Jump to content

Rescaping Με Ασφάλεια;


Recommended Posts

Μετά τον πρώτο μήνα και κάτι που τρέχει το ενυδρείο μου θα ήθελα ήδη να του κάνω κάποιες αλλαγές στο στήσιμο γιατί λόγω απειρίας θεωρώ ότι τα πέταξα μέσα όπως βρήκα!

Θα ήθελα να κάνω κάποιες αλλαγές στο υπόστρωμα του βυθού, να προσθέσω λίγο χαλίκι ακόμα και να το απλώσω λίγο καλύτερα. Επίσης θέλω να αλλάξω κάποιες θέσεις σε φυτά και διακοσμητικά. Δεν μιλάω για ολική αναδόμηση, ξέρω ότι δεν πρέπει να "πειράξω" τον βυθό για να μην ανεβάσω την αμμωνία που έχει κάτσει κάτω.

Γενικά αυτό που θέλω είναι να κάνω αυτό που δεν έκανα στην αρχή, να κάτσω με υπομονή, χωρίς πίεση χρόνου να φτιάξω το setup μου όπως θεωρώ καλύτερο.

Το πρόβλημα μου είναι ότι πιστεύω ότι δεν είναι σωστό να το κάνω με τα ψάρια μέσα, ειδικά όταν ο μονομάχος είναι με το fin rot ακόμα!

Σε τέτοιες περιπτώσεις τι κάνετε;

Βγάζετε τα ψάρια και το νερό; Το φίλτρο μπαίνει με τα ψάρια υποθέτω για όση/όσες ώρες χρειαστεί.

Ευχαριστώ σας :)

Έγινε επεξεργασία - jpavly
Link to comment
Share on other sites

Εαν οι εργασίες που θα κάνεις είναι πολύ μεγάλης έκτασης, και μιας και το ενυδρείο δεν είναι μεγάλο, βγάλτα από μέσα και κάνε οτι ακριβώς γράφεις πιο πάνω.

Οσο λιγότερο σκαλίζουμε το ενυδρείο τόσο πιο καλά είναι για όλους. Προσοχή στη διαφορά θερμοκρασίας του νερού. :)

Link to comment
Share on other sites

Κοψε ενα μπουκαλακι νερου σαν ¨σεσουλα¨ γεμισε το χαλικι και αρχισε να το απλωνεις σιγα σιγα εκει που θελεις.

Κανε αλλαγη νερου κανονικα και την επομενη εβδομαδα που θα εχεις παλι αλλαγη νερου κανε τις υπολοιπες εργασιες.

Αν εχεις βακτηρια συμπληρωνεις καθε φορα . . . για τα ματια του κοσμου.

Αν δεν κρινονται απαραιτητες οι αλλαγες μην τις κανεις.ισχυει η τελευταια προταση του προλαλησαντα. . .

Μια διευκρινηση . . .

Οταν λεμε υποστρωμα εννοουμε το ¨χωμα¨ και μονο αυτο.

Βυθος λεγεται οοοοολο αυτο που βλεπουμε κοιτοντας τον πατο του ενυδρειου μας

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη με το κολπο με το μπουκαλι εγραψες!

Με τρωει και εμενα να προσθεσω λιγο αμμοχαλικο ακομα αλλα οσες φορες το επιχειρησα μεχρι να κατεβω στον πατο γινοτανε χαμος και θολωνε πολυ το ενυδρειο,ασε που η αμμος καθοτανε πανω σε φυτα και ξυλα κατεβαινοντας προς τα κατω..

Link to comment
Share on other sites

Η τεχνική του Βασίλη ειναι καλή αλλα στη διαδρομή μέχρι να φτάσεις στο βυθό μπορει να χάσεις αρκετή ποσότητα άμμου και να παει όπου να ναι αν δε κόψεις σωστά το μπουκάλι. Φαντάζομαι ο Βασίλης εννοεί να ειναι μεν σα σέσουλα αλλα όχι τόσο ανοιχτή, να ειναι το μπουκάλι κομμένο ψηλα και διαγώνια αλλα όχι μακρύ κόψιμο, άντε δέκα εκατοστά διαγώνια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω καταλαβα το μπουκαλι αναποδα με βιδωμενη την ταπα και κομμενο λοξα,φτανοντας στον βυθο γερνουμε αργα το μπουκαλι και χυνουμε την αμμο στοχευμενα εκει που θελουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γινεται και αντιστροφα. Δηλαδη κοψε τον πατο ψηλα ψηλα και το στομιοα ταπωμενο. Γεμισε το μπουκαλι με αμμο και μολις το φερεις εκι που θες ανοιξε το καπακι και ξεκινα να μοιραζεις.

Παντως αν ειναι να κανεις τρελη δουλεια καλυτερα βγαλε τα ψαρια εξω και κανε την δουλεια σου!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα σου πρότεινα να κάνεις τη δουλειά που θες σε κανά μήνα. Αν την κάνεις τώρα βλέπω το μονομάχο καραφλό. Πιστεύω ότι είναι νωρίς για να το πειράξεις. Εμείς κάναμε κοντά στο τρίμηνο αλλαγή στη διαμόρφωση του ενυδρείου (βγάλαμε τη μεγάλη ρίζα και την φτιάξαμε / τοποθετήσαμε αλλιώς) και χάσαμε ένα τέτρα.

Όταν θα έρθει η ώρα βγάλε τα ψάρια με το νερό σε μεγάλο δοχείο με το φίλτρο μέσα και κάνε τη δουλειά σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Δεν έχω σκοπό να το κάνω τώρα γιατί με απασχολούν πολλά θεματάκια που θέλω να σκεφτώ πως θα γίνουν σωστά και για το μονομάχο, να πάρω τα λιπάσματα μου, 5-6 ταμπλέτες, να προσθέσω λάμπα, να δω πως θα έχει σκιά ο μονομάχος σε κάποια σημεία κλπ.

Πιστεύω η καλύτερη λύση είναι να βγάλω έξω τα ψαράκια και να τα βάλω πάλι όταν τελειώσω.

Link to comment
Share on other sites

Βγαζεις τα ψαρια εξω σε ενα βαρελι με νερο του ενυδρειο,τον θερμοστατη και το φιλτρο,κανεις οτι αλλαγες θες,γεμιζεις το ενυδρειο με το νερο απο το βαρελι,βαζεις ψαρια και εξοπλησμο και συμπληρωνεις με νεο νερο που εχεις προετοιμασει απο πριν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστός! Τον θερμοστάτη τον είχα ξεχάσει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...