Jump to content

Ανακατασκευή Sera Marin Biotop Cube 130 By Bouboula


Recommended Posts

Εντάξει δεν το συζητάω έχεις κάνει τρελή δουλειά! Το ενυδρείο είναι "διαστημόπλοιο"!! :D

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν το συζητάω έχεις κάνει τρελή δουλειά! Το ενυδρείο είναι "διαστημόπλοιο"!! :D

 

Σε ευχαριστώ Λουκά να είσαι καλά

Link to comment
Share on other sites

Σταματαρεεεεε τι εχεις κανει εκει ρε φιλε!

Φοβερο!

Σαν να βλεπω το "the reef and the furious 8" :jig:,τρομερη μοντιφα!

Link to comment
Share on other sites

Σταμ εισαι καλλιτεχνης :thumbsu:

 

Να είσαι καλά Βασίλη !!  Ρε κάνα καφέ πότε θα πιούμε;;;;;

Σταματαρεεεεε τι εχεις κανει εκει ρε φιλε!

Φοβερο!

Σαν να βλεπω το "the reef and the furious 8" :jig:,τρομερη μοντιφα!

Να είσαι καλά Μιχαλάρα μου. Τώρα ξεκινούν τα δίσκολα. Για κάνε κουμάντο και εσύ να πιούμε κάνα καφέ

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά Βασίλη !!  Ρε κάνα καφέ πότε θα πιούμε;;;;;

 

 

Eτοιμασου για πολλους καφεδες, ρωτα το φιλαρακι σου sailor247, χεχε

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοειται σταματαρε,μεσα :jig:

Τωρα που καλοκαιριαζει και θα πεσει χαλαρωμα θα την πιουμε τη μπυριτσα μας!

 

Μεταφορα κτλ ποτε σκεφτεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Eτοιμασου για πολλους καφεδες, ρωτα το φιλαρακι σου sailor247, χεχε

Παρών και περιμένω το σύνθημα να πέσει!Εν τω μεταξύ βλέπω τώρα που καλοκαιριάζει να κερνάω εγώ τις μπύρες σπίτι μου αφού οοοοολα μου τα φιλαράκια θα βοηθήσετε να φτιάξω το καινούριο μου ενυδρείο 250 λίτρα που πήρα από τον Βασίλη!Ωραία δεν το έθεσα? :D :D :D Αφου πρωτα στησουμε το ενυδρειο του Σταματη που περιμενω τοοοοοοσοοοο καιρο να δω στημενο.

Έγινε επεξεργασία - sailor247
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eτοιμασου για πολλους καφεδες, ρωτα το φιλαρακι σου sailor247, χεχε

 

 

Για λέγε λεπτομέριες......

Εννοειται σταματαρε,μεσα :jig:

Τωρα που καλοκαιριαζει και θα πεσει χαλαρωμα θα την πιουμε τη μπυριτσα μας!

 

Μεταφορα κτλ ποτε σκεφτεσαι?

 

Όποτε κάνεις κέφι είμαι μέσα. Για την μεταφορά έλεγα αυτήν την ευδομάδα, αλλά λόγο της δουλειάς δεν το βλέπω

Παρών και περιμένω το σύνθημα να πέσει!Εν τω μεταξύ βλέπω τώρα που καλοκαιριάζει να κερνάω εγώ τις μπύρες σπίτι μου αφού οοοοολα μου τα φιλαράκια θα βοηθήσετε να φτιάξω το καινούριο μου ενυδρείο 250 λίτρα που πήρα από τον Βασίλη!Ωραία δεν το έθεσα? :D :D :D Αφου πρωτα στησουμε το ενυδρειο του Σταματη που περιμενω τοοοοοοσοοοο καιρο να δω στημενο.

Να δω αν προλάβω θα το ξεκινήσω αυτήν την εβδομάδα. Στο δικό σου κρατώ Α θέση στην βεράντα, για να σας επιτηρώ......

Link to comment
Share on other sites

Όποτε είναι πες μου.Σου έκανα την κράτηση κύριε Σταμάτη!Μόνο που μπορεί να σε αφήσω να επιτηρεις και την μπέμπα:lol::lol::lol:Μάλλον μετά θα διαλέξεις να φτιάξεις το ενυδρείο!!!:P

Link to comment
Share on other sites

Όποτε είναι πες μου.Σου έκανα την κράτηση κύριε Σταμάτη!Μόνο που μπορεί να σε αφήσω να επιτηρεις και την μπέμπα :lol::lol: :lol:Μάλλον μετά θα διαλέξεις να φτιάξεις το ενυδρείο!!! :P

 

 

Αρκεί να μην χρειαστεί άλλαγμα . Εκεί μπλέκει η δουλειά

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παύλο τώρα είδα την ερώτηση σου

Το σαμπ έχει διαστάσεις πλάτος 22 βάθος 46 και ύψος 50. Είναι λίγο ιδιότροπο σαν κατασκευή αλλά δεν γινόταν να γίνει αλλιώς

 

 

Αν είναι να πάει κάτι στραβά, τότε πάνε όλα στραβά. Το προηγούμενο Σάββατο είπα να το πάω στο σπίτι επιτέλους. Δυστυχώς τα πράγματα δεν πήγαν και τόσο καλά.  Την ώρα που τα φόρτωνα στο αυτοκίνητο, έφυγε το καπάκι από το ενυδρείο και έπεσε και έσπασε σε μια γωνιά. Την εβδομάδα που μας πέρασε έκατσα να το επισκευάσω και έτσι με πήγε πάλι πίσω.

Τελικά το κουτσομάζεψα και το έβαψα  και να το αποτέλεσμα. Άντε να δω τώρα πότε θα βρω χρόνο να φέρω και τα ζωντανά.

attachicon.gifIMG_20150418_152434_0.jpgattachicon.gifIMG_20150418_152438_0.jpgattachicon.gifIMG_20150418_152428_0.jpgattachicon.gifIMG_20150419_144510_0.jpgattachicon.gifIMG_20150419_144519_0.jpgattachicon.gifIMG_20150418_152455_0.jpgattachicon.gifIMG_20150420_165149_0.jpgattachicon.gifIMG_20150420_165224_0.jpgattachicon.gifIMG_20150425_185747_0.jpg

 

Αμα πιάνουν τα χέρια σου κάνεις παπάδες...

Μπραβο φιλε και να θυμάσαι οτι καθε εμπόδιο πολλές φορές ειναι για καλο...

Link to comment
Share on other sites

Αμα πιάνουν τα χέρια σου κάνεις παπάδες...

Μπραβο φιλε και να θυμάσαι οτι καθε εμπόδιο πολλές φορές ειναι για καλο

Να είσαι καλά Θανάση σε ευχαριστώ φιλαράκι μου !

 

Το μόνο καλό στη υπόθεση είναι που του άλλαξα το χρώμα και τώρα ταιριάζει με τη βάση

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά Θανάση σε ευχαριστώ φιλαράκι μου !

 

Το μόνο καλό στη υπόθεση είναι που του άλλαξα το χρώμα και τώρα ταιριάζει με τη βάση

χαχαχαχα ,πολλα μπραβο

Link to comment
Share on other sites

Το χρωμα οντως ειναι πολυ ωραιο σταματη :jig:

Με βαση τα προσωπικα μου γουστα το μαυρο παντα κολλαει πολυ σε ενα reef,ειτε ειναι πλατη-βαση-φωτιστικο κτλ

 

Ακομα και οι πανες που σου λεει ο γιωργος :usd:  :usd:  :usd:  :usd:

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα ,πολλα μπραβο

 

Να είσαι καλά Νίκο σε ευχαριστώ

Το χρωμα οντως ειναι πολυ ωραιο σταματη :jig:

Με βαση τα προσωπικα μου γουστα το μαυρο παντα κολλαει πολυ σε ενα reef,ειτε ειναι πλατη-βαση-φωτιστικο κτλ

 

Ακομα και οι πανες που σου λεει ο γιωργος :usd:  :usd:  :usd:Να είσαι καλά Νίκο σε ευχαριστώ

Και εμένα μου αρέσει καλύτερα το μαύρο, αλλά ήθελα να αποφύγω όλη αυτή την διαδικασία Τρίψιμο, μονώσεις, βάψιμο. Τελικά δεν την γλύτωσα

 

Με τις πάνες φίλε, εκεί δεν πιάνουν καθόλου τα χέρια μου. Δεν τα αφήνει η όσφρηση μου……..

Link to comment
Share on other sites

αδερφε μου γεια στα χερια σου πολυ ωραιο αποτελεσμα :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

αδερφε μου γεια στα χερια σου πολυ ωραιο αποτελεσμα :thumbsu:

 

Να είσαι καλά ρε Χριστάρα σε ευχαριστώ !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από την προηγούμενη εβδομάδα το ενυδρείο τρέχει κανονικά πλέον

Μεγάλη διαφορά στα κοραλλάκια με πολύ καλή ανάπτυξη. Αυτό που με έχει τρελάνει είναι ότι δεν γίνετε να στήσω ενυδρείο χωρίς γκαζόν. Καλά στα φυτεμένα μου το θέλω εγώ, στο ριφάκι μου όμως δεν μου αρέσει καθόλου.  Από εχτές άρχισα το algaefix της API μπας και δω προκοπή και με την πρώτη ευκαιρία θα φτιάξω ένα ριακτοράκι να σβουρίζει τον αντιφώσφορο  μπας και στρώσει η κατάστασή.

Κατά τα άλλα όλα πάνε καλά, τουλάχιστον έτσι νομίζω.  Έκανα και μετρήσεις σήμερα και έχουμε

Θερμοκρασία 26- 27

Αλατότητα 1025

Mg  1380

Ca 480

Kh 8

Νο3   20

Po 4    0,1

Μερικές φωτογραφίες από κινητό και είναι και χάλια

post-32655-0-28390700-1431266772_thumb.jpgpost-32655-0-64621800-1431266786_thumb.jpgpost-32655-0-16604000-1431266800_thumb.jpgpost-32655-0-42273900-1431266816_thumb.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρε Σταματη με τα μερακια σου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου με το καλό να καθαρίσεις.

Εμένα το δικό μου σε χειρότερη κατάσταση με το algae-x σε δύο εβδομάδες είχε γίνει γυαλί.

Link to comment
Share on other sites

Σταματη ωραιο ρε φιλε, οταν καθαρισει κιολας θα γινει κουκλι :thumbsu:

 

Ριακτορα diy μ ενδιαφερει, οταν το ξεκινησεις ενημερωσε μας

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το ενυδρείο !! Άτιμη άλγη με το καλό να καθαρίσεις !...

Link to comment
Share on other sites

Από την προηγούμενη εβδομάδα το ενυδρείο τρέχει κανονικά πλέον

Μεγάλη διαφορά στα κοραλλάκια με πολύ καλή ανάπτυξη. Αυτό που με έχει τρελάνει είναι ότι δεν γίνετε να στήσω ενυδρείο χωρίς γκαζόν. Καλά στα φυτεμένα μου το θέλω εγώ, στο ριφάκι μου όμως δεν μου αρέσει καθόλου. Από εχτές άρχισα το algaefix της API μπας και δω προκοπή και με την πρώτη ευκαιρία θα φτιάξω ένα ριακτοράκι να σβουρίζει τον αντιφώσφορο μπας και στρώσει η κατάστασή.

Κατά τα άλλα όλα πάνε καλά, τουλάχιστον έτσι νομίζω. Έκανα και μετρήσεις σήμερα και έχουμε

Θερμοκρασία 26- 27

Αλατότητα 1025

Mg 1380

Ca 480

Kh 8

Νο3 20

Po 4 0,1

Μερικές φωτογραφίες από κινητό και είναι και χάλια

{style_image_url}/attachicon.gif WP_000631.jpg{style_image_url}/attachicon.gif WP_000632.jpg{style_image_url}/attachicon.gif WP_000634.jpg{style_image_url}/attachicon.gif WP_000637.jpg

Έτσι για να μην λες για τις δικές μου φωτογραφίες:P.Εγώ που το είδα κι από κοντά Το αδικούν πολύ οι φώτο.Τώρα που θα φύγει σιγά σιγά η άλγη θα είναι τέλειο.
Link to comment
Share on other sites

κανε τα κλασσικα κολπα αδερφε, συχνες αλλαγες, αντιφωσφορο καθαριζε και οτι μπορεις σε καθε αλλαγη και με το καιρο θα πανε για αλλα οι αλγες :thumbsu:

εγω που παντα ειχα στο μικρο ηταν απο λαμπες αρχικα και μετα απο κακη συντηρηση στιν οσμωση για κανε και σε αυτα ενα τσεκ..

αν και παντως αλγες η μη ειναι κουκλιστικο!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...