Jump to content

Akridas Nano Reef


Akridas66

Recommended Posts

Άντε επιτέλους το είπες!!

Το ενυδρείο δεν θα διαλυθειιιι :)

Αλλά ρε Αγγελε μόνο μια φωτογραφία;

Αφού μας ξέρεις

Link to comment
Share on other sites

Άντε επιτέλους το είπες!!

Το ενυδρείο δεν θα διαλυθειιιι :)

Αλλά ρε Αγγελε μόνο μια φωτογραφία;

Αφού μας ξέρεις

Θέλει να μας κρατάει σε αγωνία.

Link to comment
Share on other sites

Stay tuned!!

79aab975702705d7260a9bef156540e1.jpg

Sent from the crossroad of starway to heaven and highway to hell....

:bigemo_harabe_net-122: :bigemo_harabe_net-122: :bigemo_harabe_net-122: Καλή συνέχεια!!!!

Link to comment
Share on other sites

ομορφιες αγγελε!!!πολυ χαιρομαι που συνεχιζεις :thumbsu: :thumbsu: :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτα αυτά τα ψαράκια.... με το μεγαλύτερο τους οπλο το παραπληγικό κολύμπι..

ωραιο ενυδρειο φιλε...

Link to comment
Share on other sites

Η υπομονη ειναι αρετη, επισης με ταλαιπωρουν τα ΕΛΤΑ... Περιμενω καποια πραγματα και θελω να παρω και καποια ακομα για να σας πω τι ετοιμαζω :)

Stay tuned λοιπον :)

Link to comment
Share on other sites

Η υπομονη ειναι αρετη, επισης με ταλαιπωρουν τα ΕΛΤΑ... Περιμενω καποια πραγματα και θελω να παρω και καποια ακομα για να σας πω τι ετοιμαζω :)

Stay tuned λοιπον :)

Αγγελε την προηγουμενη εβδομαδα ειχαν απεργια οι οδηγοι των ΕΛΤΑ

Υπαρχει μια μικρη καθυστερηση, Υπομονη!

Link to comment
Share on other sites

οτι και να εχεις στο μυαλο σου αγγελε ευχομαι να παει καλα!!!ετσι κρατα μας σε αγωνια :lolu:

Link to comment
Share on other sites

Μπααα εγώ δεν έχω υπομονή! Θα σου κάνω καμιά καταδρομική και θα σε κάνω να μου τα πείς όλα! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

5λιτρα απο απιονισμενο νερό!

+1

Τέτοια έχω και εγώ!

Link to comment
Share on other sites

Τετοια εχω και εγω, αλλα θα ηθελα κατι πιο "στοιβαρο", μου φενεται πολυ λεπτο το πλαστικο τους...

Απο πλεξι ειναι λιγο ζορι και το αφηνω για τελευταια λυση, μηπως βρω κατι ετοιμο στα ιδια λεφτα γιατι το πλεξη ειναι λιγο τσιμπιμενο...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Update!!!


Χθες πολυ φιλοι ρωτησαν πως παει το reefακι μου και χαρηκα παρα πολυ για το ενδιαφερον τους...

Ενω δεν εχω τελειωση με αυτα που θελω να κανω και η αληθεια ειναι οτι θα αργησω οπως πανε τα πραγματα, ειπα να κανω μια ενημερωσει και να σας βαλω λιγες φωτο να παρετε ματι :)

Τα τζαμια ειναι αισχος, αλλα βαριεμαι τωρα να τα κανω, ισως πιο μετα :P

Εχουμε και λεμε...

Πριν καποιους μηνες ξεκινησα την μεθοδο της βοτκας για την μειωση και ελενχο των νιτρηκων και τον φωσφορικων, δεν ειχα ιδιαιτερο προβλημα αλλα με ετρωγε να τα ριξη στο μηδεν να δω πως θα πανε τα κοραλλια. Ειχα μια πολυ μικρη αλλαγη προς το καλο και τεραστεια προς το κακο. Τα κοραλλια δεν ειχα καθολου αναπτυξη, αλλα ηταν τερμα φουσκομενα, ταιζε οτι ηθελα οσο ηθελα και τα ζουμια πηγαιναν αερα, αυτο γιατι οταν παιζεις με βοτκα θελει μποκιλο "φαει" το ενυδρειο. Το κακο ειναι ομως οτι η βοτκα κρυβει κυνδηνους, τοσο καταστροφικους που μπορει να τα παρεις ολα στο χερι. ξεκινησα να εχω κυανο στο σαμπ μου με αποτελεσμα να ανεβει στο main, ξεκινησε πολυ σιγα η εξαπλωση του και εφυγε απ τον ελενχο μεσα σε μερικες μερες, εκει ηταν σταματησα σταδιακα την βοτκα ριχνωντας την ποσοτητα καθε 3-4 μερες κατα μισο ml. μολις εγινε αυτο εκαναν την εμφανιση της η τριχοειδη αλγη και μαζι με το κυανο καληψαν τα παντα!!! ηταν ο καιρος που με ειχε παρει απο κατω και ελαγα να το διαλυσω και τα σχετικα, αλλα οταν συνηλθα καπως αποφασισα να το πολεμισω....

η τεχνικη που εφαρμοσα και εφαρμοζω ακομα ειναι πολυ απλη, γεναιες αλλαγεσ της ταξης του 30% καθε βδομαδα ωστε να στανιαρη το συστημα στο ενδιαμεσω, κοψιμο καθε ζουμιου ακομα και των βιταμινων για τα ψαρια, ταισμα μονο με μια τροφη φυτικης προελευσης και σιγα απο κατεψυγμενες τιποτα, να πω εδω οτι ετσι και αλλις δεν ριχνω πολλες τροφες, συγκεκριμενα εχω σαν βασικη την ocean nutrition formula two και απο εκει και περα καμια σαν λιχουδια, κατεψυγμενες παντα με μετρο και μια φορα το μηνα περιπου....

μετα απο 2 μηνες και κατι ειμαι καθαρος απο κυανο, δεν εχασα τιποτα και σαν απωλεια μια ακρο καηκε σε μια ακρουλα, τιποτα αλλο....

πλεον πολεμαω με τις αλγες......0χα0χα0χα0χ0αχ0αχ0α.... ναι καλα!! δεν κανω και παλι τιποτα για της αλγες, συνεχειζω τις ρουτινες μου κανονικα και! και! εχθες εβαλα αντιφωσφορο σιδηρου!!! αντιφως εβαλα μονο στην αρχη αρχη του ενυδρειου, αυτο γιατι ειχα παρει το seagel που ειχε μεσα και ολις τελειωσε παει!! αλλα για ωρα αναγκης ειχα ενα λιτρο στο ντουλαπι μου χυμα απο water waves...

πλεον μετραω νιτρηκα 8-10 και φωσφορικα 0 λογο αλγων και βλεπω πολυ υγεια στα κοραλλια, αυτο ισως γιατι τα lps απ την μια θελουν λιγο "βρωμικο" νερο και απ την αλλην τα sps ειχαν παθει ενα σοκ....

σε ολα αυτα να πω οτι αρχησα να χανω την χαετο, την ειχα με μια λαμπα οικονομιας 7βατ 3500κ για 16 ωρες την ημερα, αλλαξα την λαμπα σε 15βατ παλι 3500κ και 16 ωρες την ημερα αλλα και παλι τιποτα, οποτε πηγα σε μια 15βατ 6500κ 16ωρες την ημερα και εχει αρχισει και περνει τα πανω της....

εκοψα και τον ανθρακα γιατι βρηκα αρκετες φορες το φλιτρακι που τον ειχα κολλημενο απ τα πελετακια και καποιες φορες πρεπει να ηταν γεως και μηνα κολλημενο οποτε λεω να παω χωρις ανθρακα, αλλα εβαλα αντιφως σε αλλο φιλτρο.....

στα καλα τωρα.....

πηρα επιτελους πριν καμια 20ρια μερες την δοσομετρικη της Jebao και φτιαχνω της τιμες μου σιγα σιγα, αυτο μπορει να παρει καιρο γιατι το ενυδρειο ειναι μετα απο σοκ.

στα σχεδια μου εχω την προσθηκη ενος flyval 4x24 με λαμπες ατι και ισως μια εξωτερικη υπερψειληση γιατι σπαει νευρα αυτη που εχω....

αυτα τα νεα... τα ψαρακια χαιρουν ακρας υγειας, οι απταισιες την ακουσαν απ το ολο θεμα και εκοψαν την αναπτυξη τους και την εξαπλωσει τους και συντομα θα μπουν γαριδους για ελενχο και καθαρισμο...

εδω θελω να πω ξανα οτι καποια πραγματα που κανω ειναι τελειως πειραματικα, δεν τα προτηνω να τα κανει καποιος αρχαριος(οχι οτι εγω ειμαι προ) που μπορει να ξεφυγουν, καθε φορα που κανω κατι νεο ειμαι πανω απ το ενυδρειο ολη την ωρα και οταν δω κατι που δεν μου αρεσει κανω μετρησεις, ετοιμαζω νερο για αλλαγη και σκαλιζω τα πραγματα.....

αυτα φιλαρακια...ευχαριστω για την στιρηξει και το κουραγιο που μου δινεται και φυσικα για το ενδιαφερων....

ακολουθουν φωτος απ το ταπεινο μου iphone(που ναι δεν εχει παροναμικες ληψεις Λυκο :P )


Sent from the crossroad of starway to heaven and highway to hell....

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αντε βρε Ακρίδα ακόμα να σε δούμε στην πάνω κατηγορία...

Φωτογραφίες υποσχέθηκες και φωτογραφίες δεν βλέπω... :usd:

ανοιξα το πι σι γιατι ειχα πολλα να γραψω...παω για τις φωτος....

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Αγγελακο!

Χάρηκα που σε ξανα ειδα χθες και ειχες το θετικο πνεύμα που έχεις παντα!

Καλό κουράγιο ρε φίλε και ολα θα ερθουνε !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...