Jump to content

Νεο Θαλασσινο Ενυδρειο....


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 544
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να κάνω μια ερώτηση ... πριν 5 ημέρες έβαλα στο ενυδρείο μια ανεμώνη ... κι ενώ όλα πήγαιναν καλά κι έιχε ανοίξει-φουντώσει, εδώ και καμιά ώρα έχει κλείσει ενώ τα φώτα είναι ανοιχτά ... θα έπρεπε να ανησυχώ?

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει τελικα ανοιξε παλι .... δε ξερω τι εγινε ... σκεφτηκα μηπως ετρωγε κατι απαυτα που εχω μεσα κι αρχισα να μετραω ενα ενα τα ζωντανα :lolu:

Φωτογραφίες λοιπόν:

http://postimg.org/image/tids4c6lf/

http://postimg.org/image/yv2miguhv/

http://postimg.org/image/pc0z3vi25/

http://postimg.org/image/3mkpus1bb/

Τους πολυποδες της τελευταιας φωτογραφιας τους πηρα σημερα .... καποια στιγμη αναμενεται να ανοιξουν ...

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια zoanthus

(στειλε μου αν μπορεις σε πμ το μαγαζι απο οπου

τα πηρες)

και η ανεμωνη πανεμορφη εχω κανει host

και οι clown (το πιο ωραιο θεαμα)

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις να μου πει το ειδος της ανεμωνης ?

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως δεν ξερω

ξερω απο ανεμωνες

ο ειδανικος ανθρωπος για

την αναγνωρισει ειναι ο timor

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως δεν ξερω

ξερω απο ανεμωνες

ο ειδανικος ανθρωπος για

την αναγνωρισει ειναι ο timor

Link to comment
Share on other sites

Το green star polyps να το προσεχεις γιατι αναπτυσεται πανω στον βραχο πολυ γρηγορα και δεν βγαινει μετα...

Για την ανεμωνη θα το δω μηπως βρω τιποτα, ωραια φενεται παντως!!!

Link to comment
Share on other sites

Σαν καποιο ειδος crispa ειναι...

Για δες εδω μπας και....

http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=497+499+633&pcatid=633

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω τις γνώσεις να σε βοηθήσω αλλά μπορώ να σε ανεβάσω ψυχολογικά....

Οι φωτογραφίες σου είναι πάρα πολύ όμορφες!!!

Ειδικά αυτή με την ανεμώνη o το κλοουνάκι.. είναι τέλεια!!!

Όπως βλέπεις δεν σταμάτησα να παρακολουθώ το θέμα σου..

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Την ανεμώνη να την προσεχεις, ιδιως τον πρώτο καιρό γιατι μετακινούνται μεχρι να βρουν το μερος που τους αρεσει.

Επισης, καλο ειναι να βάλεις και καποιο διχτακι στους κυκλοφορητές, μη τυχον και κατσει πανω σε καποιον και τη διαλυσει.

Link to comment
Share on other sites

Eίνει όντως Crispa .... καθε μερα ειναι και πιο φουντωμενη ... δειχνει να τα πηγαινει καλα ... οσο για το θεμα της μετακινησης, την αγορασα σε ενα βραχακι πανω μεσα στο οποιο δειχνει ριζωμενη .... δε νομιζω οτι μπορει να κουνηθει ... απο την ωρα που την εβαλα μεσα δε το εχει κουνησει ρουπι ...

Αγγελε για τα Green Star Polyps τι ακριβως πρεπει να προσεξω?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω τις γνώσεις να σε βοηθήσω αλλά μπορώ να σε ανεβάσω ψυχολογικά....

Οι φωτογραφίες σου είναι πάρα πολύ όμορφες!!!

Ειδικά αυτή με την ανεμώνη o το κλοουνάκι.. είναι τέλεια!!!

Όπως βλέπεις δεν σταμάτησα να παρακολουθώ το θέμα σου..

Καλή συνέχεια!

Αγαπη σε ευχαριστω παρα πολυ !! Δε ξεχνω οτι εσυ μου βρηκες το ρεφρακτομετρο :bow:

Αναμενουμε και τα δικα σου θαυματα με αγωνια !

Link to comment
Share on other sites

Παντως απο τις μετρησεις φαινεται οτι παμε καλα εν τελει:

Ca 450 ppm

Mg 1320 ppm

PO4 0,05 ppm

NH4 <0,05 ppm

NH3 <0,5 ppm

NH2 <0,025 ppm

pH 7,5-8

αλατότητα 1,0255

Τ 27 oC

Mια ερωτηση ... ενω στο ασβεστιο ειμαι στο ανωτερο οριο, το μαγνησιο ειναι στο κατωτερο ... προσθετω Reef Complete ή υπαρχει κινδυνος να ανεβει το ασβεστιο σε μη επιτρεπτα επιπεδα?

Link to comment
Share on other sites

Το reef compete ανεβαζει το ασβεστειο και κραταει σταθερο το μαγνησιο, το συντηρη στην ουσια γιατι εχει πολυ μικρη ποσοτητα, για να ανεβασεις το μαγνησιο βαζει μονο μαγνησιο, αλλα εφοσον εισαι μεσα στα ορια και δεν εχεις δοσομετρικη σου προτηνω να μην πλεξεις :)

Για την ανεμωνη, ποτε δεν ξερεις ποτε θα παει βολτα ;) οποτε θελουν την κανουν!!

Για τα green stat polyps, απλωμουν οπου και να τα βαλεις, εαν πανε προς την κεντρικη βραχο συνθεση ειναι ισως και αδυνατο να τα απομακρυνεις....

Στις τιμες που μας εγραψες καπου εκανες ορθογραφικο λαθος, εχει γραψει αμμωνιο(nh3) αμμωνια(nh4) και κατι αλλο (nh2????)... Επισης δεν βλεπω Kh, βασικο για τα κοραλλια και την ισοροποια του ασβεστιου :)

Link to comment
Share on other sites

Απο τις μετρησεις καλα παμε, μην αγχώνεστε για το μαγνήσιο ειναι μια χαρα, το ασβέστιο επισης μια χαρα απλα άστο να πέσει ενα τσικ σταδιακα. Αυτο που θελω ειναι το ΚΗ που δειχνει πολλα για ολες τις τιμες και ειναι απαραίτητο και να μας πεις τις τιμες πως τις εννοείς nh4-nh3-nh2 Τία σιγουριά, διοτι μαλλον κατάλαβα αλλα μην το ρισκάρουμε :P

Ο clown με την ανεμωνη ειναι πολυ κουκλι ;)

Έγινε επεξεργασία - Discos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

NO3 και ΝΟ2 ηταν παιδια συγνωμη .... τεστ για KH δεν εχω αγορασει ακομα .... συντομα ομως ... !

Το ενυδρεο παει παρα πολυ καλα (νομιζω) ... τα κοραλια τα βλεπω καθε μερα και σε καλυτερη κατασταση

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση ...

Το πετ σοπ μου εδω κοντα εχει skimmers της JAD ...

Διαβασα εδω http://www.aquazone....44-jad-skimmer/ ότι πρόκειται περι πολύ οικονομικής λύσης αλλά τα σχόλια είναι μικτά σχετικά με την απόδοσή του ..

Έχει κάποιος κάποια άποψη για το συγκεκριμένο skimmer?

Link to comment
Share on other sites

Εν τέλει αποφάσισα ένα παλαιό ενυδρειάκι 30 λίτρων το οποίο είχα (και σκόπευα να το κανω αρχικα το nano reef μου) να το κάνω sump... έχω τις εξής ερωτήσεις:

1) δεδομένου ότι έπιπλο για το ενυδρείο δεν έχω και συνεπώς το sump θα μπει από δίπλα, υπάρχουν τρόποι να κάνει τη δουλειά του αλλά να δείχνει κι όμορφο? πχ κοράλια παίρνει μέσα? κανα ψαράκι παιρνει? κτλ κτλ

2) Με ποια πατέντα πάει το νερό από το κυρίως ενυδρείο στο sump και μετά πίσω?

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση ...

Το πετ σοπ μου εδω κοντα εχει skimmers της JAD ...

Διαβασα εδω http://www.aquazone....44-jad-skimmer/ ότι πρόκειται περι πολύ οικονομικής λύσης αλλά τα σχόλια είναι μικτά σχετικά με την απόδοσή του ..

Έχει κάποιος κάποια άποψη για το συγκεκριμένο skimmer?

Ήθελα να στο γραψω χθες, τελικα το ξεχασα

Απ το συγκεκριμενο, δεν αξιζει να αγοράζεις τετοια πραγματα. Λόγω τιμών και λόγω του ότι δεν το ξέρουν το χόμπι

Καλύτερα να έψαχνες σε αλλα ενυδρειακά μαγαζιά εσωτερικού ή εξωτερικού

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβα απο πρωτο χερι :ρ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σημερα αγορασα υγρο τεστακι της Salifert για KH ... δυστυχως ειναι γύρω στα 13 dKH/4,68 meq/lt ...

μπορει παρακαλω να μου εξηγησει καποιος τι σημαινει πρακτικα αυτο και πως μπορω να το διορθώσω?

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικα σημαινει οτι ειναι ψηλα και πρεπει να σταματησεις την οποια προσθηκη κανεις σε αυτο το στοιχειο, εαν κανεις αλλαγες νερου απο βρυση τοτε απο εκει ανεβαινει και σημαινει οτι πρεπει να πας σε Α/Ο γρηγορα γιατι ψηλο kh σημαινει κακο στα κοραλλια...

Link to comment
Share on other sites

με Α/Ο κανω αλλαγες ... πως ανεβαινει ???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...