Jump to content

Ανακατασκευή Sera Marin Biotop Cube 130 By Bouboula


Recommended Posts

Ωραιοοοοο ρε σταματαρε!!!Φτου φτου φιλε!

Ρε συ μου ελεγες για την αλγη και νομιζα πως εχεις το ΟΑΚΑ !

Δεν ειναι και τοσο ασχημη η κατασταση!Αν κανεις αυτα που ανεφερε ο χρηστος και μαζι με το φαρμακο θα απαλαχτεις παρα πολυ συντομα!

Εχεις κανει και τρομερο στησιμο!Ειδικα η αριστερη πλευρα που φαινεται στον αερα ειναι ονειρο! :jig:

 

Αν εχεις χρονο βαλε μια μακρινη  γενικη του ενυδρειου,να φαινεται το επιπλο κτλ

Πρεπει να φαινεται τελειο :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Κουκλί είναι το ενυδρείο σου, πολύ όμορφο!  Σου εύχομαι να καθαρίσεις γρήγορα από τις άλγες, αν και δεν έχεις τρομερό θέμα απ'ότι είδα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρε Σταματη με τα μερακια σου!

Να είσαι καλά Παρασκευά μου, και εσύ να χαίρεσαι το κουκλί σου

 

Φίλε μου με το καλό να καθαρίσεις.

Εμένα το δικό μου σε χειρότερη κατάσταση με το algae-x σε δύο εβδομάδες είχε γίνει γυαλί.

Ευχαριστώ Πέτρο. Λέγε μου τέτοια να παίρνω κουράγιο

 

Σταματη ωραιο ρε φιλε, οταν καθαρισει κιολας θα γινει κουκλι :thumbsu:

 

Ριακτορα diy μ ενδιαφερει, οταν το ξεκινησεις ενημερωσε μας

Βασίλη δεν θα είναι τίποτα το ιδιαίτερο. Αντιγραφή θα κάνω σε ένα που έχω δει. Θα βάλω την κατασκευή του εδώ με εικόνες.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το ενυδρείο !! Άτιμη άλγη με το καλό να καθαρίσεις !...

Να είσαι καλά Τάσο σε ευχαριστώ

 

Έτσι για να μην λες για τις δικές μου φωτογραφίες :P.Εγώ που το είδα κι από κοντά Το αδικούν πολύ οι φώτο.Τώρα που θα φύγει σιγά σιγά η άλγη θα είναι τέλειο.

Τουλάχιστον οι δικές μου δεν είναι  κουνημένες……. :bleh:

Πραγματικά ρε Γιώργο, καμία σχέση η πραγματικότητα με τις φωτογραφίες

 

κανε τα κλασσικα κολπα αδερφε, συχνες αλλαγες, αντιφωσφορο καθαριζε και οτι μπορεις σε καθε αλλαγη και με το καιρο θα πανε για αλλα οι αλγες :thumbsu:

εγω που παντα ειχα στο μικρο ηταν απο λαμπες αρχικα και μετα απο κακη συντηρηση στιν οσμωση για κανε και σε αυτα ενα τσεκ..

αν και παντως αλγες η μη ειναι κουκλιστικο!!!

 

Αυτό θα κάνω Χρήστο. Παιδεύομαι και  με τα φώτα να δω που θα τα ρυθμίσω για να μείνουν μόνιμα   Θα πάρει τον δρόμο του σιγά, σιγά  πιστεύω 

Ωραιοοοοο ρε σταματαρε!!!Φτου φτου φιλε!

Ρε συ μου ελεγες για την αλγη και νομιζα πως εχεις το ΟΑΚΑ !

Δεν ειναι και τοσο ασχημη η κατασταση!Αν κανεις αυτα που ανεφερε ο χρηστος και μαζι με το φαρμακο θα απαλαχτεις παρα πολυ συντομα!

Εχεις κανει και τρομερο στησιμο!Ειδικα η αριστερη πλευρα που φαινεται στον αερα ειναι ονειρο! :jig:

 

Αν εχεις χρονο βαλε μια μακρινη  γενικη του ενυδρειου,να φαινεται το επιπλο κτλ

Πρεπει να φαινεται τελειο :thumbsu:

Να είσαι καλά Μιχαλάρα μου. Είπα ρε ότι έχω άλγη, αλλά δεν είπα ότι έχω φτιάξει βοσκοτόπι (ακόμα). Δεν ξέρω αν κάνει το φάρμακο δουλειά, αν δω τα σκούρα θα πάρω αγελάδα να βοσκά…..

Θα βάλω και μια γενική. Δεν μου άρεσαν οι φωτογραφίες που έβγαλα, για αυτό δεν έβαλα.

 

Κουκλί είναι το ενυδρείο σου, πολύ όμορφο!  Σου εύχομαι να καθαρίσεις γρήγορα από τις άλγες, αν και δεν έχεις τρομερό θέμα απ'ότι είδα.

Να είσαι καλά Λουκά, σε ευχαριστώ φίλε μου

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη με το καλό φίλε μου! ωρα ήταν!

δεν έδειξες την ίδια υπομονή πάντως με την άλγη, όση για την κατασκευή .. :)

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη με το καλό φίλε μου! ωρα ήταν!

δεν έδειξες την ίδια υπομονή πάντως με την άλγη, όση για την κατασκευή .. :)

 

Να είσαι καλά φιλαράκι .  Που να κάνω υπομονή. Αντί να μειώνεται είχε αρχίσει να παίρνει τα πάνω της  η άτιμη. Τώρα θα δω τι θα κάνει. Άρα από τώρα και έπειτα θέλει υπομονή

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια μικρή βελτίωση με την άλγη αλλά είναι απειροελάχιστη. Βέβαια έχουν μπει μόνο 2 δώσεις algaefix.   Έφτιαξα τον ριάκτορα για τον αντιφωσφόρο και τον έβαλα και αυτόν στο σαμπ μπας και βοηθήσει την κατάσταση.  Ο καιρός θα δήξει

Το αντλιάκι του ριάκτορα έχει 1200 λίτρα κυκλοφορία   Τον έκανα και λίγο μεγάλο και με σχετική μικρή αντλία και δεν στριφογυρίζει το υλικό μέσα του. Τουλάχιστον το νερό περνά μέσα από αυτόν υποχρεωτικά και πιθανόν να κάνει καλύτερη δουλειά σε σχέση από πριν

Μερικές φωτογραφίες από την κατασκευή

post-32655-0-99375800-1431710550_thumb.jpgpost-32655-0-55124600-1431710573_thumb.jpgpost-32655-0-03945200-1431710587_thumb.jpgpost-32655-0-29995100-1431710602_thumb.jpgpost-32655-0-94317600-1431710618_thumb.jpgpost-32655-0-19307100-1431710646_thumb.jpgpost-32655-0-44664900-1431710663_thumb.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Όταν πιάνουν τα χέρια σου κανείς παπάδες....

Όσον αφορά το algae fix μετά την Πέμπτη δόση βλέπεις καλα αποτελέσματα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό καταλαβαίνω και γω Θανάση Αργεί να φύγει. Ούτως ή άλλως δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο, οπότε θα περιμένω

Link to comment
Share on other sites

Σταματη το algae fix ειναι εκπληκτικο και θα γινει πενα εγω ομως θελω να ρωτησω το εξης 0,10 φωσφωρικα εχεις με hanna η salifert?

Link to comment
Share on other sites

Με salifert Νίκο, οπότε καταλαβαίνεις τι γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Με salifert Νίκο, οπότε καταλαβαίνεις τι γίνεται

βαλε μισο λιτρο αντιφωσφωρο σε ριακτορα και ανεβασε το σκιμερ να κανει wet .Εαν μπορεσεις αγορασε το hanna θα σε βοηθησει ,μετρα την ωρα που ξεκινας και καθε βδομαδα.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια μικρή βελτίωση με την άλγη αλλά είναι απειροελάχιστη. Βέβαια έχουν μπει μόνο 2 δώσεις algaefix. Έφτιαξα τον ριάκτορα για τον αντιφωσφόρο και τον έβαλα και αυτόν στο σαμπ μπας και βοηθήσει την κατάσταση. Ο καιρός θα δήξει

Το αντλιάκι του ριάκτορα έχει 1200 λίτρα κυκλοφορία Τον έκανα και λίγο μεγάλο και με σχετική μικρή αντλία και δεν στριφογυρίζει το υλικό μέσα του. Τουλάχιστον το νερό περνά μέσα από αυτόν υποχρεωτικά και πιθανόν να κάνει καλύτερη δουλειά σε σχέση από πριν

Μερικές φωτογραφίες από την κατασκευή

{style_image_url}/attachicon.gif IMG_20150512_162352_0.jpg{style_image_url}/attachicon.gif IMG_20150512_163129_0.jpg{style_image_url}/attachicon.gif IMG_20150512_175307_0.jpg{style_image_url}/attachicon.gif IMG_20150512_185320_0.jpg{style_image_url}/attachicon.gif IMG_20150512_192736_0.jpg{style_image_url}/attachicon.gif IMG_20150514_202011_0.jpg{style_image_url}/attachicon.gif IMG_20150514_212932_0.jpg

Ωραίος ο Σταμάτης!!!Ανυπομονώ να δω αποτελέσματα από τον Ριακτορα.Όντως κι εμένα δουλειά το φάρμακο έκανε περίπου στις 2 εβδομάδες με δόσεις κάθε τρείς μερες
Link to comment
Share on other sites

Μπομπομαστορα εγραψες παλι, ωραια κατασκευη καλοδουλευτη :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Μπομπομαστορα εγραψες παλι, ωραια κατασκευη καλοδουλευτη :thumbsu:

 

Να είσαι καλά Βασίλη σε ευχαριστώ !

Ωραίος ο Σταμάτης!!!Ανυπομονώ να δω αποτελέσματα από τον Ριακτορα.Όντως κι εμένα δουλειά το φάρμακο έκανε περίπου στις 2 εβδομάδες με δόσεις κάθε τρείς μερες

 

Αυτό βλέπω Γιώργο, ότι δουλεύει αργά και σταθερά.

βαλε μισο λιτρο αντιφωσφωρο σε ριακτορα και ανεβασε το σκιμερ να κανει wet .Εαν μπορεσεις αγορασε το hanna θα σε βοηθησει ,μετρα την ωρα που ξεκινας και καθε βδομαδα.

Νίκο τι είναι το wet και πως θα το κάνω με το σκίμερ; Για τεστ της Hanna δεν με παίρνει για την ώρα, αλλά θα μπει στο πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αντε καλη αρχη ;)

Ο ριακτορας φοβερη κατασκεβη 

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Αντε καλη αρχη ;)

Ο ριακτορας φοβερη κατασκεβη 

:thumbsu:

 

Σε ευχαριστώ πολύ αγορίνα μου !

Link to comment
Share on other sites

Ωραία δουλεια έκανες μπραβο οταν τον βαλεις σε λειτουργία δώσε βίντεο!!!

 

 

Σε λειτουργία τον έχω Λυκούργο και από τις μετρήσεις που παίρνω δείχνει να κάνει καλή δουλειά.  Με το βίντεο δεν το έχω αδελφέ, άσε που δεν έχω και κάμερα της προκοπής για να τραβήξω

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φωτογραφίες με ολόκληρο το ενυδρείο και λίγες με την άλγη που με βασανίζει. Δυό εβδομάδες με το algaefix, αλλά δεν βλέπω το τρομερή διαφορά.

  Στην τελευταία την φωτογραφία  αυτό το κόκκινο πράγμα τι είναι ρε παιδιά. Μεγάλωνε σιγά, σιγά και επειδή δεν ξέρω τι είναι το αφαίρεσα μαζί με λίγο από το σώμα του κοραλλιού  

post-32655-0-08472400-1433349617_thumb.jpgpost-32655-0-75122200-1433349628_thumb.jpgpost-32655-0-11817400-1433349642_thumb.jpgpost-32655-0-66594500-1433349656_thumb.jpgpost-32655-0-32336400-1433349674_thumb.jpgpost-32655-0-16761800-1433349688_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε αν φυγει η αλγη εισαι αρχοντας :thumbsu:

 

Το τελευταιο καλα εκανες και το εβγαλες, bubble αλγη νομιζω

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Σταμάτη πολύ όμορφο. Άντε να καθαρίσεις και με την άλγη που σε ταλαιπωρεί.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό περιμένω, να καθαρίσει η άλγη  να δούμε πως θα πάει παρακάτω

Link to comment
Share on other sites

Τι λεεες τωρα!!! Γεμισε επιτελους!!!!

Πολυ ομορφο σε ολους τους τομοις!!!

Θα φυγει και η αλγη και θα γινει τουμπανο!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι λεεες τωρα!!! Γεμισε επιτελους!!!!

Πολυ ομορφο σε ολους τους τομοις!!!

Θα φυγει και η αλγη και θα γινει τουμπανο!!!

 

 

Να είσαι καλά φιλαράκι μου σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...