Jump to content

Ανακατασκευή Sera Marin Biotop Cube 130 By Bouboula


Recommended Posts

Λοιπόν, χώρισα το βράχο των κοραλλιών που είχαν την άλγη και την απταίσια Την άλγη την αφαίρεσα πολύ εύκολα με το χέρι ενώ την απταίσια την έκαψα με το φλόγιστρο.

Οι μετρήσεις της προηγούμενη εβδομάδας

Kh 8

Ph7,7

Φωσφορικά 0,25

Αλατότητα 1027

No3 5

Ca 440

Mg 1350

Εχτές

Kh 6,5

Ph7,8

Φωσφορικά 0,5

Αλατότητα 1026

No3 60

Ca 490

Mg 1410

Έκανα 30 λίτρα αλλαγή νερού και αύριο θα έχω νέες μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εχεις πολυ ψηλά νιτρικά, χαμηλό Kh και φωσφορικά.

Κανε μια μετρηση παλι σημερα που άλλαξες νερό γιατι οι τιμές σου δεν ειναι καλές.

Link to comment
Share on other sites

Σταμ διορθωνονται φιλε δεν ειναι κατι τραγικο,κανε τις νεες μετρησεις να δουμε και το πολυ πολυ κανεις καμια αλλαγη ακομα!Τσαμπα ειναι η θαλασσα! :money:

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αλλαγή

Kh 6,5 έριξα σοδόνερο και θα το ξανά δω σήμερα

Ph 7,7

Φωσφορικά 0,03

Αλάτι 1027

Νο3 10

Ca 500+ δεν μετράει παραπάνω το τεστ

Mg 1320

Έχω και ένα κομμάτι chaeto μέσα στο ενυδρείο και σκέπτομαι να της βάλω φωτισμό σε 24ωρη βάση, εσείς τι λέτε; Τώρα φωτίζεται από τον φωτισμό του ενυδρείου.

Έγινε επεξεργασία - bouboulas
Link to comment
Share on other sites

Ναι το kh ξαναμτρατο μετα απο ενα δυωρο!το ασβεστιο στο θεο!εχεις μετρησει καθολου το νερο που εχεις στον κουβα πριν την αλλαγη να δεις τι μετρησεις βγαζει?γιατι το θαλασσινο στην ελλαδα ειναι περιεργο στο χω ξαναπει!για τη χαετο οσοι την εχουν σε σαμπ συνηθβς βαζουν ενα φως αντιθετα απο το φως του ενυδρειου.δηλαδη τη νυχτα τωρα για 24 ωρο θα βαλεις μια λαμπα απο πανω της???

Link to comment
Share on other sites

Ναι στην χαετο λέω να βάλω μια λάμπα πάνω της, είναι λίγο θέμα γιατί δεν θα πρέπει να φωτίσει και το υπόλοιπο ενυδρείο. Κάτι θα σκεφτώ. Το νερό του κουβά δεν το έχω μετρήσει να σου πω την αλήθεια. Θα πάρω λίγο σήμερα να δω. Το kh θα το ξαναμετρήσω σήμερα και θα πράξω ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου έχει θρεπτικά. Ειναι εμφανές αυτό. Πριν κανείς οτιδήποτε λύση τα προβλήματα αυτά και μετά θα έχεις χρόνο να παίξεις με τα ζωντανά που θες.

Τα φωσφωρικα θέλουν καιρό να βγουν σωστά. Φέρε τις τιμές σου και βλέπουμε για τα αλλά.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, σέρνοντας πάει αδελφέ. Εχτές τοποθέτησα τα led στην ψήκτρα Από Δευτέρα θα τα κολλήσω. Πάει πολύ σιγά γιατί περιμένω να μου έρθουν βυσματάκια και διάφορα άλλα κολοκύθια που έχω παραγγείλει.

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα!τουλαχιστον τα νουμερακια ειναι καλα??σου εχω πει οποτε χρειαστεις κατι μου λες!

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα!τουλαχιστον τα νουμερακια ειναι καλα??σου εχω πει οποτε χρειαστεις κατι μου λες!

Εντάξει πάει για την ώρα το άλλο, τουλάχιστον από ότι βλέπω. Και τα νούμερα καλά είναι. Το ξέρω ότι έχω την βοήθειά σου και σε ευχαριστώ, αν θα χρειαστώ κάτι δεν θα ντραπώ καθόλου να σε ενοχλήσω ! :crazysmile:χε,χε,χε

Link to comment
Share on other sites

Καλητερα που παει σιγα σιγα

για να μην κανεις κατι λαθος

;)

Και τα λάθη στο πρόγραμμα είναι. Αν δεν κάνουμε λάθος δεν θα μάθουμε ποτέ το σωστό!

Link to comment
Share on other sites

Καλα ολο και καποιο λαθος

υπαρχει πιθανοτητα να γινει

αλλα σε μικροτερο βαθμο

Link to comment
Share on other sites

Καλα ολο και καποιο λαθος

υπαρχει πιθανοτητα να γινει

αλλα σε μικροτερο βαθμο

Σε αυτό συμφωνώ μαζί σου!!

Link to comment
Share on other sites

Εχτές με έπιασε προκοπή και έκατσα, κόλλησα τα led, τα σύνδεσα και τέλος τα άναψα. Θέλω να ρωτήσω, αν πάω για Arduino θα χρειαστεί να αλλαχτούν οι υπάρχων drivers των led; Αυτούς που έχω βάλει, ντιμάρονται απλά τροφοδοτούνται από το 220. Ρωτώ γιατί αν πάρω Arduino πάνε χαμένοι η συγκεκριμένοι drivers συν το κόστος του τροφοδοτικού και των LDD.

post-32655-0-94722300-1415781939_thumb.jpgpost-32655-0-90380500-1415781917_thumb.jpgpost-32655-0-87775400-1415781893_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι μπραβο πολυ ωραια φαινονται.ανυπομωνω να τα δω και πως δειχνουν στο ενυδρειο.για τις ερωτησεις που εκανες απλα δεν ξερω τπτ!!περιμενε να σ πουν τα παιδια!!

Link to comment
Share on other sites

Τέλειο βγήκε το φωτιστικό :thumbsu: !

Σταμάτη που μπορώ να βρω φύλο αλουμινίου?

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι μπραβο πολυ ωραια φαινονται.ανυπομωνω να τα δω και πως δειχνουν στο ενυδρειο.για τις ερωτησεις που εκανες απλα δεν ξερω τπτ!!περιμενε να σ πουν τα παιδια!!

Ευχαριστώ Γιάννη, εσύ με το δικό σου τι έκανες τελικά;

Τέλειο βγήκε το φωτιστικό :thumbsu: !

Σταμάτη που μπορώ να βρω φύλο αλουμινίου?

Σε ευχαριστώ !!!

Την μόνη εταιρία που ξέρω ότι θα βρεις σίγουρα ότι αλουμίνιο θες είναι η http://www.arenal.gr/data/home.php στον Πειραιά, αλλά δεν κόβει κομμάτια.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε φιλαρακι!! Πολυ ωραιο δειχνη!! Πρεπει να γινεται χαμος πανω στο ενυδρειο!!

Γιατι δεν κοιτας και την λυση του ετοιμου κοντρολερ;;

Link to comment
Share on other sites

Κάποιον που ξέρω έχει τα διπλά χρήματα από ότι ο Arduino και δεν ξέρω αν κάνει με τα δικά μου driver. Αν έχεις κάνα υπόψη σου βάλε λινκ να τον δω.

Link to comment
Share on other sites

Εχτές με έπιασε προκοπή και έκατσα, κόλλησα τα led, τα σύνδεσα και τέλος τα άναψα. Θέλω να ρωτήσω, αν πάω για Arduino θα χρειαστεί να αλλαχτούν οι υπάρχων drivers των led; Αυτούς που έχω βάλει, ντιμάρονται απλά τροφοδοτούνται από το 220. Ρωτώ γιατί αν πάρω Arduino πάνε χαμένοι η συγκεκριμένοι drivers συν το κόστος του τροφοδοτικού και των LDD.

attachicon.gifIMG_20141111_185731_0.jpgattachicon.gifIMG_20141111_135039_0.jpgattachicon.gifIMG_20141110_172930_0.jpg

Ωραιο το κατω μερος με τα led. Φαινετε οτι εχει πολυ δουλεια πανω του. Μονο με τις κολλήσεις αυτες, το πονοκέφαλο απο το καλάι δεν νομίζω να τον γλυτώσες! Κριμα και στο ξαναλέω που εβαλες no-name led. Θα ηθελα να το δω πως "κολάει" με το sera το καπάκι το μαμά. Εκει θα δείξει το κόπο σου, απο βαρος πως τα παει η κατασκευη;

To arduino ειναι ουσιαστικα ενας προγραμματιζόμενος εγκέφαλος. Απο οσο νομίζω το τι module θα δωσει εντολή να κανει dim, εχει να κανει με το τι εσυ θα του προσθέσεις. Αναμένω τη συνεχεια :)

Link to comment
Share on other sites

Σταματη δυο κοντρολερ ξερω ολους και ολους, τον ποσειδωνα και τον solar lux, απο εκει και περα στο προτεινω σαν δευτερη λυση σε περιπτωση που πρεπει να αλλαξεις οδηγους και δεν θελεις....

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το κατω μερος με τα led. Φαινετε οτι εχει πολυ δουλεια πανω του. Μονο με τις κολλήσεις αυτες, το πονοκέφαλο απο το καλάι δεν νομίζω να τον γλυτώσες! Κριμα και στο ξαναλέω που εβαλες no-name led. Θα ηθελα να το δω πως "κολάει" με το sera το καπάκι το μαμά. Εκει θα δείξει το κόπο σου, απο βαρος πως τα παει η κατασκευη;

To arduino ειναι ουσιαστικα ενας προγραμματιζόμενος εγκέφαλος. Απο οσο νομίζω το τι module θα δωσει εντολή να κανει dim, εχει να κανει με το τι εσυ θα του προσθέσεις. Αναμένω τη συνεχεια :)

Μάριε η αλήθεια είναι ότι έχει αρκετή δουλειά το σκασμένο. Για τα ledακια ο καιρός θα δήξει κατά πόσο έπρεπε να πάρω επώνυμα ή όχι. Σίγουρα τα επώνυμα led κάτι παραπάνω θα προσφέρουν, από την άλλη προτίμησα τα ποιο οικονομικά για να μπορέσω να πειραματιστώ με λιγότερο κόστος. Ίσως μακροπρόθεσμα να βγω κερδισμένος. Όταν ασχολούμαι με κάτι για πρώτη φορά και με το ρίσκο να του βγάλω τα μάτια, προτιμώ να έχει το λιγότερο δυνατό κόστος. Από θέμα βάρους δεν έχει μεγάλη διαφορά από πριν. Μέσα στο καπάκι είχε 2 μαγνητικά μπάλαστ και τρεις μικρούς μετασχηματιστές συν τις λάμπες, ανακλαστήρα κτλ. Όπως καταλαβαίνεις η διαφορά είναι αμελητέα.

Μέσα στον χώρο του παλιού φωτιστικού έκατσε <<κουτί>> το καινούριο, αν και με παίδεψε λίγο να το ταιριάξω. Θα βάλω φωτογραφίες μόλις τελειώσει.

Ο Arduino θα μπει αργότερα. Αυτό που με έχει μπλέξει είναι η επιλογή των module που θα χρειαστούν και πως θα τα ταιριάξω μεταξύ τους. Δεν έχω καμία σχέση με το άθλημα και όπως καταλαβαίνεις όλα αυτά μου φαίνονται κινέζικα.

Σταματη δυο κοντρολερ ξερω ολους και ολους, τον ποσειδωνα και τον solar lux, απο εκει και περα στο προτεινω σαν δευτερη λυση σε περιπτωση που πρεπει να αλλαξεις οδηγους και δεν θελεις....

Άγγελε υπάρχουν μερικοί ακόμα αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να συνεργαστούν με τα υπάρχων κοκοψίνια που έχω. Ο Arduino ναι μεν είναι μπλέξιμο, αλλά έχει πολύ περισσότερες δυνατότητες, αρκεί να ξέρεις τι σου γίνετε, Πράγμα που στην δική μου περίπτωση δεν ισχύει αυτό…….

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η χρήση φακών, ακόμα και στις 120 μοίρες, ήταν απογοητευτική. Λόγο ότι το φωτιστικό είναι πολύ κοντά στην επιφάνια του νερού, η δέσμη του φωτός άρχιζε από τους 10 πόντους και κάτω να απλώνεται. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα, ψηλά και στις άκρες να μην υπάρχει φως. Έτσι αναγκαστικά τους κατάργησα και έβαλα το εργοστασιακό κάλυμμα που είχε και πριν, μόνο που το τροποποίησα λίγο. Πρώτον για να ταιριάζει σωστά και δεύτερον γιατί το πίσω μέρος του καλύμματος ήταν γαλακτερό και έκοβε ελάχιστα ένα μέρος από την φωτεινότητα Τώρα περιμένω να έρθουν τα βύσματα που θα τοποθετηθούν στο πίσω μέρος του καπακιού. Αυτό θα το κάνω για να μπορεί να αποσυνδεθεί το καπάκι χωρίς τα καλώδια και για να μην υπάρχουν πολλά καλώδια από πίσω. Θα είναι ένα για τα κανάλια των led και ένα για την τροφοδοσία των ανεμιστήρων.

post-32655-0-77500700-1416034107_thumb.jpgpost-32655-0-55702800-1416034144_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...