Jump to content

Ανακατασκευή Sera Marin Biotop Cube 130 By Bouboula


Recommended Posts

Τελικά η χρήση φακών, ακόμα και στις 120 μοίρες, ήταν απογοητευτική. Λόγο ότι το φωτιστικό είναι πολύ κοντά στην επιφάνια του νερού, η δέσμη του φωτός άρχιζε από τους 10 πόντους και κάτω να απλώνεται. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα, ψηλά και στις άκρες να μην υπάρχει φως. Έτσι αναγκαστικά τους κατάργησα και έβαλα το εργοστασιακό κάλυμμα που είχε και πριν, μόνο που το τροποποίησα λίγο. Πρώτον για να ταιριάζει σωστά και δεύτερον γιατί το πίσω μέρος του καλύμματος ήταν γαλακτερό και έκοβε ελάχιστα ένα μέρος από την φωτεινότητα Τώρα περιμένω να έρθουν τα βύσματα που θα τοποθετηθούν στο πίσω μέρος του καπακιού.

Δηλαδη για να καταλαβω σωστα, έβγαλες τα κάτοπτρα και το θεμα λύθηκε με το προβλημα της διάχυσης;
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για να καταλαβω σωστα, έβγαλες τα κάτοπτρα και το θεμα λύθηκε με το προβλημα της διάχυσης;

Τα τοποθέτησα χωρίς φακούς

Οι φακοί για να αποδώσουν σωστά, στην δική μου περίπτωση, θα έπρεπε το φωτιστικό να τοποθετηθεί 30 πόντους και πάνω από την επιφάνια του νερού.

Με φακούς

post-32655-0-39728500-1416206302_thumb.jpg

Χωρίς φακούς

post-32655-0-28119300-1416206406_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - bouboulas
Link to comment
Share on other sites

Λογικο μου ακουγετε. Και παλι καλα να λες που και ετσι έλυσες το θεμα που την εστίαση του φωτός. Ωραια εως εδω λοιπον, άντε να το δουμε και ζωντανα να παιζει μπάλα.

Ειμαι περίεργος πως εχεις χωρίσει τα κανάλια και τι αποτέλεσμα θα εχεις με τους συνδυασμούς που διάλεξες στο τελικό αποτέλεσμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λογικο μου ακουγετε. Και παλι καλα να λες που και ετσι έλυσες το θεμα που την εστίαση του φωτός. Ωραια εως εδω λοιπον, άντε να το δουμε και ζωντανα να παιζει μπάλα.

Ειμαι περίεργος πως εχεις χωρίσει τα κανάλια και τι αποτέλεσμα θα εχεις με τους συνδυασμούς που διάλεξες στο τελικό αποτέλεσμα.

Θα το έλυνα το θέμα όπως και να έχει. Το ίδιο το ενυδρείο βγαίνει και με led οπότε θα μπορούσα να δω και από εκεί τι έχουν κάνει. Υπάρχει και άλλος τρόπος ώστε να μπουν και οι φακοί και να εστιάζουν σωστά, αλλά θέλει ξανά μανά κατασκευή το καπάκι των led και αν το έκανα, πιο πολύ θα θύμιζε το γεφύρι της Άρτας παρά ενυδρείο. Τα κανάλια είναι 4 και χωρισμένα ανά χρώμα, επίσης είναι ντιμαριζόμενα και αυτό μου δίνει το πλεονέκτημα να τα φέρω εκεί που θέλω. Η αλήθεια είναι ότι στις δοκιμές που έκανα με ενθουσίασε και η φωτεινότητα, αλλά και τα χρώματα. Όλα αυτά βέβαια στο δικό μου μάτι, τα κοράλλια μπορεί να έχουν άλλη άποψη….

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν νομίζω το μαμά καπάκι να τον αριθμό των led που έχεις βάλει εδω, όποτε δύσκολα θα σε βοηθούσε.

Από φωτεινότητα τόσα watt ειναι για λίτρα αυτά, λογικό να το νιώθεις καλά. Κοιτά να βγάλεις το αποτέλεσμα που θέλεις με την μεγαλύτερη ευκολία δυνατόν.

Όλα καλά αφού λύθηκε το θέμα με τις λιγότερες δυνατόν προσπάθειες. Μεγάλη υπόθεση και δίνεις ιδέες για μελόντικα στησίματα σε αρκετά κοντινές αποστάσεις. Βέβαια ειμαι περίεργος για την διασπορά και τι disco effect θα έχουμε, μικρό ή μεγάλο γιατί καθόλου απλά δεν γίνεται. Μαμά τα led δεν έχουν 140 μοίρες;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν νομίζω το μαμά καπάκι να τον αριθμό των led που έχεις βάλει εδω, όποτε δύσκολα θα σε βοηθούσε.

Από φωτεινότητα τόσα watt ειναι για λίτρα αυτά, λογικό να το νιώθεις καλά. Κοιτά να βγάλεις το αποτέλεσμα που θέλεις με την μεγαλύτερη ευκολία δυνατόν.

Όλα καλά αφού λύθηκε το θέμα με τις λιγότερες δυνατόν προσπάθειες. Μεγάλη υπόθεση και δίνεις ιδέες για μελόντικα στησίματα σε αρκετά κοντινές αποστάσεις. Βέβαια ειμαι περίεργος για την διασπορά και τι disco effect θα έχουμε, μικρό ή μεγάλο γιατί καθόλου απλά δεν γίνεται. Μαμά τα led δεν έχουν 140 μοίρες;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Το μαμά φωτιστικό led έχει πολύ μεγαλύτερα σε ένταση led και πολύ λιγότερα, όμως εμάς μας ενδιαφέρουν μόνο οι φακοί που έχουν βάλει και τι διασπορά κάνουν. Τώρα για το disco effect ελπίζω να έχει όσο το δυνατών μικρότερο. Έχει σχετικά μια καλή απόσταση περίπου55- 60 cm από τον πυθμένα.

Τώρα να σου πω Μάριε, αυτοί υποστηρίζουν ότι έχουν ένα εύρος 120-140 μοιρών. Στην πράξη κατάλαβα ότι αυτό αγγίζει και τις 170 μοίρες περίπου.

Σε ένα ενυδρείο που το φωτιστικό θα στεγάζεται στο καπάκι, από ότι έχω συμπεράνει για την ώρα, η χρήση φακών δεν προσφέρει τίποτα. Αν όμως το φωτιστικό βρίσκεται κρεμασμένο από πάνω, θα πρέπει να μπουν απαραίτητα φακοί και από την πραγματική γωνία εκπομπής του φωτισμού θα καθοριστεί και το ύψος τοποθέτησης του. Εδώ βρίσκεται και το ατού των φωτιστικών του εμπορείου. Σε αυτά τα φωτιστικά οι φακοί είναι κατασκευασμένοι για αυτό τον σκοπό. Στις diy κατασκευές είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί κατάλληλος φακός στο εμπόριο, μιας και η χρήση τους είναι γενική και όχι για διασπορά στο ενυδρείο. Έτσι κάποιος που θα φτιάξει ένα φωτιστικό θα πρέπει να έχει στο νου του, το πόσο ψηλά θα το τοποθετήσει. Βέβαια και αυτό είναι σχετικό γιατί όσο πιο ψηλά θα μπει, τόσο θα χαθεί η διείσδυση του φωτός στο βαθύτερο μέρος του ενυδρείου, αλλά και αυτό εξαρτάται από το ύψος του. Γενικά θέλει πολύ πειραματισμό και ψάξιμο το φωτιστικό των led.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω μπλέξει με το εργαστήριο μου, φτιάχνω μερικά πραγματάκια και προσπαθώ να βάλω λίγο τάξη και έχει μείνει πίσω. Από τον καινούριο χρόνο βλέπω να ξανά ασχολούμαι με το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Σταματη εαν οι εργασιακες σου υποχρεωσεις σε κρατανε πισω μην σκευτεσαι τιποτα αλλο, πρωτα η δουλεια και η υγεια και μετα ολα τα αλλα :)

Τα κοραλλακια πως πανε στο "ξενοδοχειο";;

Link to comment
Share on other sites

Άγγελε υποχρεωτικές δεν είναι, αλλά με έπιασε αυτό το στραβό που κοιτάς κάτι και όσο το κοιτάς τόσο στην δίνει στα νεύρα. Είπα να το συμμαζέψω λίγο να δίνει ποιο ανθρώπινο. Αναβάθμισα και διόρθωσα κάτι μηχανήματα που όλο το ανέβαλα. Γενικά έχω ανοίξει δουλίτσες μπόλικες…..

Τα κοραλλάκια είναι εντάξει εκτός από εκείνα που μου είχες πει ότι μπορεί να μην την παλέψουν. Έτσι και έγινε, δεν την πάλεψαν…..

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειραζη ;)

Αντε με το καλο να τελειωσης να παρει μπροστα το νανακι σου :) αντε γιατι θα βγουν καινουργεια κομματια σε αγγελια :P

Υγ: παντως το παθαινω και εγω με ενα δωματιο που εχω σαν βοηθειτικο, καθε τοσο ολος το γεμιζω πραγματα και καποια στιγμη μπαινω μεσα τα πεταω ολα και μετα παλι απ την αρχη!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετά από αρκετό καιρό ασχολήθηκα με το ενυδρείο και το προχώρησα λίγο ακόμα Συγκεκριμένα, τοποθέτησα τα βύσματα τροφοδοσίας των led και των ανεμιστήρων στο καπάκι και έφτιαξα και την κατασκευή που θα φιλοξενεί τις μπαταρίες του back up. Τέλος έχει μείνει να γίνει κατασκευή για τον πίνακα των drivers των led και η τροφοδοσία των μπαταριών με το ινβέρτερ κτλ. Άντε να δω που θα χωρέσουν όλα αυτά. Υπολογίζω πως θα χρειαστεί και χώρος για την δοσομετρική με το δοχείο της καθώς και φωτισμός στο σαμπ για την χαετο.

Ε ρε γέλια που θα πέσουν αν δε χωρούν :cigar:

post-32655-0-58289500-1421399805_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρε δεν ανεβαίνουν οι φωτογραφίες…..

Βγάζει << Σφάλμα Αυτή η μεταφόρτωση απέτυχε>> γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Ελενξε το μεγεθος των φωτο, ισως χρειαζονται σμικρυνση ή να τις ανεβαζεις μια μια...

Link to comment
Share on other sites

Ελενξε το μεγεθος των φωτο, ισως χρειαζονται σμικρυνση ή να τις ανεβαζεις μια μια...

Έλα μάλλον το βρήκα, δεν είχα άλλο αποθηκευτικό χώρο. Τα κούρεψα τα θέματα που είχα βάλει εικόνες. Τώρα τι έχω σβήσει ένας Θεός ξέρει…

post-32655-0-31685200-1421406271_thumb.jpg

post-32655-0-35299600-1421406284_thumb.jpg

post-32655-0-91254400-1421406299_thumb.jpg

post-32655-0-05021900-1421406319_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μ αρεσει που το προχωρας σιγα-σιγα

Η καλη δουλεια αργει να γινει :thumbup:

Βασίλη θα μπορούσε να γίνει καλή δουλειά και με ποιο γρήγορο ρυθμό αλλά με έτρωγε ο :bigemo_harabe_net-119: να ανοίξω άλλες δουλειές και έτσι έμεινε αυτό πίσω. Όχι πως τώρα έχω τελειώσει με τα υπόλοιπα, αλλά που και που ξεκλέβω λίγη ώρα και για το ενυδρειάκι

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο Σταματης!Αντε σιγα σιγα να παιρνει το δρομο του το ενυδρειο.Ανυπομονω να το δω στημενο.Τα κοραλλακια στο ξενοδοχειο πηραν καθολου τα πανω τους?

Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο μετά την αλλαγή του νερού και με το φωτιστικό είναι άλλα κοράλλια. Δεν μπορείς να φανταστείς την διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο μετά την αλλαγή του νερού και με το φωτιστικό είναι άλλα κοράλλια. Δεν μπορείς να φανταστείς την διαφορά.

Μπραβο ρε φιλαρακι!!Μια χαρα.Αστα εκει να τουμπανιασουν να ειναι ετοιμα για το boubouloενυδρειο.Θα συνηθισουν και στα led.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε Σταματη ωραία πραγματα! B)

Δώσε πράγμα στο λαοοοο! :bigemo_harabe_net-66:

Ευχαριστώ Γιάννη και σε σένα καλή συνέχεια φιλαράκι

Link to comment
Share on other sites

keep ... working :bigemo_harabe_net-98: και προσοχη στα χρωματα των καλωδιων ποιο ειναι ποιο και στις επαφες απο τους οδηγους, γιατι εγω το φωτιστικο το ανοιξα και το εκλεισα τρεις φορες! :bigemo_harabe_net-83::headonwall:

καλη συνεχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Πασχάλη. Τα έχω σημαδεμένα τα καλώδια για να μην χάσω τον μπούσουλα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...