Jump to content

Klaz-Hardcore Reef Vol2


klaz

Recommended Posts

Εχω σταματησει να γραφω καθως οτι και να εκανα τιποτε δεν παει καλα.ετοιμαζω επανεκινηση ολου του συστηματος.δεν μπορεσα να ξεφορτωθω αυτην την περιεργη για την εμπειρια μου αλγη η οποια εχει καλυψει τα παντα και ολοκληρη η γυαλα μοιαζει να φιλοξενει αγριουα δισκους απο το ριο αρακα και οχι ενυδρειο υφαλου.για τοσο τσαι νερο μιλαμε.το συμπερασμα μου ειναι οτι εκανα μεγα λαθος χρησιμοποιωντας παλαια υλικα αραγωνιτη και βραχο απο το παλιο που οσες φορες και αν πλυθηκαν ποτε δεν ξεφορτωθηκα τα πολλα οργανικα.συνοπτικα ολα θα μπουνε νεα απο ψοφιο βραχο και αραγωνιτη και θα ξεκινησω απο το 0 λογικα απο δεκεμβριο καθως δεν μου περισσευει ουτε χρημα ουτε χρονος τωρα.τα 4 ενάομειναντα ψαρακια απο το περασμα του εμπολα-ικ θα φιλοξενηθουν σε φιλο και επιτελους θα κατεβει ο γενικος του ενυδρειου αφου τσαμπα καιει η λαμπα που λεμε.μεχρι τοτε που παλι θα εχω κατι να πω,keep reefing ολοι εσεις οι υπολοιποι φιλοι.κάποια στιγμη θα ανταμωσουμε πανω στο κοινο μας ταξιδι...

Mobile klaz speaking...

Μη τρελενεται Κώστα. Αφου πήρες αυτη την απόφαση να ξανα-ξεκινήσεις, τωρα ολα τα βήματα θα γίνουν σωστα και μετρημένα. Για οτι θελεις εδω ειμαστε και το ξερεις. Τοσα χρονια γνωριζόμαστε (πανω απο 10..πως περνάνε ο καιρός :) ) και παλέυουμε τα φαντάσματα των ενυδρειων :P . Οτι εγινε εγινε στο ενυδρειο παμε απο την αρχη σε ολα, χαλαράαα λοιπον.. Κατι που εσείς στο Σαλονικα ξέρετε καλυτερα απο εμάς ντέ.. Ετσι καρντάση μου; Χάρηκα που ηρεμήσεις και σχεδιάζεις restart :)

Άντε θα περιμενω νεα σου και απο οσο κατάλαβα εως τωρα, αν χρησιμοποίησης τα παλια υλικα που ήδη τα εχεις.. Τι προτινω..

Αραγωνιτης έφυγε σκουπίδια, ο βραχος να μπει σε μια βαρέλα με νερο βρύσης και μπόλικα λιτρα ανα ωρα. Καθε λίγες ημερες να συφοναρεις και να αλλάζεις το νερο. Οταν αρχιζει και κόψει η βρώμα κατω, φτιάξε αλάτι με νερο βρύσης (δεν πειράζει σε αυτο το σταδιο το βρυσατο) και ρίξε ενα μπόλι μεσα στο βραχο, ενα αλλο κομματι βραχο με ζωη/κοράλι σε/βιολογία κτλ κτλ εγγυημένο χωρις pests κτλ ειναι τέλειο, και άστο να γυρίζει ετσι δυο μηνες τουλαχιστον με αλλαγές καθε 15 ημερες του νερου. Α, και οχι παλι άσχετα μαντζούνια, ολα με φυσικο τροπο, ειδες οτι δεν υπαρχουν μαγικες λυσεις :P

Αυτο ηταν, καθάρισες, έτοιμος να χρησιμοποίησης τον βραχο σου καθαρο και ωραιο..οτι απορίες εχεις εδω ειμαστε :)

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αχ μαριε,μαριε.....τελευταια φορα που σε ειδα ηταν στην ταβερνα με τον μπλεχερ....πολλα χρονια περασανε οντως.ναι θα το παω αυτη τη φορα χειροτερα απο χελωνα.σχεδον θα εφαρμοσω οτι ειπες με διαφορα οτι λογω καθαρα ψυχολογιας θα παω σε αλλο βραχο,οχι τον υπαρχων.ο υπαρχων θα πλυθει και θα μεινει κανα χρονο μπαλκονατος να στανιαρει.απο το 0 λοιπον και ο θεος βοηθος..

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

καλημερα στο φορουμ που αγαπησα και αγαπω.3 χρονια μετα και αποφασισα να ξαναεμφανιστω.το ενυδρειο συνεχιζει να εχει νερο ποτε του ομως δεν ξαναγινε υφαλος οπως το ηθελα και το ειχα στο παρελθον.

δεν πειραζει ομως.εγω ακομη δεν το διωχνω το μικροβιο.

τις ευχες μου στους παλιους που ισως ακομη με θυμονται αλλα και στα νεα παιδια στο χομπι που δεν γνωριζομαστε να ευχηθω τα καλυτερα.

δεν γνωριζω αν θα τα λεμε πιο συχνα αλλα δεν ξεχνω το σπιτι μου για πολλα πολλα χρονακια.το ΑΖ.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να θυμηθώ ποιός είσαι , αλλά δε το καταφέρνω , μια μικρή βοήθεια για το κοινό ;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Κώστα.

Δυστυχώς η παλιά φουρνιά του AZ μας εγκαταληψατε!  

Σας θέλουμε πίσω!

Με το καλό και και καλή δύναμη... 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος ΣΤΑΜΑΤΗΣ έγραψε:

Προσπαθώ να θυμηθώ ποιός είσαι , αλλά δε το καταφέρνω , μια μικρή βοήθεια για το κοινό ;

 

και σου πανε τα περτικαλι μπαγασα.παχυνα αρκετα αλλα δεν ξεχνω τα αδελφια μου.

IMG_0268.JPG

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Που είσαι ρε Κώστα;;;; όντως αυτό το μικρόβιο δε φεύγει με τίποτα. 

Χάρηκα φίλε για το ποστ σου. 

Ελπίζω να είσαι καλά. 

Θα τα πούμε 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος klaz έγραψε:

καλημερα στο φορουμ που αγαπησα και αγαπω.3 χρονια μετα και αποφασισα να ξαναεμφανιστω.το ενυδρειο συνεχιζει να εχει νερο ποτε του ομως δεν ξαναγινε υφαλος οπως το ηθελα και το ειχα στο παρελθον.

δεν πειραζει ομως.εγω ακομη δεν το διωχνω το μικροβιο.

τις ευχες μου στους παλιους που ισως ακομη με θυμονται αλλα και στα νεα παιδια στο χομπι που δεν γνωριζομαστε να ευχηθω τα καλυτερα.

δεν γνωριζω αν θα τα λεμε πιο συχνα αλλα δεν ξεχνω το σπιτι μου για πολλα πολλα χρονακια.το ΑΖ.

Γεια σου Κώστα,άσε τα λόγια και βάλε φωτο.:bigemo_harabe_net-145:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλη επιστροφή φίλε !

 

Τους παλιούς παντα τους χρειαζόμαστε! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλός τον !

Είχαμε μιλήσει αρκετές φορές στο παρελθόν  για διάφορα θέματα λίγο πριν την απουσία.  

 

Όπως και νά χει περιμένουμε φώτος :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χαρα μας να σαι εδώ και να γράφεις :)

welcome back!

 

Έγινε επεξεργασία - pan_Oz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...