Jump to content

Kesabaran Reef - The Expansion


Digital Reason

Recommended Posts

Ρε απατεώνα μας ανησύχησες!

 

Βάλαμε Νικολουλη και Χαρδαβελα να σε ψάξουν !

 

Μετα CSI , NCIS,  Kai Las Vegas!

 

Και εμφανίζεσαι σαν την καλή χαρά :angel:  στου Πανου και του λες αν θέλει και βοήθεια !!!!

 

Αν Νομίζεις οτι με ενα Videaki την σκαπουλαρησες είσαι γελασμένος!

 

Γιώργο ασε τις δικαιολογίες και ελα για καφέ να μας πεις και απο κοντά για τον έγγαμο βίο σου!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχομαι ολοψυχα να ζησετε Γιωργο,να ειστε ευτυχισμενοι

και πανω απο ολα αγαπημενοι και καλους απογονους. :thumbsu:

σε εσενα προσωπικα ευχομαι καλη δυναμη στο ταλαιπωρο

εγγαμο βιο. :D :D

 

ενυδρειακα ελπιζω να μην ξαναεχεις θεμα με απωλεια και

κακοτυχια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φιλε να ζησετε!!!

 

για το ενυδρειο τι να πω, εφοσον σταθηκες τυχερος καινε τις απαραιτητες κινησεις ωστε την επομενη φορα που θα χρειαστη να ληψεις να ειναι μονο θεμα τυχης η πορεια του ενυδρειου και των ζωντανων σου.....

 

δωσε οπτικοακουστικο υλικο στον να χαζεψει!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε απατεώνα μας ανησύχησες!

Βάλαμε Νικολουλη και Χαρδαβελα να σε ψάξουν !

Μετα CSI , NCIS, Kai Las Vegas!

Και εμφανίζεσαι σαν την καλή χαρά :angel: στου Πανου και του λες αν θέλει και βοήθεια !!!!

Αν Νομίζεις οτι με ενα Videaki την σκαπουλαρησες είσαι γελασμένος!

Γιώργο ασε τις δικαιολογίες και ελα για καφέ να μας πεις και απο κοντά για τον έγγαμο βίο σου!!!

Διονυσση εχεις ανοιχτη προσκληση να ερθεις σπιτι μου για καφεδακι και να τα πουμε απο κοντα!

Link to comment
Share on other sites

ευχομαι ολοψυχα να ζησετε Γιωργο,να ειστε ευτυχισμενοι

και πανω απο ολα αγαπημενοι και καλους απογονους. :thumbsu:

σε εσενα προσωπικα ευχομαι καλη δυναμη στο ταλαιπωρο

εγγαμο βιο. :D :D

ενυδρειακα ελπιζω να μην ξαναεχεις θεμα με απωλεια και

κακοτυχια.

Κωστα σε ευχαριστω πολυ για τις ευχες!

Ενυδρειακα οι απωλειες μου δυστυχως δεν περιοριστηκαν μονο στην μιλεπορα και την λευκη ακρο.

Την εχουν ακουσει αλλες δυο ακροπορες που μαλλλον αργοπεθαινουν!

Η αποφαση για αγορα chiller παρθηκε. Δυστυχως επρεπε να την παθω πρωτα!

Link to comment
Share on other sites

φιλε να ζησετε!!!

για το ενυδρειο τι να πω, εφοσον σταθηκες τυχερος καινε τις απαραιτητες κινησεις ωστε την επομενη φορα που θα χρειαστη να ληψεις να ειναι μονο θεμα τυχης η πορεια του ενυδρειου και των ζωντανων σου.....

δωσε οπτικοακουστικο υλικο στον να χαζεψει!!!

Αγγελε σε ευχαριστω πολυ για τις ευχες!

Οπως ειπα η αγορα του chiller ειναι επιτακτικη. Οι ακροπορες δεν αντεχουν σε ακροβατικα τυπου απο 27 σε 33 βαθμους κελσιου!

Τα lps ειναι πιο ανθεκτικα αν και παραλιγο να εχανα και μια γονιοπορα.

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφα τα καινούργια ψαράκια που έβαλες να σου ζήσουν! Και τα δύο είναι τα αγαπημένα μου. Περιμένω φωτό να τα θαυμάσω! Εύχομαι όχι άλλες ατυχίες.

Να σαι καλα αγορινα μου! Ειχα ενα μικρο αγχος για την συνυπαρξη του blue tang με τον yellow αλλα ευτυχως ολα καλα.

Θεωρω την παρουσα ψαροσυνθεση απο τις πιο αγαπημενες! Μακαρι να πανε ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο να ζησετε οπως εχετε ονειρευτει τη ζωη μαζι.

Γιατι θεωρεις το τσιλερ απαραιτητο ; και οχι απαραδεκτο τον κοντρολερ της χακουος που σου εκανε την ζημια; τα ανεμιστηρια αν δουλευανε δεν θα σου ειχαν κρατησει τη θερμοκρασια στα επιπεδα που επρεπε;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ζησετε και καλους απογονους!

Εμενα στα δικα μου ενυδρεια φιλος μου εβαλε eliwell κοντρολλερ και δεν ξερω πως ακριβως αλλα δεν τους περνουσε απευθειας τα ρευματα των ψυκτικων και των αντιστασεων για προστασια απο τετοια κολληματα και βλαβες.Για ψαξε το.
Κατα την γνωμη μου δεν φταιει η ΔΕΗ αν ηταν θα σου εκαιγε και ψυγεια,κτλ.
Συγκλινω στην αποψη του gregkn73 για αστοχια υλικου απο Haquoss.

Εφοσον δεν ησουν σταθερος με τα ανεμιστηρακια τοτε συνετη η αγορα του ψυκτικου απλα παρτο μεγαλο να χεις ανεση.Ξερεις φανταζομαι οτι ανεβαζεις τις καταναλωσεις σου?
Μαλιστα,βγαλε το στο μπαλκονι για μεγαλυτερη αποδωση κι αρα οικονομια.
Παντως,μην βγαλεις τα ανεμιστηρακια επειδη οταν ο αερας ειναι ξηρος γινονται πολυ αποτελεσματικα.Τα προβληματα αρχιζουν με τις υγρασιες εκει πεφτει η αποδωση τους.

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο να ζησετε οπως εχετε ονειρευτει τη ζωη μαζι.Γιατι θεωρεις το τσιλερ απαραιτητο ; και οχι απαραδεκτο τον κοντρολερ της χακουος που σου εκανε την ζημια; τα ανεμιστηρια αν δουλευανε δεν θα σου ειχαν κρατησει τη θερμοκρασια στα επιπεδα που επρεπε;

  

Παιδια να ζησετε και καλους απογονους!

Εμενα στα δικα μου ενυδρεια φιλος μου εβαλε eliwell κοντρολλερ και δεν ξερω πως ακριβως αλλα δεν τους περνουσε απευθειας τα ρευματα των ψυκτικων και των αντιστασεων για προστασια απο τετοια κολληματα και βλαβες.Για ψαξε το.

Κατα την γνωμη μου δεν φταιει η ΔΕΗ αν ηταν θα σου εκαιγε και ψυγεια,κτλ.

Συγκλινω στην αποψη του gregkn73 για αστοχια υλικου απο Haquoss.

Εφοσον δεν ησουν σταθερος με τα ανεμιστηρακια τοτε συνετη η αγορα του ψυκτικου απλα παρτο μεγαλο να χεις ανεση.Ξερεις φανταζομαι οτι ανεβαζεις τις καταναλωσεις σου?

Μαλιστα,βγαλε το στο μπαλκονι για μεγαλυτερη αποδωση κι αρα οικονομια.

Παντως,μην βγαλεις τα ανεμιστηρακια επειδη οταν ο αερας ειναι ξηρος γινονται πολυ αποτελεσματικα.Τα προβληματα αρχιζουν με τις υγρασιες εκει πεφτει η αποδωση τους.

Καταρχας σας ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας!

Συμφωνω απολυτα και με τους δυο σας μιας και την ζημια μου την εκανε η haquoss. Η ΔΕΗ απλα βαζει το χερακι της...

Εντιαυτη περιπτωση ο καλυτερος τροπος ψυξης θεωρω πως ειναι το chiller και τελικα σημερα πηγα και το πηρα.

Το Hailea HC-100A.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Δημητρη αυτο με τις καταναλωσεις απο που να το πιασεις και που να τελειωσεις!

Στο μπαλκονι δεν μπορω να το βγαλω γιατι ειναι πολυ μακρια, αλλα αν μπορουσα θα το εκανα. Το εχει κανει συνχομπυστας και εχει σωθει.

Τα ανεμιστηρακια τα εβγαλα τελικα. Το chiller το εχω ρυθμισει στο 27 βαθμους. Μολις η θερμοκρασια παει 28 δουλευει για λιγα λεπτα και αμεσως κατεβαζει την θερμοκρασια ξανα στους 27.

Με τα ανεμιστηρακια ειχα παρα πολυ εξατμιση με αποτελεσμα να δουλευει πολυ συχνοτερα η οσμωση και να αναπληρωνει νερο. Η αληθεια ειναι πως απο το απογευμα αναπληρωνει πολυ πιο αραια.

Link to comment
Share on other sites

Επισης τα ανεμιστηρακια ηταν ενα σετ 4 ανεμιστηρων της haquoss, δουλευαν οοοολη μερα. Ασταματητα και και το καλυτερο που μπορουσαν να κανουν ηταν οι 27 - 28 βαθμους, αλλα επαναλαμβανω με πολυ εξατμιση.

Δεν ξερω μπορει να κανω λαθος αλλα οι ακροπορες μου φαινεται να δεινοπαθουσαν και λυπαμαι πολυ για το οτι δεν φροντισα για το chiller πολυ νωριτερα!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι διαφορετικος ο τροπος ψυξης Γιωργο, για αυτο ισως πανε καλητερα τα κοραλλια...

Παντως και 28 βαθμοι να ξερεις οτι ειναι αποδεχτη....

Link to comment
Share on other sites

Μεγειες Γιωργο τωρα θα ησυχασεις. :thumbsu:

 

Νικολα καλημερα!

Φαινεται πως δεν θα ησυχάσω μιας και το chiller την φασαρία του την κάνει, χαχαχαχα!

 

Ευτυχως δεν διαρκει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Γιωργο τις ευχες μου για το γαμο σου και καλοριζικο το ψυκτικο!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Γιωργο τις ευχες μου για το γαμο σου και καλοριζικο το ψυκτικο!!!

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε Βασίλη! Να είσαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Εδω και μια εβδομαδα ξεκινησα την προσθηκη αμινοξεων και ριχνω το Acropower.

Χθες ρυθμισα την δοσομετρικη στο τεταρτο καναλι που ηταν ελευθερο, να ριχνει καθε δευτερη μερα 2ml, ωστε να το συνολικο να βγαινει στα 8ml την εβδομαδα.

 

Θελω να δω τι αποτελεσματα θα εχει αυτο συνυπολογιζοντας το ταισμα των κοραλιων με το Coral smoothie καθως και την ολοκληρωμενη μεθοδο balling της Fauna με τα trace elements.

 

Ο λογος που ξεκινησα τα αμινοξεα ειναι μηπως και δω καλυτερευση στα χρωματα των κοραλιων και κυριως στις ακροπορες μου. 

Link to comment
Share on other sites

Στην φωτογραφια που ακολουθει, υπαρχει ενα κοραλι που ηταν σχεδον να το χασω.

Ειναι ενα πολυ φωτεινο πρασινο με τους πολυποδες του εξω, στα αριστερα οπως κοιταμε την φωτο, ακριβως πανω απο την κοκκινη ακανθαστρεα.

Παλευε επι 4 μηνες να σωθει, ειχε γινει καφε.....και τελικα τα καταφερε χαρις σε μια πολυ απλη κινηση που εκανα.

Του αλλαξα θεση και το εβαλα σε σημειο χαμηλα με την ελαχιστη κυκλοφορια.

 

IMG_7063_zps1mmorovn.jpg

 

Ακριβως λιγο πιο κατω βλεπεται την νεκρη λευκη ακρο που εχασα λογο θερμοστατη της haquoss. Την εκοψα και εκει πανω κολησα

ενα καινουργιο φραγκ ακροπορας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σχεδον στο κεντρο της παρακατω φωτογραφιας μια πρασινη ακρο περιεργα τιπς, απο τις αγαπημενες μου.

Απο δικη μου αμελεια επετρεψα στην μοντιπορα plate που ειναι απο κατω της να εξαπλωθει και να την νεκρωσει σε δυο σημεια (φαινονται καθαρα τα νεκρα ακρα της). Της νεκρωσε και αλλα δυο αλλα ευτυχω την προλαβα. Αναγκαστηκα να περιορισω στο μεγιστο την μοντιπορα σπαζοντας την.

 

IMG_7058_zpsgmwwuo1c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κι εδω μια ακομη κατοψη απο αλλα κοραλια.

 

IMG_7055_zpss0a9uizg.jpg

 

Στο κεντρο διακρινονται καποια μπλε ζωανθους με κιτρινα ακρα. Στα αριστερα και πανω μια ακροπορα μωβ πρασινη και δεξια μια λευκοη με μωβ-ροζ ακρα. Την δευτερη ακροπορα οταν την αγορασα ειχε πιο απαλα χρωματα με το ροζ και το λευκο-κιρινο να ειναι επικρατεστερα.

 

Εχει αλλαξει λιγο αυτο τωρα.

 

Ειναι ενα θεμα που με απασχολει το χρωμα των κοραλιων, μιλαω κυριως για τις ακροπορες.

Εχω κανει καποιες σκεψεις που ολοενα και κερδιζουν σε εδαφος για την αλλαγη του φωτισμου μου απο λεντ σε Τ5 η σε ενα συνδυασμο με κυρια βαση τις Τ5.

 

Αυτο που με κανει να δισταζω να κανω την αλλαγη ειναι η καταναλωση και το κοστος σε ρευμα με τις Τ5. Τιποτε αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...