Jump to content

Νεο Θαλασσινο Ενυδρειο....


Recommended Posts

Καλιμπραρισμενο ηταν και με το απεσταγμενο νερο παντως .... :)

θα ξαναμετρησω κατα τις 9 και θα σας ενημερωσω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 544
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πες μου πως το καλιμπραρισες βημα-βημα... Κατι μου λεει οτι δεν το εκανες σωστα... Χωρις να θελω να σε απαξιωσω η κατι τετοιο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να πω ένα "ευχαριστώ" στα παιδιά που έχουν τις γνώσεις κ απαντάνε στο θέμα!

Γιατί εκτός από τον DrEng που το άνοιξε.. το παρακολουθούν κ άλλοι "άσχετοι" (όπως έγώ).. κ λύνουμε απορίες που είναι για πολύ πολύ αρχάριους!

Είναι πολλά τα θέματα που διάβασα από έμπειρους ριφάδες αλλά τα μισά ήταν σαν να διάβαζα κινέζικα...

Είστε σε άλλο επίπεδο κ καλά κάνετε κ πολύ σας ζηλεύω!!!

Γι αυτό το λόγο το συγκεκριμένο θέμα έγινε το αγαπημένο μου στα θαλασσινά!

Γιατί πάει συλλαβίζοντας.. :)

P.S.

Οι φωτογραφίες από τον βράχο ήταν πολύ διευκρινιστικές!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πες μου πως το καλιμπραρισες βημα-βημα... Κατι μου λεει οτι δεν το εκανες σωστα... Χωρις να θελω να σε απαξιωσω η κατι τετοιο...

Έριξα τρεις τεσσερις σταγονες με το σταγονομετρο που ειχε μεσα, εκλεισα το σκεπαστρο, περιμενα μεχρι ολο το νερο να απλωθει σε ολη την επιφανεια του πρισματος (αν εμενα κενα το ξανακανα μεχρι να εχει γεμισει ολο ομοιομορα), το κοιταξα στο φως και με το κατσαβιδακι που ειχε μεσα βιδωσα τη βιδουλα μεχρι να φερω το οριο του ασπρου και του μπλε φοντου στο σημειο 0 ... δηλαδη σε ειδικο βαρος 1.000

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να πω ένα "ευχαριστώ" στα παιδιά που έχουν τις γνώσεις κ απαντάνε στο θέμα!

Γιατί εκτός από τον DrEng που το άνοιξε.. το παρακολουθούν κ άλλοι "άσχετοι" (όπως έγώ).. κ λύνουμε απορίες που είναι για πολύ πολύ αρχάριους!

Είναι πολλά τα θέματα που διάβασα από έμπειρους ριφάδες αλλά τα μισά ήταν σαν να διάβαζα κινέζικα...

Είστε σε άλλο επίπεδο κ καλά κάνετε κ πολύ σας ζηλεύω!!!

Γι αυτό το λόγο το συγκεκριμένο θέμα έγινε το αγαπημένο μου στα θαλασσινά!

Γιατί πάει συλλαβίζοντας.. :)

P.S.

Οι φωτογραφίες από τον βράχο ήταν πολύ διευκρινιστικές!

το φορουμ ειναι γενικοτερα καταπληκτικο Αγαπη

Link to comment
Share on other sites

Οκ σωστα το εκανες...

Απλα να ειμαστε συγουροι, ειναι διαφορετικο να τα λες μεσα σε ενα φορουμ και να φανταζεσαι και αλλιως προσωπο με προσωπο...

Μιας που το ανεφερα, εαν εισαστε απο Αθηνα, καντε μια βολτα σε μια απο τις μηνιαιες συναντησεις μας, θα εχουμε την ευκαιρια να τα πουμε απο κοντα και να γνωριστουμε, να πιουμε και μια μπυρα :)

Link to comment
Share on other sites

Οκ σωστα το εκανες...

Απλα να ειμαστε συγουροι, ειναι διαφορετικο να τα λες μεσα σε ενα φορουμ και να φανταζεσαι και αλλιως προσωπο με προσωπο...

Μιας που το ανεφερα, εαν εισαστε απο Αθηνα, καντε μια βολτα σε μια απο τις μηνιαιες συναντησεις μας, θα εχουμε την ευκαιρια να τα πουμε απο κοντα και να γνωριστουμε, να πιουμε και μια μπυρα :)

Πολυ ευχαριστως αρκει οι μηνιαιες συναντησεις σας να μη πεφτουν πανω στις εβδομαδιαιες εφημεριες μου ... :)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει προγραμμα που βγαινει καθε χρονο... Ενδεικτηκα ειναι καθε δευτερο Σαββατο του καθε μηνα....

Link to comment
Share on other sites

Για να κατανοήσετε καλύτερα την διαφορα από ένα ρεφρακτόμετρο αλατότητας από ένα για θαλασσινό νερό

Figure23.gif

Link to comment
Share on other sites

ωραια Αιολε συνεπως εμενα που μετραει 1.022 τωρα εχω 1.005 ετσι ?

Link to comment
Share on other sites

ναι τόσο περίπου. Να υπολογίζεις ότι σου δείχνει 1.5 μονάδα παραπάνω απ ότι πραγματικά είναι

Link to comment
Share on other sites

ναι τόσο περίπου. Να υπολογίζεις ότι σου δείχνει 1.5 μονάδα παραπάνω απ ότι πραγματικά είναι

το Βαγγελη εχει 1020 περιπου σωστα?
Link to comment
Share on other sites

Το μπουκαλακι με το αισθησιακο αρωμα :bleh::crazyyyy:

χαχαχαχα ωραιος Βασιλη.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια ... Update day 3:

Αγορασα refracotemeter ... το καλιμπραρισα με εμφιαλωμενο νερο. H αλατοτητα του ενυδρειου ειναι στο 1.021 ... Δε ξερω αν εκανα καλα, αλλα πηρα 2 κιλα ζωντανο βραχο ... ο τυπος εκει στο μαγαζι μου ειπε οτι το βραχο τον εχει στο 1.020 κι οτι το 1.025 ειναι για ψαρια ... εριξα το τελευταιο αλατι που ειχε το κουτι μεσα θα το αφησω 2-3 ωρες (συνολικα επεσαν 2 κιλα αλάτι) κι εν συνεχεια θα προσθεσω τον αραγωνιτη, θα βαλω το βραχο που πηρα και θα αρχισω τη φορτιση με βακτηρια ...Εαν κρατησεις ενυδρειο με μονο ψαρια fish only μπορεις να το εχεις 1018 χωρις κανενα θεμα.

εχετε καποια παρατηρηση ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μαλλον το παρακανα με το αλατι και τωρα δειχνει 1.0265 ... δεδομενου του σφαλματος ομως ειμαι ασφαλης υποθετω ετσι ?εστρωσα αραγωνιτη κι εβαλά το ζωντανο βραχο μεσα .....

το θεμα ειναι οτι αφαιρεσα νερο γιατι με το βραχο και τον αραγωνιτη θα ξεχειλιζε και ετοιμαζομαι να το αντικαταστησω με νερο βρυσης ... τωρα το ετοιμαζω με αντιχλωριο .... ελπιζω να μη πεσει πολυ η αλατοτητα

Link to comment
Share on other sites

Εκει βρισκομαστε τωρα

http://postimg.org/image/9lyjkd13l/

Link to comment
Share on other sites

εξαρτατε απο ποσο εβγαλες

Όπως ακριβώς το βλέπετε στη φωτογραφία τώρα μετράω 1.0255 ... οποτε μειων το σφαλμα ειμαι στο 1.024 .... θα ελεγα ιδανικα???

Συνεπως δεδομενου οτι στο μελλον θα μπουν κι αλλα βραχακια και η σταθμη θα ανεβει δε το πειραζω αλλο για την ωρα ...

Link to comment
Share on other sites

Μετρα την αλατοτητα στο 1026 θες 1026,5 με το ρεφρακτομετρο και ασε την αφαιρεση απλα κρατατη εκει για παντα + -0,5 και εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Μετρα την αλατοτητα στο 1026 θες 1026,5 με το ρεφρακτομετρο και ασε την αφαιρεση απλα κρατατη εκει για παντα + -0,5 και εισαι οκ.

αφαιρεσα γιατι θα ξεχειλιζε οταν θα εβαζα βραχο κι αραγωνιτη μεσα ....

ποσο αλατακι προσθετω σε 55 λιτρα πες για να ανεβασω τοσο λιγο την αλατοτητα ??

Link to comment
Share on other sites

Την επόμενη φορά βγάλε νερό για να μην ξεχειλίσει, όμως μην το πετάξεις, μετά πρόσθεσε από αυτό και είσαι οκ!

:)

Link to comment
Share on other sites

Την επόμενη φορά βγάλε νερό για να μην ξεχειλίσει, όμως μην το πετάξεις, μετά πρόσθεσε από αυτό και είσαι οκ!

:)

ναι δε με καταλαβες ... το πεταξε η μανα μου η οποια τυχαια μπηκε σπιτι

α ρε μανα :mom:

Link to comment
Share on other sites

ναι δε με καταλαβες ... το πεταξε η μανα μου η οποια τυχαια μπηκε σπιτι

α ρε μανα :mom:

χαχαχαχαχ :gunsmilie:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 με 10 περιπου-

8-10 ??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...