Jump to content

Το 60Αρι Μου...


Recommended Posts

Τι κάνεις;

Πώς πάει η θερμοκρασία; Έκανες τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 342
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με προλαβες!Τωρα θα εγραφα......

Λοιπον,δεν εκανα και πολλα πραγματα....εβαλα τον ανεμιστηρα δαπεδου που εχω στο δωματιο μου πιο κοντα στο ενυδρειο να το βαραει καταμουτρα και η θερμοκρασια πηγε στους 28........(με μισανοιχτο καπακι)

Πηγα το μεσημερι και πηρα καινουρια τροφη (New Era)......ε,ψιιιλοφαγανε......οχι με ορεξη....και 2-3 δεν συγκινηθηκαν καν......

Το πρωι που ξυπνησα τα ειδα αρκετα κινητικα οποτε αυριο το μεσημερι θα τα ταισω πριν αναψουν τα φωτα να δω....

Δεν ξερω τι αλλο να κανω....δεν ειμαι και σιγουρος αν φταιει και η θερμοκρασια....Περιεργα εξωτερικα σημαδια δεν εχουν παντως......

Link to comment
Share on other sites

Α,και κατι που ξεχασα......εχω ρε παιδια μια απορια....πως γινεται με δυο μικρα ανεμιστηρακια για pc να ριχνετε τοσο πολυ την θερμοκρασια που να χρειαζεται και κοντρολερ???

Μηπως τελικα αυτος ο δαπεδου που εχω βαραει τον αερα γυρω γυρω και δεν μπαινει ο αερας μεσα απο το καπακι να ερθει σε επαφη με το νερο?

Το καπακι παντως δεν μπορω να το ανοιξω ολο γιατι μαζι με το καπακι σηκωνεται και η λαμπα και δεν εχω φως.....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, με τα ανεμιστηράκια η θερμοκρασία πέφτει εξαιτίας της εξάτμισης που προκαλείται από την ροή του αέρα στην επιφάνεια του νερού. Προφανώς με τον ανεμιστήρα δαπέδου "χτυπάς" περισσότερο το τζάμι του ενυδρείου πάρα την επιφάνεια του νερού!

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο μακάρι να σου πάνε όλα καλά!

Κ το δικό μου καπάκι ανοίγει το μισό.

Αλλά είδα 2 βαθμούς κάτω με το που το άνοιξα.. δεν το περίμενα..

Δεν περίμενα να εξατμίζεται τόσο πολύ νερό!!!

Αντε.. θα θυμηθούμε κ τους νόμους της φυσικής από το σχολείο! :lol2:

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο τον θερμοστατη τον εχεις βγαλει απο την πριζα ε;;;;;

:):):):)

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο πώς πάνε τα πράγματα?

Έκανες κάτι με την θερμοκρασία? Αν δεν μπορείς να βάλεις ανεμιστηράκια βάλε τον ανεμιστήρα δαπέδου να χτυπάει την επιφάνεια του νερού στο σημείο που είναι ανοικτό το καπάκι.

Μείωσε και τον φωτισμό για καμιά ώρα...

Link to comment
Share on other sites

Για μείωση της θερμοκρασίας μπορούμε να αλλάξουμε την περίοδο που ανάβουμε τα φώτα και να την μεταφέρουμε το βράδυ όταν η θερμοκρασία είναι σχετικά χαμηλότερη.

Link to comment
Share on other sites

Με τα ανεμιστηρακια και αυτου του ειδους τις πατεντες ειμαι τελειως σκραπας......οποτε εβαλα τον ανεμιστηρα να χτυπαει πιο πολυ την επιφανεια του νερου οσο γινεται και εριξα την θερμοκρασια στους 28.....

Τα ψαρακια δεν ειναι τοσο νωχελικα οσο ηταν πιο πριν.....κολυμπανε αρκετα παραπανω....δεν τρωνε παρα πολυ ομως αλλα δεν βλεπω κανενα ανησυχητικο σημαδι.....

Αυτο με την φωτοπεριοδο θα ομολοφησω οτι δεν το σκεφτηκα.....

Τωρα τα φωτα αναβουν 4-12...θα τα βαλω 5.30-12.30 και βλεπουμε.... :)

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο , δεν ειναι δυσκολο με τα ανεμιστηρακια.. σου λεμε αν θελεις τι παιρνεις ,τι συνδεεις κλπ..

κι εγω ιδεα δεν εχω απο ηλεκτρολογικα...

Link to comment
Share on other sites

Το φανταζομαι οτι δεν πρεπει να ειναι και τοσο δυσκολο για να το κανει τοσος κοσμος..... :D

Ε,οταν γυρισω με το καλο απο τις διακοπες κατα τις 16 Αυγουστου θα το κοιταξουμε.....θελω να παραγγειλω και εναν κοντρολερ για να ειμαι και πιο ησυχος......

Link to comment
Share on other sites

Το φανταζομαι οτι δεν πρεπει να ειναι και τοσο δυσκολο για να το κανει τοσος κοσμος..... :D

Ε,οταν γυρισω με το καλο απο τις διακοπες κατα τις 16 Αυγουστου θα το κοιταξουμε.....θελω να παραγγειλω και εναν κοντρολερ για να ειμαι και πιο ησυχος......

Μαζί σου Γιώργαρε!

Link to comment
Share on other sites

Το φανταζομαι οτι δεν πρεπει να ειναι και τοσο δυσκολο για να το κανει τοσος κοσμος..... :D

Ε,οταν γυρισω με το καλο απο τις διακοπες κατα τις 16 Αυγουστου θα το κοιταξουμε.....θελω να παραγγειλω και εναν κοντρολερ για να ειμαι και πιο ησυχος......

Τοτε το κοιταζουμε του χρονου :D , τι να το κανεις μετα τον 15Αυγουστο :D

Link to comment
Share on other sites

Ε,δεν θα πεσει και τοσο πολυ η θερμοκρασια τον 15Αγουστο ρε συ.....χαχαχα......αλλα,ναι,το πολυ καλοκαιρι κουτσα στραβα φευγει ετσι αφου θα λειπω κιολας και αφου δεν εκανα τιποτα μεχρι τωρα! :D

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζα τωρα το θεμα του Νικολα ''Ψυξη σε 60αρι'' http://www.aquazone.gr/forums/topic/96494-oeoic-oaa-60ane/ και μου φαινονται λιγο κινεζικα!!!! :D

Μαλλον καποιον απο σας θα αγγαρεψω να τα φτιαξει!Σιγουρα! :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Με τα ανεμιστηρακια και αυτου του ειδους τις πατεντες ειμαι τελειως σκραπας......οποτε εβαλα τον ανεμιστηρα να χτυπαει πιο πολυ την επιφανεια του νερου οσο γινεται και εριξα την θερμοκρασια στους 28.....

Τα ψαρακια δεν ειναι τοσο νωχελικα οσο ηταν πιο πριν.....κολυμπανε αρκετα παραπανω....δεν τρωνε παρα πολυ ομως αλλα δεν βλεπω κανενα ανησυχητικο σημαδι.....

Αυτο με την φωτοπεριοδο θα ομολοφησω οτι δεν το σκεφτηκα.....

Τωρα τα φωτα αναβουν 4-12...θα τα βαλω 5.30-12.30 και βλεπουμε.... :)

Το δωματιο το βλεπει ηλιος απ οτι θυμαμαι! Αν λοιπον τα ψαρια ειναι ξυπνια την ημερα και ενεργα το βραδυ προβλεπω προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Τοτε θα το αφησω ως εχει....σημερα με τον ανεμιστηρα πιο ψηλα σε υψος ετσι ωστε ο αερας να μπαινει μεσα απο το ανοιχτο καπακι πιασαμε τους 27.....

Καποια στιγμη μια γαριδα βγηκε απο το ενυδρειο και σημερα το μεσημερι την βρηκα ξερη στο πατωμα........ :(

Δεν ηξερα οτι σκαρφαλωνουν!

Link to comment
Share on other sites

Ναι.......δεν ξερω πως σκαρφαλωσε......μαλλον στα φυτα.....

Την ειδα απο μακρια στο πατωμα και νομιζα αρχικα οτι ειναι κανα ζωηφιο......

Link to comment
Share on other sites

Κολυμπανε μεχρι την επιφανεια, δεν το εχουν δυσκολο μαλλον να πιαστουν απο καπου και να την σκαπουλαρουν.

Τελος παντων....κριμα.

Καλα νεα με την θερμοκρασια ε;

Τα ψαρακια;

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρακια ειναι καλυτερα....κολυμπανε περισσοτερο και φαγανε σημερα και λιγο καλυτερα....οχι πολυ μην φανταστεις αλλα τις αλλες μερες δεν τρωγανε σχεδον καθολου.....

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο έχε το νού σου στη θερμοκρασία και το βράδυ. Δες αν πέφτει πολύ μήπως βάλεις τον ανεμιστήρα να δουλεύει στο χαμηλό ή και καθόλου...

Τα ψαράκια θα είναι πολύ καλύτερα σε λίγες μέρες.

Μήπως να βρείς καμιά σίτα να βάλεις μπροστά στο καπάκι για να μην το σκάνε οι γαριδούλες?

Link to comment
Share on other sites

Ναι Μαιρη,το βραδυ τον κλεινω τον ανεμιστηρα γιατι ουτως ή αλλως βαζω το aircondition γιατι δεν την παλευω ουτε κι εγω! :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Να κανω κι εγω μια ανανεωση με ευχαριστα νεα....με το ρευμα που καιω με τον ανεμιστηρα να δουλευει και δεν ξερω ποσο θα πληρωσω την ΔΕΗ...τουλαχιστον η θερμοκρασια πλεον ειναι στους 25-27 και τα ψαρακια συνηλθαν και ειναι μια χαρα!Σημερα εφαγαν bloodworms σαν πιρανχας! :)

Ερωτηση:

Ελεγα να αναβαθμισω λιγο τον φωτισμο μου και να βαλω αλλη μια λαμπα στο καπακι με πατεντα και μετασχηματιστη εξωτερικο με καλωδια και ακροφυσια....

η λαμπα που εχω τωρα ειναι 15 watt και 6700 kelvin και ελεγα να βαλω και αλλη μια 15 watt και 4500 kelvin.....

1.Χρειαζεται με τα φυτα που εχω?

2.Μηπως μου παρουσιαστει κανα προβλημα με αλγες?

3.Θα παω στα 30 watt σε 54 λιτρα....μηπως θα επρεπε να συνδυαστει και με Co2 για να μην εχω κανα προβλημα(ριχνω excel).....ή δεν εχει να κανει το ενα με το αλλο?

4.Αν βαλω μια Τ5 που σ'αυτο το μηκος ειναι 24 watt και ετσι θα ειναι πιο δυνατη σε φως απο την αλλη....υπαρχει προβλημα?Ή καλο ειναι να ειναι και οι δυο της ιδιας εντασης?Δηλαδη 2x15 ή 2x24 για να μοιραζεται ο φωτισμος?

Αυτα.....δεν θυμαμαι κατι αλλο..... :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...