Jump to content

Το 60Αρι Μου...


Recommended Posts

Εχω κανει και μια μικρη αλλαγη στο στησιμο μαζι με κλαδεματακι που επεσε μετα απο τις διακοπες......θα τα δειτε συντομα! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 342
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να κανω κι εγω μια ανανεωση με ευχαριστα νεα....με το ρευμα που καιω με τον ανεμιστηρα να δουλευει και δεν ξερω ποσο θα πληρωσω την ΔΕΗ...τουλαχιστον η θερμοκρασια πλεον ειναι στους 25-27 και τα ψαρακια συνηλθαν και ειναι μια χαρα!Σημερα εφαγαν bloodworms σαν πιρανχας! :)

Ερωτηση:

Ελεγα να αναβαθμισω λιγο τον φωτισμο μου και να βαλω αλλη μια λαμπα στο καπακι με πατεντα και μετασχηματιστη εξωτερικο με καλωδια και ακροφυσια....

η λαμπα που εχω τωρα ειναι 15 watt και 6700 kelvin και ελεγα να βαλω και αλλη μια 15 watt και 4500 kelvin.....

1.Χρειαζεται με τα φυτα που εχω? θυμισε μου λιγο τι φυτα εχεις?

2.Μηπως μου παρουσιαστει κανα προβλημα με αλγες? Μπορει ναι,αναλογα τα φυτα και σε τι κατασταση βρισκονται.

3.Θα παω στα 30 watt σε 54 λιτρα....μηπως θα επρεπε να συνδυαστει και με Co2 για να μην εχω κανα προβλημα(ριχνω excel).....ή δεν εχει να κανει το ενα με το αλλο? Ναι θα χρειαστει,αυτα ειναι αλληλενδετα,λιγος φωτισμος-λιγο co2,πολυ φωτισμος-περισσοτερο co2

4.Αν βαλω μια Τ5 που σ'αυτο το μηκος ειναι 24 watt και ετσι θα ειναι πιο δυνατη σε φως απο την αλλη....υπαρχει προβλημα?Ή καλο ειναι να ειναι και οι δυο της ιδιας εντασης?Δηλαδη 2x15 ή 2x24 για να μοιραζεται ο φωτισμος? Δεν υπαρχει προβλημα,οτι θες βαζεις.

Αυτα.....δεν θυμαμαι κατι αλλο..... :P

Link to comment
Share on other sites

ωραιος ο γιωργαρος !!!!!

θα παω να δω τον μετασ\στη τι ειναι και αν ειναι τον βαζουμε !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι αλληλενδετα φωτισμος και Co2 οπως λες Κωστα......τοτε καλυτερα να το αφησω ως ειναι γιατι δεν το βλεπω να βαζω Co2 συντομα,μπορει και καθολου γιατι τα φυτα που εχω προς το παρον δεν νομιζω οτι χρειαζονται και πολλα πολλα.....

Απο φυτα λοιπον εχω.....μικροσορουμ,διαφορες υγροφιλιες,ανουμπια νανα,κρυπτοκορυνα,rotala rotundifolia,sagitaria subulata και ελεοχαρις.....

Εχω κατι ψιλοαλγες τωρα με την ζεστη και με 3 βδομαδες περιπου που δεν εκανα αλλαγες νερου ουτε εριχνα excel λογω διακοπων αλλα προς το παρον ειναι ελεγχομενες....γι'αυτο λεω μην βαλω κι αλλη μια λαμπα και ξαφνικα φουντωσουν!

Νομιζα οτι θα υπαρχει προβλημα αν η μια λαμπα π.χ. η ασπρη(6700 kelvin) θα ειναι 15 watt και η ροζ(4500 watt) θα ειναι 24 watt.....οτι δηλαδη η ροζ θα φεγγει περισσοτερο και δεν θα ειναι μοιρασμενος ο φωτισμος......

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα,αν βαλεις και αλλη λαμπα,τα φυτα σου θα πανε καλυτερα αλλα θα χρειαστεις co2.Οπωτε θα πρεπει να σκεφτεις καλα πριν κανεις οτιδηποτε.

Το co2 θα βοηθησει και στις αλγες που εχεις,στο 90% των αλγεων φταιει το co2.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα,αν βαλεις και αλλη λαμπα,τα φυτα σου θα πανε καλυτερα αλλα θα χρειαστεις co2.Οπωτε θα πρεπει να σκεφτεις καλα πριν κανεις οτιδηποτε.

Το co2 θα βοηθησει και στις αλγες που εχεις,στο 90% των αλγεων φταιει το co2.

Τι εννοεις?Η ελλειψη Co2?

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια αλλαγη και θελω την γνωμη σας....

Στην πισω δεξια γωνια ειχα μια πετρα και απο πισω της κατι φυτακια τα οποια τελικα ειχαν σκια απο την πετρα και σχεδον χαλασανε......

Αγορασα ενα ξυλο και εδεσα πανω του ενα microsorum(java ferm),εβγαλα την πετρα και το εβαλα εκει......

Επισης,η ελεοχαρις δεν παει και πολυ καλα.....απο τα τρια κομματια που ειχα εμεινε ενα και εβαλα πισω του την μια κρυπτοκορυνα γιατι δεν χωραγε πλεον εκει που εβαλα το καινουριο ξυλο......

Για δειτε,πριν και μετα..... :)

Πριν

P1000924_zps0b2578f5.jpg

Μετα

P1000925_zps0133f198.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

κουκλα Γιωργο το εχεις!

Link to comment
Share on other sites

Και τα δυο ομορφα ειναι Γιωργο! Απλα η ελεοχαρις ειναι περιεργο φυτακι. Θελει και το co2 του, θελει και τον ψιλο βυθο για να βγαινουν οι δρομεις του!

Link to comment
Share on other sites

κουκλα Γιωργο το εχεις!

Ευχαριστω! :)

Link to comment
Share on other sites

Και τα δυο ομορφα ειναι Γιωργο! Απλα η ελεοχαρις ειναι περιεργο φυτακι. Θελει και το co2 του, θελει και τον ψιλο βυθο για να βγαινουν οι δρομεις του!

Ευχαριστω Θοδωρη....το δευτερο ειναι πλεον! :)

Link to comment
Share on other sites

Και πριν και τώρα κουκλί είναι!

Βλέπω και αυγουλακια από σαλιγκάρια μέσα η ιδέα μου είναι;

Έχεις zebra snail μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Αγαπη! :)

Ναι.....αυγα απο σαλιγκαρι ειναι....δεν ειναι ζεμπρα,ειναι ενα παρομοιο που δεν θυμαμαι πως λεγεται...το εχω φωτογραφια μπορεις να το δεις...

Έγινε επεξεργασία - georgerocks
Link to comment
Share on other sites

tiger nerite ειναι το σαλιγκαρακι σου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Thanks ξαδερφε! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα ειπα και απο κοντα Γιωργο. Ειναι καλυτερο τωρα γιατι αυτη η πετρα δεν μου καθοταν στο ματι. Νομιζω ειναι πιο ολοκληρωμενο τωρα. Οσο για τα φωτα και το διοξειδιο ειναι μια αλυσιδα αδελφε. Απο αυγουλακια καλα παμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο μου αρέσει πολύ όπως το έκανες!! Κουκλί είναι.

Τώρα με τα κλαδέματα φτιάξε και το 40λιτρο....

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο μου αρέσει πολύ όπως το έκανες!! Κουκλί είναι.

Τώρα με τα κλαδέματα φτιάξε και το 40λιτρο....

Εκει εσυ!!!χαχαχα!!! :D

Ευχαριστω Μαιρη!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο μου αρεσει πολυ, μπράβο! Θυμάμαι τον καιρο που ήμουν φυτεμένος με κάτι τέτοια ωραία ενυδρεια....αλλα θα μείνω Αφρικάνος!

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο μου αρεσει πολυ, μπράβο! Θυμάμαι τον καιρο που ήμουν φυτεμένος με κάτι τέτοια ωραία ενυδρεια....αλλα θα μείνω Αφρικάνος!

Καποια στιγμη θα επιστρεψεις κι εσυ στα φυτεμενα......ειναι μικροβιο!χαχαχαχαχα! :P

Ευχαριστω Πανο! :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο φίλε. Μου αρέσει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...