Jump to content

Comeback .


Jin Kazama

Recommended Posts

Θυμάμαι το 19 μέρη νερό και 1 μέρος χλωρίνη για 5 λεπτά και άφθονο ξέβγαλμα με νεράκι και 2-3 καλές αλλαγές με αντιχλώριο . Το ίδιο έκανα και σε δύο ξύλα που έχω από πρίν με δύο anubies var barteri nana . Από όταν το άδειασα και απολύμανα τα πάντα τις έχω σε κουβά με αποχλωριωμένο νερό .

Έγινε επεξεργασία - Jin Kazama
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ένα γερό ξέβγαλμα με καυτό νερό ή βράσιμο λίγων λεπτών στα ξύλα αρκεί για τα "απολυμάνει".

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

To μεγάλο ξύλο έκατσε επιτέλους ! Έκατσε μετά από δύο μήνες σχεδόν ; ! Έχω κάνει κράττει όμως διότι δεν έχω χρόνο λόγω ενεργοποίησης πλοίου . Έκανα όμως μια μελέτη και μία αλλαγή στο πλάνο σχετικά με τα φυτά που θα χρησιμοποιήσω .

Link to comment
Share on other sites

Οι ανούμπιες εξακολουθούν να βρίσκονται σε κουβά με νερό ( επιφάνεια ) και είναι μιά χαρά . Έχουν πετάξει και καινούργια φύλλα . Ευτυχώς γιατί είχα ένα άγχος μήπως και τις χάσω .

Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικά . Πίσω : Ηygrophila Polysperma Rosanervig , Ludwigia Repens Rubin , Ceratopteris Thalictroides , Cyperus Helferi .

Mέσο : Vesicularia Dubyana Christmas , Anubia Var Barteri Nana , Cryptocoryne Beckettii Petchii , Echinodorus Rose .

Mπροστά : Eleocharis Sp Mini , Fontinalis Antipyretica Willow , Microsorum Pteropus Narrow .

Εξωτερικό φωτιστικό με δύο λάμπες και τα συναφή . Αλλά όπως λέει και ο Παρασκευάς ......ΥΠΟΜΟΝΗ .

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες πάλι! Βάλε μας καμία φωτογραφία! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κάνω comeback , comeback και το δηλώνωωωωωω , λέει η Άτζελα , χαχαχαχα . Ένα update είναι ότι σήμερα θα βάψω την πλάτη μου ( ελπίζω να πετύχει αυτή την φορά - Μαίρη μη με μαλώσεις ) με σπρέυ μαύρο ακρυλικό γυαλιστερό . Επίσης θα κόψω λίγο το καπάκι μου γιατί με τις σωληνώσεις του Fluval δεν κάθεται - εφαρμόζει καλά πάνω και επίσης χθές αγόρασα δύο - τρία πραγματάκια ακόμα .

Ψάχνοντας στα προφίλ των φυτών που επέλεξα παρατήρησα ότι δεν είναι αναγκαία η χρήση υποστρώματος αν χρησιμοποιηθούν ταμπλέτες . Έτσι λοιπόν χθές αγόρασα το Seachem Flourish tabs η οποία συσκευασία περιέχει δέκα τεμάχια .

Στις οδηγίες πίσω μου λέει ότι φυτεύω την κάθε μία σε δέκα με δεκαπέντε εκατοστά απόσταση και ότι πρέπει να αντικαθίστανται κάθε τρείς με τέσσερις μήνες . Καλά μέχρι εδώ , εύκολα και ευνόητα . Η ερώτηση μου είναι η εξής : Τί είναι σωστό ; Να τις μοιράσω στο χαλικάκι μου τηρώντας τις αποστάσεις ή να τοποθετώ κάθε μία όταν τοποθετήσω τα φυτάκια μου ;

Τέλος να πώ ότι θα τοποθετήσω τα φυτάκια μου σιγά σιγά και όχι όλα μαζί . Η αλήθεια είναι ότι επιθυμούσα να τα βάλω όλα μαζί αλλά τελικά δεν μπορώ να το κάνω . Θα ξεκινήσω με τα ξύλα μου πρώτα , έχω ήδη μία anubia nana και θα προχωρήσω σε αγορά microsorum και fontinallis willow .

Έγινε επεξεργασία - Jin Kazama
Link to comment
Share on other sites

Τις ταμπλετες θα τις βαλεις εκει που ειναι τα φυτα σου,οχι διασπαρτα γιατι μετα μπορει να τυχει να φυτεψεις κανενα φυτο πανω σε καμια ταμπλετα και μετα θα το κλαις..

Link to comment
Share on other sites

Oπότε Κώστα δεν ισχύει το δέκα με δεκαπέντε εκατοστά απόσταση που λέει . Από ότι κατάλαβα αυτές οι ταμπλέτες για να λέει η Seachem ανανέωση κάθε τρείς με τέσσερις μήνες πρέπει να λιώνουν πολύ αργά ή να διαρκούν αρκετά τα θρεπτικά που απελευθερώνουν .

By the way σε αδίκησε πολύ ο φωτογραφικός φακός - παπαράτσι Κώστα . L o L .

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι οι ταμπλετες να μπαινουν 3-4εκ απο το φυτο,τωρα οι συγκεκριμενες δεν ξερω γιατι λενε ετσι.

Αν ομως τις απλωσεις πριν φυτεψεις ενδεχεται να μη θυμασαι αργοτερα που ακριβως ειναι και να φυτεψεις κανενα φυτο απο πανω τους με αποτελεσμα να το καψεις.

Οπωτε φυτευεις και μετα βαζεις ταμπλετες αλλα μονο στα φυτα που το χρειαζονται,καποια φυτα παιρνουν τα θερπτικα τους απο τις ριζες και καποια απο τα φυλλα,δηλαδη απο τη στηλη του νερου με υγρα λιπασματα.

Οι ταμπλετες λιωνουν πολυ αργα γι αυτον λενε καθε 3-4 μηνες.

ΥΓ Μου την ειχαν στημενη Βαγγελη,ολο σε κατι ακυρες ποζες με επαιρναν :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο ναί , ενδέχεται να μην θυμάμαι και να πέσω πάνω σε αυτές . Οκ θα το κάνω έτσι . Έβαψα την πλάτη και έγινε πώς να το πώ ; Φοβερή ; Awesome ? Δεν βρίσκω λέξη να χρησιμοποιήσω ! Ανυπομονώ να στεγνώσει να το βάλω σε λειτουργία . Με προβληματίζουν βέβαια οι βεντούζες στερέωσης του Fluval μήπως και μου βγάλουν το χρώμα σαν φλούδα κατά την προσπάθεια τοποθέτησης - στερέωσης των σωληνώσεων .

Υ.Γ : Τώρα πλέον σε γνωρίζω και την επόμενη φορά αν καταφέρω και έρθω θα σε βρώ και θα μιλήσουμε και από κοντά . Ποιός είχε το πρόσταγμα ; Ποιός ήταν ο φωτορεπόρτερ ; Ο μουσάτος ; Ο Δημήτρης ; Να απολυθεί πάραυτα ! Χαχαχαχαχαχαχαχαχα .

Έγινε επεξεργασία - Jin Kazama
Link to comment
Share on other sites

Πάω να ασχοληθώ με το καπάκι μου τώρα . Νεότερα αργότερα και ίσως ακολουθήσουν και φωτό .

Link to comment
Share on other sites

Το θερμόμετρο θα αντικατασταθεί από ' μαμά ' Juwel ( ηλεκτρονικό ) καθώς επίσης από αύριο θα ξεκινήσω το ' ντύσιμο ' στα ξύλα μου . Δεν είναι η τελική μου διάταξη αυτή μιά και θα κάνω σταδιακά τις προσθέσεις μου στο πράσινο αλλά μπορώ να πώ ότι είμαι back on game επίσημα . Είμαι στο στρώσιμο από σήμερα , από τώρα :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή Βαγγέλη , τα ξύλα είναι ότι πρέπει για ανούμπιες και μος !! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη , Δημήτρη , Δημήτρη ευχαριστωωωωωωωωωώ . Τα ξύλα έχουν δρομολογηθεί για microsorum pteropus narow , pteropus windelow , pteropus , fontinallis widellow :)

A ξέχασα να σου πώ ότι στα σχέδια είναι να δώσω και χρώματα με Polysperma Rosanervig αλλά και Ludwigia Sp Rubens . Hottonia Palustris και τα άλλα είναι μυστικό . Θα τα δείς / δείτε εν καιρό .

Τhats the way , aha , i like it , aha , aha :bigemo_harabe_net-85:

Έγινε επεξεργασία - Jin Kazama
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και πάλι και από εμένα!! :)

Πράγματι ωραία το πας ;)

Άσε το ηλεκτρονικό θερμόμετρο στην άκρη ή αν σου αρέσει σαν γκατζετάκι βάλε τουλάχιστον και ενα κανονικό θερμόμετρο για

να είσαι πάντα απόλυτα σίγουρος. . .

P.s. στις επόμενες φώτο σβήσε το φλας.Είδαμε οτι έχει η μηχανή σου αλλά δεν βοηθάει :P:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τhanx Βασίλη . Το τωρινό θερμόμετρο είναι το Sera Precission ( αναλογικό ) . Πράγματι μου αρέσει σαν gadget της Juwel . Στις επόμενες λήψεις θα το θέσω εκτός , Roger roger . Χαχαχαχαχαχα .

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη,μια χαρα το πας.

Το μονο που θα σου ελεγα ειναι να αλλαξεις λιγο τις πετρες και να τις βαλεις ακανονιστα,τωρα φαινονται λιγο στημενες.

Εγω θα αλλαζα και πετρες με καποιο αλλο ειδος,προσωπικα τα βοτσαλα δεν μου αρεσουν πολυ,αλλα αυτα ειναι γουστα.;)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα Κώστα είναι όντως στημένες , χαχαχαχα . Να σου πώ , στην αρχή έλεγα να βάλω μπροστά αριστερά χόρτο , saggitaria subulata αλλά άλλαξα γνώμη . Έτσι λοιπόν τις έχω με σκοπό να κλείσω τυχόν μικροκενά που θα δημιουργηθούν .

Thanx

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα θα εβαζα αλλο ειδος πετρας και θα τις εβαζα λιγο διαφορετικα.Υπαρχουν τοσες ωραιες πετρες που μπορεις να βαλεις μιας και εσενα δεν σε ενδιαφερει αν ειναι ασβεστολυθικες η οχι με τα ψαρια που θα βαλεις.

Καλη ιδεα της saggitaria,αλλη μια ειναι η cryptocoryne parva αλλα παει πολυ αργα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα θα εβαζα αλλο ειδος πετρας και θα τις εβαζα λιγο διαφορετικα.Υπαρχουν τοσες ωραιες πετρες που μπορεις να βαλεις μιας και εσενα δεν σε ενδιαφερει αν ειναι ασβεστολυθικες η οχι με τα ψαρια που θα βαλεις.

Καλη ιδεα της saggitaria,αλλη μια ειναι η cryptocoryne parva αλλα παει πολυ αργα.

Έχω δεί και κάτι άλλες ασπροκόκκινες και ίσως προσθέσω και από αυτές αλλά πρός το παρόν θέλω να δώ πώς θα είναι με όλα μου τα φυτά μέσα .

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή Βάγγο. Θα συμφωνήσω όσο αφορά τις πέτρες με τον Κώστα.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...