Jump to content

Προτασεις Για Ψαροσυνθεση


Recommended Posts

Το ξερω,πρεπει να παρω δανειο και να επενδυσω σε excel και σε λιπασματα..

Link to comment
Share on other sites

Από άποψη design ή για κάποιο άλλο λόγο;

Κοιτα, ο Αμαζονιος εχει περιοχες που ειναι τιγκα στη βλαστηση και αλλες που ειναι ξεραιλα οποτε αναλογα τα ψαρια που θα βαλεις μπορεις να παιξεις και με φυτα ή οχι! Το ιδιο συμβαινει και με το σκουρο νερο και το καθαρο νερο!

Το θεμα στην περιπτωση μας ειναι οτι πολλα φυτα απο αυτα που εχει ο Μιχαλης ειναι ασιατικα και αφρικανικα!

Link to comment
Share on other sites

Βαλε ενα χαρεμι πλατυ(1 αρσενικο με 3 θηλυκα).

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα στην περιπτωση μας ειναι οτι πολλα φυτα απο αυτα που εχει ο Μιχαλης ειναι ασιατικα και αφρικανικα!

Αυτό γιατί είναι θέμα;

Εννοώ, υπάρχει κάποια ασυμβατότητα μεταξύ των φυτών; Ή είναι θέμα design για να μπορεί να λέγεται το ενυδρείο βιοτοπικό;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό γιατί είναι θέμα;

Εννοώ, υπάρχει κάποια ασυμβατότητα μεταξύ των φυτών; Ή είναι θέμα design για να μπορεί να λέγεται το ενυδρείο βιοτοπικό;

;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλα και ζωοτοκα να βαλω θα πρεπει να φυγει το ξυλο ετσι δεν ειναι;

Μαλλον θα βαλω τυρφη στο φιλτρο μου τελειωνουμε,και διαλεγω καποιο ψαρι που να μπορει να μεινει με ταφυτα μου (εννοω να μην τα φαει) και για το αν θα ειναι βιοτοπικο δεν με πολυ νοιαζει για να ειμαι ειλικρινης.

Αλλα και απο την αλλη μου λετε οτι με τυρφη θα εχουν προβλημμα τα φυτα μου με τον χρωματισμο του νερου..

Μπλεξιμο! Μεγαλο σταυρολεξο..

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό γιατί είναι θέμα;

Εννοώ, υπάρχει κάποια ασυμβατότητα μεταξύ των φυτών; Ή είναι θέμα design για να μπορεί να λέγεται το ενυδρείο βιοτοπικό;

Tι εννοεις γιατι ειναι θεμα; Απο τη στιγμη που ειναι απο την Αφρικη ή απο την Ασια τα φυτα πως μπορει να λεγεται βιοτοπικο Αμαζονιου! Ουδεμια σχεση με τον βιοτοπο!

Αλλα και ζωοτοκα να βαλω θα πρεπει να φυγει το ξυλο ετσι δεν ειναι;

Μαλλον θα βαλω τυρφη στο φιλτρο μου τελειωνουμε,και διαλεγω καποιο ψαρι που να μπορει να μεινει με ταφυτα μου (εννοω να μην τα φαει) και για το αν θα ειναι βιοτοπικο δεν με πολυ νοιαζει για να ειμαι ειλικρινης.

Αλλα και απο την αλλη μου λετε οτι με τυρφη θα εχουν προβλημμα τα φυτα μου με τον χρωματισμο του νερου..

Μπλεξιμο! Μεγαλο σταυρολεξο..

Τι ph εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Μολις ξαναμετρησα και βαρεσε ταβανι το τεστ της απι,μετραει μεχρι 7,6

Link to comment
Share on other sites

Tι εννοεις γιατι ειναι θεμα; Απο τη στιγμη που ειναι απο την Αφρικη ή απο την Ασια τα φυτα πως μπορει να λεγεται βιοτοπικο Αμαζονιου! Ουδεμια σχεση με τον βιοτοπο!

αφού διευκρίνησα το ερώτημα, τι δεν κατάλαβες; :P

Anyway, μου έχει απαντηθεί ήδη το ερώτημα, η απορία ήταν αν είναι λόγω κάποιας ασυμβατότητας ή για να λέγεται το ενυδρείο βιοτοπικό.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, ο Αμαζονιος εχει περιοχες που ειναι τιγκα στη βλαστηση και αλλες που ειναι ξεραιλα οποτε αναλογα τα ψαρια που θα βαλεις μπορεις να παιξεις και με φυτα ή οχι! Το ιδιο συμβαινει και με το σκουρο νερο και το καθαρο νερο!

Το θεμα στην περιπτωση μας ειναι οτι πολλα φυτα απο αυτα που εχει ο Μιχαλης ειναι ασιατικα και αφρικανικα!

Tι εννοεις γιατι ειναι θεμα; Απο τη στιγμη που ειναι απο την Αφρικη ή απο την Ασια τα φυτα πως μπορει να λεγεται βιοτοπικο Αμαζονιου! Ουδεμια σχεση με τον βιοτοπο!

αφού διευκρίνησα το ερώτημα, τι δεν κατάλαβες; :P

Anyway, μου έχει απαντηθεί ήδη το ερώτημα, η απορία ήταν αν είναι λόγω κάποιας ασυμβατότητας ή για να λέγεται το ενυδρείο βιοτοπικό.

Φιλε μου το ερωτημα μου ειναι ρητορικο!

Διακρινω μια ειρωνια στα γραφομενα και ελπιζω να κανω λαθος!

Στο απαντησα δυο φορες το ερωτημα σου και τωρα μια τριτη στο τονιζω με κοκκινο!

Οταν λεμε βιοτοπικο εννοουμε του βιοτοπου.

Link to comment
Share on other sites

Μισό να τα αναλύσω για να μην έχουμε παρεξηγήσεις!

  1. Ανέφερες ότι το θέμα είναι ότι είναι Αφρικανικά και Ασιατικά.
  2. Ως άσχετος, ρώτησα αν πρόκειται περί ασυμβατότητας (νερού, θερμοκρασιών, φωτισμού, δεν ξέρω κι εγώ τι) ή αν είναι θέμα design.
  3. Μου απάντησε ο dpap στο ερώτημα.
  4. Ρωτάς καπάκι δεύτερη φορά τι εννοώ (ενώ έχω ήδη αναφέρει τι εννοώ).
  5. Απάντησα λοιπόν και σε εσένα τι εννοούσα και στο ίδιο ποστ σου αναφέρω ότι έχει λυθεί η απορία μου, δεν σου ζήτησα να απαντήσεις ξανά.

To emoticon το έβαλα δίπλα για χιούμορ, αλλά anyway, αν και δεν μου αρέσει να κάνω τέτοιες συζητήσεις, δεν σε ειρωνεύομαι, ούτε είμαι εριστικός, απλώς βρέθηκες δύο φορές σαν αιτία απορίας μου.

Έγινε επεξεργασία - jpavly
Link to comment
Share on other sites

Ξεχαστε το βιοτοπικο και αυτη τη λεξη!ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορει να στησει βιοτοπικο ενυδρειο!Βιοτοπικο ενυδρειο ειναι να εχεις υλικα απο το βιοτοπο που θες να φτιαξεις,πραγμα που δεν παιζει,δεν ειναι μονο τα φυτα και τα ψαρια!Αυτο που κανουμε εδω ειναι βιοτοπικης προσεγγισης!

Επισης υπαρχουν και τα κοινωνικα ενυδρεια,δεν εχουμε μονο τα βιοτοπικα.

Παμε τωρα στα ερωτηματα του φιλου!

Τυρφη στο φιλτρο θα ελεγα να το αποφυγεις αν θες να εχεις σταθερες τιμες στο νερο σου.

Καλυτερα να το κανεις σε βαρελι προετοιμασιας,αλλιως θα εχεις σκαμπανευασματα με αρνητικα αποτελεσματα για τα ψαρια σου.

Τα φυτα σου δεν θα τα πανε τοσο καλα σε κιτρινο νερο,η τυρφη κοβει φως.

Εγω θα σου ελεγα να επιλεξεις ψαρια που μπαινουν σε βρυση και αυτα ειναι πολλα,μαζι με τα φυτα σου μπορεις να φτιαξεις ενα ομορφο ενυδρειο.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο θελω,ψαρακια ομορφα που να ζουν σε νερο βρυσης,αν ειχες να μου προτεινεις καποια θα με βοηθουσες.

:D

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν ψαρακια που μπορεις να βαλεις.

1) cpd με μερικες γαριδες ρεντ τσερυ.

2)Pseudomugil gertrudae με ρεντ τσερυ

3)pseudomugil furcatus με ρεντ τσερυ

5) ενα απο τα 2 παραπανω με ενα ζευγαρι Tateurndina ocellicauda οπως προτεινε και ο tsala

6) cherry barbs

7) white cloud με ρεντ τσερυ

8) iriatherina werneri με ρεντ τσερυ

Πρεπει να υπαρχουν και αλλα ψαρακια που μπαινουν σε βρυση αλλα δεν μου ερχονται τωρα.:P

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό εδώ θα έκανε για βρύση;

Macropodus opercularis

http://www.aquazone.gr/forums/topic/82062-dhnioeee-macropodus-opercularis/

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω να σου πω σιγουρα..και δεν ξερω αν θα το βρεις και ευκολα αυτο το ψαρι εδω.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ψαρακια αλλα δυστυχως δεν νομιζω να υπαρχουν Ελλαδα.

Πρεπει να ριξω ψαξιμο γιατι στο τελος με βλεπω με πλατυ/γκαπυ.

Link to comment
Share on other sites

Τα pseudomugil στο προφιλ τους γραφει pH 3.68-9.4.Γιατι τοσο μεγαλη αποκληση,ισχυει και αν ναι δεν θα εχω καποιο προβλημμα με φιν ροτ κτλ ετσι? Ρωταω γιατι με τον μονομαχο εχω αγανακτησει και επειδη τις επιλεκτικες αναπαραγωγες εχω αρχισει να τις φοβαμαι.

Κατα τα αλλα φαινονται πολυ ομορφα και ισως ειναι μια απο τις επιλογες μου.

Link to comment
Share on other sites

Xiphophorus helleri δεν ειναι μια επιλογη?(ρωταω δεν ξερω)

Link to comment
Share on other sites

Τα pseudomugil στο προφιλ τους γραφει pH 3.68-9.4.Γιατι τοσο μεγαλη αποκληση,ισχυει και αν ναι δεν θα εχω καποιο προβλημμα με φιν ροτ κτλ ετσι? Ρωταω γιατι με τον μονομαχο εχω αγανακτησει και επειδη τις επιλεκτικες αναπαραγωγες εχω αρχισει να τις φοβαμαι.

Κατα τα αλλα φαινονται πολυ ομορφα και ισως ειναι μια απο τις επιλογες μου.

Τα ψαρακια αυτα τα βρησκεις σε διαφορες περιοχες με διαφορετικα νερα.

Εγω 4 χρονια τα ειχα σε βρυση,δεν ειχα ποτε θεμα.

Φιν ροτ δεν παθαινουν,αλλο οι μονομαχοι αλλο αυτα τα ψαρακια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και αν βρω τελικα pseudomugil και το αποφασισω ποσα θα μπορουσα να βαλω σε 98 λιτρα?

Αυτα γεννανε στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...