Jump to content

Kesabaran Reef - The Expansion


Digital Reason

Recommended Posts

Πιθανον τα ταίσματα μου δεν ειναι αρκετα για το ψαρακι.

Ταίζω μια φορα τη μερα φυλλαρακι και μια φορα την εβδομαδα κατεψυγμενη.

Και καθε βραδυ smoothie coral που τρωνε εκτος απο τα κοραλλια και τα ψαρια.

Επισης, ελειψα για 4 μερες την προηγουμενη εβδομαδα και δεν εφαγαν καθολου.

Σημερα το βραδυ που καθισα και το παρατηρησα για περιπου μιση ωρα το ειδα να τσιμπαει τουλαχιστον 3 διαφορετικες ακρο πορες.

Link to comment
Share on other sites

Κατα την ταπεινη μου εμπειρια με τα νανακια αγγελοψαρα,ειναι οτι καποια στιγμη θα σου τσιμπαγε ανεξαρτητα απο το ποσο φαγητο ριχνεις

Αν δεις τι ταιζα το δικο μου flameback δεν θα το πιστευες πως μπορουσε κ κολυμπαγε με τσο μεγαλη κοιλια :hot:

Και ομως ο απατεωνας μετα απο ενα μηνα μου τσιμπαγε οοοοολες μα οοοοολες τις ακρο!

Και δεν βγαινουν κ ευκολα τα ατιμα,εμενα με ειχε ακουσει ολη η γειτονια οταν το κυνηγουσα,απο τα μπινελικια που του εριχνα :usd:

Ειναι να πεσει η πρωτη "τσιμπια" :wacko:

 

Εχεις να βαλεις καμια φωτο απο την αλγη που λες?

Link to comment
Share on other sites

Κατα την ταπεινη μου εμπειρια με τα νανακια αγγελοψαρα,ειναι οτι καποια στιγμη θα σου τσιμπαγε ανεξαρτητα απο το ποσο φαγητο ριχνεις

Αν δεις τι ταιζα το δικο μου flameback δεν θα το πιστευες πως μπορουσε κ κολυμπαγε με τσο μεγαλη κοιλια :hot:

Και ομως ο απατεωνας μετα απο ενα μηνα μου τσιμπαγε οοοοολες μα οοοοολες τις ακρο!

Και δεν βγαινουν κ ευκολα τα ατιμα,εμενα με ειχε ακουσει ολη η γειτονια οταν το κυνηγουσα,απο τα μπινελικια που του εριχνα :usd:

Ειναι να πεσει η πρωτη "τσιμπια" :wacko:

 

Εχεις να βαλεις καμια φωτο απο την αλγη που λες?

 

Οταν το flameback σου τσιμπουσε τις ακρο, ειχαν κλεισει όλες? Τον ειδες αμέσως?

 

Στη δικια μου περιπτωση δεν θα δυσκολευτω να τον βγαλω γιατι τα δυο νησακια που εχω βγαινουν ευκολα.

Θα τα βγαλω εντελως, θα τον πιασω και τελος. :bigemo_harabe_net-183: 

Link to comment
Share on other sites

 

Εχεις να βαλεις καμια φωτο απο την αλγη που λες?

 

Θα βάλω συντομα Μιχάλη!

Μήπως να περναγες να εκανες αυτοψια αυτοπροσόπως :bling: ???

Link to comment
Share on other sites

Μετά από επίσκεψη στο φίλτατο Γιώργο έχω τις εξής παρατηρήσεις:

 

Α) Βγάλε το διαβολόψαρο που το είδα Live να τσιμπάει κοράλια :growl:

Β) Οι φώτο που βλέπουμε κατεβάζουν οχι σκάλες κάτω...όχι ορόφους κάτω... ουρανοξύστη σε σχέση με την πραγματικότητα :fpc:  :bigemo_harabe_net-104:

Γ) Πότε θα ξανάρθω? :usd:

 

Παιδιά ένα εξωπραγματικό ενυδρείο...1000 μπράβο Γιωργάρα   :bigemo_harabe_net-117:

Έγινε επεξεργασία - γιαννης85
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά από επίσκεψη στο φίλτατο Γιώργο έχω τις εξής παρατηρήσεις:

Α) Βγάλε το διαβολόψαρο που το είδα Live να τσιμπάει κοράλια :growl:

Β) Οι φώτο που βλέπουμε κατεβάζουν οχι σκάλες κάτω...όχι ορόφους κάτω... ουρανοξύστη σε σχέση με την πραγματικότητα :fpc::bigemo_harabe_net-104:

Γ) Πότε θα ξανάρθω? :usd:

Παιδιά ένα εξωπραγματικό ενυδρείο...1000 μπράβο Γιωργάρα :bigemo_harabe_net-117:

Γιάννη φιλε μου σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια.

Αν δεν βαριεσαι ελα αυριο ξανα για να παρεις την montipora plate που ξεχασες!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από επίσκεψη στο φίλτατο Γιώργο έχω τις εξής παρατηρήσεις:

Α) Βγάλε το διαβολόψαρο που το είδα Live να τσιμπάει κοράλια :growl:

eca255ed9434a3e1a57b9b20c9a587d7_zpsrxvw

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωχ ααα εσυ εισαι τρελος ψαρας!Πως τα κανες αυτο ρε Γιωργο?Χαρας το κουραγιο σου!Ελα τωρα θα καλμαρουν λιγο τα κοραλακια σου...Οσο για την προσκλιση την κραταω για πιο μετα!

Link to comment
Share on other sites

Οταν το flameback σου τσιμπουσε τις ακρο, ειχαν κλεισει όλες? Τον ειδες αμέσως?

 

Στη δικια μου περιπτωση δεν θα δυσκολευτω να τον βγαλω γιατι τα δυο νησακια που εχω βγαινουν ευκολα.

Θα τα βγαλω εντελως, θα τον πιασω και τελος. :bigemo_harabe_net-183:

Ολες ηταν κλειστες γιωργαρε...αφου το σιχαμενο τις τσιμπουσες ολες μα ολες :hot:

Μου πηρε δυο-τρεις μερες να καταλαβω τι γινεται,γιατι δεν παρατηρουσα το ενυδρειο,νομιζα πως ηταν κατι στο νερο(τιμες κτλ)

 

Μετα απο απιιιιιστευτο κυνηγι και εγω εκει κατεληξα...εξω τα νησακια και μετα κρατιομουν να μην το λιωσω σαν σπυρακι!

 

Θα βάλω συντομα Μιχάλη!

Μήπως να περναγες να εκανες αυτοψια αυτοπροσόπως :bling: ???

Ναι τωρα το πασχα που θα ειναι πιο χαλαρα τα πραγματα να το κανονισουμε :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

βγαλτον Γιωργο για να ησυχασεις.

 

Το έβγαλα Κωστα! Έπαθα αυτο που περιγράφει λίγο πιο πανω ο Μιχάλης...δεν παρατηρουσα τι γινεται μεσα στο ενυδρειο, αλλα μετρουσα συνεχως τις τιμες του νερου, ωσπου το ειδα να τσιμπαει.

 

Ειχα και μαρτυρα τον Γιάννη85!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστα νεα...

Οι πολυποδες απο τις ακροπορες και τις μιλεπορες αρχιζουν και ανοιγουν σιγα-σιγα!

Χθες εγινε και καθαρισμος του σαμπ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη, μετα απο μια συζητηση που ειχα με τον ΤΑΝ, θα προχωρησω σε αγορα του Reactor INNOVATIVE για χρηση αντιφωσφορου κυρίως και δευτερευόντως ανθρακα μιας και θελω να καθυστερησω οσο περισοτερο γίνεται την εμφανση της στα τζαμια.

 

 

Διάβαζα στο θέμα σου την κριτικη σου για τον συγκεκριμένο ριακτορα. Μετα απο καιρο, μεχρι και σήμερα εισαι ευχαριστημενος φιλε μου?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πινω νερο/κρασι/μπυρα/κτλ στο ονομα του ριακτορα γιωργο μου :usd:  :usd:  :usd:  :usd:

Εχω χρησιμοποιησει 4 πριν απο αυτον και παντα κατι με χαλαγε στους αλλους.

Αυτος τα εχει ολα  :thumbsu:

 

Το μονο κακο ειναι η τιμη του,η οποια ενω τη στιγμη που τα "εσκαγα" με προβληματιζε τωρα και μετα απο τοσο καιρο λειτουργιας,δεν το μετανοιωνω καθολου.Αξιζε τα 50-60 ευρω παραπανω που εδωσα σε σχεση με αυτους που σκεφτομουν.

Το βιντεο τα δειχνει ολα για τον ριακτορα αλλα αυτο που εχω λατρεψει προσωπικα ειναι το ποσο ευκολη και γρηγορη ειναι η συντηρηση του αλλα και οτι πραγματικα μπορεις να συμπληρωσεις/αλλαξεις υλικο χωρις καν να βρεξεις τα χερια σου!Ρυθμιζεις τη ροη σε δευτερολεπτα χωρις επισης να βαλεις χερι στο νερο.

Του εχω αλλαξει και αντλια που ειναι δυνατοτερη(απο περιεργια και τελικα την αφησα πανω) και εχει φοβερη αναδευση.

Γενικα ωραια φιλοσοφια και κατασκευη.

Απ'οτι καταλαβες στο συστηνω ανεπιφυλακτα :usd:  :usd:  :usd:  :usd:

Link to comment
Share on other sites

Την σταθμη νερου που θα το βυθισεις απο που εξαρταται? Ή σου έχει καποια ενδειξη πανω, όπως πχ υπάρχει στα σκιμερ της Tunze?

Link to comment
Share on other sites

Οπου θελεις εσυ γιωργο,αρκει να ειναι η αντλια μεσα στο νερο :thumbsu:

Για παραδειγμα οταν τον ειχα μεσα στον πυργο και ηθελα να αδειαζει ολο το νερο μεσα απο το σωληνα(ελεω pellet) ειχα μεσα στο νερο σχεδον μονο την αντλια.Θα τον εβγαζα και τελειως εξω απο το νερο αλλα εκανε θορυβο το νερο που εβγαινε.Τωρα που τον εχω στο sump ειναι μεχρι τη μεση.

 

Link to comment
Share on other sites

Και με την βαση που σου δινει μπορεις να ρυθμισεις τη θεση αλλα και το υψος πανευκολα ενω με τους προηγουμενους παντα ειχα θεμα

Link to comment
Share on other sites

Με pellet αλλα εχει και σφουγγαρακια για να βαλεις οτι υλικο θες,σε περιπτωση που ειναι πολυ μικρο :thumbsu:

Αν και οι τρυπες που περναει η ροη ειναι πολυ μικρες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστα νεα...

Οι πολυποδες απο τις ακροπορες και τις μιλεπορες αρχιζουν και ανοιγουν σιγα-σιγα!

Χθες εγινε και καθαρισμος του σαμπ.

Μπράβο ρε Γιώργο! Άντε ρε γμτ κρίμα ήταν 

 

Οσο για τον καθαρισμό σωστά έπραξες! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...