Jump to content

Θέλω Να Κάνω Το Ενυδρειο Μου Φυτεμενο Την Βοηθεια Σας Παρακαλω


Zac

Recommended Posts

Σταματα με κανεις κ ντρεπομαι! Γιαυτο ειναι το φορουμ,οπως ειπε σε ενα αλλο ποστ ενα παλικαρι μια οικογενεια ειμαστε!Εγω σε ευχαριστω που ηρθες ειπιαμε ενα καφε κ βρηκα εναν ανθρωπο στον τοπο μου να μιλησουμε κ να ανταλαξουμε αποψεις πανω σε κατι που κανουμε κ αγαπαμε!Δεν εχω τις γνωσεις που εχουν αλλα παιδια κ εγω στην αρχη ειμαι αλλα οπου μπορω να σου σταθω κ να σε βοηθεισω θα ειμαι εδω!Δεν ειναι κατι η 5 ριζες μπρωστα σε ενα αξιολογο κ καλο παιδι που γνωρισα!

Έγινε επεξεργασία - xrys24
Link to comment
Share on other sites

Σταματα με κανεις κ ντρεπομαι! Γιαυτο ειναι το φορουμ,οπως ειπε σε ενα αλλο ποστ ενα παλικαρι μια οικογενεια ειμαστε!Εγω σε ευχαριστω που ηρθες ειπιαμε ενα καφε κ βρηκα εναν ανθρωπο στον τοπο μου να μιλησουμε κ να ανταλαξουμε αποψεις πανω σε κατι που κανουμε κ αγαπαμε!Δεν εχω τις γνωσεις που εχουν αλλα παιδια κ εγω στην αρχη ειμαι αλλα οπου μπορω να σου σταθω κ να σε βοηθεισω θα ειμαι εδω!Δεν ειναι κατι η 5 ριζες μπρωστα σε ενα αξιολογο κ καλο παιδι που γνωρισα!

καλημερα φιλαρακι....ευχαριστω για τα καλα σου λογια ετσι ειναι μια οικογενεια ειμαστε κ ειδικα οταν κανουμε κατι που αγαπαμε να εχουμε φιλαρακια να ανταλασσουμε αποψεις,εμπειριες βοηθεια....thnx και παλι αγορι :)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σας! Άντε με το καλό να σου φουντώσουν! Βλέπω έχει λαό η Ρόδος, σε λίγο θα ξεκινήσετε δικά σας ΑΖ meetings! :P

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!επειδη βλεπω το ενυδρειο μου και βλεπω οτι παει να ψιλοβγαλει bba και γενικα αλγη λερονονται τα τζαμια κτλπ...μηπως θα επρεπε να κανω καποια κινηση να το προλαβω?να ελλατωσω το φωτισμο?(τωρα ειναι 8 ωρες 70watt led στα 6.200Κ,24watt pl στα 4.000Κ) λιπασμα πολυ λιγο 0,4ml flourish 2x την βδομαδα)

Link to comment
Share on other sites

και επισης δεν καταλαβα τι δεν βοηθαει την αλγη τα φυτα γρηγορης αναπτυξης?

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά γρήγορης ανάπτυξης απορροφούν τα θρεπτικά συστατικά και δεν τα αφήνουν για τις άλγες.

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά γρήγορης ανάπτυξης απορροφούν τα θρεπτικά συστατικά και δεν τα αφήνουν για τις άλγες.

το θεμα φωτισμου????μηπως πρεπει να κατεβασω ωρες?

και κατι ακομα ποσο νερο βρυσης πρεπει να εχει το ενυδρειο για να εχει ιχνοστοιχεια κτλπ σε σχεση με την οσμωση?

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα φωτισμού , 8 ώρες είναι μια χαρά. Για την όσμωση δεν μπορώ να σου πω καθώς δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. :)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον βαζω 80% Α/Ο δηλαδη 20 λιτρα και περιπου 7 λιτρα βρυσης……αυτα τα λιτρα βρυσης φτανουν για τα φυτα?

και κατι ακομα μπορω να βαλω οξυζενε με τις γαριδες μεσα?για bba….αν οχι τι να κανω οεο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι βάζεις οξυζενέ και με γαρίδες

Δεν θα έχεις πρόβλημα

οξυζενε οχι excel?γιατι ειδα καποια τοπικσ που λενε για το excel οτι με τα ασπονδυλα δεν κανει….και τι δοσολογια χρησιμοποιω για οξυζενε?θα δω αποτελεσματα?

Link to comment
Share on other sites

Excel με ασπόνδυλα όχι

Οξυζενέ έχω χρησιμοποιησει

και εξαφανίστηκε

1 ml οξυζενέ αν 4 περίπου λίτρα

ΑλλΑ θα συνεχίσεις να ρίχνεις και για 3-4 μέρες

Μετά αφού δεις ότι εξαφανιστεί

Link to comment
Share on other sites

Excel με ασπόνδυλα όχι

Οξυζενέ έχω χρησιμοποιησει

και εξαφανίστηκε

1 ml οξυζενέ αν 4 περίπου λίτρα

ΑλλΑ θα συνεχίσεις να ρίχνεις και για 3-4 μέρες

Μετά αφού δεις ότι εξαφανιστεί

το οξυζενε να το ριχνω απευθειας στα φυτα με την bba? 86λιτρα δια 4 αρα 21,5ml????ρε sure για τις γαριδες μην τις στειλω αδιαβαστες….χαχααχαχαχαχαχ :bigemo_harabe_net-100::bigemo_harabe_net-100:

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι σε φυτά καλύτερα

Κόψε τα φύλλα με bba

Ειδάλλως κλείνεις φίλτρο και ρίχνεις

στοχευμένα

Κοίτα εγώ σε 30 λίτρα έριχνα 6 ml

Και εσύ αν θες ρίξε 15ml για ασφάλεια

Δεν θα έχεις καποιο πρόβλημα

Εγώ σου είπα ποια είναι η μέγιστη δοσολογία

Που μπορείς να χρησιμοποιήσεις

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι σε φυτά καλύτερα

Κόψε τα φύλλα με bba

Ειδάλλως κλείνεις φίλτρο και ρίχνεις

στοχευμένα

Κοίτα εγώ σε 30 λίτρα έριχνα 6 ml

Και εσύ αν θες ρίξε 15ml για ασφάλεια

Δεν θα έχεις καποιο πρόβλημα

Εγώ σου είπα ποια είναι η μέγιστη δοσολογία

Που μπορείς να χρησιμοποιήσεις

καταλαβα να κοψω φυλλα δυσκολο γιατι σχεδον ολα εχουν και λιγο θα ανεβασω και φωτο να δειτε….15μλ για μια βδομαδα?να κανω και καμια σισκοτισει?

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να κανεις τεστ αμμωνιας,νο2 και νο3.

αρχηγε λεω να κανω αλλαγες οπως σημερα 30% του νερου δηλαδη 25λιτρα…..20λιτρα οσμωση και 5-6 λιτρα βρυση….αυτα τα 5-6 λιτρα βρυσης ειναι αρκετα για τα φυτα?

και επισης η γνωμη σου για το οξυζενε τι πρεπει να κανω για να προλαβω την bba στην αρχη

Έγινε επεξεργασία - Zac
Link to comment
Share on other sites

αρχηγε λεω να κανω αλλαγες οπως σημερα 30% του νερου δηλαδη 25λιτρα…..20λιτρα οσμωση και 5-6 λιτρα βρυση….αυτα τα 5-6 λιτρα βρυσης ειναι αρκετα για τα φυτα?

και επισης η γνωμη σου για το οξυζενε τι πρεπει να κανω για να προλαβω την bba στην αρχη

Εγω θα ξεκινουσα 50% βρυση και 50% οσμωση.Θα πρεπει να ξεκινησεις σταδιακα να μαλακωνεις το νερο σου και οχι αποτομα γιατι τα ψαρια σου θα εχουν προβλημα.

Δοκιμασε το οξυζενε απευθιας στο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

μα ουτος η αλλως 50-50 το εβαζα..... και τωρα απλα εβαλα 75% 25% στην αλλαγη του 30% οποτε σταδιακα ειναι και αυτο που εκανα....

Έγινε επεξεργασία - Zac
Link to comment
Share on other sites

θα δω αν βρω σημερα οξυζενε θα βαλω....το κριμα στο λαιμο σας αν παθουν τιποτα τα γαριδακια μου!!!!!αχαχχααχ

Έγινε επεξεργασία - Zac
Link to comment
Share on other sites

 

Εγω θα ξεκινουσα 50% βρυση και 50% οσμωση.Θα πρεπει να ξεκινησεις σταδιακα να μαλακωνεις το νερο σου και οχι αποτομα γιατι τα ψαρια σου θα εχουν προβλημα.

Δοκιμασε το οξυζενε απευθιας στο προβλημα.

Αυτο εδω κανει;

Πηγε η γυναικα και το πηρε ειναι οτι πιο απλο τις ειπαν στο φαρμακειοΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόνα

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον κανει,δεν ειμαι 100% σιγουρος γιατι δεν εσω χρησιμοποιησει ποτε κατι τετοιο.

Και με το excel θα εκανες δουλεια παντως,εγω εριχνα υπερδοσολογια σε ενυδρειο που ειχα και γαριδες και δεν ειχα απωλειες..

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον κανει,δεν ειμαι 100% σιγουρος γιατι δεν εσω χρησιμοποιησει ποτε κατι τετοιο.

Και με το excel θα εκανες δουλεια παντως,εγω εριχνα υπερδοσολογια σε ενυδρειο που ειχα και γαριδες και δεν ειχα απωλειες..

θα το βαλω και ο θεος βοηθος....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...