Jump to content

Νεο Θαλασσινο Ενυδρειο....


Recommended Posts

8-10 ??

8 -10 litra και πισω ,δηλαδη προσθετης λιγο λιγο και μετρας ,το μετρημα θα σου δειξει ακριβως αυτο που λεω ειναι στο περιπου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 544
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

8 -10 litra και πισω ,δηλαδη προσθετης λιγο λιγο και μετρας ,το μετρημα θα σου δειξει ακριβως αυτο που λεω ειναι στο περιπου.

οκ ευχαριστω παρα πολυ

Link to comment
Share on other sites

Εν τελει με 1.026 αλατοτητα ειμαι ενταξει ? Ειμαστε στην 3η μερα απο την προσθηκη του ζωντανου βραχου. Εχω φορτιση τρεις μερες με βακτηρια "Stability" και σημερα εριξα μεσα ενα φυλλαρακι απο την τροφη του γλυκου.

Με την αλατοτητα που σταματαω?

Link to comment
Share on other sites

Εκει εισαι... Στο ρηφ παιζουνε απο 1024 εως 1026....

Πχ εγω το εχω στο 1025 για να εχω +/- μια μοναδα για ασφαλεια...

Link to comment
Share on other sites

Εκει εισαι... Στο ρηφ παιζουνε απο 1024 εως 1026....

Πχ εγω το εχω στο 1025 για να εχω +/- μια μοναδα για ασφαλεια...

Τόσο έχω τωρα ... 1.0255 ... να το αφησω εκει ? με το σφαλμα του ρεφρακτομετρου παω στο 1.024

Link to comment
Share on other sites

Αστο εκει για αρχη και το ανεβαζεις σιγα σιγα με τις αλλαγες...

Link to comment
Share on other sites

Αστο εκει για αρχη και το ανεβαζεις σιγα σιγα με τις αλλαγες...

Ο στοχος ποιος ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

Ο στοχος ειναι απο 1024 εως 1026... Απο εκει και περα εσυ αποφασιζεις....

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση.... στα θαλασσινα ψσρια υπαρχει ποικιλια απαιτησεων οπως και στο γλυκο νερο?? Οπως π.χ. διαφορετικο pH ή διαφορετικη αλατοτητα?

Link to comment
Share on other sites

Οχι...

Απλα καποια θελουν λιτρα και καποια ειναι ειναι επιθετικα μεταξυ τους...

Επισης υπαρχουν και καποια τα οποια ειναι non reef safe και αυτο γιατι τρωνε κοραλλια και καποια που εχουν θεμα με την διατροφη τους, κοινος δεν τρωνε τιποτα και πανε στον ψαροπαραδεισο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια ... εχω φτιαξει λοιπον την αλατοτητα, εχω βαλει ενα δικιλο κομματι ζωντανου (υποθετω κι ελπιζω) βραχου, φορτιζω με βακτηρια και ριχνω καθε μερα ενα φυλλαρακι τροφης μεσα. Το επομενο βημα ποιο ειναι και σε ποσο χρονικο διαστημα ?

Link to comment
Share on other sites

Ας μου απαντησει καποιος :))))

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ... εχω φτιαξει λοιπον την αλατοτητα, εχω βαλει ενα δικιλο κομματι ζωντανου (υποθετω κι ελπιζω) βραχου, φορτιζω με βακτηρια και ριχνω καθε μερα ενα φυλλαρακι τροφης μεσα. Το επομενο βημα ποιο ειναι και σε ποσο χρονικο διαστημα ?

Δεν εχω ασχοληθεί ποτε με βακτήρια σε θαλλασινο ενυδρειο οποτε δεν ειμαι ο κατάλληλος να σου απαντήσω πόσο επιταχύνουν το κυκλο. Εγω οταν έστρωνα τάιζα καθε δυο ημερες λίγα φυλαράκια τροφής. Αλλα με δυο κιλά βραχο μην περιμένεις να δεις πολλα για 60 λιτρα.

Ο κύκλος στη δικη μου περίπτωση έφτανε πανω απο 30 ημερες για να ειμαι απόλυτα σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά πρέπει

πρέπει να αρχίζεις να μετράς

nh4 , no3 και no2

Για να δεις αν έχει στρωθεί

Ταυτόχρονα μετράς ph , kh , po4

ώστε να έχεις έτοιμες τις τιμές όταν

πρέπει και μπορείς να βάλεις το πρώτο ζωντανό

Θα συμφωνήσω με τον φίλο

Discos , πως 2 κιλά σε 60 λίτρα

ειναι λίγα

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παιδια .... στην επιφανεια του νερου υπαρχουν κατι σωματιδια τα οποια πιθανοτατα ειναι κρυσταλλοι αλατος ... καπως ετσι μου φαινονται ... ειναι φυσιολογικο ή κατι παει στραβα ? πως απομακρυνονται? \

Ευχαριστω εκ των προτερων ....

Κωστας

Link to comment
Share on other sites

Το αλάτι δεν κάθεται στην επιφάνεια.Δεν έχει την ιδιότητα να επιπλέει.

Έχεις καθόλου ανατάραξη στην επιφάνεια;

Link to comment
Share on other sites

ναι εχω δυο κυκλοφορητες 2000/h συν το εσωτερικο φιλτρο !

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παιδια .... στην επιφανεια του νερου υπαρχουν κατι σωματιδια τα οποια πιθανοτατα ειναι κρυσταλλοι αλατος ... καπως ετσι μου φαινονται ... ειναι φυσιολογικο ή κατι παει στραβα ? πως απομακρυνονται? \

Ευχαριστω εκ των προτερων ....

Κωστας

Δεν ειναι αλατι οπως σωστά σου έγραψε και ο maik φιλε μου αλλα πιθανό να ειναι κατι δαν λαδίλα(φιλμ επιφανείας) που μπορει να έχει δημιουργηθεί απο την τροφή που ρίχνεις...

Link to comment
Share on other sites

UPDATE DAY 12:

Kαλησπερα παιδια!! 12η ημερα λειτουργιας λοιπον σημερα .... εξακολουθω να φορτιζω με βακτηρια ...

Δυστυχως παρα τις προσπαθειες μου να βρω ζωντανο βραχο απο τις αγγελιες δε τα καταφερα, συνεπως ξεπεσα στα pet city και τις δολοφονικες τιμες τους .... ελπιζω τουλαχιστον τα κομματια που αγορασα να ειναι καλα ... τα καθαρισα οσο μπορουσα με το χερι μου πριν τα βαλω μεσα.

Σημερα λοιπον προσθεσα αλλα 2 κιλα ζωντανο βραχο ... πλεον το ενυδρειο περιεχει 4 .... σκοπευω να σταματησω στα 7 περιπου ....

παραθετω παρακατω τις φωτογραφιες ... ειναι ακομα λιγο θολο απο τις παρεμβασεις που εκανα πριν λιγο

Το aquascaping ειναι εντελως τυχαιο και μπορει να αλλαξει στην πορεια παρ' ολα αυτα θα το εκτιμουσα να μου πειτε πως σας φαινεται το στησιμο ...

Παραθετω και μια φωτογραφια με τα σωματιδια που σας ειπα εχθες οτι εχω παρατηρησει στην επιφανεια του νερου μηπως και μπορειτε να μου πειτε τι ειναι ... στο χρωμα καφετιζουν:

1) http://postimg.org/image/kym4c07wf/

2) http://postimg.org/image/7jiobgdiz/

Και τα σωματιδια που λεγαμε:

http://postimg.org/image/4oijbu5kz/

Σε λιγες μερες σκοπευω να περασω σε εξωτερικο φιλτρο .... θα τα δουλεψω παραλληλα με το εσωτερικο για κανα 15θημερο και μετα το εσωτερικο θα το αφαιρεσω εντελως....

Ερωτησεις:

1) Ποια θα επρεπε να ειναι η επομενη μου κινηση ?

2) Οι κυκλοφορητες ειναι σε καλο υψος? Πρεπει να κοιτουν το βραχο η την επιφανεια?

Ζητω συγνωμη αν σας κουρασα και σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων !!

Link to comment
Share on other sites

UPDATE DAY 12:

Kαλησπερα παιδια!! 12η ημερα λειτουργιας λοιπον σημερα .... εξακολουθω να φορτιζω με βακτηρια ..[οπως λενε οι οδηγιες.]

Δυστυχως παρα τις προσπαθειες μου να βρω ζωντανο βραχο απο τις αγγελιες δε τα καταφερα, συνεπως ξεπεσα στα pet city και τις δολοφονικες τιμες τους .... ελπιζω τουλαχιστον τα κομματια που αγορασα να ειναι καλα ... τα καθαρισα οσο μπορουσα με το χερι μου πριν τα βαλω μεσα.

Σημερα λοιπον προσθεσα αλλα 2 κιλα ζωντανο βραχο ... πλεον το ενυδρειο περιεχει 4 .... σκοπευω να σταματησω στα 7 περιπου ..[οκ]..

παραθετω παρακατω τις φωτογραφιες ... ειναι ακομα λιγο θολο απο τις παρεμβασεις που εκανα πριν λιγο

Το aquascaping ειναι εντελως τυχαιο και μπορει να αλλαξει στην πορεια παρ' ολα αυτα θα το εκτιμουσα να μου πειτε πως σας φαινεται το στησιμο ...

Παραθετω και μια φωτογραφια με τα σωματιδια που σας ειπα εχθες οτι εχω παρατηρησει στην επιφανεια του νερου μηπως και μπορειτε να μου πειτε τι ειναι ... στο χρωμα καφετιζουν:[οπως σου ειπε και ο TAN φιλμ επιφανειας αλλαξε την ροη δωστου να το βαραει]

1) http://postimg.org/image/kym4c07wf/

2) http://postimg.org/image/7jiobgdiz/

Και τα σωματιδια που λεγαμε:

http://postimg.org/image/4oijbu5kz/

Σε λιγες μερες σκοπευω να περασω σε εξωτερικο φιλτρο .... θα τα δουλεψω παραλληλα με το εσωτερικο για κανα 15θημερο και μετα το εσωτερικο θα το αφαιρεσω εντελως....

Ερωτησεις:

1) Ποια θα επρεπε να ειναι η επομενη μου κινηση ?[σταματα να βαζεις τροφη]

2) Οι κυκλοφορητες ειναι σε καλο υψος? Πρεπει να κοιτουν το βραχο η την επιφανεια?[το ποιο δυσκολο κομματι στο θαλασσινο ψαξτο .να κουνιετε η επιφανεια και μεσα να μην υπαρχει σημειο ακουνητο]

Ζητω συγνωμη αν σας κουρασα και σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων !!

Link to comment
Share on other sites

σε ενα μηνα χωρις αλλαγη μετρας αμμωνια και νιτρωδη,εαν ειναι μηδεν εισαι οκ,εκει θα κανεις αλλαγη ,επισεις εαν βρεις κοπιποδα ζωντανα ριξε μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι αυτα τα ζωντανα nick??

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι αυτα τα ζωντανα nick??

ζωντανοι οργανισμοι που αποικουν στον βραχο πολλαπλασιαζονται ,και παρεχουν τροφη για ολα τα ζωντανα και δινουν ζωη στον βραχο
Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι αυτα τα ζωντανα nick??

ζωντανοι οργανισμοι που αποικουν στον βραχο πολλαπλασιαζονται ,και παρεχουν τροφη για ολα τα ζωντανα και δινουν ζωη στον βραχο
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...