Jump to content

Ανακατασκευή Sera Marin Biotop Cube 130 By Bouboula


Recommended Posts

Τελος καλο, ολα καλα Σταματη :thumbsu:

 

Σταματη εχω μια αμφιβολια για τα νιτρικα σου, μηπως δεν μετρας σωστα;;;;;;

Ποιο τεστ εχεις;;;

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε Σταμάτη, δες στο Google, Biopellets να καταλάβεις τι είναι και πως λειτουργεί.

 

 

Σαν και αυτό ; http://www.aquario.gr/filtra/ylika-fyltransis/-92/n-p-reducing-bio-pellets-500-ml.html

Link to comment
Share on other sites

Τελος καλο, ολα καλα Σταματη :thumbsu:

 

Σταματη εχω μια αμφιβολια για τα νιτρικα σου, μηπως δεν μετρας σωστα;;;;;;

Ποιο τεστ εχεις;;;

 

 

Τι να πω ρε Βασίλη. Είχα και γω αμφιβολία άλλα έχω δει ένα σορό βίντεο με το συγκεκριμένο τεστ που δεν νομίζω να κάνω τόσο λάθος

Το τεστάκι είναι της API

Link to comment
Share on other sites

Σταματη για μενα αρχικα κανε και ενα τεστ με salifert

στα λιτρα σου καλυτερα για τα νιτρικα να κανεις τα κλασικα συχνες αλλαγες,ταισμα λιγοτερο απο πριν πχ μερα παρα μερα η και καθε δυο μερες

και δωσε φουλ φωτισμο στην chaeto..εγω ετσι στο μικρο τα ειχα ριξει σε πολυ λιγο χρονο απο 50 και στα 2..

 

Link to comment
Share on other sites

Σταματη για μενα αρχικα κανε και ενα τεστ με salifert

στα λιτρα σου καλυτερα για τα νιτρικα να κανεις τα κλασικα συχνες αλλαγες,ταισμα λιγοτερο απο πριν πχ μερα παρα μερα η και καθε δυο μερες

και δωσε φουλ φωτισμο στην chaeto..εγω ετσι στο μικρο τα ειχα ριξει σε πολυ λιγο χρονο απο 50 και στα 2..

 

 

Χριστάρα και αλλαγές που κάνω δεν βλέπω διαφορά. Έχω αραιώσει και τα ταίσματα. Το τεστάκι το έχω δοκιμάσει και αλλού και δείχνει σχετικά σωστά. Το φως στην χαέτο το ανέβασα άλλα 30watt εδώ και μερικές ημέρες και περιμένω να δω.

Link to comment
Share on other sites

εγω αδερφε ετσι θα συνεχιζα, τωρα αν θες υπαρχουν και αλλοι τροποι, αλλα θα πρεπει να εισαι απο κοντα πχ τα pellets η βοτκα η τα σκευασματα που τα ριχνουν, αλλα θες καθημερινες μετρησεις και εγω επειδη δεν το εχω και πολυ να ειμαι απο πανω παιζω με τα κλασικα...

δωσε χρονο στην chaeto και κανε και μια μετρησει στο νερο τις αλλαγης καλου κακου..

Link to comment
Share on other sites

εγω αδερφε ετσι θα συνεχιζα, τωρα αν θες υπαρχουν και αλλοι τροποι, αλλα θα πρεπει να εισαι απο κοντα πχ τα pellets η βοτκα η τα σκευασματα που τα ριχνουν, αλλα θες καθημερινες μετρησεις και εγω επειδη δεν το εχω και πολυ να ειμαι απο πανω παιζω με τα κλασικα...

δωσε χρονο στην chaeto και κανε και μια μετρησει στο νερο τις αλλαγης καλου κακου..

 

 

Βασικά αυτό θα κάνω Χρήστο. Θα περιμένω να δω τι θα κάνει η χαέτο  και αν δεν δω αποτελέσματα θα προχωρήσω σε κάτι άλλο.  Ίσως κάνα μίνι ATS η με bioppellet που μου είπε πιο πάνω ο Στάμος

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά για να αναπτυχτεί η χαέτο θέλει και φωσφορικά; Γιατί σε εμένα δεν μετρούνται 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σταματη και με τα δυο τρεφεται, το οτι δεν μετρας δεν σημαινει οτι δεν εχεις εστω και ελαχιστα(με τι μετρας?)

δεν πιστευω οτι υπαρχει ενυδρειο πληρως αποστειρωμενο ετσι και αλλιως και μονο το ταισμα που κανουμε στα ψαρακια και στα κοραλια και οι τροφες που δινουμε ακομα και οι καλυτερες εχουν εστω μια μικρη ποσοτητα φωσφορικων το θεμα ειναι το πως τα διαχειριζεται το καθε συστημα και τα αποβαλει

αναλογα τους τροπους φιλτρανσης και αποβολης θρεπτικων που δουλευει ο καθενας μας πχ αλγες,ατς  αλλα και την ωριμοτητα του καθε συστηματος τον ογκο του νερου τις ρουτινες μας και τοσα αλλα που μπορει να παιζουν ρολο..

επισης και για την chaeto και τον ρυθμο αναπτυξεις ναι μεν υπαρχει ενας μπουσουλας να εχει καλο φωτισμο μεγαλη ροη αλλα και παλι σε αλλους παει καλα,σε καποιους οχι,στην αρχη σε εμενα οταν την εβαλα και με φουλ θρεπτικα ελιωνε εβαλα κυκλοφορια αλλαξα τον φωτισμο της και πηρε λιγο τα πανω της, για μενα δωστης χρονο αν βλεπεις και δεν σου παει καθολου κανε καποιες αλλαγες πχ στα watt που την φωτιζεις η στα κελβιν της λαμπας μεχρι να βρεις την χρυση τομη..τωρα για το ατς που εγραψες χτες σε μενα δεν δουλεψε καθολου ισα ισα λογο πολυ ταισματος για να παρει μπρος και μη σωστης λειτουργειας πιο πολυ κακο παρα καλο ειδα..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρηκα με τα φωσφορια καταναλωνοται σε αντιστοιχια, δεν θυμαμε ποσο τωρα :P ...

Οπως λεει ο Χρηστος δεν παιζει να μην εχεις φωσφορικα, μονο με φωτομετρο(τυπου Hanna) εχεις ακριβεις μετρησεις σε μικρες ποσοτητες, αλλιως το 0 μηδεν των salifert πχ δεν ειναι ακριβες, ειναι ενας μπουσουλας καλως....

Link to comment
Share on other sites

Άγγελε στην φάση που είναι τώρα δεν με ενοχλούν τα φωσφορικά. Με τα νιτρικά έχω θέμα

Link to comment
Share on other sites

Απλα σου εξηγεισα τι παιζει πανω κατω και γιατι δεν γινεται να ειναι 0 τα po4....

Για τα νιτρηκα, καλες αλλαγες νερου, μετριασμα των τροφων-βιταμινων-αμινοξεων που πεφτουν στο ενυδρειο, δραστικες λυσεις με πελετς-χαετο....

Επισης ενα καλο καθαρισμα εξοπλισμου(σαμπ-σκιμερ-φιλτρων ανθρακα/αντιφως- ), ελαφρυνση του βραχου(ειναι μεσο αποικιας των βακτυριδιων, εαν ειναι πολλα κιλα μπορει να σου κανουν ενα τσικ τα νιτρικα)....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οι bio pellets τι συχνότητα αντικατάστασης  έχουν, αν έχουν;

Link to comment
Share on other sites

Σκεψου οτι λιωνουν σιγα σιγα και εσυ απλα συμπληρωνεις, αλλα αυτο θα στο εξηγεισουν πιο σωστα τα παιδια που εχουν biopellets....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οι bio pellets τι συχνότητα αντικατάστασης  έχουν, αν έχουν;

 

Δεν αντικαθιστούμε Σταμάτη απλά συμπληρώνουμε.

Εγώ έχω μαρκάρει με ανεξίτηλο μαρκαδόρο την ποσότητα που πρέπει να εχει ο  reactor και ανα 15ημερες κλείνοντας τον τσεκάρω και συμπληρώνω αν χρειαστεί...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν αντικαθιστούμε Σταμάτη απλά συμπληρώνουμε.

Εγώ έχω μαρκάρει με ανεξίτηλο μαρκαδόρο την ποσότητα που πρέπει να εχει ο  reactor και ανα 15ημερες κλείνοντας τον τσεκάρω και συμπληρώνω αν χρειαστεί...

 

 

Ωραίος ο Θανάσης!

Ευχαριστώ φίλε

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν με την χαέτο δουλειά δεν γίνεται έτσι σκέπτομαι να βάλω biopellet.  Απορίες τώρα.

Α) Μαζί με το biopellet πρέπει να υπάρχει και αντιφώσφορος στο σαμπ;

Β) χρειάζεται οπωσδήποτε ριάκτορας για να γίνει δουλειά, αν το βάλω μέσα σε ένα μικρό φίλτρο για  παράδειγμα δεν θα δουλέψει;

Γ) χρειάζεται φωτισμό οι biopellets ή δεν παίζει ρόλο;

Δ) Σε τι ποσότητα πρέπει να βάλω στο δικό μου που στο σύνολο είναι 180 λίτρα; 

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται φωτισμό δεν εχεις πρόβλημα με το αντιφοσφορο αλλά θέλει ριακτορα για τα πελετ για να έχουν σωστή ανάδευση όχι σε φίλτρο και μπορεις να ξεκινήσεις με 50 ml για τον πρωτο μήνα οσπου να πάρουν μπρος

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται φωτισμό δεν εχεις πρόβλημα με το αντιφοσφορο αλλά θέλει ριακτορα για τα πελετ για να έχουν σωστή ανάδευση όχι σε φίλτρο και μπορεις να ξεκινήσεις με 50 ml για τον πρωτο μήνα οσπου να πάρουν μπρος

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Σε ευχαριστώ Λυκούργο, με κάλυψες πλήρως.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το πρόβλημα με τα νιτρικά συνεχίζεται. Εδώ και ένα μήνα τρέχει ριάκτορας με 250 ml biopellets. Καμία διαφορά.Τα νιτρικά μου είναι συνέχεια 40 με 80. Ακόμα και με τεράστιες αλλαγές νερού το πρόβλημα παραμένει.  Συγκεκριμένα πριν 10 ημέρες κάνω αλλαγή 70 λίτρα Το σύνολο του νερού του ενυδρείου είναι 150 λίτρα περίπου. Μετράω την επόμενη , τα νιτρικά στο 40. Κάνω άλλη μια αλλαγή άλλα 70 λίτρα. Την επόμενη ξανά μετράω πάλι στο 40 και σε περίοδο τριών ημερών φτάνει τα 80 και μένουν εκεί. Ξανά αλλαγή άλλα 70 λίτρα και το σκηνικό να επαναλαμβάνεται. Κάτω από 40 με τίποτα. Το τεστάκι δουλεύει κανονικά το έχω τσεκάρει σε αρκετά ενυδρεία. Με το κακό των νιτρικών είχα κόψει τα ταΐσματα. Τάιζα κάθε τρεις  ημέρες και αυτό πολύ φειδωλά. Αυτό είχε σαν συνέπια σε συνδυασμό υψηλά νιτρικά και υψηλή θερμοκρασία να νεκρώσουν μερικά φραγκάκια   Με το που ξεκίνησα πάλι το τάισμα κανονικά και να ρίχνω και τροφή για τα κοραλλάκια να αρχίσει να διορθώνεται η κατάσταση.   

Τι να ξερνάει τόσα νιτρικά ρε παιδιά; Σκέπτομαι να αφαιρέσω το αραγωνίτη μπας και στρώσει η κατάσταση.

Καμιά ιδέα;;

Link to comment
Share on other sites

Ρε κανέναααααας :bigemo_harabe_net-99:

Link to comment
Share on other sites

Ελα φιλε μηπως κατα την αλλαγη ανακατευεις καθολου τον αραγωνιτη καταλαθος κ ανεβαζεις νιτρικα??αλλαγη κανεις απο θαλασσα ετσι?απο περιεργια εχεις κανει τεστ νιτρικων στο νερο της αλλαγης?με τα biopellets λογικα θα επρεπε να εχεις δει διαφορα..αλλες μετρησεις τι βλεπεις??

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ελα φιλε μηπως κατα την αλλαγη ανακατευεις καθολου τον αραγωνιτη καταλαθος κ ανεβαζεις νιτρικα??αλλαγη κανεις απο θαλασσα ετσι?απο περιεργια εχεις κανει τεστ νιτρικων στο νερο της αλλαγης?με τα biopellets λογικα θα επρεπε να εχεις δει διαφορα..αλλες μετρησεις τι βλεπεις??

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Που είσαι φιλαράκι μου εσύ και σε έχω χάσει;

Γιάννη δεν ανακατεύω καθόλου τον αραγωνίτη στην αλλαγή. Το νερό το μετρώ πριν από κάθε αλλαγή και δεν δείχνει τίποτα στο τεστ. Τσεκάρω και το νερό της όσμωσης . Οι μετρήσεις είναι σε καλό επίπεδο και το μόνο που με παιδεύει είναι το ΚΗ που ανεβοκατεβαίνει.

Δεν μπορώ να βγάλω άκρη ρε φίλε. Από τις αρχές είχα πρόβλημα με τα νιτρικά ακόμα και όταν έκανα αλλαγή με φτιαχτό νερό με αλάτι.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως βγαζει ο βραχος νιτρικα; Εχεις μετρησει το νερο που κανεις αλλαγη για αμωνια; Εχεις δοκιμασει καποια αλγη οπως cheato? Εγω τρεχω το ενυδρειο μου χωρις σκιμμερ χωρις αντιφωσφορο, μονο φωτιζω την cheato και ειμαι κοντα στο 5.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως βγαζει ο βραχος νιτρικα; Εχεις μετρησει το νερο που κανεις αλλαγη για αμωνια; Εχεις δοκιμασει καποια αλγη οπως cheato? Εγω τρεχω το ενυδρειο μου χωρις σκιμμερ χωρις αντιφωσφορο, μονο φωτιζω την cheato και ειμαι κοντα στο 5.

 

Έχω βάλει cheato δυο φορές και δεν πήγε καλά. Λόγο της μορφολογίας του σαμπ δεν μπορώ να βάλω κυκλοφορητή για να αυξήσω την  κυκλοφορία του νερού. Για αμμωνία δεν έχω μετρήσει. Δεν έχω καν τεστ. Ο βράχος τρέχει αρκετά χρόνια δεν νομίζω να μην έχει αποκτήσει βιολογία.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...