Jump to content

Νεο Θαλασσινο Ενυδρειο....


Recommended Posts

Σοβαρα αυτο με την κολα ισχυει ? ηθελα να το ρωτησω κι εγω !

Ισχυει φιλε μου αλλα ειναι το τελευταιο που θα σε απασχολησει

Προτεραιοτητα εχει ο βασικος εξοπλισμος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 544
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ισχυει φιλε μου αλλα ειναι το τελευταιο που θα σε απασχολησει

Προτεραιοτητα εχει ο βασικος εξοπλισμος

Το στηνω αυτη τη στιγμη ... μπορω να ξεκινησω με νερο βρυσης ετσ?

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου να βρεις μια Α/Ο εστω απο αγγελια με 30ευρω

Αλλιως κοιταξε εδω

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=30174

Μπορεις σιγα-σιγα να μαζεψεις εξοπλισμο απο αγγελιες του φορουμ

Φωτιστικο σου προτεινω αυτο

http://www.aquael.com.pl/en/products/akwarystyka/oswietlenie/102-ecolight-marine

Link to comment
Share on other sites

Οτι μπορείς , μπορείς

Αλλά θα έχεις πρόβλημα με αλγες

θα προμηθευτω σιγουρα στην πορεια ... απλα σημερα δεν εχω ... αλλαγες νερου με νερο Α/Ο θα κανω ...

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου να βρεις μια Α/Ο εστω απο αγγελια με 30ευρω

Αλλιως κοιταξε εδω

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=30174

Μπορεις σιγα-σιγα να μαζεψεις εξοπλισμο απο αγγελιες του φορουμ

Φωτιστικο σου προτεινω αυτο

http://www.aquael.com.pl/en/products/akwarystyka/oswietlenie/102-ecolight-marine

Οσον αφορα το φωτιστικο που μου προτεινες το ενυδρειο εχει ενα παρομοιο απλα με μιοα λαμπα ... σου το παραθετω παρακατω

1) http://postimg.org/image/xtfg84ln7/

2) http://postimg.org/image/5jsp71o1b/

3) http://postimg.org/image/gec6zwm6x/

μου φαινεται αρκετα εντονο ... θεωρεις οτι χρειαζεται κατι αλλο ? Τωρα ετοιμαζομαι να προσθεσω το αλατι .... Γραφει οτι ειναι 2 κιλα για 60 λιτρα ... οσο ειναι και το ενυδρειο μου .... το ριχνω κατευθειαν ολο ? Η το μισο και σιγα σιγα βλεπω ???

Link to comment
Share on other sites

Ποσά watt είναι?

24 watt λεει

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το μισο αλατι μεσα εχει καθισει στον πατο οπως ηταν αναμμενομνο ... εχω τον κυκλοφορητη χαμηλα για να το διαλυσει ... χρειαζεται να κανω κατι αλλο ?

http://postimg.org/image/l7vs012ct/

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε και καλή αρχή στα αλάτια.

Πολύ σωστά σου τα έχουν πει τα παιδιά παραπάνω, και θέλω να συμπληρώσω μερικά πράγματα..

Προμηθεύσου οπωσδήποτε όσμωση, θα σου λύσει τα χέρια.. έπαθα και έμαθα..

Για την επιτάχυνση του κύκλου του αζώτου, μπορείς να μπολιάσεις το ενυδρείο με την προσθήκη ζωντανού βράχου, προσοχή όμως από που θα τον προμηθευτείς, γιατί αν δεν έχει καλή ποιότητα θα γεμίσεις pests, με πρώτο και καλύτερο την απταίζια..

Για το φωτιστικό σου τώρα, μου φαίνονται λίγα τα watt, να φανταστείς εγώ σε 30 λίτρα είχα 24 Watt! Για εναλλακτική δεν θα πρότεινα το φωτιστικό της Aquael για τον λόγο ότι τα ανταλλακτικά του είναι αρκετά ακριβά.. (15-20€ η λάμπα). Αντιθέτως, θα πρότεινα είτε 2*24W T5, ή led όπως πρότεινε ο Akridas παραπάνω, ή κάτι τέτοιο.

Γενικά μελέτησε το λινκ που σου έδωσαν παραπάνω, διάβασε και άλλα θέματα παιδιών που έχουν nano reef, και ότι θες εδώ είμαστε!!!

Όσο πιο καλή αρχή κάνεις, τόσο πιο πολλά χρήματα θα γλιτώσεις και θα το ευχαριστηθείς περισσότερο!!

:)

ΥΓ. I'm coming back.... :D

Edit: Όσο για το αλάτι, σωστά έκανες, απλά περίμενε να διαλυθεί.

Έγινε επεξεργασία - nick_d
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε και καλή αρχή στα αλάτια.

Πολύ σωστά σου τα έχουν πει τα παιδιά παραπάνω, και θέλω να συμπληρώσω μερικά πράγματα..

Προμηθεύσου οπωσδήποτε όσμωση, θα σου λύσει τα χέρια.. έπαθα και έμαθα..

Για την επιτάχυνση του κύκλου του αζώτου, μπορείς να μπολιάσεις το ενυδρείο με την προσθήκη ζωντανού βράχου, προσοχή όμως από που θα τον προμηθευτείς, γιατί αν δεν έχει καλή ποιότητα θα γεμίσεις pests, με πρώτο και καλύτερο την απταίζια..

Για το φωτιστικό σου τώρα, μου φαίνονται λίγα τα watt, να φανταστείς εγώ σε 30 λίτρα είχα 24 Watt! Για εναλλακτική δεν θα πρότεινα το φωτιστικό της Aquael για τον λόγο ότι τα ανταλλακτικά του είναι αρκετά ακριβά.. (15-20€ η λάμπα). Αντιθέτως, θα πρότεινα είτε 2*24W T5, ή led όπως πρότεινε ο Akridas παραπάνω, ή κάτι τέτοιο.

Γενικά μελέτησε το λινκ που σου έδωσαν παραπάνω, διάβασε και άλλα θέματα παιδιών που έχουν nano reef, και ότι θες εδώ είμαστε!!!

Όσο πιο καλή αρχή κάνεις, τόσο πιο πολλά χρήματα θα γλιτώσεις και θα το ευχαριστηθείς περισσότερο!!

:)

ΥΓ. I'm coming back.... :D

Edit: Όσο για το αλάτι, σωστά έκανες, απλά περίμενε να διαλυθεί.

Eυχαριστω παρα πολυ για το χρονο σου ... απο που να προμηθευτω ζωντανο αραγωνιτη και βραχο? Οσο για το φωτισμο ανετα παιρνω το φωτακι που μου προτεινες το μονο μου θεμα ειναι οτι θα πρεπει να ανοιξω το καπακι κι οταν το ενυδρειο ειναι ανοιχτο απο πανω εξατμιζεται νερο και κανει υγρασια το σπιτι....

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω παρα πολυ για το χρονο σου ... απο που να προμηθευτω ζωντανο αραγωνιτη και βραχο? Οσο για το φωτισμο ανετα παιρνω το φωτακι που μου προτεινες το μονο μου θεμα ειναι οτι θα πρεπει να ανοιξω το καπακι κι οταν το ενυδρειο ειναι ανοιχτο απο πανω εξατμιζεται νερο και κανει υγρασια το σπιτι....

Ζωντανός αραγωνίτης δεν χρειάζεται απαραίτητα, ο βράχος αρκεί. Μπορείς να τον βρεις είτε σε πετ σοπ, είτε από χομπίστα στις αγγελίας, όπου θα σου βγει και πιο φθηνός!

Για το φως που πρότεινα, θα πρέπει να κάνεις κάποια πατέντα, μιας θα χρειαστεί και φωτιστικό για να δουλέψει. Έχει η ίδια εταιρία ένα, όμως μπορείς να πάρεις φωτιστικό με μανταλάκι με 10-15 ευρώ από κάποιο ηλεκτρολογικό κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Ζωντανός αραγωνίτης δεν χρειάζεται απαραίτητα, ο βράχος αρκεί. Μπορείς να τον βρεις είτε σε πετ σοπ, είτε από χομπίστα στις αγγελίας, όπου θα σου βγει και πιο φθηνός!

Για το φως που πρότεινα, θα πρέπει να κάνεις κάποια πατέντα, μιας θα χρειαστεί και φωτιστικό για να δουλέψει. Έχει η ίδια εταιρία ένα, όμως μπορείς να πάρεις φωτιστικό με μανταλάκι με 10-15 ευρώ από κάποιο ηλεκτρολογικό κατάστημα.

Eσυ τι πατεντα εχεις κανει ακριβως ? μπορεις να σηκωσεις μια φωτογραφια σε παρακαλω ?

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορα την αλατότητα ... πως μπορω να τη μετρησω στο παγωμενο νερο που εχει τωρα το ενυδρειο μεσα? Ο μετρητης που πηρα λεει πανω στους 25 βαθμους να γινεται η μετρηση αλλα τωρα ειναι ζητημα αν θα εχει μεσα 18-20 ...... γενικα το κρυο νερο τι επιδραση εχει στην αλατοτητα ?

Link to comment
Share on other sites

Eσυ τι πατεντα εχεις κανει ακριβως ? μπορεις να σηκωσεις μια φωτογραφια σε παρακαλω ?

Το δικό μου δεν είχε καπάκι, και το 60άρι που μάλλον θα κάνω reefάκι (oops), ούτε αυτό έχει καπάκι. Να σου πω την αλήθεια, δεν το σκέφτηκα ότι έχεις καπάκι.. :D

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου δεν είχε καπάκι, και το 60άρι που μάλλον θα κάνω reefάκι (oops), ούτε αυτό έχει καπάκι. Να σου πω την αλήθεια, δεν το σκέφτηκα ότι έχεις καπάκι.. :D

καλα το καπακι δεν ειναι θεμα ... .βγαινει ειναι αποσπωμενο ... απλα μετα ξερω οτι θα εξατμιζται το νερο και φοβαμαι την υγρασια στο σπιτι ... εχω και το 300αρι του γλυκου νερου ..

Link to comment
Share on other sites

καλα το καπακι δεν ειναι θεμα ... .βγαινει ειναι αποσπωμενο ... απλα μετα ξερω οτι θα εξατμιζται το νερο και φοβαμαι την υγρασια στο σπιτι ... εχω και το 300αρι του γλυκου νερου ..

Σίγουρα θα σου προτείνουν κάτι τα παιδιά!

Κάτι που επίσης δεν θα έπρεπε να αμεληθεί είναι και η αυτόματη αναπλήρωση, ειδικά όταν εξατμίζεται πολύ νερό! Το νερό εξατμίζεται, το αλάτι όμως όχι, με αποτέλεσμα να αυξάνεται η αλατότητα!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα σου προτείνουν κάτι τα παιδιά!

Κάτι που επίσης δεν θα έπρεπε να αμεληθεί είναι και η αυτόματη αναπλήρωση, ειδικά όταν εξατμίζεται πολύ νερό! Το νερό εξατμίζεται, το αλάτι όμως όχι, με αποτέλεσμα να αυξάνεται η αλατότητα!

γενικα αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι το εξης:

επειδη στο σημειο που το εχω βαλει το ενυδρειακι δε μπορει να μπει απο κατω sump ή κατι παρομοιο.... υπαρχουν προσθηκε για τα πλάγια του ενυδρείου που θα μπορουσαν να λειτουργήσουν ως sump? Δε θελω για την πλατη γιατι εκει που το εχω βαλει το εχω βαλει για να ειναι ορατο κι απο τις δυο πλευρες ....

Κάτι τέτοιο ας πούμε

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

Disc: τα λεω σαν λιστα του σουπερ μαρκετ :P αλλα περα απ την πλακα πολλα παιδια που ξεκινανε ενα ρηφ ξεχνανε την κολλα ακομα και οταν ειναι στο μαγαζι και περνουν κοραλλια....

NickD: αργα ή γρηγορα θα γυρναγες :P

Και σε εσενα φιλε μου, ολα τα κανεις σωστα και χαιρομε που ρωτας και το προσπαθεις!! Με υπομονη και σωστες αγορες θα κανεις θαυματα στο ενυδρειακη σου...

Βαλε στο προγραμμα για εξοπλισμο μια Α/Ο, αυτοματη αναπληρωσει για αλλαγες νερου και για την αναπληρωσει του νερου ππυ εξατμιζεται, ειναι συμαντικα εξαρτηματα και εργαλεια για ενα πετυχημενο ρηφ....

Για κατι σαν σαμπ στα πλαγια δεν ξερω να σου προτηνω, ειναι λιγο δυσκολο να το πετυχης εαν μπει ετσι κατι τετοιο γενικοτερα...

Για το φιλτρακι, βαλε ανθρακα και αντιφωσφορο και στην πορεια το αλλαζεις με ενα εξωτερικο, ακομα και απο αγγελια να το παρεις εισαι μια χαρα....

Απο κυκλοφορια τι εχεις τωρα;;

Link to comment
Share on other sites

Disc: τα λεω σαν λιστα του σουπερ μαρκετ :P αλλα περα απ την πλακα πολλα παιδια που ξεκινανε ενα ρηφ ξεχνανε την κολλα ακομα και οταν ειναι στο μαγαζι και περνουν κοραλλια....

NickD: αργα ή γρηγορα θα γυρναγες :P

Και σε εσενα φιλε μου, ολα τα κανεις σωστα και χαιρομε που ρωτας και το προσπαθεις!! Με υπομονη και σωστες αγορες θα κανεις θαυματα στο ενυδρειακη σου...

Βαλε στο προγραμμα για εξοπλισμο μια Α/Ο, αυτοματη αναπληρωσει για αλλαγες νερου και για την αναπληρωσει του νερου ππυ εξατμιζεται, ειναι συμαντικα εξαρτηματα και εργαλεια για ενα πετυχημενο ρηφ....

Για κατι σαν σαμπ στα πλαγια δεν ξερω να σου προτηνω, ειναι λιγο δυσκολο να το πετυχης εαν μπει ετσι κατι τετοιο γενικοτερα...

Για το φιλτρακι, βαλε ανθρακα και αντιφωσφορο και στην πορεια το αλλαζεις με ενα εξωτερικο, ακομα και απο αγγελια να το παρεις εισαι μια χαρα....

Απο κυκλοφορια τι εχεις τωρα;;

απο κυκλοφορια εχω το ρευμα που κανει το φιλτρακι κι ενα κυκλοφορητη απεναντι χαμηλα για να σπασει το αλατι ... λιγο πιο πισω εχω σηκωσει μια φωτογραφια αμα κοιταξεις :)

Link to comment
Share on other sites

Day 2 Update

Καλημέρα σε όλους παιδιά εύχομαι ένα όμορφο πρωινό Κυριακής

Σηκώθηκα λοιπόν σήμερα κι έκανα μια μέτρηση στην αλατότητα... είναι 1024 στους 20 oC ... Σε αυτή την περίπτωση τι κανω? Περιμένω να πάει η θερμοκρασία στο 25 και ξαναμετράω ή αφαιρώ λίγο νερό και το αντικαθιστώ με νερό βρύσης απευθείας?

Link to comment
Share on other sites

η θερμοκρασια ειναι πολυ χαμηλα περιεργο γ αυτην την εποχη βαλε θερμοστατη να παει 25,5 με 26

μενω αγιο στεφανο και το νερο ειναι παγωμενο ... απο μονο του εχει παει στους 25 τωρα ...

βασικα μολις ξαναμετρησα την αλατοτητα δειχνει πιο χαμηλη τωρα ....

1) http://postimg.org/image/idmsr199t/

2) http://postimg.org/image/868usdcfl/

Πες μου γρηγορα τι να κανω γιατι συντομα η θερμοκρασια θα ανενει πανω απο τους 28 χαχα

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι ειναι και πολυ αξιοπιστο το υδρομετρο που αγορασα ... καθε φορα που μετραω μου δειχνει αλλα ... και δειχνει για το νερο της βρυσης περισσοτερο ειδικο βαρος απο νερο του ενυδρειου που ειναι νερο βρυσης + αλατι ... :geek:

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό σου είπα

πως καλύτερα ήταν να αγόραζες

ένα refractometer

Τώρα στον άβυσσο

είχα πάρει με 20-25 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...