Jump to content

Akridas Nano Reef


Akridas66

Recommended Posts

  • 1 month later...

Μετα απο καιρο και αναποδιες σιγα σιγα εχω αρχισει να συνεφερω και το δικο μου ενυδρειο.

Πλεον στα σχεδια ειναι να κινηθει σαν Light Reef με κανα δυο ανεμωνες και τιποτα αλλο, καλη φαση τα sps-lps αλλα δεν υπαρχει το απαραιτητο χρημα για να κανω τις αλλαγες που θελω, οποτε χαλαρα πραγματα με λιγη κινησει και λιγα ζωντανα....

Πλεον καθαριζω την τριχοηδη που ειχα γεμισει, αφαιρεσα βραχο(που ηταν καλημενος με αλγη, κυανο και απταιζιες) και εγινε πιο αρεατο το A-scape. Εχω μεροικες απταιζιες ακομα αλλα δεν σκοπευω να κανω κατι παρα να βαλω δυο γαριδες μολις το σταθεροποιησω πληρως.

Σημερα εγινε καθαρισμος εξοπλισμου, καθαρισμος σαμπ και αλλαγει νερου, προσθεσα και βακτυρια(microBacter 7) που ειχε να δει το ενυδρειο 2 χρονια κοντα, να βοειθησω και τα πελετς...

Δεν αντεξα ομως και πηρα και δυο καρδιναλιους, ξερω οτι ισως ηταν λαθος, αλλα μεχρι στιγμης ολα καλα...

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να σου πάνε όλα όπως τα θέλεις.  

 

(καλά εκανες και τους πήρες!! Αντε να αποκτήσει λίγο ζωή το ενυδρειο :) )

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο Άγγελε, μακαρι να πάνε ολα καλα απο δω και περα οχι μονο με το ενυδρείο. :)

 

Αν σε περνει οικονομικά, αγόρασε εναν αχινό. Θα στον γυαλίσει το βράχο! ( μιλάω εκ πείρας ).

Μεγεια τα ψαράκια, θα τα ευχαριστηθείς γιατι ειναι πολυ ηρεμα και εύκολα. :thumbsu:

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια :) ευχωμαι τα καλητερα και εσας!!!

Αχινο εε... Δεν θα εχει θεμα με τις ανεμωνες στο μελλον;;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια :) ευχωμαι τα καλητερα και εσας!!!

Αχινο εε... Δεν θα εχει θεμα με τις ανεμωνες στο μελλον;;

 

Οχι, δεν θα εχει θεμα. Εχω κι εγω μια ανεμώνη και ποτε δεν ειχα πρόβλημα με τους αχινούς.

 

Ειχα αρκετές φορές και τους χάριζα μετα. Ειναι φοβεροί καθαριστές.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν θα εχει θεμα. Εχω κι εγω μια ανεμώνη και ποτε δεν ειχα πρόβλημα με τους αχινούς.

Ειχα αρκετές φορές και τους χάριζα μετα. Ειναι φοβεροί καθαριστές.

Εχεις να προτινεις καποιον να εχω τον νου μου εαν τον βρω πουθενα;; Θα ηθελα κατι με κοντα αγκαθια, μην παθουμε καμια ζημια σε κανα καθαρισμα....

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, ο κοινος αχινός με τα μακριά αγκάθια ειναι αυτος που κάνει δουλειά. Ειχα κι αυτον  http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=497+530+595&pcatid=595 , τον ειχα πάρει απο τον Ωκεανό. Πολυ όμορφος αλλα ειναι και δυσκολο να τον βρεις και δεν ειχα μεινει ευχαριστημένος.

 

Αν πάρεις τον απλό θελει λίγο προσοχή πριν βάλεις χερια μεσα με γαντια πάντα να τον δεις που βρίσκεται. Εγω ειχα μαθει και τον έπιανα απο τα μεγάλα αγκάθια με το χερι μου και τον μετακινούσα. :P

 

Τσιμπήματα πάντως δεν θα τα αποφύγεις..

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι τα καλα, βαζουμε και λιγο περιπετεια στο ρηφ μας!! Χαχαχχααα!!

Και εγω ελεγα για κανα κοινο, θα δω πως θα παει ο βραχος και αν δεν καθαρισει θα το επιχειρησω...

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου, να μην περιμένεις. Πετα τον μεσα και θα στον ξυρίσει το βράχο. Πρόσεξε μονο γιατι θελει πολυ καλη προσαρμογή αλλιως θα χαιρετήσει.

 

Και να τον παρατηρείς, αν δεις να χάνει αγκάθια ειναι κακο σημάδι.

 

Link to comment
Share on other sites

Θα το εχω στον νου μου, σιγα σιγα θα μπει και ενας αχινουλης, αλλα μονο με μακρυ αγκαθι βρηκα, δεν με βολευει να παω πιο μακρυα :/

Link to comment
Share on other sites

Άγγελε χαίρομαι που δεν το βάζεις κάτω ρε φιλε! Ανυπομονώ να το δω γεμάτο ζωη παλι :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Άγγελε χαίρομαι που συνεχίζεις και σύντομα θα είναι καθαρό και πολύ όμορφο. Μήπως να έκανες και μια ολική αλλαγή αραγωνίτη? Να τον πετάξεις όλο και να βάλεις λίγο καινούργιο ίσα ίσα να μη σε χαλάει αισθητικά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια :)

Λουκα το σκευτηκα, αλλα αμα τον συφωναρω και καθαρισει σιγα σιγα δεν θα εχει θεμα, απλα εχει αλγες ανακατεμενες και ειναι λιγο μπλιαχ ας πουμε...

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Άγγελε!!!Χαίρομαι πολύ που επανέρχεται σιγά-σιγά το ενυδρείο σου.Ευχομαι όλα να σου πανε καλά από δω και πέρα σε όλους τους τομείς

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

αυτη ειναι η τευταια ενημερωσει για την πορεια του ενυδρειου καθως μετα το swap 2016 θα κλειση τον κυκλο του.

 

δυστηχως οσο και να θελω να δωσω χρονο και προσοχη δεν μπορω καθως τα πραγματα εχουν γινει δυσκολα απο μερια οικονομικη που με την σειρα της ριχνει το ηθικο και η καθημερινοτη πλεον ζητα την προσοχη μου σε αλλους τομεις. δεν θα ηθελα απλα να αφησω το θεμα να χαθει γιατι μεσα απο αυτην την παρεα στηθηκε και λειτουργεισε σωστα ολα αυτα τα χρονια, πλεον στον δευτερο χρονο, που με τις συμβουλες, τις προσφορες(που ηταν και πολλες) αλλα και την ηθικη στηριξει με εκανε να το κρατησω παρολα αυτα που περασανε. αναφορικα και για την ιστορια και μονο θα πω οτι περασε ενα χωρισμο, 3 δουλειες, 3 περιοδους ανεργειας, μια κλοπη αυτοκινητου, ενα μικρο τρακαρισμα, ενα εισοδημα που συνεχως συρρικνωνεται(πλεον 480 με το ζορι) και διαφορα μικρα η μεγαλα. αλλα κερδισα σε φιλους, εμπειρια και γνωση, χαλαρες και χαρουμενες ωρες χαλβαδιαζοντας το, εμαθα να κανω υπομονη στην ζωη μου σε ολα τα γεγονοτα μικρα η μεγαλα, πιστευω οτι ισως προσφερα και εγω ενα λιθαρακι στο να γινει το χομπυ μας καλητερο. τα σχεδια μου τωρα ειναι να κανω ενα διαλλειμα και να αποφασισω απο Σεπτεβρη με τι θα το γεμισω καθως δεν υπαρχει η παραμικρη περιπτωσ να μηνω χωρις ενυδρειο σε λειτουργεια, σκευτομαι να παω στα χρυσοψαρα παλι καθως μου αρεσουν πολυ σαν ζωντανα, αμα φτιαξουν τα πραγματα συγουρα θα γυρισω στο Reef γτ ειναι μαγεια....

 

θελω να ευχαριστησω ολους οσους βοηθεισαν με τον εναν η με τον αλλον τροπο και να πω οτι χωρις την ενυδρειακη μας κοινωτητα θα ειχα σταματησει προ πολλου... να θυμαστε οτι εσεις ολοι ειστε το AquaZone.

 

εννοητε οτι δεν θα χαθουμε και θα τα πουμε ολοι στο Frag and Plant Swap 2016!!!!!!!! να ειστε ολοι εκει!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Αγγελακο μου θα ειμαστε ολοι διπλα σου σε οτι θες...

Πολλές στραβές βρε γαμώτο και ολες η μια μετα την άλλη,ξερω ομως οτι εισαι σκληρό καρύδι...

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να πάνε όλα καλα απο δω και πέρα φίλε μου, και να επιστρέψεις στο αγαπημένο μας χόμπι είτε με χρυσόψαρα είτε με οτιδήποτε άλλο.

 

Οτι χρειαστείς, εδω ήμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Άγγελε εύχομαι όλα να πάνε καλά και καλή επάνοδο στο reef.

Link to comment
Share on other sites

Το ποστ αυτο εινα βαρυ ,ενα θα σου πω και ευχηθω να εισαι γερος και ολα τα αλλα θα γινουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...