Jump to content

Tassos Light Reef


tasso

Recommended Posts

Για εμενα δεν χρειαζεται να το βγαλεις για τα ζοανθους εφοσον εχει κολησει καλυτερα αστο πιο πολυ στρεςς θα φαει,ειδικα στο τωρα στο mode που ειναι.

Τα clams οταν κολησουν στα βραχια δεν ειναι τοσο καλο να τα ξεκολαμε ισως απο το τραβηγμα τους κανουμε ανεπανορθωτη ζημια!

Εαν δεις στης φαρμες των tridacna δεν τα τραβανε μερικοι κοβουν το (ποδαρακι) που κολανε αλλα θελει τρελη τεχνη αυτο.

Αστο εκει που ειναι τασο νιτρικα πως εισαι?

Λες ε;αυτο με το πόδι με εμπόδιζε τόσο καιρό και δεν είχα ασχοληθεί γιατι φοβόμουν να μην το κάνω ζημιά ..εχεις δίκαιο θα το αφήσω έτσι!!!απο νιτρικά "παίζω "0,2 με σαλιφερτ ....
Link to comment
Share on other sites

για μένα, το πιο όμορφα θέαμα στο χόμπι μας και ο λόγος που προσωπικά το ξεκίνησα.. η σχέση μεταξύ clown και ανεμώνης.. :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

+1 :bigemo_harabe_net-143:  :bigemo_harabe_net-143:  :bigemo_harabe_net-143:

 

Τασαρε ολα δειχνουν οτι πηγανουν καλυτερα φιλε!Βλεπω πολυ λιγοτερη αλγη :jig:

Με αυτο το θεμα σε τι φαση εισαι?

Link to comment
Share on other sites

για μένα, το πιο όμορφα θέαμα στο χόμπι μας και ο λόγος που προσωπικά το ξεκίνησα.. η σχέση μεταξύ clown και ανεμώνης.. :)

Ναι ειναι πολυ όμορφο θέαμα Πανο !!!την ανεμονη την εχω 1 χρόνο αν θυμάμαι καλα και με πολλές προσπάθειες να κάνω χοστ ocellaris αλλά τίποτα το καλοκαίρι που μας πέρασε είπα να δοκιμάσω με ενα tomato clown και μέσα σε 30 λεπτά είχε κάνει χοστ την ανεμονη σκέτος μαγνήτης τρελάθηκα ολο χαρά !!!στο μεταξύ η ανεμονη έχει κανα 3 μηνο που δεν έχει κουνηθεί απο την θέση της ....
Link to comment
Share on other sites

+1 :bigemo_harabe_net-143::bigemo_harabe_net-143::bigemo_harabe_net-143:

Τασαρε ολα δειχνουν οτι πηγανουν καλυτερα φιλε!Βλεπω πολυ λιγοτερη αλγη :jig:

Με αυτο το θεμα σε τι φαση εισαι?

Ναι έτσι ειναι Μιχάλη καμία σχέση πως ήταν έχει λίγο ακόμη αλλά αγαπιέται ! Πρώτα δεν με έκανε κέφι να δω το ενυδρειο μου καθόλου ,έκανα και μια αλλαγή νερού και σιγά σιγά θέλω να βάλω κανα Φραγκάκι σπς !!!το μαγνήσιο θέλω να κοιτάξω μόνο να δω που βρίσκεται ξέρω απο την εμπειρία που είχα οτι ανεβαίνει δύσκολα αλλά δεν ξέρω ποσο γρήγορα κατεβαίνει ...
Link to comment
Share on other sites

Οτι βαζεις θελω φωτοοοοοοοοοοο να μας φτιαχνεις τασαρε :hocky:

 

Αν εισαι πολυ υψηλα στο μαγνησιο μονο οι αλλαγες νερου θα σε βοηθησουν αμεσως και γρηγορα.Αν το αφησεις να κατεβει με την καταναλωση μονο,θα σου παρει αρκετο καιρο.

Βρες και πιο αλατι δινει τη χαμηλοτερη τιμη και χρησιμοποιησε αυτο.

Περιεργος ειμαι να δω ποσο εχεις φτασει.

Link to comment
Share on other sites

Οτι βαζεις θελω φωτοοοοοοοοοοο να μας φτιαχνεις τασαρε :hocky:

Αν εισαι πολυ υψηλα στο μαγνησιο μονο οι αλλαγες νερου θα σε βοηθησουν αμεσως και γρηγορα.Αν το αφησεις να κατεβει με την καταναλωση μονο,θα σου παρει αρκετο καιρο.

Βρες και πιο αλατι δινει τη χαμηλοτερη τιμη και χρησιμοποιησε αυτο.

Περιεργος ειμαι να δω ποσο εχεις φτασει.

Μιχάλη μέχρι στιγμής εχω κάνει 2 αλλαγές και το μαγνήσιο "παίζει" στα 1860 τα πράγματα δείχνουν να καλυτερεύουν .....
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχω πάθει την πλάκα μου με το ψάρι δεν μπωρο να βάλω χέρι μέσα ειναι σαν κατι γαλοπούλες /χήνες που τσιμπάνε ,προχτές ήθελα να κάνω κατι μικρές αλλαγές με είχε πλακώσει στα τσιμπήματα τα μάτια μου είχαν γίνει κάγκελα ....

DE3F6672-C81A-449D-8E56-8FE78C4F89AF_zps

Έγινε επεξεργασία - tasso
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λιωνωωωωωω :hysterical:

Εχει φερει και την παρεα του ο τσμπουκας ε?

Αν δεν την βρεις απο τον ενα θα την βρεις απο τον αλλο!

 

Εκτος αν κανει τον διαιτητη :usd:  :usd:

Κοιτα να δεις τσαμπουκα που βγαζουν τα μυγακια ρε!Απολαυση!

 

Ωραιες φωτο τασο κ ευχαριστουμε που τις ανεβασες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οταν είχα ένα 30αρι στο γραφείο μου τις πρώτες μέρες που είχα τα κλοουνάκια, είχα παει  να φέρω τούμπα το ενυδρειάκι απο το ξαφνικό τους δάγκωμα.. δεν τους φαίνεται αλλα για το μέγεθος του τους εχουν πολύ δυνατό δάγκωμα

:hysterical:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τάσο , σου εύχομαι μόνο χαρές να σου δίνει το ενυδρείο!

Σε εχει ταλαιπωρήσει αλλά αν και μακριά που είσαι σε σκεφτόμαστε !

Link to comment
Share on other sites

Δαγκώνουν δυνατά τα άτιμα για το μέγεθός τους. Εγώ όταν βάζω χέρι μέσα για δουλειές πρώτα βυθίζω μια μικρή απόχη που τη φοβούνται και έτσι με αφήνουν ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τάσο , σου εύχομαι μόνο χαρές να σου δίνει το ενυδρείο!

Σε εχει ταλαιπωρήσει αλλά αν και μακριά που είσαι σε σκεφτόμαστε !

Νασαι καλα φίλε μου !!!σε εύχομαι και σένα οτι το καλύτερο !!!
Link to comment
Share on other sites

Δαγκώνουν δυνατά τα άτιμα για το μέγεθός τους. Εγώ όταν βάζω χέρι μέσα για δουλειές πρώτα βυθίζω μια μικρή απόχη που τη φοβούνται και έτσι με αφήνουν ήσυχο.

Καλή ιδέα !!! Νασαι καλα Λουκά !!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τελικά τα πράγματα δεν πανε και τόσο καλα για το ενυδρειο να μην πω ενα μαύρο χαλι έχει γεμίσει τριχοειδή άλγη παντού πίσω στο τζαμί γίνετε χαμός η άλγη να κάνει "παρέλαση " η briobsys ξαναγύρισε πίσω ζη και βασιλεύει δεν ξέρω τη φταίει παρόλο που βάζω rowaphos και θεωρείτε αξιόπιστο δεν ταΐζω πολυ ,το σκιμμερ πηστευω είμαι καλυμμένος βγάζει αρκετό πραμα .... Εχω Κάποιες απορίες και ψάχνω να βρω το μπωρει να φταίει το tds με βγάζει και στο in και στο out 0.20 και σε λίγα δευτερόλεπτα μηδενίζει είμαι καλημενος η πρέπει να αλλάξω μεμβράνη ?άλλη απορία θα πρέπει να αγοράσω μαγνήσιο και να συνεχίσω την θεραπεία κατα την briobsys? σκέφτομαι να βγάλω ολο τον βράχο έξω και να τον νεκροσω μπας και ησυχάσω πια .ξεκινησα και algae scrubber θέλω να δω άμμΑ βοηθήσει τρέχει απο την περασμένη Τετάρτη ....

88AB4D0F-633C-4380-A584-72F7B2718EA2_zps

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...