Jump to content

Tassos Light Reef


tasso

Recommended Posts

Μιας και με κάηκε το ενα pad απο το 120 βαττ razor που εχω είπα να το αλαξω με ενα 60 βαττ που εχω μιας και καθόταν

D62DDF4C-0A33-4790-8F6B-68B662B7BC66_zps

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα και αυτο tuxedo urchin 30$ ...με είπαν της αλγες θα της τσακίσει σκέφτομαι να το δοκιμάσω !!!

0B8CF18A-3DA1-4769-BEEB-8542D5666245_zps

Φίλε μου από προσωπική άποψη θα σου πω ότι είναι λίγο αργό στο να καθαρίσει την άλγη όπως λες αλλά αυτο είναι το ελάχιστο αν έχεις σκληρά Κοραλία μέσα ή Κοραλία που δεν είναι κολλημένα θα στα σπάει και θα κολανε πάνω του. Εγώ γιαυτό τον λόγο το έβαλα στο sump και μετά από 1 μήνα παρέδωσε. Έγινε επεξεργασία - mouseman
Link to comment
Share on other sites

Τασσο πρεπει να βρεις και την ειζα του κακου αλλιως οι αλγες θα επιστρεψουν, ειχες τιποτα θανατους;; Ακομα και ενα σαλιγκαρι μπορει να κανει μεγαλη ζημια...

Επισης σκεψου με ποια μεγοδο θα κρατας τα θρεπτικα σου χαμηλα στο μελλον, κακο το ατς αλλα ριξε μια ματια και στις υπολοιπες μεθοδους(bio pellets, χαετο κτλπ), μπορει να σε βολευουν καλητερα...

Επισης να ξερεις οτι εαν εχεις μαλακά και lps τα λιγα νιτρηκα τα χρειαζοντε(5-10 μαξ), αλλιως θα ζοριζοντε και ισως παραδοσουν(δυσκολο βεβαια)....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου από προσωπική άποψη θα σου πω ότι είναι λίγο αργό στο να καθαρίσει την άλγη όπως λες αλλά αυτο είναι το ελάχιστο αν έχεις σκληρά Κοραλία μέσα ή Κοραλία που δεν είναι κολλημένα θα στα σπάει και θα κολανε πάνω του. Εγώ γιαυτό τον λόγο το έβαλα στο sump και μετά από 1 μήνα παρέδωσε.

Σαν μια μπουλντόζα δηλαδή,τελικά δεν θα το βάλω ένας λόγος γιατη άρχισα την θεραπεία με το μαγνήσιο και δεν λέει ...σε ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Τασσο πρεπει να βρεις και την ειζα του κακου αλλιως οι αλγες θα επιστρεψουν, ειχες τιποτα θανατους;; Ακομα και ενα σαλιγκαρι μπορει να κανει μεγαλη ζημια...

Επισης σκεψου με ποια μεγοδο θα κρατας τα θρεπτικα σου χαμηλα στο μελλον, κακο το ατς αλλα ριξε μια ματια και στις υπολοιπες μεθοδους(bio pellets, χαετο κτλπ), μπορει να σε βολευουν καλητερα...

Επισης να ξερεις οτι εαν εχεις μαλακά και lps τα λιγα νιτρηκα τα χρειαζοντε(5-10 μαξ), αλλιως θα ζοριζοντε και ισως παραδοσουν(δυσκολο βεβαια)....

Όχι Άγγελε δεν εχω σαλιγκάρια αλλά έβαλα αντιφως αλουμινίου για την άλγη και ευχαριστω τον φίλο Γιώργο και είδα φως το τούνελ ίδια διαφορά και μετά απο 4 μερες έβαλα σιδήρου 120 γραμμάρια ροβα φως. Τωρα την αιτία δεν ξέρω ίσως το ατς να είχε κάνη κατη ...

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή Τασο!!

Σε τι φάση είναι τώρα το ενυδρείο?

Βάλε καμια φώτο...

φιλε πάνω απο όλα υπομονή ...το ενυδρειο τα ίδια ξεκίνησα την θεραπεία για την bryopsis και βλεπω απο φωτο δεν μπωρο να βγάλω μια της προκοπής με τα λεδ λίγο δύσκολο ειναι και το μπλε απο πίσω και άστα να πανε αλλά θα προσπαθήσω ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρην ξεκινήσω την θεραπεία το μαγνήσιο ήταν ήδη 1650 μάλλον απο την παλιότερη θεραπεία που είχα κάνη όσο δύσκολα Ανεβαίνει τόσο δυσκολα Κατεβαίνει ...μια ερώτηση το αντιφως αλουμινίου πόσες φορές μπωρο να κάνω αλλαγή σε ενα ρεεφ ενυδρειο ?

Link to comment
Share on other sites

Μετά μετακόμισα λόγο αγοράς σπιτιού έτρεχα Πάνω κάτω δε είχα πολυ χρόνο για το ενυδρειο σκέτη κούραση και απο βλακεία μου είχα νεκρωση ολο το βράχο το νερό το είχα κρατήσει και με το που το έστησα σε μια εβδομαδα δεν είχε μείνει τίποτα ολική νεκρώσει σε όλα ...μια ακόμη αναμνηστική !

3BBBC4D7-B38B-411D-9BC1-5A737FF28063_zps

Παιδιά αν μπωρη κάποιος να μου πει πόσες φορές συνεχόμενες μπωρο να ρίξω αντιφως αλουμινίου σε ρεεφ ενυδρειο ?

Link to comment
Share on other sites

Ποσο ομορφο ηταν το προηγουμενο ρε τασαρε.Αυτο να βλεπεις κ να παιρνεις δυναμη να κανεις κ αυτο ετσι φιλε!

Και θα γινει σιγουρα,που θα παει :thumbsu:

 

Ευχαριστουμε για τις φωτο απο την αλλαγη των λεντ!

 

Οσες φορες θες τασαρε.Μεχρι να φτασουν στην τιμη που εσυ θες.

Καλη παρατηρηση ομως κ στα ζωντανα σου γιατι μερικα δεν δεχονται καλα την αποτομη μειωση στα φωσφορικα.Αν δεις καποιο να δειχνει σημαδια στρες,σταματα τη χρηση και μετα απο καμια εβδομαδα βαζεις παλι.Μπορεις να βαζεις και μικροτερη ποσοτητα απο αυτη που προτεινει η εταιρια ωστε να το πας σταδιακα κ να ειναι πιο ηπια η μειωση,εχωντας συνεχως μεσα στο ενυδρειο αντιφως.Εσυ αποφασιζεις.

Αν δεν εχεις κοραλια κανεις οτι θες.Και μεγαλη ποσοτητα κ συνεχομενες αλλαγες και προσθηκη νεου :thumbsu:

Εκει απλα θα παρατηρεις πως αντιδρουν οι αλγες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είπα να δώσω μια τελευταία ευκαιρία στο ενυδρειο πρην κάνω αυτά που με είπε ο Μιχάλης αν και φυσικά δεν θα δω διαφορά θα αναγκαστώ, για αυτο οτι κάνω το κάνω σιγά σιγά χωρίς βιασύνες ώστε να πάρει το ενυδρειο σιγά σιγά ξανά το δρόμο του ... Το μαγνήσιο πρην 2 μερες που το κοίταξα ήταν στα 2.210(η θεραπεία ξεκίνησε πρην μιάμιση εβδομαδα σχεδόν ) μέρα παρά μέρα βγάζω όσο πιο πολυ bryopsis όπως και τριχοειδή άλγη μπωρο, το ατς βγήκε υπάρχει chaeto η οποία πάει μια χαρά επίσης και αντιφωσφορο αλουμίνιο το οποίο ειναι υπό ελέγχω! .... Και ενα βιντεάκι όπως ειναι το ενυδρειο τωρα θέλει πολυ δουλειά ακόμη για να φτάσει στο επίπεδο που θέλω αλλά σιγά σιγά με θέληση και υπομονή όλα θα γίνουν !!!....

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου Τάσο ετσι μην το βάζεις κάτω,σου ετυχε κατι που έχουμε περάσει αρκετοί στο παρελθόν και θα σου αναφέρω την δικιά μου ζημιά τον Αυγουστο του 2012 που ουσιαστικά εγινε reset του ενυδρείου εκ του μηδενός και μου πήρε κάποιους μήνες για να επανέλθει ο βράχος και η ισορροπία σε φωσφορικά....

Είσαι σε πολυ καλο δρόμο... ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να είστε καλα παιδιά !!!παντως Θανάση το 2012 ήταν για μερικούς απο εμάς καταστροφικό όσο αφορά τα ενυδρεία ,ομως με την θέληση και την αγάπη που εχεις για το χόμπι έκανες ενα τέλειο ενυδρειο απο τοτες μέχρι τωρα σκέτη ζωγραφιά !!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παντως Τασο το ενυδρειο φαινεται καλυτερα αποτι στις αρχες

και φαινεται πως η αλγη εχει μειωθει αισθητα!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενα update : η θεραπεία με το μαγνήσιο την σταμάτησα και με το μαγνήσιο να βρίσκεται στο 2,220 (την τελευταία φορά το είχα φτάσει στο 2300 και κατι αν θυμάμαι καλα ) αυτήν την φορά δεν θα γίνει η αλλαγή νερού μετά την μια εβδομαδα αλλά θα περιμένω Περισσότερο για να μην εχω κανα θέμα πάλι ...και μερικές φωτο :

81C9888A-54B1-4686-82E4-88B0AD888372_zps

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...