Jump to content

Ανακατασκευή Sera Marin Biotop Cube 130 By Bouboula


Recommended Posts

Μπραβο Σταματη θα γινει σουπερ

 

 

Να είσαι καλά φιλαράκι μου. Αυτό ανυπομονώ να δω. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πλέον έχω καθαρίσει από την άλγη  και το ενυδρειάκι σε γενικές γραμμές πάει καλά. Μετά από την προσθήκη της χαέτο που μου έδωσε ο φίλος Αντώνης, κατάφερα να ρίξω και τα νιτρικά που είχα θέμα.  Άλλαξα και τον φωτισμό στο σαμπ με ένα diy led 30 watt  και περιμένω να δω πως θα πάει η χαετο.

Πριν από 2 ημέρες έβαλα την ανεμώνη που είναι στην φωτογραφία. Τα κλοουνάκια την χάρηκαν αλλά εμένα έχει αρχίσει να μου την δίνει στα νεύρα. Δεν λέει η ρουφιάνα να κάτσει  σε μια μεριά, όπου θέλει εκείνη δεν έχω πρόβλημα. Μια από δω μια από κει. Να την αφήσω ρε παιδιά ή να την δώσω; Μπορεί να κάνει ζημιά στα υπόλοιπα κοράλλια;

post-32655-0-73501900-1434903260_thumb.jpgpost-32655-0-93195300-1434903274_thumb.jpgpost-32655-0-85009900-1434903291_thumb.jpgpost-32655-0-78896900-1434903303_thumb.jpgpost-32655-0-30261300-1434903317_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε φιλαράκι!Πολύ ωραίο έχει γίνει!Τέλεια η ανεμώνη με τα κλοουνακια και ακόμα πιο τέλειο το veliferum

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι η Heteractis Crispa θα σου κάτσει στην άμμο (αλλά δύσκολα...) και δεν θα έχεις θέμα στα υπόλοιπα κοράλλια, συνήθως δεν τα ενοχλεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ολα υπεροχα Σταμ, να τα χαιρεσαι φιλε :thumbsu:

 

Κανε υπομονη ρε συ με την ανεμωνη, εκει στην γωνια μια χαρα ειναι, χοσταρε και ο clarkie

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Σταμάτη καθάρησε το ενυδρείο και δείχνει πανέμορφο πλέον. Να σου ζήσει η ανεμώνη, κούκλα είναι!

Link to comment
Share on other sites

Θα κατσει Σταματη οπου θελει αυτη πολυ ομορφη το νου σου διοτι οτι ακουμπησει θα το καψει.

Link to comment
Share on other sites

Να είστε καλά παιδιά σας ευχαριστώ ! 

Βασίλη δεν έχει κάτσει στην γωνιά από μόνη της. Εγώ την πήγα γιατί πήγαινα ντουγρού για τον κυκλοφορητή

Νίκο αυτό φοβάμαι ρε συ, μην καταστρέψει τα υπόλοιπα κοραλλάκια στο πέρασμα της

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και τρεις μέρες βγαίνει από το ενυδρείο μια μπόχα σαν βόθρος ένα πράγμα Έκανα και αλλαγή στο 1/3 του νερού αλλά δεν. Έχω φάει τα λυσσακά μου  και άκρη δεν μπορώ να βρω. Έχτες είχα και πολύ υψηλά νιτρικά κοντά στα 80 παρόλο που την προηγούμενη είχα αλλάξει και νερό. Δεν τάισα καθόλου και σήμερα έχουν πέσει στα 40.

Τι μπορεί να φταίει;   Με την ανεμώνη μπορεί να συμβαίνει τίποτα;

Κατά τα άλλα, φαινομενικά όλα είναι καλά και τα ψαράκια μια χαρά ζωηρά είναι και τα κοραλλάκια είναι στα πάνω τους.

Link to comment
Share on other sites

Ποια ανεμωνη ρε τρελλοσταμ;;;;;

 

Απ το σαμπ ερχοταν η βρωμα οταν ηρθα σπιτι σου..........

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ποια ανεμωνη ρε τρελλοσταμ;;;;;

 

Απ το σαμπ ερχοταν η βρωμα οταν ηρθα σπιτι σου..........

 

 

Βασίλη από όλο το ενυδρείο όχι μόνο από το σαμπ. Τώρα έχει χειροτερέψει η κατάσταση

Link to comment
Share on other sites

Μήπως "λείπει" κανένα ζωντανό?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως "λείπει" κανένα ζωντανό?

 

Όχι ρε συ, όλα καλά

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα Βασίλη θα το γυαλίσω το ενυδρείο και θα τα μεταφέρω σε άλλη γυάλα για να το καθαρίσω . Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω ρε φίλε έχω τρελαθεί. Έχω στήσει βιοτοπικό Ψυτάλλειας, η μπόχα δεν περιγράφεται. Να φανταστείς μου κάνουν παράπονα στην πολυκατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου διαβάζω το θεμα σου συχνά, εχεις κανει εξαιρετική δουλειά στο ενυδρείο.

 

Να σου πω, αυτη η μυρωδιά που γράφεις μπορεις να την περιγράψεις; Ειναι σαν υδρόθειο;

 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα Βασίλη θα το γυαλίσω το ενυδρείο και θα τα μεταφέρω σε άλλη γυάλα για να το καθαρίσω . Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω ρε φίλε έχω τρελαθεί. Έχω στήσει βιοτοπικό Ψυτάλλειας, η μπόχα δεν περιγράφεται. Να φανταστείς μου κάνουν παράπονα στην πολυκατοικία.

 

Τωρα που το λες κατι μου ερχετε στην μυτη, κι εγω νομιζα ειναι απ την Ψυταλλεια :lolu:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μετά την δουλειά πήγα απευθείας στο σπίτι με μια γυάλα αγκαλιά έτοιμος να το ξεστήσω   Τελικά αφού διάλυσα το μισό ενυδρείο, καθάρισα σαμπ, αναπλήρωση κτλ,  πείρα χαμπάρι τελικά τι βρόμαγε . Καμία σχέση με το νερό του ενυδρείου και τα υπόλοιπα.  Είχε μαγκώσει ένα καλώδιο σε μια γωνιά και ακουμπούσε πάνω σε ένα μετασχηματιστή με αποτέλεσμα να έχει γκαργκανιάσει.  Τελικά το ξεστρίμωξα και το ξανά μόνωσα, γιατί για να το αλλάξω εκεί που είναι δεν υπάρχει περίπτωση.   

Έκανα και άλλη μια αλλαγή στο νερό μιας και το είχα έτοιμο.  Βέβαια τα νιτρικά είναι ακόμα στα ύψη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου διαβάζω το θεμα σου συχνά, εχεις κανει εξαιρετική δουλειά στο ενυδρείο.

 

Να σου πω, αυτη η μυρωδιά που γράφεις μπορεις να την περιγράψεις; Ειναι σαν υδρόθειο;

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ !

Και σε μένα εχτές το βράδυ  εκεί πήγε το μυαλό μου, στο υδρόθειο αλλά τελικά άλλο έφταιγε 

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη , με τα νιτρικά μην παίρνεις ημίμετρα πάρε δραστικά μέτρα άμεσα γιατί άμα σου κολλήσουν ΄΄ποτίζουν΄΄βράχο και αραγωνίτη και δεν πέφτουν εύκολα , βάλε στο πρόγραμμα ένα pellet reactor.

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη , με τα νιτρικά μην παίρνεις ημίμετρα πάρε δραστικά μέτρα άμεσα γιατί άμα σου κολλήσουν ΄΄ποτίζουν΄΄βράχο και αραγωνίτη και δεν πέφτουν εύκολα , βάλε στο πρόγραμμα ένα pellet reactor.

 

 

Τι ακριβός είναι αυτό και πως λειτουργεί; Τι υλικό χρησιμοποιεί;

Link to comment
Share on other sites

Είναι ριάκτορας που με μια αντλία ανεδεύονται pellets ( οργανικός άνθρακας) . Δες το γιατί εγώ με τα ψηλά νιτρικά εχω ξεστήσει 2 ενυδρεία,

Link to comment
Share on other sites

Είναι ριάκτορας που με μια αντλία ανεδεύονται pellets ( οργανικός άνθρακας) . Δες το γιατί εγώ με τα ψηλά νιτρικά εχω ξεστήσει 2 ενυδρεία,

 

 

Για να καταλάβω, τα pellets είναι o άνθρακας που βάζουμε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...