Jump to content

Νεο Θαλασσινο Ενυδρειο....


Recommended Posts

H Vertex σαν εταιρία είναι από τις καλύτερες στο θαλασσινό ενυδρειακό κομμάτι.
Η τιμή του επίσης είναι μια πολύ καλή προσφορά για ένα επώνυμο προϊόν, αλλά αυτό δεν το διαφοροποιεί ως προς την "αξιόπιστη μέτρηση" διότι είναι ρεφρακτόμετρο αλατότητας και όχι ειδικά σχεδιασμένο για θαλασσινό νερό.

Όπως και να έχει όμως είμαι μια καλή επιλογή με πολύ καλή τιμή !!!

Απλά να ξέρετε ότι όταν μετράτε και σας λέει 1026, στην πραγματικότητα το νερό θα είναι 1024,5 στην καλύτερη περίπτωση.

Όλα τα ρεφρακτόμετρα που είναι για salinity "κερδίζουν" 1-2 μονάδες.

Στην αγορά των ρεφρακτόμετρων 2 είναι μόνο ειδικά σχεδιασμένα για θαλασσινό νερό

http://www.redseafish.com/red-sea-salts/seawater-refractometer-salinity-test/

http://www.theaquariumsolution.com/seawater-refractometer

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 544
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

H Vertex σαν εταιρία είναι από τις καλύτερες στο θαλασσινό ενυδρειακό κομμάτι.

Η τιμή του επίσης είναι μια πολύ καλή προσφορά για ένα επώνυμο προϊόν, αλλά αυτό δεν το διαφοροποιεί ως προς την "αξιόπιστη μέτρηση" διότι είναι ρεφρακτόμετρο αλατότητας και όχι ειδικά σχεδιασμένο για θαλασσινό νερό.

Όπως και να έχει όμως είμαι μια καλή επιλογή με πολύ καλή τιμή !!!

Απλά να ξέρετε ότι όταν μετράτε και σας λέει 1026, στην πραγματικότητα το νερό θα είναι 1024,5 στην καλύτερη περίπτωση.

Όλα τα ρεφρακτόμετρα που είναι για salinity "κερδίζουν" 1-2 μονάδες.

Στην αγορά των ρεφρακτόμετρων 2 είναι μόνο ειδικά σχεδιασμένα για θαλασσινό νερό

http://www.redseafish.com/red-sea-salts/seawater-refractometer-salinity-test/

http://www.theaquariumsolution.com/seawater-refractometer

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!

Άρα εμείς αν μετράμε 1026 θα είμαστε Ο.Κ....

Link to comment
Share on other sites

αν θες το νερό που θα ετοιμάσεις να είναι 1026 θα πρέπει το ρεφρακτόμετρο να δείχνει 1027,5

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο και ευκολο στο ματι το vertex, παρτο με κλειστα ματια...

Link to comment
Share on other sites

Εχω ηδη συνεννοηθει παιδια μου το εχουν κρατησει! Παω σπιτι παιρνω το τουτου κι εφυγα!!! Συνεννοηθηκα να παω κιενα δειγμα απο το νερακι μου να το μετρησει. Αν η αλατοτητα ειναι στα επιθυμητα επιπεδα (1.025??) Μπορω να παρω και λιγο ζωντανο βραχο για να ξεκινησω σημερα ή θεωρειτε οτι βιαζομαι?

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις ολα τα υπολοιπα που θελεις τωρα(κυκλοφοριτες/αραγωνιτη/νεκρο βραχο/λιγη κολλα για το aquascape) παρε και ξεκινατο, θα χρειαστης και βακτυριδια...

Ελπιζω να μην ξεχναω κατι...

Link to comment
Share on other sites

Τα χω ολα εκτος απο βραχο νεκρο και κολλα

Link to comment
Share on other sites

Τα χω ολα εκτος απο βραχο νεκρο και κολλα

Ο κυκλοφορητής σου πόσα λίτρα/ώρα είναι?

Link to comment
Share on other sites

Ο κυκλοφορητής σου πόσα λίτρα/ώρα είναι?

http://www.petshop18.com/sobo-wave-maker-wp-100m

αυτος εδω ειναι .... 3000 lt/h

μου ειπαν οτι δε χρειαζεται αλλος γιατι το ενυδρειο ειναι μικρο .... απο την αλλη αρκει το ρευμα του φιλτρου ....

να ρωτησω ... κατι πιο μικρο δεν υπαρχει ? το ενυδρειο ειναι μικρο και χτυπαει ασχημα τοσο μεγαλος κυκλοφορητης μεσα

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

Aγοραζεις νεκρο βραχο και λιγο ζωντανο και βαζεις το νεκρο κατω απτο ζωντανο αποτι εχω διαβασει σωστα ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζει ρολο που θα βαλεις τον ζωντανο με τον νεκρο... Επισης εαν δεν βιαζεσαι δεν χρειαζεσαι να βαλεις ζωντανο, μπορεις να το ξεκινησεις και με νεκρο και θα ζωντανεψει σιγα σιγα....

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις 2 nano της Hyror, είναι πολύ συμμαζεμένοι

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια νεκρος βραχος, νεκρος αραγωνιτης ? Πως θα ζωντανεψει ... μου το πανε και στα pet city αυτα αλλα δε τους πιστεψα ... θεωρησα δεδομενο οτι κατι ελαχιστο ζωντανο μεσα πρεπει να υπαρχει... τελος παντων 60 λιτρα εχω .... 6 κιλα βραχο δε θελώ? ε θα παρω το 1 κιλο ζωντανο .... 12 ευρω το χει .... πως θα καταλαβω αν ειναι καλης ποιοτητας?

Αυτο που εγραψε ενας φιλος πιο πανω ισχυει ? οτι πρεπει να ειναι ελαφρυς και πορωδης?

Επισης χρειαζεται καποιου ειδους αποστειρωση απο παρασιτα πρωτα ?

Link to comment
Share on other sites

Λες να σου λέμε πράγματα που δεν ισχύουν?

Link to comment
Share on other sites

Λες να σου λέμε πράγματα που δεν ισχύουν?

Δεν ειπα αυτο απλα μου εκανε εντυπωση ... χρειαζεται καποια αποστειρωση πριν εισαγεις τα βραχακια στο νερο ? Και για 60 λιτρα εν τελει ποσος βραχος χρειαζεται ?

Link to comment
Share on other sites

6-7 κιλα χρειαζεσαι... Το κοιτας οπτικα για παρασιτα και μετα μπλουμ...

Ζωντανευει σιγα σιγα, αλλα περνει χρονο...

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι ζωντανός δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα "αποστείρωσης" διότι θα καταστραφεί μεγάλος πληθυσμός της βιολογίας που έχει.
Μπορείς να τον καθαρίσεις από ανεπιθύμητους οργανισμούς και άλγες, αλλά είναι κάτι που δεν έχει επιτυχία τις περισσότερες φορές.

Για τα 60 λίτρα με 6 κιλά θα είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Ο νεκρος βράχος ειναι οτι λεει και η λέξη...νεκρος...

Δεν χρειάζεσαι αποστείρωση. Με 6 κιλά βράχο συνολικά καλα είσαι.

Απο τα 6 κιλά αν θελεις παρε τα 1-2 κιλά ζωντανό να ξεκινήσεις πιο ευκολα γιατι με μονο νεκρό βράχο θα αργήσεις πολυ.

Επίσης αγόρασε μικρόβια special blend και βαλε τη δοσολογία που αναγράφεται στο μπουκάλι, για να ξεκινήσει σιγα-σιγα ο κυκλος του αζωτου και η βιολογία του βράχου..Παρε και λιγη τροφούλα σε flakes να ριχνεις καθε 2-3 μερες.

Απο κει και περα, υπομονη! :D

Link to comment
Share on other sites

Ο νεκρος βράχος ειναι οτι λεει και η λέξη...νεκρος...

Δεν χρειάζεσαι αποστείρωση. Με 6 κιλά βράχο συνολικά καλα είσαι.

Απο τα 6 κιλά αν θελεις παρε τα 1-2 κιλά ζωντανό να ξεκινήσεις πιο ευκολα γιατι με μονο νεκρό βράχο θα αργήσεις πολυ.

Επίσης αγόρασε μικρόβια special blend και βαλε τη δοσολογία που αναγράφεται στο μπουκάλι, για να ξεκινήσει σιγα-σιγα ο κυκλος του αζωτου και η βιολογία του βράχου..Παρε και λιγη τροφούλα σε flakes να ριχνεις καθε 2-3 μερες.

Απο κει και περα, υπομονη! :D

τα μικροβια Special beld ειναι σα τα βακτηρια ? γιατι βακτηρια εχω

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ένα δείγμα πορώδους βράχου

Fiji-Live-Rocks.jpg

Και εδώ ένα που δεν είναι τόσο πορώδες

Baduncured.jpg

Link to comment
Share on other sites

τα μικροβια Special beld ειναι σα τα βακτηρια ? γιατι βακτηρια εχω

Ναι, αυτα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια ... Update day 3:

Αγορασα refracotemeter ... το καλιμπραρισα με εμφιαλωμενο νερο. H αλατοτητα του ενυδρειου ειναι στο 1.021 ... Δε ξερω αν εκανα καλα, αλλα πηρα 2 κιλα ζωντανο βραχο ... ο τυπος εκει στο μαγαζι μου ειπε οτι το βραχο τον εχει στο 1.020 κι οτι το 1.025 ειναι για ψαρια ... εριξα το τελευταιο αλατι που ειχε το κουτι μεσα θα το αφησω 2-3 ωρες (συνολικα επεσαν 2 κιλα αλάτι) κι εν συνεχεια θα προσθεσω τον αραγωνιτη, θα βαλω το βραχο που πηρα και θα αρχισω τη φορτιση με βακτηρια ...

εχετε καποια παρατηρηση ?

Link to comment
Share on other sites

Εμφιαλωμένο εννοείς αυτό που πίνουμε? Αν το έκανες καλιμπράρισμα μ αυτό είναι λάθος, Αποσταγμένο θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Εμφιαλωμένο εννοείς αυτό που πίνουμε? Αν το έκανες καλιμπράρισμα μ αυτό είναι λάθος, Αποσταγμένο θέλει.

αποσταγμενο δεν εχω ... ειχα να διαλεξω αναμεσα σαυτο και το νερο βρυσης .... και θεωρησα πως αυτο ειναι καλυτερο .... λαθος ?

ωπ ! εχει η μανα μου απαυτο που βαζει στο πρεσοσιδερο (α ρε μανα ! :mom: )

Παω να ξανακαλιμπραρω κι ενημερωνω αμεσως

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...