Jump to content

Το 60Αρι Μου...


Recommended Posts

...Το κατάλαβες το απωθημένο μου.... :usd::usd:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 342
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστω Παναγιωτη! :)

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνομαι να βαλω αλλη μια λαμπα ιδια με αυτην που εχω,δηλαδη 15 watt.....

Εχω βρει μετασχηματιστη 1x20watt T8 με καλωδια και ακροφυσια σε καλη τιμη και θα κανω μια πατεντα να την βαλω στο καπακι.....

Πιστευω οτι δεν ανεβαινω αποτομα σε watt για να εχω προβληματα με αλγες κλπ. ....θα ειμαι 30 watt σε 54 λιτρα......

Καλυτερα δεν θα ειναι για τα φυτα?Βλεπω καποια που αρχιζουν να μην την παλευουν......βεβαια φταιει και η ζεστη.....

Μπορω να αυξησω την δοση του excel?Τωρα ριχνω 1ml την ημερα....καλα ειναι?Μηπως θελει παραπανω?Αν βαλω την δευτερη λαμπα να το αυξησω?

Link to comment
Share on other sites

Μια δευτερη λαμπα μαλλον καλο θα κανει. Το εξελ δεν θυμαμαι αν το ριχνεις σε στανταρ δοση αναλογα με τα λιτρα σου η αν μπορεις να παιξεις με αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθησε της οδηγιες καλητερα

αλλα αν πεφτει λιγο περισσοτερο

δεν νομιζω να εχεις προβλημα

εννοειτε πως ειναι καλητερα να βαλεις

και αλλη λαμπα

γιατι και τωρα δεν εχεις παρα πολυ

ισως βγουν λιγες αλγες στην αρχη

αλλα δεν ειναι σιγουρο

δεν χρειαζεται να το φοβασαι αυτο

Link to comment
Share on other sites

Kαλα μην παιρνεις κι ορκο γιαυτο! Εγω απο την μερα που αλλαξα τις λαμπες εχω πνιγει στις αλγες!

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι δεν ανεβαινω αποτομα σε watt για να εχω προβληματα με αλγες κλπ. ....θα ειμαι 30 watt σε 54 λιτρα......

Καλυτερα δεν θα ειναι για τα φυτα?Βλεπω καποια που αρχιζουν να μην την παλευουν......βεβαια φταιει και η ζεστη.....

Μπορω να αυξησω την δοση του excel?Τωρα ριχνω 1ml την ημερα....καλα ειναι?Μηπως θελει παραπανω?Αν βαλω την δευτερη λαμπα να το αυξησω?

Καλημέρα

Τα watt για τα λίτρα σου, ειναι υπεραρκετά. Εγώ πχ σε 62λιτρο έχω 22 watt & DIY CO2 κι όλα πάνε στον αυτόματο εδώ και χρόνια

Τα περισσότερα φυτά αντέχουν μέχρι 28 βαθμούς (γράφω τον μέσο όρο των πιο συνηθισμένων φυτών)

Η δόση του excel μπορεί να αυξηθει πάνω από την προτεινόμενη : 1. Σταδιακά & 2. Εφόσον το ενυδρείο αναπτύσσεται με γρήγορους ρυθμούς

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

γιωργο μηπως ειναι απαραιτητο το διοξιδιο ;;

και οχι τοσο πολυ τα watt ;;;;

επειδη εχεις φυτεμενο και εχεις αρκετα φυτα μεσα ;;

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην ευχαριστω για τις απαντησεις σας... :)

Το Co2 σιγουρα ειναι το καλυτερο για τα φυτα,ακομα για τα ευκολα...αλλα με τα DIY δεν τα παω και τοσο καλα και ενα πληρες συστημα θελει 100 με 120 ευρω γι'αυτο το σκεφτομαι.....αν ηταν φθηνοτερο θα ειχα βαλει..... :)

Οσον αφορα το εξελ,οι οδηγιες στην σελιδα της seachem αλλα και στην συσκευασια γραφουν :

On initial use or after a major (> 40%) water change, use 1 capful (5 mL) for every 40 L (10 gallons*). Thereafter use 1 capful for every 200 L (50 gallons*) daily or every other day. Dosing may be slowly increased in high-growth aquariums. For smaller dosing please note that each cap thread is approximately 1 mL.

Δηλαδη,σε καθε αλλαγη πανω απο 40% βαζουμε 1 καπακι(5ml) για καθε 40 λιτρα...εγω εχω 50 περιπου και εγω ενα καπακι βαζω....και καθε μερα ή μερα παρα μερα 5ml για 200 λιτρα που σημαινει οτι εγω στα 50 πρεπει να βαλω κατι λιγοτερο απο 1 ml...εγω εβαζα 1 και τωρα βαζω 1,5.....αρα καλα βαζω? Ή να το μειωσω στην συνιστωμενη ποσοτητα?

Αν το κανω 2 ml την μερα?Ειναι καλυτερα ή θα εχω προβλημα?Δεν εχω γρηγορης αναπτυξης φυτα αν εξαιρεσουμε τις υγροφιλιες......

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχω μια ερωτηση εδω.....μια υγροφιλια εχει βγει εξω απο το νερο....ειναι συνηθισμενο αυτο?Προς το παρον δεν με ενοχλει,να την αφησω?Λεω αφου δεν εχει προβλημα εκεινη,γιατι να εχω εγω? :)

Οσον αφορα τα υπολοιπα που λεγαμε πιο πανω...με 1,5 ml excel την μερα ειδα διαφορα!Οποτε προς το παρον δεν εχω βαλει ακομα το DIY cO2 και βλεπουμε! :)

P1000952_zps4b24a2af.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει και σε αλλους

το φαινομενο

δεν νομιζω να χρειαζεται να το κοψεις

Περιμενε καλου κακου καποιον μπι οεμπειρο

Link to comment
Share on other sites

Αν ανέβει και ακουμπήσει τη λάμπα θα καεί. Εγώ προσωπικά μετά από λίγο τα κλαδεύω.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ήδη την χτυπάει έντονα το φως (έτσι φαίνεται στη φωτο), καλύτερα κλάδεψε την - ώστε να παραμείνει εντός νερού

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

...και μιας και μου εδωσαν δυο φυτακια ψιλοδυσκολα που μαλλον δεν θα πιασουν.....χαρειτε τα τωρα! :)

Το κοκκινο και το γρασιδακι κατω αριστερα......

P1000959_zps16706f71.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τούμπανο η ζούγκλα!! :D:thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Νικο! :)

Link to comment
Share on other sites

Το γρασιδακι μου φαινεται ειναι ή echinodorus tenellus ή heteranthera zosterifolia ή lilaleopsis brasiliensis

ή lilaleopsis mauritania οποτε μην αγχωνεσαι γιαυτο!

To κοκκινο ειναι καποιο ειδος ludwigia!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις γίνει αστέρι στις φωτογραφίες η ιδέα μου είναι;

Πολύ μου αρέσει έτσι ζούγκλα που έχει γίνει..

Αν φαινόταν κ κανένα ψαράκι στην φωτογραφία.. Θα ήταν τέλεια!

Link to comment
Share on other sites

πανεμορφο!!! τι ψαρια φιλοξενει?

Ευχαριστω Νικολα!

Cherry Barb http://www.seriouslyfish.com/species/puntius-titteya/

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια η ζουγκλα σου

Τα φυτα ξερεις τι ειναι?

Ευχαριστω! :)

Τα καινουρια?Οχι! :)

Link to comment
Share on other sites

Το γρασιδακι μου φαινεται ειναι ή echinodorus tenellus ή heteranthera zosterifolia ή lilaleopsis brasiliensis

ή lilaleopsis mauritania οποτε μην αγχωνεσαι γιαυτο!

To κοκκινο ειναι καποιο ειδος ludwigia!

Το κοκκινο μου το εδωσε ο Παρασκευας.....οποτε εκεινος ξερει!Μαλλον ludwigia ειναι παντως!

Το γρασιδακι δεν ξερω.....ολα ιδια μου φαινονται εμενα! :)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις γίνει αστέρι στις φωτογραφίες η ιδέα μου είναι;

Πολύ μου αρέσει έτσι ζούγκλα που έχει γίνει..

Αν φαινόταν κ κανένα ψαράκι στην φωτογραφία.. Θα ήταν τέλεια!

Κανω ο,τι μπορω Αγαπη! :)

Απο κοντα ειναι πιο ομορφο.....

Τα ψαρακια ειναι κρυμμενα μεσα στα φυτα συνηθως......οταν ταϊζω τα βλεπω κι εγω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...