Jump to content

Tanganyika Volcano Cave !!!


saxlina

Recommended Posts

Σταύρο χαλάρωσε, μην απελπίζεσαι. Κοίτα να έχεις καθαρό μυαλό απο δω και πέρα γιατί πράγματι σε πήρε απο κάτω και σα να τα έχεις χάσει λίγο. Προχώρα ψύχραιμα φίλε.

Link to comment
Share on other sites

Ψυχραιμια πανω απ ολα! Κι εγω οποτε εχανα την ψυχραιμια μου τα εκανα μανταρα! Ειδικα τον τελευταιο καιρο που εχω χασει 3 ψαρια απο το πουθενα! Ολα μεσα στο προγραμμα ειναι και τα καλα και τα κακα!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα η μερα ηταν ολο κακα!!!

Ελπιζω να σταματησει η κατηφορα...

Link to comment
Share on other sites

4ο ψαρι!

Σε 10μερες εχασα 3μικρα και ενα ενηλικο!

Ανακαιφαλαιωση απο την Παρασαευη ριχνω flagyl αυριο κανω τριτη αλλαγη νερου,καιταν πρεπει να σταματησω την θεραπεια τότε εχω τρια ακομη μικρα που δεν τρώνε και τα δυο ψαχνουν δα ξυθουν!

Θα βαλω ανθρακα παιζει να ριξω και epsom ή θα το τραβαει ο ανθρακας;

Παντως αν ειναι bloat δυο αιτιες βλεπω, ή στρεσαριστηκαν τα μικρα επεθδη τα εβαλα μετα τα μεγάλα ή η τροφη jbl ήταν μάπα!

Link to comment
Share on other sites

Bloat ειναι σιγουρα, τουλαχιστον στο ψαρι που μου εδειξες... Και απο τη στιγμη που δε τρωνε ειναι σιγουρο. Το bloat ειναι συνηθως συνδυασμος αρνητικων γεγονοτων, μια κακη τροφη φερνει στρεςς κ.ο.κ. Η jbl και γενικα οι εμπορομαρκες ειναι οτι χειροτερο για τροφεους, προσωπικα οσους παλιους και να ειχα ρωτησει οταν ξεκιναγα μου ειχαν πει ΜΟΝΟ για τη τροφη. Περαν αυτου δεν ειναι σιγουρο οτι φταιει αυτο, αποψη μου ειναι οτι τα ψαρια σου ζουσαν σε δραματικα λαθος περιβαλλον. Οταν μου λες οτι τα πηρες απο 9.2 και τα πηγες σε 7.4 κατανοεις οτι εκει ξεκιναει το προβλημα. Τα τροφεους θελουν 9-9.4 ph για να ευδοκιμησουν πραγματικα και ειναι ευκολο με τη σκονη της tanganyika. Περαν αυτου αργησες να διαγνωσεις το bloat και να προσπαθησεις τη θεραπεια.. μιας και το ψαρι που μου εδειξες ηταν ''τερματικη'' περιπτωση και δυσκολα σωζοταν εαν σωθηκε. Τελος να ξερεις το bloat ειδικα στα τροφεους θεραπευεται πολυ πολυ δυσκολα και οσοι το εχουν κανει, θεωρουν οτι συνεβη ενα μικρο θαυμα. Το μυστικο ειναι να το δεις πολυ νωρις και να βγαλεις το ψαρι που το ξεκιναει... αλλιως μονο με προσευχες. Αυτα για τις αιτιες και τα συμπερασματα. Στο τωρα, εγω θα εκανα μεγαλη αλλαγη νερου, ανθρακα και μετα epsom και ξανα θεραπεια εαν συνεχιζεται.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ετσι το κόβω κι εγω!για θαυμα!

Να προσθεσω ακομη οτι στα 8μικρα που εβαλα πριν εναμιση Μηνα και εχω χασει ηδη τα τρια ,με αλλα τρια να μην τρωνε ο φιλος που μου τα εδωσε ταιζε αποκλειστικα αυτην την τροφη και ειχε χασει δυο ψαρακια!συν το οτι στο δικο μου στρεσαριστηκαν παραπανω,μεγαλυτερα ψαρια,βαλε βγάλε πετρες!δεν ηθελαν και πολυ!τωρα θα αλλαξω παλι νερο θα βαλω epsom και να ξανα κανω κυκλο με flagyl ή πρωτα διαλλειμα με ανθρακα 3,4μερες;

Link to comment
Share on other sites

Χωρις διαλειμμα;σημερα παντως πλησιασαν στην τροφη,τα δυο δοκιμασαν και το φτυσαν βεβαια!αυριο θα παρωτην σουπερ σπιρουλινα και το σκορδο!αλλη μια προσπαθεια λοιπό και με την αλλαγη της Κυριακης θα βαλω ανθρακα!

Link to comment
Share on other sites

Χωρις διαλειμμα;σημερα παντως πλησιασαν στην τροφη,τα δυο δοκιμασαν και το φτυσαν βεβαια!αυριο θα παρωτην σουπερ σπιρουλινα και το σκορδο!αλλη μια προσπαθεια λοιπό και με την αλλαγη της Κυριακης θα βαλω ανθρακα!

Κανε τη προσπαθεια σου ακομα... Το οτι τη φτυνουν ειναι bloat. Στο ειχα πει κιολας (ειχα ρωτησει), ελπιζω πραγματικα να ισιωσουν και να γινει αυτο το μικρο θαυματακι! Σκορδοζουμο στο επομενο ταισμα παντως... Μην ταισεις χωρις αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το θέμα σου και πραγματικά στεναχωρήθηκα πολύ και εγώ για τα ψαράκια σου.

Μην το βάλεις κάτω όμως κάνε ότι μπορείς και θα γυρίσει ο τροχός, που θα πάει

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να γυρισουν τα πραγματα!

Σημερα πηρα την σπιρουλινα,αλλα δεν ειχε ο τυπος το σκορδοζουμο.

Οποτε κανοντας την συζητηση για το προβλημα που εχω μου ειπε οτι καλυτερα να παρω κατι παρομοιο, που θα τραβηξει τα ψαρια στο φαγητο και δεν θα τα διώξει οπως το σκόρδο.

Πηρα το http://www.pet4u.gr/seachem-entice.html

Το κακο ειναι οτι δεν βρηκα κατι παρομοιο ολες οι τροφες σκόρδου ηταν ξηρες και τις φοβηθηκα!

Αρα λεω μεσα σαυτο το υγρο να βαλω το φαρμακο και λιγη τροφη και να τα ταισω!

Και οταν Επανελθει η ορεξη να παρω τροφη με σκορδο!

Εκτος και αν πρεπει να ψαξω για το garlic αλλου!

Link to comment
Share on other sites

Το σκορδοζουμι δεν σου ειπα να το παρεις για να φανε.. Το λεω γιατι εχει ευεργετικες ικανοτητες για τα εντερικα τους. Τα ψαρια που εχουν bloat δυσκολα θα φανε! Οτι και να ριξεις. Το φαρμακο ριχνε το ανεξαρτητα απο τη τροφη.

Link to comment
Share on other sites

Οκ!απλα λοιπον σαν φαρμακο να υπαρχει στο νερο!

Να το δοκιμασω και το αλλο αν ειναι μηπως τρωγοντας στρωσουν;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις... εαν φανε πιθανοτατα θεραπευτηκαν. Οποτε δοκιμασε να ταισεις και να δουμε τι θα γινει.. καμια φωτο εχεις βγαλει γενικα το κοπαδι? Για στειλε να δω τι παιζει..

Link to comment
Share on other sites

Το αλεσμενο σκόρδο δεν θα βοηθούσε;

Link to comment
Share on other sites

Το αλεσμενο σκόρδο δεν θα βοηθούσε;

Ολα τα φυτικα θα βοηθουσαν απλα τα τροφεους ειναι οπως τα μαθεις, δεν θα δεχθουν το αγγουρι π.χ. τοσο ευκολα οσο τα mbuna.. αλλα μια προσπαθεια πιστευω αξιζει τον κοπο αν και σκετο σκορδο ειναι πολυ βαρυ απο μονο του,, προτιμαται σαν ζωμος, εαν μπορεις να το κανεις καντο. Εγω το εκανα και το αραιωνα με νερακι και το χρησιμοποιουσα μια στο τοσο. Αλλα σαν προληψη.

Link to comment
Share on other sites

Ταισα σπιρουλινα,ολα πήγαν καποια τσιμπησαν αλλα την εφτυσαν,εριξα λιγο σκόρδο κομματακια το πλησιασαν αλλα μετα την δοκιμη απομακρυνθηκαν απτο ταμειο!

Τωρα το ζουμι μπανανας δεν ξερω αν θα το δοκιμάσω ισως το παω πισω!θανοιξω ενα θεμα μήπως καποιος ξερει κατι γι αυτο!

Πως το εκανες το σκορδόζουμο;

Link to comment
Share on other sites

Πάρε σκελίδες σκόρδου (κόψε το πράσινο κοτσανακι που εχουν) και βάλτες σε ενα μικρο φλιτζάνι. Με ενα κουτάλι άρχισε να το πατάς, να το κάνεις πολτό. Θέλει πολλή προσπάθεια. Μετα πάρε τον πολτό και βάλ τον σε ενα σουροτύρι και αυτο πάνω απο ενα άλλο καθαρό φλιτζάνι. Με το κουτάλι πίεσε τον πολτό ώστε να βγει το ζουμί πλέον μέσα στο φλιτζάνι. Αν δε κόψεις το κοτσανάκι στην αρχή, θα βρωμάει πολυ το νερό σου οταν το κάνεις χρήση. Το ζουμί αραίωσέ το ελαφρά με λίγο νεράκι και με αυτό θα μουσκεύεις την τροφή, θα ρίχνεις μερικές σταγόνες στην τροφή καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει στο φορουμ και συνταγη για σκορδοζουμο( για να μουσκευεις την τροφη οχι για να το ριχνεις απ' ευθειας στο ενυδρειο). Ψαξε λιγο με την αναζητηση... εγω την εφτιαξα και την εχω στο ψυγειο και τα ταιζω 2 φορες την εβδομαδα. Γραφω απο κινητο και μου ειναι δυσκολο να σου βρω το λινκ. (Αν δεν το βρεις θα σου το βαλω αυριο το βραδυ που θα ειμαι στον υπολογιστη μου...)

Link to comment
Share on other sites

Θα το ψαξω αλλα αν το βρεις βαλτο!

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Θα στο βαλω το βραδακι που θα επιστρεψω στη βαση μου γιατι ειμαι εκτος Αθηνων ....

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Τελευταια νεα!

Η θεραπεια τελειωσε,χθες εκανα αλλαγη νερου ,εβαλα και ανθρακα!

Απο την Παρασκευη ταιζω σουπερ σπιρουλινα tropical τρωνε ολα,και φυλλαρακι vegi flakes,σημερα πηρα και απλη σπιρουλινα tropical, εχω και την nls οποτε απο τροφες εκλεισα...

Χθες εβαλα το sera ph plus , 50ml για 300λιτρα, δεν ανεβασαν καθολου σχεδον το ph,μονο το kh, οποτε εριξα και το υπολοιπο και εφτασα στο 8.2!

Σημερα αγορασα ενα αλλο της croci για kh ph,οπότε απο αυριο θα ανεβάζω σταδιακα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...