Jump to content

Ανακατασκευή Sera Marin Biotop Cube 130 By Bouboula


Recommended Posts

Ο βραχος σιγουρα εχει αποκτησει βιολογια, το θεμα ειναι οτι καποιοι βραχοι λογω προηγουμενης χρησης εχουν αποθηκευσει μεσα τους βρωμια που αργοτερα την πετανε παλι μεσα στο ενυδρειο. Αν θες εχω εγω τεστ αμωνιας, αν καποια στιγμη σε φερει ο δρομος προς Αιγαλεω στειλε μου ενα π.μ. να μου φερεις λιγο νερο να το μετρησουμε. Οσο για την cheato μηπως δεν την φωτισες σωστα? Δεν νομιζω να ειναι θεμα κυκλωφοριας, την δικη μου την εχω σε ενα μικρο πλαστικο ποτηρι που επιπλεει στην επιφανεια για να ειναι κοντα στο φως και απο μεσα δεν περναει σχεδον καθολου κυκλωφορια.

Link to comment
Share on other sites

Ο βραχος σιγουρα εχει αποκτησει βιολογια, το θεμα ειναι οτι καποιοι βραχοι λογω προηγουμενης χρησης εχουν αποθηκευσει μεσα τους βρωμια που αργοτερα την πετανε παλι μεσα στο ενυδρειο. Αν θες εχω εγω τεστ αμωνιας, αν καποια στιγμη σε φερει ο δρομος προς Αιγαλεω στειλε μου ενα π.μ. να μου φερεις λιγο νερο να το μετρησουμε. Οσο για την cheato μηπως δεν την φωτισες σωστα? Δεν νομιζω να ειναι θεμα κυκλωφοριας, την δικη μου την εχω σε ενα μικρο πλαστικο ποτηρι που επιπλεει στην επιφανεια για να ειναι κοντα στο φως και απο μεσα δεν περναει σχεδον καθολου κυκλωφορια.

 

Σε ευχαριστώ πολύ !

Θα πάω για τράκα τεστ σε μια ψυχή (Γιώργο ακούς;;;)

Η cheato από φως ήταν φουλ Είχε 50watt κατακέφαλα να την βαράει. Σιγά, σιγά εξαφανιζόταν χωρίς να κιτρινίζει και να λιώνει.  Δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να φταίει, συμπέραινα ότι  ήταν η κυκλοφορία από τα λεγόμενα των περισσοτέρων  Τώρα και να θέλω πάλι να δοκιμάσω δεν έχω χώρο με τόσα συμπράγκαλα μέσα στο σαμπ.

 

Link to comment
Share on other sites

Ακούω ακούω!!!Έλα όποτε θες να το πάρεις

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακούω ακούω!!!Έλα όποτε θες να το πάρεις

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Σιγά μην μου την γλύτωνες….. 

Θα φέρω νερό να μετρήσουμε

Έγινε επεξεργασία - bouboulas
Link to comment
Share on other sites

σταματη ποτε ηταν η τελευταια φορα που εβαλες χαετο;;;

 

ο βραχος ειναι κολλημενος;;;

 

250μλ βιο πελετσ ειναι πολλα... αντε μεχι 100 επρεπε να βαλεις για αρχη,θελουν κανα μηνα να παρουν μπροστα...

 

φωσφορικα εχει μετρησει;;

 

μην ριξεις τροφες για κοραλλια, θα το κανεις χειροτερα...

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τα νιτρικά συνεχίζεται. Εδώ και ένα μήνα τρέχει ριάκτορας με 250 ml biopellets. Καμία διαφορά.Τα νιτρικά μου είναι συνέχεια 40 με 80. Ακόμα και με τεράστιες αλλαγές νερού το πρόβλημα παραμένει.  Συγκεκριμένα πριν 10 ημέρες κάνω αλλαγή 70 λίτρα Το σύνολο του νερού του ενυδρείου είναι 150 λίτρα περίπου. Μετράω την επόμενη , τα νιτρικά στο 40. Κάνω άλλη μια αλλαγή άλλα 70 λίτρα. Την επόμενη ξανά μετράω πάλι στο 40 και σε περίοδο τριών ημερών φτάνει τα 80 και μένουν εκεί. Ξανά αλλαγή άλλα 70 λίτρα και το σκηνικό να επαναλαμβάνεται. Κάτω από 40 με τίποτα. Το τεστάκι δουλεύει κανονικά το έχω τσεκάρει σε αρκετά ενυδρεία. Με το κακό των νιτρικών είχα κόψει τα ταΐσματα. Τάιζα κάθε τρεις  ημέρες και αυτό πολύ φειδωλά. Αυτό είχε σαν συνέπια σε συνδυασμό υψηλά νιτρικά και υψηλή θερμοκρασία να νεκρώσουν μερικά φραγκάκια   Με το που ξεκίνησα πάλι το τάισμα κανονικά και να ρίχνω και τροφή για τα κοραλλάκια να αρχίσει να διορθώνεται η κατάσταση.   

Τι να ξερνάει τόσα νιτρικά ρε παιδιά; Σκέπτομαι να αφαιρέσω το αραγωνίτη μπας και στρώσει η κατάσταση.

Καμιά ιδέα;;

 

Το θεμα εστιαζετε στον βραχο ο οποιος εχει εγκλωβισει ντιτριτους νιτρικα και φωσφωρικα,ο αραγονιτης επισεις εχει κανει αυτο αλλα αυτα συνδυαζονται στο πως εχεις τοποθετησει τον βραχο ,και τι κυκλοφορια εχεις και πως ειναι τοποθετημενη,Η αφαιρεση του θα βοηθησει εαν το επιθυμεις.Ηποσοτητα που εχεις βαλει ειναι πολυ μεγαλη,και χρειαζετε προσοχη,δουλευωντας τα θα πρεπει να εχεις το νου σου στο kh,το ποιο δεν πρεπει να ξεπερασει το 8,γιατι θα χασεις τα κοραλια.Ηροη τους θα πρεπει να ειναι σωστη ολοκληρωμενη παντου και οχι δυνατη.Προσθετεις βακτηρια καθε βδομαδα.Θα πρωτεινα επισεις μιας και τρεχει χρονια εαν μπορεις να αλλαξεις ενα κομματι βραχου με ενα νεο καθαρο.Επισεις προσθεσε αντιφωσφωρο.Η χαετο μπορει να χαλασε απο υπερβολικο φωτισμο π.χ.Συνεχισε τις ρουτινες σου χωρις ταισμα κοραλιων και χωρις προσθεση αμινοξεων,μονο τα ψαρια.Δωστου λιγο χρονο.

Επισεις η εξοδος των πελλετ καλο θα ηταν να ειναι στο σκιμερ και αυτο βαλτο να δουλεψει,wet.Στο τελος εσυ θα εισαι ο νικητης.

 

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα εστιαζετε στον βραχο ο οποιος εχει εγκλωβισει ντιτριτους νιτρικα και φωσφωρικα,ο αραγονιτης επισεις εχει κανει αυτο αλλα αυτα συνδυαζονται στο πως εχεις τοποθετησει τον βραχο ,και τι κυκλοφορια εχεις και πως ειναι τοποθετημενη,Η αφαιρεση του θα βοηθησει εαν το επιθυμεις.Ηποσοτητα που εχεις βαλει ειναι πολυ μεγαλη,και χρειαζετε προσοχη,δουλευωντας τα θα πρεπει να εχεις το νου σου στο kh,το ποιο δεν πρεπει να ξεπερασει το 8,γιατι θα χασεις τα κοραλια.Ηροη τους θα πρεπει να ειναι σωστη ολοκληρωμενη παντου και οχι δυνατη.Προσθετεις βακτηρια καθε βδομαδα.Θα πρωτεινα επισεις μιας και τρεχει χρονια εαν μπορεις να αλλαξεις ενα κομματι βραχου με ενα νεο καθαρο.Επισεις προσθεσε αντιφωσφωρο.Η χαετο μπορει να χαλασε απο υπερβολικο φωτισμο π.χ.Συνεχισε τις ρουτινες σου χωρις ταισμα κοραλιων και χωρις προσθεση αμινοξεων,μονο τα ψαρια.Δωστου λιγο χρονο.

Επισεις η εξοδος των πελλετ καλο θα ηταν να ειναι στο σκιμερ και αυτο βαλτο να δουλεψει,wet.Στο τελος εσυ θα εισαι ο νικητης.

 

 

 

Ωραία ρε Νίκο, κουβάρι με έκανες.  Από ότι κατάλαβα ο βράχος δεν καθαρίζει με τίποτα στην παρούσα κατάσταση και είναι αυτός που έχει το πρόβλημα. Με την αντικατάσταση του αραγωνίτη θα διορθωθεί η κατάσταση μέχρι ένα βαθμό, σωστά; Επίσης  θα βοηθήσει η πρόσθεση βακτηρίων. Με το ΚΗ δεν το πολύ κατάλαβα. Αυτή την στιγμή είναι περίπου από 9.8 εως 10,8. Αν αντικαταστήσω τον αραγωνίτη τι θα πρέπει να προσέξω; Με το βράχο δεν μπορώ να κάνω πολλά πράγματα μια και τα κοραλλάκια μου είναι κολλημένα πάνω του.  Αντιφώσφορο δουλεύω  με ριάκτορα και το ίδιο και τα πελλετ όπου την έξοδο την έχω ρίξει στο σκίμερ.

Πάντως με τις εβδομαδιαίες αλλαγές τα κοραλλάκια έχουν πάρει τα πάνω τους αν και τα νιτρικά παραμένουν αρκετά ψηλά.   

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ρε Νίκο, κουβάρι με έκανες.  Από ότι κατάλαβα ο βράχος δεν καθαρίζει με τίποτα στην παρούσα κατάσταση και είναι αυτός που έχει το πρόβλημα. Με την αντικατάσταση του αραγωνίτη θα διορθωθεί η κατάσταση μέχρι ένα βαθμό, σωστά; Επίσης  θα βοηθήσει η πρόσθεση βακτηρίων. Με το ΚΗ δεν το πολύ κατάλαβα. Αυτή την στιγμή είναι περίπου από 9.8 εως 10,8. Αν αντικαταστήσω τον αραγωνίτη τι θα πρέπει να προσέξω; Με το βράχο δεν μπορώ να κάνω πολλά πράγματα μια και τα κοραλλάκια μου είναι κολλημένα πάνω του.  Αντιφώσφορο δουλεύω  με ριάκτορα και το ίδιο και τα πελλετ όπου την έξοδο την έχω ρίξει στο σκίμερ.

Πάντως με τις εβδομαδιαίες αλλαγές τα κοραλλάκια έχουν πάρει τα πάνω τους αν και τα νιτρικά παραμένουν αρκετά ψηλά.   

 

Οι τιμη το kh ειναι σε κοκκινο συναγερμο ειδικα στα σκληρα και οχι μονο.Οταν θα κανεις αλλαγη θα φυσηξεις τον βραχο απο πισω ,παντου ,και αμεσως θα κανεις αλλαγη.Οι αντικατασταση θα πρεπει να γινει τμηματικα και παντα σιγα σιγα και βακτηρια ανθρακα αλλαγη.

 

Link to comment
Share on other sites

σταματη ποτε ηταν η τελευταια φορα που εβαλες χαετο;;;

 

ο βραχος ειναι κολλημενος;;;

 

250μλ βιο πελετσ ειναι πολλα... αντε μεχι 100 επρεπε να βαλεις για αρχη,θελουν κανα μηνα να παρουν μπροστα...

 

φωσφορικα εχει μετρησει;;

 

μην ριξεις τροφες για κοραλλια, θα το κανεις χειροτερα...

 

 

Άγγελε τα πελλετ είναι περίπου 100 ml. Αφαίρεσα αρκετό γιατί δεν αναδυόταν στον ριάκτορα. Ο βράχος είναι κολλημένος και αυτό που φαίνεται είναι δυο κομμάτια. Χαέτο έχω βάλει δυο φορές η τελευταία πάει κάνα δίμηνο. Δυστηχώς δεν βοηθάει το σαμπ για την χαετο Είναι στενό και βαθύ και με περιορίζει   Φωσφορικά δεν έχω σύμφωνα με το τεστ της salifert. Τροφές για τα κοράλλια έριχνα λίγο γιατί όσο καιρό την είχα κόψει δεν πήγαιναν καλά.

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμη το kh ειναι σε κοκκινο συναγερμο ειδικα στα σκληρα και οχι μονο.Οταν θα κανεις αλλαγη θα φυσηξεις τον βραχο απο πισω ,παντου ,και αμεσως θα κανεις αλλαγη.Οι αντικατασταση θα πρεπει να γινει τμηματικα και παντα σιγα σιγα και βακτηρια ανθρακα αλλαγη.

 

 

 

Πόσο πρέπει να έχω ΚΗ κανονικά, γιατί εγώ το ανεβάζω καθημερινά με σόδα. :bigemo_harabe_net-135:

Τα υπόλοιπα τα κατάλαβα :bigemo_harabe_net-189:

Link to comment
Share on other sites

Πόσο πρέπει να έχω ΚΗ κανονικά, γιατί εγώ το ανεβάζω καθημερινά με σόδα. :bigemo_harabe_net-135:

Τα υπόλοιπα τα κατάλαβα :bigemo_harabe_net-189:

 

Το πολυ 8 για να εισαι ασφαλης.

 

Link to comment
Share on other sites

Το πολυ 8 για να εισαι ασφαλης.

 

 

ΟΚ Νίκο Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

κανε υπομονη να παρουν μπρος τα πελλετ και στο ενδιαμεσο κανε κανονικα τις αλλαγες σου(70 λιτρα ειναι πολλα, κανε 30-40, μην παρουν τα πελετ και στεγνωσης αποτομα)....

 

 

Link to comment
Share on other sites

κανε υπομονη να παρουν μπρος τα πελλετ και στο ενδιαμεσο κανε κανονικα τις αλλαγες σου(70 λιτρα ειναι πολλα, κανε 30-40, μην παρουν τα πελετ και στεγνωσης αποτομα)....

 

Για να δούμε Αγγελε, θα πάρουν μπροστά. Για την ώρα δεν με έχουν ενθουσιάσει, δεν βλέπω φως

Link to comment
Share on other sites

Υπομονη και θα παρουν μπροστα και θα δεις αλλαγει ;)

 

 

Μακάρι ρε φίλε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από την προηγούμενη εβδομάδα έχει αρχίσει  το κοραλλάκι στις φωτογραφίες post-32655-0-24186300-1441983475_thumb.jpgpost-32655-0-82228600-1441983484_thumb.jpgνα πρασινίζει μέχρι που σήμερα έχει φτάσει σε αυτό το επίπεδο, με έντονο πράσινο . Είναι φυσιολογικό να γίνει αυτό η φταίει κάτι;

Λόγο του μεγάλου ζουμ και χωρίς τρίποδο οι φωτογραφίες είναι θολές.

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου οι φωτο είναι θολές, αλλα απ'οτι καταλαβαίνω αυτη είναι seriatopora hystrix και ειναι στρεσαρισμένη. Αν μπορεις να την προσέξεις καλα, στα σημεία που είναι πράσινη οι πολύποδες είναι μάλλον κλειστοί.

 

Τωρα οι λόγοι που ειναι έτσι είναι πολλοί, μπορει να φταίει ο φωτισμός, οι παράμετροι του νερού, η κυκλοφορία κ.λ.π. Είναι και περίεργες οι σεριατοπόρες. 

 

Οι τιμες σου πως είναι; Μήπως δεν παίρνει πολυ φώς; Κυκλοφορία;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βαλε καμια καλη φωτο ρε φιλαρακι!Δεν φαινεται τιποτα.Καταρακτη θα παθουμε.Αααααχ επιτελους πηρα εκδικηση :zoro: :zoro: :zoro:

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικο

μερικες hystrix γινονται και πρασινες στο σκελετο

οπως εδω (πιθανον να ειναι και κομματι απο αυτη , αν την ειχες παρει απο το swap)

Σε εσενα ομως εχει μαζεμενους πολυποδες

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου οι φωτο είναι θολές, αλλα απ'οτι καταλαβαίνω αυτη είναι seriatopora hystrix και ειναι στρεσαρισμένη. Αν μπορεις να την προσέξεις καλα, στα σημεία που είναι πράσινη οι πολύποδες είναι μάλλον κλειστοί.

 

Τωρα οι λόγοι που ειναι έτσι είναι πολλοί, μπορει να φταίει ο φωτισμός, οι παράμετροι του νερού, η κυκλοφορία κ.λ.π. Είναι και περίεργες οι σεριατοπόρες. 

 

Οι τιμες σου πως είναι; Μήπως δεν παίρνει πολυ φώς; Κυκλοφορία;

Τιμές θα γράψω αύριο μιας και τώρα έκανα αλλαγή. Όντος στα σημεία που είναι πράσινη, οι πολύποδες είναι κλειστεί.  Είναι στο ψηλότερο μέρος του ενυδρείου και έχει αρκετά καλό φωτισμό. Την έχω αρκετούς μήνες και μεγάλωνε κανονικά, μόλις έβαλα και ένα δεύτερο κυκλοφορητή άρχισε να πρασινίζει. 

 

Βαλε καμια καλη φωτο ρε φιλαρακι!Δεν φαινεται τιποτα.Καταρακτη θα παθουμε.Αααααχ επιτελους πηρα εκδικηση :zoro: :zoro: :zoro:

Ρε παλιοχαρακτήρα με περίμενες στην γωνία ε;  Καλά να πάθω  να μάθω να μην σε κράζω για τις φωτογραφίες σου. :bigemo_harabe_net-78:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικο

μερικες hystrix γινονται και πρασινες στο σκελετο

οπως εδω (πιθανον να ειναι και κομματι απο αυτη , αν την ειχες παρει απο το swap)

Σε εσενα ομως εχει μαζεμενους πολυποδες

 

Παύλο από το swap την έχω. Τόσο καιρό μεγάλωνε σαν κόκκινη. Τι την έπιασε τώρα και αλλάζει χρώμα.

Ρε λες λόγο των εκλογών να μου δείχνει τις πολιτικές της προτιμήσεις;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παύλο από το swap την έχω. Τόσο καιρό μεγάλωνε σαν κόκκινη. Τι την έπιασε τώρα και αλλάζει χρώμα.

Ρε λες λόγο των εκλογών να μου δείχνει τις πολιτικές της προτιμήσεις;

 

χαχα, είδε τη Φώφη και την αγάπησε!

 

Μπορει την πείραξε ο νεος κυκλοφορητής, ισως τη χτυπάει πολυ πιο δυνατά απ'οτι θέλει.

 

Δοκίμασε να τον σταματήσεις λίγες μέρες κι αν δεις οτι οι πολύποδες ανοίγουν πάλι στα πράσινα σημεία τοτε αυτο φταίει.

 

Πάντως να ξέρεις οτι οι σεριατοπόρες είναι περίεργα κοράλλια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Ρε παλιοχαρακτήρα με περίμενες στην γωνία ε;  Καλά να πάθω  να μάθω να μην σε κράζω για τις φωτογραφίες σου. :bigemo_harabe_net-78:

 

Χαχαχαχαχαχαχα!!!Οχι θα σ'αφηνα!!! :lolu: :lolu: :lolu:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί η hystrix είχε ξεπρασινίσει  και άνοιξε μια χαρά. Το μόνο που έκανα εχτές, κατέβασα τον κυκλοφορητή 5 πόντους πιο κάτω

Το ενυδρείο σήμερα το μεσημέρι. Tο βίντεο είναι από το κινητό.  Όταν θα έρθει η ανάπτυξη που μας υπόσχονται οι πολιτικοί  θα πάρω και κάμερα της προκοπής.

https://www.youtube.com/watch?v=OTgeAE0OrlE

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...