόνι και το πάνω με άνθρακα .

Link to comment
Share on other sites

Αυτά έχει ναί . Μιλάμε για τα καλάθια , αλλιώς αριστερά μου έχει τέσσερα σφουγγάρια .

Link to comment
Share on other sites

Θα το δώ στην πράξη . Αυτό πιστεύω και εγώ , δεν νομίζω να χωρά παραπάνω . Αλλά πρός το παρόν περιμένω να κάτσει το κούτσουρο .

Όλα τα υπόλοιπα τα έχω βρεί , τα φυτάκια μια παραγγελία θα κάνω και θα τα έχω άμμεσα .

Έγινε επεξεργασία - Jin Kazama
Link to comment
Share on other sites

Πήρα μια σακούλα ( πλαστική ) , έβαλα μέσα πέτρες , την έδεσα περιμετρικά από το ξύλο και το έχω στο ενυδρείο μαζί με τα άλλα με το πρώτο νερό της δοκιμής ( 01/01/14 ) . Το νερό από τα χουμικά έχει κιτρινίσει .

Link to comment
Share on other sites

Να σου πώ , ούτως ή άλλως μόλις κάτσει το ξύλο και ξεκινήσω να το φτιάξω , θα το αδειάσω το νερό και θα ξεπλύνω την γυάλα με νεράκι .

Link to comment
Share on other sites

Μια ιδέα στο μυαλό μου αφού κάτσει και το κούτσουρο είναι να τα βγάλω , να τα βράσω με καυτό νερό ( σαν απολύμανση ) και πρίν δέσω τα φυτά , ρίξω το Stratum και τα λοιπά να τα ξαναπεράσω με τρεχούμενο νερό βρύσης . Αν και είναι περιτή η απολύμανση στα ξύλα νομίζω , στα φυτά χρειάζεται κυρίως τόσο στο να μην μου αφήσουν σαλιγκάρια μέσα , όσο και στην τυχόν ύπαρξη παράσιτων σε αυτά . Αλλά και αυτό να μην κάνω με το ektozon ότι και να υπάρξει , άν υπάρξει θα τερματιστεί η ύπαρξη του .

Link to comment
Share on other sites

Δεν σκοπεύω να το κάνω νοσοκομειακό , αλλά θέλω να μηδενίσω το ενδεχόμενο παρασίτων στο περιβάλλον μου .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...