Jump to content

Το Πρώτο Μου Ενυδρείο


Loukas Pirdas

Recommended Posts

Ωραιος! Αντε με το καλο!

Αυτο που ειπες για τo calcium reactor δεν το καταλαβα!

Τα φιλτρα νομιζω δεν θα σου φτασουν! Ισως να χρειαστεις κατι μεγαλυτερο!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 163
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχω 40 κιλα υποστρωμα οποτε λογικα για αρχη θα με καλυψουν αφου καθαρα εχω κατω απο 250 λιτρα ....θα ηθελα να παω και γω σε ενα μεγαλο φιλτρακι αλλα εχουν φυγει πολλα χρηματα μεχρι στιγμης καταλαβαινεις,με την πρωτη ευκαιρια μεγαλυτερο φιλτρακι και glass equipment απο ιαπωνια οπως το λατρεμενο co2 difuser μου....περι calcium reactor και πετρωματος....μιας και ρωτησα χημικο μηχανικο αλλα και πολυ καλο φιλο γκουρου ενυδρειά :bow: , οπως ενας calcium reactor ειναι ανενεργος σε ph πανω απο 6.7 ετσι και αυτες οι πετρες σε ph βρυσης 7+ δεν ελευθερωνουν τιποτα απολυτως και αν ελευθερωσουν θα ειναι ανυπαρκτο σε τοσα λιτρα και με τις πρωτες αλλαγες νερου φευγει.....την θεωρια παραθετω ισως στην πραξη δω αλλα αποτελεσματα θα δειξει....σε ευχαριστω για ολα....ελπιζω να γεμισω συντομα φαντασου ακομα τις σιλικονες δεν τις εχει βγαλει ο nidal απο το τζαμι δεν εχει προλαβει...και φαγωθηκα να βαλω υποστρωματα εγω δεν αντεξα :ChristmasTree:

Έγινε επεξεργασία - Loukas Pirdas
Link to comment
Share on other sites

Μην του κανεις τη ζωη δυσκολη για να μπορεσει να κανει αυτο ακριβως που θελεις! Μην βιαζεσαι!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Εχω 40 κιλα υποστρωμα οποτε λογικα για αρχη θα με καλυψουν αφου καθαρα εχω κατω απο 250 λιτρα ....θα ηθελα να παω και γω σε ενα μεγαλο φιλτρακι αλλα εχουν φυγει πολλα χρηματα μεχρι στιγμης καταλαβαινεις,με την πρωτη ευκαιρια μεγαλυτερο φιλτρακι και glass equipment απο ιαπωνια οπως το λατρεμενο co2 difuser μου....περι calcium reactor και πετρωματος....μιας και ρωτησα χημικο μηχανικο αλλα και πολυ καλο φιλο γκουρου ενυδρειά :bow: , οπως ενας calcium reactor ειναι ανενεργος σε ph πανω απο 6.7 ετσι και αυτες οι πετρες σε ph βρυσης 7+ δεν ελευθερωνουν τιποτα απολυτως και αν ελευθερωσουν θα ειναι ανυπαρκτο σε τοσα λιτρα και με τις πρωτες αλλαγες νερου φευγει.....την θεωρια παραθετω ισως στην πραξη δω αλλα αποτελεσματα θα δειξει....σε ευχαριστω για ολα....ελπιζω να γεμισω συντομα φαντασου ακομα τις σιλικονες δεν τις εχει βγαλει ο nidal απο το τζαμι δεν εχει προλαβει...και φαγωθηκα να βαλω υποστρωματα εγω δεν αντεξα :ChristmasTree:

Πάρα πάρα πολύ ενδιαφέρον αυτό για τις πέτρες!

Θα σε παρακαλούσα να μας ενημερώσεις και για την πράξη.. μόλις δεις αποτελέσματα!

Κατά τα αλλά.. προβλέπεται να γίνει κουκλί το 300λίτρο...

Link to comment
Share on other sites

Παυλο τελικα τι πηρες απο τον κολλητο?εγινε χαμος με τα κοραλλια...εφυγαν εν ρηπη οφθαλμου.....παιδια σας ευχαριστω για την στηριξη προσπαθω ποεριπου 3 μηνες τωρα να μαζευω χρηματα για να προχωραω αργα αργα....τωρα μονο για φυτα θελω γυρω στα 100 ευρω.....θελω να μπουν ολα μαζι για να κανω δυνατο ξεκινημα μπας και γλιτωσω καμια αλγη.....καλο σας βραδυ!!!

Έγινε επεξεργασία - Loukas Pirdas
Link to comment
Share on other sites

10387548_870569492988111_209065978583200

10418992_870569459654781_639161372950732

Μια γευση απο την δουλεια που ειχε ο nidal σημερα και δεν καθαρισαμε τις σιλικονες :thumbsu: 2.50*50*80 reef ..... καπου στον 7ο οροφο διακρινεται και ο δημιουργος :bow: 19αρια τζαμια με βαση κυλοδοκο και sump ο τετραξωνικος εφτασε στο οριο του γυρω στα 600 κιλα γυαλα sump βαση....φυσικα οποιος χρειαστει κατι παρομοιο σε θεμα μεταφορας ανυψωσης να ενημερωσει για να τον φερω σε επαφη

Έγινε επεξεργασία - Loukas Pirdas
Link to comment
Share on other sites

Ενα μεγαλο μπραβο στον Νidal καταλαβαινω τι εφτιαξε παλι,καλοριζικη η πισινα σου Λουκα και σου ευχομαι να εινα απροβληματιστη.

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη Λουκα!Καλογεμιστο!

Αναμενουμε νεα.... :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια δουλεια εχεις κανει με το aquascape και αν εχεις καλα φωτα και εξοπλησμο θα παει καλα.Βεβαια δεν ξερω τι παιζει με το χαλικι που εχεις διαλεξει.Ειναι εμπλουτισμενο με λιπασμα,δηλαδη ειναι και υποστρωμα μαζι?

ΥΓ Να με συγχωρεις,αλλα στο ενυδρειο που εχεις στησει,δεν βλεπω μετρια και δυσκολα φυτα.:)

Link to comment
Share on other sites

Η cuba δεν ειναι οτι πιο ευκολο ουτε η roseafolia αλλα ουτε και αυτο πισω αριστερα ...δεν θυμαμαι πως το λενε ομως :-p ειναι υποστρωμα της fluval το stratum αλλα το shrimp safe που εχει βγαλει μιας και θελω μπολικες Red μεσα στο λιβαδακι... σας ευχαριστω θα προσπαθησω να κανω το καλυτερο μιας και το ονειρο καθε χομπιστα ειναι η αναβαθμιση...εσι και μενα το ονειρο μου απο τοτε που μετακομισα σπιτι ηταν μια μεγαλυτερη γυαλα....

Link to comment
Share on other sites

Καλα η κουμπα εινα δυσκολη,αν και δεν την βλεπω στη φωτο.

Τα αλλα δεν θα ελεγα οτι ειναι και τοσο δυσκολα φυτα.Τεσπα ομως μη ξεφευγουμε.

Το χαλικι ειναι και υποστρωμα? Τι διαφορα εχει απο τα υπολοιπα που ειναι για γαριδες?Νομιζω πως ολα ειναι καταλληλα για γαριδες.

Link to comment
Share on other sites

Σο 60λιτρο δεν εχω υποστρωμα καθολου μονο χαλικι,το αλλο ειναι και υποστρωμα ....ισως δεν εχει χαλκο η αλλα μεταλα για να μην σκοτωνει τις γαριδες...δεν εχω ιδεα...

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικη η προσπαθεια. Καλα γεμισματα και περιμενουμε συνεχομενα update!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...