Jump to content

Akridas Nano Reef


Akridas66

Recommended Posts

Ειχα φτασει τα 3,5 μλ την ημερα αν θυμαμαι καλα....

Μολις την εκοψα τελειως περιμενα αλλες 4 μερες και εκανα μια αλλαγη νερου...

Τωρα καλα παει, τα κοραλλια πανε καλα και οι αλγες υποχωρουν σιγα σιγα. Μολις φτιαξει λιγο ο καιρος θα κανω και το καθαρισμα στο σαμπ...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι και θεμα τυχης καμια φορα η χαετο... Αλλα μην ξεχνας οτι στρεσαρα ολο το συστημα σε μεγαλο βαθμο με την βοτκα ;)

Βοτκα γιατι? Στην ουσια εσυ τη σκοτωσες την αλγη... χαχαχα ΔΟΛΟΦΟΝΕ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ξεκινησει την μεθοδο τις βοτκας για μειωση των νιτρηκων/φωσφορικων, αλλα δεν πηγε οπως επρεπε και την σταματησα...

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι... γι αυτο σου λεω τη σκοτωσες την αλγη!!!!!! :) Ε νταξει αφου ειναι ολα καλα τωρα..

Link to comment
Share on other sites

Ειχα φτασει τα 3,5 μλ την ημερα αν θυμαμαι καλα....

Εδω εχεις την απαντηση σου Άγγελε. Πιστευω οτι η δοσολογια σου ηταν πολυ μεγάλη και σόκαρε το συστημα σου.

Για παραδειγμα σε εμενα 2ml την ημερα μου κατέβασαν τα NO3 απο 20 σε 10 και με 2,5ml που ειμαι πια σιγα σιγα εχουν παει καπου αναμεσα στο 5 με 10. Εχεις συνολο 120 λιτρα και τα δικα μου ειναι 700.

Στην περιπτωση μου ξεκινησα με 0,1 ml ανα 100 λιτρα την ημερα. και κατω απο τα 10 νιτρικα, παω πολυ προσεχτικά μη σοκάρω τα ζωντανα μου.

Πως και πηγες σε τοσο μεγάλη δοσολογια;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το καθε συστημα ειναι ξεχωριστο. Και γω καποια στιγμη ειχα φτασει τα 3,5 ml και μαλιστα τα εδινα για 7 μερες. Στο τελος βρηκα την δόση που χρειάζεται στα 2 ml και ειμαι στα 130 λτ. Παιζουν ρολο πολλα για ενα αναεροβιο συστημα.

Και το ξαναλεω οτι ποτε μα ποτε ενα συστημα ειτε ειναι ενυδρειο,δεξαμενη κλπ δεν ειναι ιδιο. Ισως φαινετε παραλογο και περιεργο....αλλα ειναι οντως ετσι, και το ξερω απο προσωπικη εμπειρια.

Και μαλιστα σε αρκετες περιπτωσεις δεν μπορουμε να δοσουμε και ερμηνεια. :blink:

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πάντος και μένα μου φαίνονται πολλά τα 3,5 ml για αυτά τα λίτρα. Σίγουρα κάθε σύστημα είναι διαφορετικό και αντιδράει με μοναδικό τρόπο αλλά και πάλι η δοσολογία νομίζω ότι είναι υπερβολική τουλάχιστον σαν δοσολογία συντήρησης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδες την ποσοτητα δεν την εβγαλα απ το μυαλο μου, υπαρχει ενα συγκεκριμενος τροπος χορηγησεις της βοτκας αναλογα τα λιτρα. Οταν λοιπον επρεπε να μηδενισουν τα νιτρηκα μου και η δοση να κοπη στην μεση και απλα να την ρυθμισω, το συστημα αρχισε να κρασαρει και την εκοψα...

Λιγα πολλα δεν ξερω, αυτο που ειδα ειναι οτι εαν ξεκινησει το κυανο καλο ειναι να εχουμε το νου μας γιατι μπορει να παει για κρασαρισμα....

Αυτα τα λιγα :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπε κάποιος οτι τις εβγαλες απο το μυαλο σου, αλλα κατι πηγε λαθος για να φτάσεις στο αποτέλεσμα που ειχες. Απο τι τιμες ξεκίνησες και ποσο διαστημα έκαναν τα νιτρικα να πέσουν; Θα ειχε ενδιαφερων να μάθουμε τις τιμες πως πήγαν. Εμενα και παλι τα 3,5ml μου φαινονται πολλα, απο που ακολούθησες οδηγιες για την προσθεση βότκας; Σε αυτες που γνωριζω και ακολουθώ εγω η δοσολογια σου ειναι καπως μεγάλη. Πρεπει να εχεις κανει πολυ καιρο σταδιακή αύξηση για να φτάσεις εκει και οποίος εχει φτασει εκει με τετοια δόση, περα απο καιρο σιγουρα ταΐζει και παρα πολυ.

Παιζουν ρολο πολλα για ενα αναεροβιο συστημα.
Τι εννοεις; Δεν ειναι αναεροβιος ο τρόπος που δουλευει η βότκα, το εχουμε συζητησει και παλια εκτος αν εννοεις κατι αλλο και δεν το καταλαβα :) Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το καθε συστημα ειναι ξεχωριστο. Και γω καποια στιγμη ειχα φτασει τα 3,5 ml και μαλιστα τα εδινα για 7 μερες. Στο τελος βρηκα την δόση που χρειάζεται στα 2 ml και ειμαι στα 130 λτ.  Παιζουν ρολο πολλα για ενα αναεροβιο συστημα.

 

Και το ξαναλεω οτι ποτε μα ποτε ενα συστημα ειτε ειναι ενυδρειο,δεξαμενη κλπ δεν ειναι ιδιο. Ισως φαινετε παραλογο και περιεργο....αλλα ειναι οντως ετσι, και το ξερω απο προσωπικη εμπειρια.

 

Και μαλιστα σε αρκετες περιπτωσεις δεν μπορουμε να δοσουμε και ερμηνεια. :blink:

+1 σε ολα!

 

Πάντος και μένα μου φαίνονται πολλά τα 3,5 ml για αυτά τα λίτρα. Σίγουρα κάθε σύστημα είναι διαφορετικό και αντιδράει με μοναδικό τρόπο αλλά και πάλι η δοσολογία νομίζω ότι είναι υπερβολική τουλάχιστον σαν δοσολογία συντήρησης.

Αυτο που ειπες λουκα μου,οτι καθε συστημα ειναι διαφορετικο και αντιδραει με διαφορετικο τροπο ειναι το πιο σωστο φιλε! :thumbsu:

Αλλο στοκαρισμα,αλλες ρουτινες,αλλος εξοπλισμος κτλ κτλ.Συμφωνω απολυτα.

 

Τωρα τα ml που θα χρησιμοποιησουμε,τα καθοριζουν τα ΝΟ3 που εχουμε και οχι τα λιτρα.

Απλα τα λιτρα τα δινουν(στον γνωστο πιανκα) ωστε να υπαρχει μια ασφαλεια και να παει σιγα σιγα το πραγμα.Αλλιως θα αντιδρασει σε υπερδοσολογια ενα ενυδρειο των 100 λιτρων και αλλιως ενα των 3 τονων.

Το θεμα ομως ειναι οτι μπορουν να παραγουν τα ιδια νιτρικα.

Αν δεις δηλαδη στον πινακα που υπαρχει για τη δοσολογια,μπορεις να χρησιμοποιησεις 7,7ml και στα 100 λιτρα αλλα και στα 1500 και μαλιστα εχουν μονο μερικες εβδομαδες διαφορα.

 

Ενα μικρο ενυδρειο ειναι δυνατο/εφικτο να παραγει πολυ περισσοτερα νιτρικα απο ενα μεγαλυτερο.

Αυτο εγκειται στο τι εξολπισμο εχει το καθενα,το βιοφορτιο του,τις ρουτινες του κτλ κτλ

Αρα ειναι δυνατο ενα μικροτερο ενυδρειο να χρειαζεται μεγαλυτερη δοσολογια βοτκας απο ενα μεγαλυτερο.

 

Δεν υπαρχει μεγαλη δοσολογια για τα λιτρα αλλα μεγαλη δοσολογια για τα νιτρικα.Μπορει για παραδειγμα η ιδια δοσολογια που χρησιμοποιει ενα ενυδρειο 200 λιτρων για να συντηρει τα νιτρικα του σε χαμηλα επιπεδα,σε ενα ενυδρειο των 500 λιτρων να προκαλεσει bacterial bloom.

 

Το καλυτερο οσον αφορα στη βοτκα(αλλα και σε αλλα παρομοια θεματα) ειναι να μετραμε(ΝΟ3)και να ρυθμιζουμε αναλογα τα ml μας,ειτε θελουμε να κατεβασουμε τα νιτρικα ειτε να τα συντηρησουμε.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τα ml τα καθοριζεις αφοτου μετρησεις νιτρικα.. εχω δει και παραπανω δοσολογιες. Εαν λοιπον ειχες μετρησει πολλα νιτρικα δικαιολογειται.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

+1 σε ολα!

 

Αυτο που ειπες λουκα μου,οτι καθε συστημα ειναι διαφορετικο και αντιδραει με διαφορετικο τροπο ειναι το πιο σωστο φιλε! :thumbsu:

Αλλο στοκαρισμα,αλλες ρουτινες,αλλος εξοπλισμος κτλ κτλ.Συμφωνω απολυτα.

 

Τωρα τα ml που θα χρησιμοποιησουμε,τα καθοριζουν τα ΝΟ3 που εχουμε και οχι τα λιτρα.

Απλα τα λιτρα τα δινουν(στον γνωστο πιανκα) ωστε να υπαρχει μια ασφαλεια και να παει σιγα σιγα το πραγμα.Αλλιως θα αντιδρασει σε υπερδοσολογια ενα ενυδρειο των 100 λιτρων και αλλιως ενα των 3 τονων.

Το θεμα ομως ειναι οτι μπορουν να παραγουν τα ιδια νιτρικα.

Αν δεις δηλαδη στον πινακα που υπαρχει για τη δοσολογια,μπορεις να χρησιμοποιησεις 7,7ml και στα 100 λιτρα αλλα και στα 1500 και μαλιστα εχουν μονο μερικες εβδομαδες διαφορα.

 

Ενα μικρο ενυδρειο ειναι δυνατο/εφικτο να παραγει πολυ περισσοτερα νιτρικα απο ενα μεγαλυτερο.

Αυτο εγκειται στο τι εξολπισμο εχει το καθενα,το βιοφορτιο του,τις ρουτινες του κτλ κτλ

Αρα ειναι δυνατο ενα μικροτερο ενυδρειο να χρειαζεται μεγαλυτερη δοσολογια βοτκας απο ενα μεγαλυτερο.

 

Δεν υπαρχει μεγαλη δοσολογια για τα λιτρα αλλα μεγαλη δοσολογια για τα νιτρικα.Μπορει για παραδειγμα η ιδια δοσολογια που χρησιμοποιει ενα ενυδρειο 200 λιτρων για να συντηρει τα νιτρικα του σε χαμηλα επιπεδα,σε ενα ενυδρειο των 500 λιτρων να προκαλεσει bacterial bloom.

 

Το καλυτερο οσον αφορα στη βοτκα(αλλα και σε αλλα παρομοια θεματα) ειναι να μετραμε(ΝΟ3)και να ρυθμιζουμε αναλογα τα ml μας,ειτε θελουμε να κατεβασουμε τα νιτρικα ειτε να τα συντηρησουμε.

Αυτο για τα νιτρικα το εχω πει σε καποια συζητηση εδω μεσα και ειχαν πεσει να με φανε..... αλλα αφου το λες εσυ, ειμαι σιγουρος :P χεχεχε και το ιδιο ισχυει και για το γλυκο νερο.. αν και σε πολυ μικροτερη κλιμακα.

Link to comment
Share on other sites

χαχα,Νικο μου απο γλυκο δεν εχω ιδεα φιλε,οτι και να σου πω θα ειναι ανοησια η' θα το εχω κανει google search...copy paste και μεταφραση,οποτε δεν μπορω να πω κατι :usd:  :usd:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με το γνωστο πινακα που λεει ο Μιχαλης πηγα και ειχα και επικοινωνια με τον Ευγενιο που μου ελυσε διαγορες αποριες μου...

Να πω την αληθεια τα νιτρηκα μου μηδενισαν και τα φωσφορικα μου αφαντα, αλλα στραβωσε στην τελευταια στροφη ας πουμε...

Περισσοτερες πληροφοριες για την μεθοδο εδω...

http://reefkeeping.com/issues/2008-08/nftt/

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πιθανον καπου να χάθηκε το timing στην στιγμη που επρεπε να μειωθει η δοση. Εγω το βλεπω σαν ενα καραβι που βλεπει ενα εμποδιο και αποφασιζει να σταματησει. οσο αναποδα να βαλει τις μηχανες το καραβι θα συνεχιζει ευθεια, και μετα απο λιγο θα σταματησει, και μετα θα κανει οπισθεν. Το ιδιο και εδω. Λιγο να ξεφυγει η στιγμη που πρεπει να μειωσουμε την δοση στο μισο, ξεφευγει η κατασταση και " ενω εχεις βαλει αναποδα τις μηχανες(μειωση δοσης) το καραβι παει μπροστα τρεχοντας (η βοτκα ενεργει μεσα στο συστημα )  " 

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω ευγενιε,ωραια το παρομοιασες :thumbsu:

Εχω χρησιμοποιησει τη βοτκα πολλες φορες και τη δοση την εκοβα στη μεση μολις κατεβαινα στο 5,ισως και λιγο λιγοτερο.

Την πρωτη φορα,πριν αρκετα χρονια πηγα να την πατησω ασχημα.

Σε αυτα τα επιπεδα(-5+ νιτρικα) σου δινει πολλα περιθωρια πριν το λεγομενο "στεγνωμα".

Ασε που εδω και αρκετο καιρο το μηδεν στα νιτρικα δεν το θεωρω ιδανικο και δεν το πολυ επιζητω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρω οτι η βότκα ειναι επικινδυνη αν ξερουμε τι κάνουμε. Το ιδιο ισχυει για τα biopellets, το ζουμακι του ΚΗ, του ασβεστίου και σχεδον οτιδηποτε προσθέτουμε στο ενυδρειο μας. Αν βαζουμε τυφλά κατι, απλα θα τινάξουμε το ενυδρειο στον αέρα.

Το λινκ που εβαλες Άγγελε ειναι οντως η βαση για την προσθεση βότκας, αλλα για να φτάσεις τη δοσολογια που ειχες πρεπει να ειχες μίνιμουμ 7 βδομάδες προσθεσης και αυτο στην περιπτωση που ολα πήγαιναν τελεια και δεν αναγκαστικές να "παγώσεις" η ακομα και να μείωσης την δόση. Ποσα νιτρικα ειχες για τετοια δοσολογια;

Η αισθηση που μου δίνεται ειναι οτι μαλλον κατι εγινε λαθος, σε καποια σημάδια ιςως δεν δωθηκε η απαραίτητη προσοχη και υπηρχε αυτο το αποτέλεσμα. Θα ηθελα να υπαρχουν περισοτερες λεπτομερειες, κυριος για να βοηθηθούμε να καταλαβουμε τι εγινε και που. Γιατι ετσι οπως τα ειπες μου κίνησες την περιεργια και θελω να μαθω περισοτερα να το καταλαβω!

Βεβαια δεν θεωρω οτι αν καποιος εχει δει τα σημάδια και συνεχίζει, φταίει η βότκα. Τοτε πιστευω οτι ειναι δικο μας σφάλμα διοτι γνωρίζαμε τι κινδύνους εχει μια προσθεση οργανικού ανθρακα στο ενυδρειο μας και επρεπε να εχουμε το νου μας στα sos τις μεθόδου αυτής. Σαφως καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο, σαφως καθε ενυδρειο εχει την δικη του ταυτότητα, αλλα ολα τα γεγονότα διέπονται απο καποιος κανόνες και ετσι και τα ενυδρεια μας εχουν καποιες κανόνες που αν αγνοήσουμε θα ειναι δικο μας λαθος οσο και αν θελουμε να πιστεύουμε το αντίθετο. Ετσι και αλλιως ενα σεβαστό μερος των χομπιστων παγκοσμια χρησιμοποιεί τετοιες τεχνικές, οποτε πια υπαρχει πολυ καλη γνωση. Δεν παμε σε άγνωστα νερά.

Συμαντικοτερο και αυτο που μετραει στο τελος, ειναι Άγγελε να μην ξαναεχεις κανενα προβλημα στο καμαρι σου και ολα να πανε καλα οπως θα το ήθελες να το δεις!! :jig:

Link to comment
Share on other sites

Παω και δεν παω πια....
 
το ενυδρειο ειναι σε κακο χαλι οπως και εγω αυτην την εποχη....
 
για αρχη το ενυδρειο εκει που πηγαινε καλα και οι αλγη εφευγε σιγα σιγα, μπουκωσαν οι αντλιες απο φιλτρο και αντιδραστηρα και τα υλικα(ανθρακα και αντιφωσφορο ειχα μεσα) μηνανε μεσα στασιμα με αποτελεσμα να μην μαζευουν τιποτα και οι αλγη να θεριεψει για τα καλα....
 
εχασα μεχρι στιγμης μια hystrix και δυο σεριατοπορες που ειχα απο φραγκς, το ενα απο περσι τον φλεβαρη και το αλλο απο τελευταιο swap τον περασμενο Μαιο.
 
τωρα που τα εβγαλα το ενυδρειο φενεται αδειο.
 
εδω οι σεριτοπορες.

post-50289-0-44727400-1427208496_thumb.jpg

και μια με μεγαλο αναπτηρα για συγκριση.

post-50289-0-28084000-1427208527_thumb.jpg

το ενυδρειο τωρα ειναι ετσι, τα σαλιγκαρια δεν μου εκαναν την χαρη.

post-50289-0-47697100-1427208552_thumb.jpg

 

 

ενα ακομη "χτυπημα" που δεχτηκα περα του ενυδρειου και την απωλεια της δουλειας μου ειναι οτι την Πεμπτη μου εκλεψαν το αυτοκινητο εξω απ την ιατρεικη σχολη αναμεσα στο παιδων και στο λαικο. ειχα παει τον αδερφο του κολλητου μου για καποιες εξετασεις γιατι δεν ειχαν οχημα, πολυτεκνη οικογενεια με εναν εργαζομαινο κτλπ και οταν με ρωτησαν εαν μπορω ειπα χωρις δευτερη σκεψη ναι και επαθα οτι επαθα. δεν κατηγορω κανεναν παρα τον-ους κλεφτες. οποτε πλεον δεν εχω οχημα, δουλεια και το ενυδρειο παει απ το κακο στο χειροτερο. δεν ξερω τι θα κανω ακομα καθως ειμαι ακομα λιγο στεναχωριμενος και σε "σοκ".

 

αυτα τα ωραια :hot:

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι ρε φιλε!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Άγγελε λυπάμαι πολύ. Υγεία όμως να υπάρχει και τα άλλα θα ξαναγίνουν μη στεναχωρίεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε αγγελακο,πολυ στεναχωρηθηκα ρε φιλε :(

Μην το αφηνεις να σε παρει απο κατω,παντα στη ζωη υπαρχουν ατυχιες και περιοδοι που ολα πανε στραβα αλλα αν εχεις δυναμη και κρατησεις το κεφαλι ψηλα,ολα μετα απο λιγο καιρο πανε καλυτερα :thumbup:

 

Τωρα για το ενυδρειο να μη στεναχωριεσαι καθολου.Ειδικα για τα κοραλια.

Οταν θα εχεις ορεξη να ασχοληθεις μαζι του και λυσεις τα θεματα του,τοτε θα ξαναμπουν κοραλια.

Ειδικα για τα κοραλια που εχασες ειναι αστειο να στεναχωριεσαι...σε 5 λεπτα τα ξαναεχεις :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αγγελε μην το παρατησεις, αρκει να ασχοληθεις λιγο παραπανω και θα σε αποζημιωσει

Καλη συνεχεια :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολυ ρε φιλε..Στη ζωη παντα ερχονται αναποδιές εκει που δεν το περιμένεις, και συνήθως ολες μαζι..

 

Υγεία να υπάρχει και λύσεις στα προβλήματα πάντα υπάρχουν.

 

Ηρέμησε και με καθαρή σκέψη και υπομονή θα τη βρείς την άκρη.

 

Για το ενυδρείο και τα κοράλλια μη σε απασχολεί. Εδω ημαστε ολοι και θα βοηθήσουμε.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...