Jump to content

Kesabaran Reef - The Expansion


Digital Reason

Recommended Posts

Παίδες

Είχα την τύχη να δω το ενυδρείο από κοντά

Πραγματικά μπορώ να πω πως είναι

ακόμα πιο εντυπωσιακό από κοντά

και πεντακάθαρο

Link to comment
Share on other sites

Δεχεστε επισκεψεις?

Δεχόμεθα αγαπητε φιλε Νικο!

Ειδικα μελη σαν εσενα δεν χρειαζονται ειδικη προσκληση...

Σε περιμενω απο κοντα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παίδες

Είχα την τύχη να δω το ενυδρείο από κοντά

Πραγματικά μπορώ να πω πως είναι

ακόμα πιο εντυπωσιακό από κοντά

και πεντακάθαρο

Φιλε Παυλο σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια!

Στη διαθεση σου για οτι χρειαστεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεχεστε επισκεψεις?

 

 

Εσυ παλι τι επίσκεψη να κανεις???

 

Εμένα  ειπε να παω να μου δώσει καμιά monti!

 

Στο δικό σου δεν χωράνε!

Link to comment
Share on other sites

Εσυ παλι τι επίσκεψη να κανεις???

 

Εμένα  ειπε να παω να μου δώσει καμιά monti!

 

Στο δικό σου δεν χωράνε!

Ρε νιατο ,αμεσως το καταλαβε ο Γιωργος :lolu: :lolu: :lolu:

Link to comment
Share on other sites

Δεχόμεθα αγαπητε φιλε Νικο!

Ειδικα μελη σαν εσενα δεν χρειαζονται ειδικη προσκληση...

Σε περιμενω απο κοντα!

 

Με τιμουν τα λογια σου Γιωργο, :bigemo_harabe_net-145: :bigemo_harabe_net-145: :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

George άπαιχτο το ενυδρείο φιλαράκι! Δίνε στον λαό φώτο να χαιρόμαστε λέμε!  :bow:  :bow:  :bow:

Link to comment
Share on other sites

George άπαιχτο το ενυδρείο φιλαράκι! Δίνε στον λαό φώτο να χαιρόμαστε λέμε! :bow::bow::bow:

Γιαννη μου εμεις τα ειπαμε κι απο κοντα. Σε περιμενω φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Με τιμουν τα λογια σου Γιωργο, :bigemo_harabe_net-145: :bigemo_harabe_net-145: :bigemo_harabe_net-145:

Κι εμενα θα με τιμησει η παρουσια σου Νικόλα.

Έγινε επεξεργασία - Digital Reason
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα του καλυτερου φορουμ για ενυδρεια!

Θα ηθελα να κανω ενα μικρο update του ενυδρειου με καποια ανησυχιτικα νεα...

Το τελευταιο διαστημα των 10 ημερων, οι πολυποδες σε ολες τις ακροπορες και μιλεπορες εχουν κλεισει.

Αντιθετως βλεπω τις σεριατοπορες, ποτσιλοπορες και οοοολα τα lps οπως γονιοπορα, φουνγκια, ακανθαστρεες, εφιλιες να ειναι τουμπανιασμενα!

Χθεςινες Μετρησεις:

kh8.1 (σταθερο με μικρη πτωση 0.2)

Ca425 (σταθερο με μικρη πτωση τα 5)

Mg1270 (αμεταβλητο για πανω απο 3 μηνες)

po4 μη ανιχνευσιμο

no3 μη ανιχνευσιμο

1026 σταθερα

25C σταθερα

Να σημειωθει επισης οτι η πρωτη ενδειξη που εκλεισαν οι πολυποδες σε καποιες ακρο, ηταν πριν 10 μερες.

Τοτε εβαλα ενα media box με αντιφωσφορο στο sump για να μειωθει λιγο η αλγη στα τζαμια. Τον αντιφωσφορο δεν το ξεβγαλα η αληθεια ειναι και τον τοποθετησα σε καλτσα και μετα στο box.

Επι τη ευκαιρια, εβγαλα και το σκιμερ και το εβαλα στο ξυδι με χλυαρο νερο. Αφησα το ενυδρειο χωρις σκιμερ για 24 ωρες. Το σκιμερ πλεον βγαζει απιστευτη μπιχλα!

Μετα απο 4 μερες εκλεισαν οι πολυποδες και απο τις αλλες ακρο και μιλεπορες.

Την Τριτη 24 Μαρτιου εκανα μια γενναια αλλαγη νερου 75 λιτρων μηπως και αλλαζα λιγο την κατασταση αλλα τιποτα.

Μεχρι και σημερα οι πολυποδες ειναι κλειστοι. Τα lps και οι σερια, ποτσιλοπορες και μοντι ειναι σουπερ.

Η αλγη απο τα τζαμια δεν μπορω να πω οτι περιοριστηκε, δεν ειδα καποια ιδιαιτερη αλλαγη απο την προσθηκη του φωσφορου.

Μεσα σε 20 μερες η ΔΕΗ εκανε 2 φορες διακοπη απο 8 ωρες. Σημερα ηταν η δευτερη. Ειχα battery back up για την vortech mp10 και η ροη στο main δεν σταματησε καθολου.

Το τελευταιο που θα πω και δεν θελω να το πιστεψω οτι ευθυνεται ειναι ο κυριος της παρακατω φωτογραφιας...

97d41286670242591727176a918129a2_zpsqlub

Pygmy Yellowtail -Angelfish Flavicauda

αλλά οπως προειπα δεν θελω να το πιστεψω.

Συγνωμη αν σας κουρασα, αλλα ηθελα να σας δωσω μια πληρη εικονα για του τι γινεται μηπως και βγαλετε καποιο συμπερασμα.

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο το φωσφωρικα μη ανιχνευσιμο με τεστ salifert δεν ισχυει εχεις 5 με 6 φορες περισοτερο ,εξου και η αλγη στα τζαμια ,τωρα εχω την εντυπωση συμφωνα με αυτα που διαβαζω οτι γερνω προς τον pygmy οσο και να μην θελω να σε απογοητευσω.Βεβαια ενα πλυσιμο στον αντιφωσφωρο πριν μπει επρεπε να γινει,απλο,χωρις να σημαινει οτι επηρεασε αυτο.Θελω να πρωτεινω κατι [γνωμη μου] κλεισε την κυκλοφορια και το σκιμερ και ταισε 2 φορες την εβδομαδα τις acro-mille με τροφη και σε 20 λεπτα ανοξε τα ολα,αμινοξεα,βιταμινες ριχνεις?Εαν ειναι ο μαγκας κατσε απεναντι μιση ωρα στον καναπε και θα τον δεις,δαγκωματιες δεν εχει που θενα?

Link to comment
Share on other sites

Νικολα καταρχας σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου!

Το τεστ των φωσφορικων της σαλιφερτ μου εδειξε 0. Το νερο ηταν διαφανο!

Ταΐζω με smoothie corals εδω και κανα 4μηνο συνεχως.

Τον pygmi τον πετυχα μια φορα χθες, να ριχνει μια τσιμπια σε μια ακροπορα.

Καθησα και τον παρατηρησα για κανα 5λεπτο αλλα δεν το ξανα εκανε.

Link to comment
Share on other sites

Νικολα καταρχας σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου!

Το τεστ των φωσφορικων της σαλιφερτ μου εδειξε 0. Το νερο ηταν διαφανο!

Ταΐζω με smoothie corals εδω και κανα 4μηνο συνεχως.

Τον pygmi τον πετυχα μια φορα χθες, να ριχνει μια τσιμπια σε μια ακροπορα.

Καθησα και τον παρατηρησα για κανα 5λεπτο αλλα δεν το ξανα εκανε.

θελω να δεις τη τσιμπισε π.χ.μπορει να πειρς αλγη η κοπιποδα,εαν τσιμησε μια φορα δεν σταματαει φιλε. Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Περα απο τα φωσφορικά, αυτο το ψάρι δεν ειναι reef safe. Σιγουρα θα το εχει ξανακάνει και απλα δεν το εχεις παρατηρήσει. Αυτο απο μονο του δημιουργεί στρες στα κοράλια.

 

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ημουν ποτε κάτοχος αυτού του ψαριού πιστευω οτι βάση του χρονικού που μας παρουσίασες οτι ο ένοχος ειναι το ψαράκι μακάρι να πέσω έξω διότι ειναι πανέμορφο!

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρον εβγαλα τον αντιφωσφορο (Dupla) απο το sump μιας και συκγηριακά από την επομενη μέρα που τον τοποθετησα, αρχισαν να κλεινουν οι πολυποδες στις ακροπορες-μιλεπορες.

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να απαλαγεις απο αυτη γιωργο μου και να μη σε ταλαιπωρησει πολυ!

Τριχοειδη εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να απαλαγεις απο αυτη γιωργο μου και να μη σε ταλαιπωρησει πολυ!

Τριχοειδη εχεις?

 

Μιχάλη, δεν ειναι τριχοειδη αλλα κατι αλλο.

Εμφανίζεται μονο στα πλαϊνά τζαμια και στους κυκλοφορητες. Αφου τα καθαρισω, κανει την εμφανιση της μετα απο δυο μερες περιπου.

Κάπως μου μοιαζει και για κυανο...αλλα επαναλαμβανω, εμφανιζεται μονο σε αυτα τα σημεια και οχι στα βράχια ή καπου αλλου.

 

Δυστυχως οι πολυποδες στις ακροπορες παραμενουν ακομα κλειστοι. 

Link to comment
Share on other sites

Coral smoothie καθε ποτε ριχνεις και σε τι ποσοτητα;; Νιτρηκα-φοσφωρικα 0 δεν ειναι και οτι καλητερο, φερνουν τα κοραλλια σε μια κατασταση "ζωης και θανατου".

Μεχρι να ανοιξουν εγω θα εκοβα τι παραπανησιες τροφες-συμπληροματα-βιταμινες-αμινοξεα και θα ελενχα καθε 3 μερες τα kh-ca μηπως μειωθη η καταναλωσει, που αυτο θα σημαινε οτι κατι δεν παει καλα.

Οι δυο διακοπες θα μπορουσαν να ευθηνονται γιατι λογικα εμεινες χωρις φως τις ωρες που επρεπε να ειναι ανοιχτο, εαν τα φωτα δεν επρεπε να ειναι ανοιχτα οταν ειχες διακοπη και η κυκλοφορια ηταν παρων δεν θα σε ενοχλουσε καθολου, ισως η πτωση τς θερμοκρασια εαν υπηρχε αλλα αμιλητεα πραγματα για 8 ωρες...

Για το ψαρι θα πω μονο οτι εφοσον ειναι αγγελοψαρο θα πρεπει να καποια στιγμη ισως να βγει...

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Coral smoothie καθε ποτε ριχνεις και σε τι ποσοτητα;; Νιτρηκα-φοσφωρικα 0 δεν ειναι και οτι καλητερο, φερνουν τα κοραλλια σε μια κατασταση "ζωης και θανατου".

Μεχρι να ανοιξουν εγω θα εκοβα τι παραπανησιες τροφες-συμπληροματα-βιταμινες-αμινοξεα και θα ελενχα καθε 3 μερες τα kh-ca μηπως μειωθη η καταναλωσει, που αυτο θα σημαινε οτι κατι δεν παει καλα.

Οι δυο διακοπες θα μπορουσαν να ευθηνονται γιατι λογικα εμεινες χωρις φως τις ωρες που επρεπε να ειναι ανοιχτο, εαν τα φωτα δεν επρεπε να ειναι ανοιχτα οταν ειχες διακοπη και η κυκλοφορια ηταν παρων δεν θα σε ενοχλουσε καθολου, ισως η πτωση τς θερμοκρασια εαν υπηρχε αλλα αμιλητεα πραγματα για 8 ωρες...

Για το ψαρι θα πω μονο οτι εφοσον ειναι αγγελοψαρο θα πρεπει να καποια στιγμη ισως να βγει...

Αγγελε, φιλαρακι μου καλό

Coral smoothie ριχνω καθε βραδυ απο λιγο. Αυτη την ρουτινα την ακολουθω εδω και μηνες αφου εβλεπα τα κοραλια να δειχνουν πολυ πιο υγιή.

Τα kh στο 8.3, Ca στο 435, σταθερά εδω και παρα πολυ καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Ο πρώτος αποδεδειγμένα ένοχος μόλις πιάστηκε επ αυτωφώρο!

97d41286670242591727176a918129a2_zpsqlub

Καθησα και τον παρακολουθησα πριν λιγο, για κανενα μισαωρο και το τι τσιμπιες εριχνε στις ακοπορες δε λεγεται!

Αυτο που παρατηρησα καλυτερα ομως ειναι οτι σε καποιες ακροπορες οι πολυποδες που ειναι απο την μεσα μερια και προστατευονται απο τα κλαδια, ειναι ανοιχτοι. Αυτοι που ειναι εκτεθειμενοι στην εξωτερικη μερια και στις ακρες εχουν κλεισει.

Οποτε η επομενη κινηση ειναι να βγει απο το ενυδρειο ο Πυγμαίος!

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτά τα αγγελόψαρα......και είναι τόσο μα τόσο όμορφα....Γιώργο πόσο καιρό τον είχες; Αλλάξε κάτι στις διατροφικές του συνήθειες;

Θέλω να πω έχεις πιθανή εξήγηση γιατί ξεκίνησε να χτυπάει τα κοραλάκια;

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...