Jump to content

Το 40Αρι Μου


Recommended Posts

Γράφεις από κινητό; Η τεχνολογία μερικές φορές αντί να μας βοηθάει σπάει πλάκα μαζί μας! :P

Ναι Ξανθη..κ ειναι της γυναικας μου κ δεν το ξερω καθολου..

Καταλαβε το παλικαρι!

Link to comment
Share on other sites

Βάλε όσα πάρει και μετά βλέπεις.

Επίσης η βάση που το έχεις τι είναι;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα,θα σου ελεγα κι εγω να βγαλεις τελειως το κουτακι του ανθρακα και εκει να βαλεις βιολογικο,οσο χωρεσει...

Σε ρωτησα ποσο καιρο ''τρεχει'' για να δω αν ειναι σχετικα νεο σαν ενυδρειο γιατι στην αρχη αφηνουμε για λιγο καιρο τον ανθρακα....

Τωρα ομως που ειπες 18 μερες με μπερδεψες λιγο γιατι δεν γνωριζω αν μπορεις ακομα να βγαλεις τον ανθρακα...... :)

Παντως το φιλτρο αυτο μου φαινεται λιγο μικρο για τα 45 λιτρα που εχεις και γι'αυτο ισως να μην εχει ξεθολωσει ακομα το νερο συν οτι δεν εχεις και

ενυδρειακο βαμβακι που βοηθαει σ'αυτες τις περιπτωσεις....

Σιγουρα δεν κοβεται το σφουγγαρι?Γιατι,καλο θα ηταν το βαμβακι να το βαλεις ακριβως πισω απο τις γριλιες του φιλτρου εκει δηλαδη που μπαινει το νερο μεσα στο φιλτρο...
Link to comment
Share on other sites

ώπα παιδιά ενα ενα,τι εννοείται που πατάει το ενυδρείο?το φίλτρο γράφει οτι είναι μέχρι 40 λίτρα κ το δικό μου είναι 37 καθάρα,παρόλο που το γέμισα με μπουκάλια τον 1.5λτ δεν θυμάμαι στο πρώτο γέμισμα πόσο έβαλα πάντως όπως το υπολογίζω με τις 2 αλλαγές που έχω κάνει κάπου εκεί έχει μέσα 36-37 λίτρα.Το σφουγγάρι ποιος είπε οτι δεν κόβεται?επειδή είναι συρμάτινο?πιστεύω μ ένα ψαλίδι θα κοπεί.

Τέλος πραγματικά έχω μπερδευτεί τόσο πολύ,προσπαθώ να κάνω το καλύτερο για τα ψάρια.πείτε μου τι μπορώ να κάνω?να βγάλω τον άνθρακα τελικά?

εγώ όπως το σκέφτομαι λέω στον χώρο που είναι το συρμάτινο να κόψω το μισώ να βάλω με την σειρά υαλοβάμβακα κ απο πάνω το συρμάτινο και μετά όσο βιολογικό χωρέσω σύν μέσα σ ένα τούλι λίγα καρβουνάκια άνθρακα,εσείς τι λέτε?

Και ξανα λέω στο βίντεο δεν είναι το δικό μου ενυδρείο

Έγινε επεξεργασία - Paul Papadopoulos
Link to comment
Share on other sites

ώπα παιδιά ενα ενα,τι εννοείται που πατάει το ενυδρείο?το φίλτρο γράφει οτι είναι μέχρι 40 λίτρα κ το δικό μου είναι 37 καθάρα,παρόλο που το γέμισα με μπουκάλια τον 1.5λτ δεν θυμάμαι στο πρώτο γέμισμα πόσο έβαλα πάντως όπως το υπολογίζω με τις 2 αλλαγές που έχω κάνει κάπου εκεί έχει μέσα 36-37 λίτρα.Το σφουγγάρι ποιος είπε οτι δεν κόβεται?επειδή είναι συρμάτινο?πιστεύω μ ένα ψαλίδι θα κοπεί.

Τέλος πραγματικά έχω μπερδευτεί τόσο πολύ,προσπαθώ να κάνω το καλύτερο για τα ψάρια.πείτε μου τι μπορώ να κάνω?να βγάλω τον άνθρακα τελικά?

εγώ όπως το σκέφτομαι λέω στον χώρο που είναι το συρμάτινο να κόψω το μισώ να βάλω με την σειρά υαλοβάμβακα κ απο πάνω το συρμάτινο και μετά όσο βιολογικό χωρέσω σύν μέσα σ ένα τούλι λίγα καρβουνάκια άνθρακα,εσείς τι λέτε?

Και ξανα λέω στο βίντεο δεν είναι το δικό μου ενυδρείο

Παυλο οταν λενε που παταει τα παιδια ρωτανε για την βαση που το εχεις πανω γιατι στην φοτο φενεται οτι το ενυδρειο ειναι μεγαλυτερο απο την βαση!Καλο θα ειναι να μην περνουμε ενα φιλτρο ισα,ισα για τα λιτρο μας να ειναι λιγο μεγαλυτερο!Εμενα γνωμη μου ειναι να κοψεις το μισο σφουγαρι κ να αφησεις για λιγο καιρο ακομα τον ανθρακα μεσα γιατι το ενυδρειο σου τρεχει λιγο καιρο κ προφανος ειναι αστρωτο!Δεν χρειαζεται να συμπληρωσεις κ αλλο ανθρακα αφου εχει το φιλτρο.Σε λιγο καιρο θα βγαλεις κ αυτον που εχει το φιλτρο..Κ στο ξαναλεω ειδικα σε εσενα για το φιλτρο γιατι τα λιτρα σου ειναι πολυ λιγα,ειναι πολυ πιο εβαλοτα τα λιγα λιτρα απο τα πολλα!Οποτε εχεις πολυ λιγα λιτρα αρκετα ψαρια για τα λιτρα σου καλο φιλτραρισμα..

Link to comment
Share on other sites

το φίλτρο ήταν πακέτο μαζί με το ενυδρείο,δεν το πήρα έξτρα,το έπιπλο που το έχω πάνω είναι 2 πόντους μικρότερο δεξιά κ αριστέρα,δηλαδή 2 κ 2.για να καταλάβω να κόψω το μισό συρμάτινο να βάλω κάτω υαλοβάμβακα μετά το μισό συρμάτινο μετά βιολογικό και μετά? τον άνθρακα τον πήρα για να βγάλω το κουτάκι που έχει μέσα και να βάλω μέσα σε τούλι για να κερδίσω χώρο κ μετά απο κάποιο διάστημα να βγάλω και το τούλι και να βάλω κ άλλο βιολογικό υλικό ή και λίγο υαλοβάμβακα?εσείς τι λέτε?μετά απο πόσο καιρό να βγάλω τελείως τον άνθρακα?

συγνώμη για τις τόσες ερωτήσεις

Link to comment
Share on other sites

Θα σου ελεγα αλλα δεν τα ξερω καλα κ εγω θα βρεθει καποιος πιο εμπειρος να μας πει!

Link to comment
Share on other sites

Αύριο τ πρωί θα πάω από εκεί που έχω το ενυδρείο κ θα ασχοληθώ,πάντως το κουτί του άνθρακα πιάνει πολύ χώρο,αν βάλω καρβουνακια πάλι δε θα κάνουν δουλειά?

Πρέπει να ξέρω όμως πόσο να κρατήσω τον άνθρακα ακόμα

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έγινε επεξεργασία - Paul Papadopoulos
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο να βάλεις το βιολογικό μέσα στο κουτάκι. μπορείς και πάνω από το σφουγγάρι απλά να μπορεί να κλείσει το φίλτρο. Τώρα για τον άνθρακα κράτησέ τον λίγο ακόμα όπως σου λένε τα παιδιά. Γνώμη μου πάντως είναι να μην κόψεις ή να κόψεις πολύ λίγο το σφουγάρι γιατί ότι έχει γίνει μέχρι τώρα είναι πάνω εκεί. Αργότερα ίσως ειναι καλύτερα να βγάλεις τον άνθρακα,να κόψεις το σφουγγάρι και να βάλεις βιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν είπα να βάλω τ βιολογικό στ κουτακι,γι αυτό θέλω να κερδίσω χώρο για να κλείνει τ φίλτρο

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έγινε επεξεργασία - Paul Papadopoulos
Link to comment
Share on other sites

κανε κατι με το επιπλο γτ το ενυδρειο καταπονειται στα πλευρικα του τζαμια!

Κοψε μια μελαμινη στα μετρα του πατου του ενυδρειου και βαλτο να παταει εκει στο ιδιο επιπλο! φθηνη λυση πανω απο 10€ δεν θα κοστισει!

Link to comment
Share on other sites

οκ θα πάρω μέτρα και θα το κάνω αλλα και η μελαμίνη στον αέρα θα είναι,θα μετρήσω άυριο ακριβώς πόσο εξέχει δεν είναι πολύ

Link to comment
Share on other sites

η μελαμινη ας ειναι στον αερα ,το ενυδρειο να μην ειναι!

Link to comment
Share on other sites

τι πάχος?έχω έναν ξυλουργό στην γειτονιά θα κάνει τέτοια αυτός?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το πλαστικό στο κάτω μέρος έχει πόδια σ όλο το μήκος κ πλάτος που πατάει το ενυδρείο

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παυλο,κοιτα τι θα κανεις...

Αφου το σφουγγαρι κοβεται με ψαλιδι,κοψε το 1/3 του αλλα κατα μηκος....ουτως ωστε να βαλεις μια φετα υαλοβαμβακα ακριβως πισω απο τις γριλιες που μπαινει το νερο στο φιλτρο....καταλαβες πως?Καλυτερα το νερο να περναει πρωτα απο το βαμβακι και μετα απο το σφουγγαρι....γιατι αν ειναι να βαλεις και βαμβακι και σφουγγαρι και βιολογικο και ανθρακα στη σειρα δεν νομιζω να χωρεσουν,ειναι πολυ μικρο το φιλτρο σου.....

Βγαζεις το κουτακι,βαζεις χυμα βιολογικο υλικο οσο χωραει και κατω κατω βαλε λιγα μπαλακια απο τον ανθρακα που πηρες σε ενα δυχτακι για καμια 15αρια μερες ακομα αν δεν θες να εχεις το αγχος.....μετα μπορεις να τον βγαλεις πλεον τον ανθρακα και να συμπληρωσεις λιγο παραπανω βιολογικο....

Ουτως ή αλλως ο ανθρακας θελει αντικατασταση καθε μηνα περιπου....

Ελπιζω να μην σε μπερδεψα! :)

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο έχει γριλιες κ απο τις 2 μεριές,να βάλω υαλοβάμβακα κ απο τις δυο κ να βάλω το σιρμα στην μέση σαν σάντουιτς?όταν λες κάτω κάτω τι εννοεις?μέσα σε τούλι θα γίνει δουλειά φαντάζομαι γιατί τι δυχτακι να βρω

Όχι δεν με μπερδεψες έδωσες πολύ καλή ιδέα

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έγινε επεξεργασία - Paul Papadopoulos
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Μπορεις να το κανεις σαντουιτς,ναι!

Τον ανθρακα σε τουλι ναι μπορεις ...

Τον ανθρακα εννοουσα πανω πανω δηλαδη μετα το βιολογικο και πριν την αντλια...

Αντε φτιαξτο και βαλε μια φωτο να το δουμε...βαλε και μια φωτο το ενυδρειο που αλλαξες χαλικι...και μια με το επιπλο να δουμε που παταει... :)

Link to comment
Share on other sites

τι πάχος?έχω έναν ξυλουργό στην γειτονιά θα κάνει τέτοια αυτός?

ή 16αρα ή 18αρα οτι εχει!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα δυστυχώς το έκλεισα το φίλτρο όταν μπήκα στ φορουμ κ δεν έβγαλα φωτο το πως το έκανα,έβγαλα φωτο όμως όλα ta υπόλοιπα,σ καμία ώρα θα ειμαι σπίτι κ θα ανεβάσω φωτο,πάντως για να έχετε μια γενική άποψη έκοψα το σύρμα λίγο από δεξιά κ λίγο από πάνω το τυλιξα σ ένα κομμάτι υαλοβαμβακα,τελικά χώρεσε 5 κομμάτια από το βιολογικό κ τέλος έβαλα ένα πουγκακι ανθρακα.τελοσ επειδή μέχρι την επόμενη τετάρτη ta ψαρια θα είναι μόνα τους κ θα έρχομαι Εγω μέρα παρά μέρα η κάθε δύο μέρες ανάλογα ποτέ θα μπορεί να ta ταίζει ο γείτονας κ παρόλο που το φίλτρο κουμποσε κανονικά το έπιασα κ με ταϊραψ μην ανοίξει τίποτα κ γίνει μακελειό,πάντως γενικά το νερό σήμερα το βρήκα σ καλύτερη κατάσταση.

Προσεχώς φωτογραφίες από το εγχείρημα

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωραία! Τώρα άφησε το, μην ξαναβάλεις χέρια. Αλλαγές νερού, βακτήρια και τάισμα.

Έγινε επεξεργασία - eliasjuve
Link to comment
Share on other sites

Ταισμα με μετρο!

Link to comment
Share on other sites

Ταΐζω 3-4 σκουληκάκια τον μονομάχο και θρυμματίζω 2-3 φυλλαράκια για τα υπόλοιπα.Οι φώτο είναι απο κινητό και το νερό φένεται πιο θολό απ ότι πραγματικά είναι,επίσης όλα τα διακοσμητικά θα φύγουν προσεχώς όταν ανακάμψω λίγο οικονομικά και βάλω μέσα κ άλλα φυτά

<iframe width="480" height="360" src="http://s1331.photobucket.com/user/Paul_Papadopoulos/embed/slideshow/aquarium%20new"></iframe>

Link to comment
Share on other sites

Η αρχη εγινε!Μια χαρα θα τα πας!

Παντως εγω πιστευω οτι αργα ή γρηγορα θα εχεις προβλημα με τον μονομαχο και τα αλλα ψαρακια μαζι.....

Το ενυδρειο απ'οτι βλεπω εχει ποδαρακια για να παταει αλλα ειναι τσιμα-τσιμα....οποτε κανε αυτο που ειπε ο φιλος πιο πανω με το εξτρα ξυλο να εισαι σιγουρος!

Link to comment
Share on other sites

τον μονομάχο τον άφησα πειραματικά μαζί με τ άλλα γιατί δεν θέλω να τον βάλω σε γυάλα,πάντως έχει σταματήσει να κυνηγάει το γκάπι,καλά όσο για το molly ούτε το έδωσε σημασία ποτέ,γενικά τα παρακολουθώ σχεδόν όλη μέρα για να μην έχουμε κανένα ατύχημα απλά τώρα θα μείνουν μόνα τους μέχρι την τετάρτη.Επίσης κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω,όταν κάνω αλλαγές νερού να βάζω χλώριο και βακτήρια για όλα τα λίτρα του ενυδρείου ή μόνο γι αυτά που αλλάζω?αλλαγές κάνω κάθε βδομάδα συνήθως 17-18 λίτρα(μάλλον αλλάζω πολλά έ)?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...