Jump to content

Το 40Αρι Μου


Recommended Posts

Και γιατί δεν ρίχνεις με τα μπουκάλια κατευθείαν; Τι το θες το αλφαδολάστιχο;

Μπορείς να έχεις ένα δοχείο ή τον κουβά πιο ψηλά και να κάνεις σιφόνιο με το αλφαδολάστιχο ή αν το έχεις χαμηλά να πάρεις μια κανάτα και να ρίχνεις το νερό μέσα.

γιατί τις μικρές αλλαγές τις κάνω με τα ψάρια μέσα και δεν θέλω να ρίχνω το νερό με τα μπουκάλια και να νομίζουν οτι έπιασε τσουνάμι,αυτό λέω οτι δεν είναι εύκολο να κρατάω τον κουβά ψηλά.

διαβασα το αρθο λιγο βιαστικα δεν ξερω αν εχει υποθει αυτη η γνωμη αλλα θα σου προτεινα να βγαλεις τα παντα που εχεις μεσα να βαλεις χαλικι ή αμμο σε φυσικα χρωματα.....και καμια πετρουλα και ριζα πολυ μικρες και να δεσεις πανω τις ανουμπιες και πιστεψε με το αποτελεσμα θα σε δικαιώσει.......και αν δν εχεις πολυ ψιλο ph,σκληροτητες και στο επιτρεψει ο μεγαλος δοκιμασε καμια red cherry γαριδουλα....

κάτσε ποιές φωτο είδες?αυτές με το μπλέ χαλίκι?γιατί το χαλίκι το άλλαξα,αυτό με τις πέτρες σκέφτομαι να το κάνω αλλα αν κάνω το άλλο που τα φυτεύουν σε γλαστράκια για να μπορώ να τα βγάζω να τα κλαδεύω?θα μου άρεζε πιο πολύ να τα έχω σε γλαστράκια μέσα(προσωπική άποψη)

Link to comment
Share on other sites

γιατί τις μικρές αλλαγές τις κάνω με τα ψάρια μέσα και δεν θέλω να ρίχνω το νερό με τα μπουκάλια και να νομίζουν οτι έπιασε τσουνάμι,αυτό λέω οτι δεν είναι εύκολο να κρατάω τον κουβά ψηλά.

Μπορείς να το ρίχνεις σιγά σιγά, δεν είπαμε να το αδείασεις με τη μία μέσα. 'Η με μια κανάτα από τον κουβά. Επίσης μπορείς να πάρεις ένα μπετονάκι και να το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

έχει τύχει κάποια μπουκάλια να τα ρίξω κ έτσι μέσα αλλα βάζω το χέρι μου μπροστά για να μην γίνετε μακελειό μέσα,τέλος πάντων αυτό με τα γλαστράκια που σκέφτομαι να το κάνω?αυτό το βαμβάκι που βλέπω είναι υαλοβάμβακας ενυδρειακός?

Link to comment
Share on other sites

Τα γλαστράκια θα τους περιορίζουν την ανάπτυξη, δεν είναι για μόνιμα. Που το είδες το βαμβάκι;

Link to comment
Share on other sites

στα γλαστράκια που τα βάζουν μέσα αυτο που έχουν και τα σφηνόνουν τι είναι?ππφφφ κρίμα και θα μου άρεσε να τα είχα σε τέτοια

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι πετροβάμβακας, καμία σχέση με το ενυδρειακό. Αυτό το αφαιρούμε όταν τα φυτεύουμε.

Link to comment
Share on other sites

Κατι σαν πετροβαμβακας ειναι.Μπορεις να το κανεις αυτο με τα γλαστρακια απλα δεν θα εχεις την αναπτυξη που θα ειχες αν τα φυτα ηταν φυτεμενα.

Αν το κανεις μονο για το κλαδεμα,καλυτερα να μη το κανεις,τα φυτα κλαδευονται καλυτερα μεσα στο νερο παρα εξω.Αυτοι που το κανουν με τα γλαστρακια το κανουν για αλλους λογους.

Link to comment
Share on other sites

έτσι όπως τα έχω τώρα έχουν φτιάξει πολύ πλατιά φύλλα,άρα άκυρο τα γλαστράκια,στην μέση του ενυδρείου έχω κενό χώρο και δεν ξέρω τι να βάλω,σκεφτόμουν να έβαζα κανα ηφαίστειο με αεραντλία να έβγαζε μπουρμπουλήθρες αλλα κ αυτό το σχέδιο ναυάγησε

Link to comment
Share on other sites

με τα ξύλα τι παίζει?τι μπορώ να βάλω?(ανοίξαμε άλλο κεφάλαιο τώρα :P )

Link to comment
Share on other sites

ναι κατάλαβα,είναι απο κάποιο δέντρο επεξεργασμένα?είναι φυσικά δηλαδή?

Έγινε επεξεργασία - Paul Papadopoulos
Link to comment
Share on other sites

Εχει μοπανια,red moore και αλλα και με διαφορες τιμες.Τα περισσοτερα πανε με το κιλο.

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα αν και δεν μου αρέσουν ίσως πάρω κανα κλαδί και πιάσω εκει πάνω τα φυτά και το βάλω στην πλάτη

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα αν και δεν μου αρέσουν ίσως πάρω κανα κλαδί και πιάσω εκει πάνω τα φυτά και το βάλω στην πλάτη

δεν γινεται να τα εχεις σε γλαστρακια χερακια μεσα και κηπουρικη :) αντε βαλε καμια φωτο να δουμε πως πας γιατι εγω εχω μεινει στο μπλε χαλικακι!και αν σ αρεσει μια ριζα και σε χαλαει κατι πανω σε αυτην εκει αρχιζεις την ξυλουργικη...χααχαχα :) τι ph,σκληροτητες εχεις?

Link to comment
Share on other sites

ph δεν έχω τεστ για να μετρήσω,φωτογραφίες θα βρείς εδώ,πρίν 2-3 μέρες έβγαλα και το ένα πλαστικό φυτό απο μέσα

http://s1331.photobucket.com/user/Paul_Papadopoulos/slideshow/aquarium%20new

Link to comment
Share on other sites

Οποτε βρισκεις καμια πετρα και καμια ριζα δενεις τις ανουμπιες πανω (οχι πολυ σφηκτα)και εισαι κομπλέ!

Τωρα τα τεστ πρεπει να τα παρεις και παρε τις sera που ειναι ψιλο οικονομικα.

Link to comment
Share on other sites

όλα θα γίνουν φίλε μου

να σου πω την αμαρτια μου θα προτειμουσα να βαλεις εναν πιο ωραιο Betta εχει κατι φανταστικους που ειναι καπου στα 10 με 15 ευρω και ειναι απιστευτοι πιο μακρυες ουρες κτλπ!αλλα ειπα αμαρτια μου γτ αμαρτια το ψαρακι :)

Link to comment
Share on other sites

αμα ήταν να πάρω τώρα ενυδρείο και να ξεκινήσω τώρα γενικά θα τα έκανα όλα τελείως διαφορετικά,θα έπαιρνα το ίδιο ενυδρείο σε 54lt που ήταν προσφορά κ αυτό και είχε διαφορά 10€ απ αυτό που πήρα,τίποτα δηλαδή και γενικά όλα θα ήταν αλλιώς,τέλος πάντων προσπαθώ να μάθω απο τα λάθη μου και να τα διορθώσω

Link to comment
Share on other sites

αμα ήταν να πάρω τώρα ενυδρείο και να ξεκινήσω τώρα γενικά θα τα έκανα όλα τελείως διαφορετικά,θα έπαιρνα το ίδιο ενυδρείο σε 54lt που ήταν προσφορά κ αυτό και είχε διαφορά 10€ απ αυτό που πήρα,τίποτα δηλαδή και γενικά όλα θα ήταν αλλιώς,τέλος πάντων προσπαθώ να μάθω απο τα λάθη μου και να τα διορθώσω

μην το σκευτεσαι καν δεν υπαρχει ουτε ενας εδω μεσα που να μην εχει κανει λαθος!μεσα στο προγραμμα ολα :)

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα σε κάποια πράγματα μπαίνει στη μέση και ο οικονομικώς παράγοντας και γίνεται το πράγμα πιο δύσκολο

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα σε κάποια πράγματα μπαίνει στη μέση και ο οικονομικώς παράγοντας και γίνεται το πράγμα πιο δύσκολο

συνηθως στο θεμα λαθος που κανουμε αυτος ο παραγοντας μπαίνει....γι αυτο θελει υπομονη το πραγμα :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...