Jump to content

Προτασεις Για Ψαροσυνθεση


Recommended Posts

οι ξιφοφοροι γινονται μεγαλοι... καλυτερα τα ξαδερφια τους τα πλατακια σε τετοια λιτρα..

στα pseudomugil ειναι αρκετα ψαρια.. αλλα προτιμουν πιο σκληρο και αλλλα πιο μαλακο..

οπως σου ειπε κι ο Κωστας απαντονται σε διαφορες περιοχες με διαφορετικους παραμετρους..

finrot δεν προκειται να εχεις , δεν γεννανε ευκολα ή δεν εκκολαπτονται τα αυγα τους ευκολα (ειτε τρωγονται ως αυγα ή ως γοννοι) και τα μικρα τους θελουν καποια διαδικασια για να επιζησουν.

καταληλοτερα ειναι τα furcatus στο νερο βρυσης, οπως και τα signifer (τα οποια δεν θα βρεις)

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Και αν βρω τελικα pseudomugil και το αποφασισω ποσα θα μπορουσα να βαλω σε 98 λιτρα?

Αυτα γεννανε στο ενυδρειο?

Και τα Furcatus και τα Gertrudae τα έχω δει στο κατάστημα που πήρες την πιτσιρίκα, αλλά στα Furcatus είχαν 2-3 αρσενικά και στα Gertrudae δεν είδα ούτε ένα αρσενικό. Και γενικά σε αυτά τα ψαράκια τα αρσενικά είναι πιο όμορφα.

Τα Furcatus είναι 4-6 εκ και τα Gertrudae 3-4 εκ. σύμφωνα με το seriouslyfish, οπότε οι ποσότητες σου είναι λογικά 10+

Και στα δύο είδη τα αρσενικά κάνουν sparring και είναι πολύ ωραία:

Φυσικά θα σου πρότεινα να τα δεις κι από κοντά για το πως σου φαίνονται στο μάτι.

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα ειδη ειναι τρομερα ψαρακια,ειχα gertrudae για 4 χρονια σε 40λιτρο και πραγματικα ειναι πολυ ομορφα ψαρακια και ειναι και shrimp safe.

Στα 100 λιτρα εγω θα εβαζα τουλαχιστον 15 ατομα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω προσεξει οτι ph στο ενυδρειο μου ειναι πολυ ψηλο.Εχω δοκιμασει και τυρφη αλλα σκουραινει πολυ το νερο και δεν επαρκει για τα φυτα μου ο φωτισμος.

Εκτος αυτου την επομενη μερα το πρωι ξαναηταν ανεβασμενο το ph χωρις να υπαρχει κατι ασβεστολιθικο μεσα.Απλα τριγυρνωντας μεσα στο aquazone και διαβαζοντας διαφορα επεσε το ματι μου σε ενα ποστ του Χρηστου που αναφερει οτι τα πολλα φυτα τραβουν ολο το co2 και ανεβαζουν το ph.Υπαρχει περιπτωση να συνβαινει κατι τετοιο σε εμενα?

Το κακο ειναι οτι εχω τεστ τις api που εχει κλιμακα εως 7,6 οποτε και του ενυδρειου και της βρυσης τα βλεπω τερμα.Μονο οταν το ριχνω με τυρφη παει εως 6,6 αλλα και αυτο την επομενη μεσα στο ενυδρειο ξαναδειχνει ταβανι.

Ρωταω γιατι θελω να εχω σταθερες συνθηκες για το ψαρι που θα μπει.

Βαζω και μερικες φωτογραφιες μπας και βοηθησουν να μου πειτε για το διοξειδιο.

Υ.Γ. Η ludgwidia φυτευτηκε εχθες γι'αυτο θα την δειτε να γερνει λιγακι σε καποια σημεια.

post-59611-0-75028800-1415832829_thumb.jpg

post-59611-0-98076500-1415832860_thumb.jpg

post-59611-0-89326000-1415832881_thumb.jpg

post-59611-0-15488600-1415832913_thumb.jpg

post-59611-0-63563000-1415832940_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απλα τριγυρνωντας μεσα στο aquazone και διαβαζοντας διαφορα επεσε το ματι μου σε ενα ποστ του Χρηστου που αναφερει οτι τα πολλα φυτα τραβουν ολο το co2 και ανεβαζουν το ph.Υπαρχει περιπτωση να συνβαινει κατι τετοιο σε εμενα?

Και να ισχυει αυτο που εγραψε ο Χρηστος το δικο σου ενυδρειο δεν εχει

πολλα φυτα για να συμβαινει αυτο.Κατι 'η καποια μεσα στο ενυδρειο σου

ειναι ασβεστολιθικα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ηθελα να μαθω,αν εχω πολλα φυτα.

Τι μπορει να ειναι ομως?

Μονο η αμμος βρισκεται μεσα στο ενυδρειο περα απο το ξυλο και τα φυτα,την οποια εχω δοκιμασει με ακουαφορτε δυο τρεις φορες..

Εννοειται οτι την ποσοτητα που δοκιμασα δεν την ξαναεβαλα μεσα..

Βασικα πρεπει να βρω ενα τεστ που να μετραει μεχρι 8 και να μετρησω παλι την βρυση μου.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει τόση αυξομείωση του ΡΗ σε μία μέρα μου κάνει εντύπωση το ότι ο μονομάχος τα καταφέρνει ακόμα. Κάτι δεν πάει καλά. Το ΡΗ δεν πέφτει τόσο πολύ σε 1 μέρα με τύρφη (πόση βάζεις;). Εμένα σε 100 λίτρα με 150 γρ τύρφη άρχισε μετά από καμιά βδομάδα να πέφτει και σταθεροποιήθηκε στο 6.5. Το τεστ για πάνω από 7.6 δε νομίζω να βοηθάει εκτός αν θέλεις να πας προς Αφρική, ξέρεις πλέον ότι έχεις πολύ σκληρό νερό. 2 πραγματα συμβαίνουν, έχεις ασβεστολιθική άμμο (νομίζω ότι το τεστ με ακουαφόρτε δεν είναι 100% σίγουρο) ή τα τεστ σου έχουν πρόβλημα. Πάντως θα πρότεινα να σταματήσεις την τύρφη μέσα στο ενυδρείο γιατί ο μονομαχάκος θα έχει σοβαρό πρόβλημα ΑΝ το ΡΗ είναι ασανσέρ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω τυρφη στο φιλτρο.Την εβαλα στο νερο προετοιμασιας και εκανα σταδιακες αλλαγες (3 για την ακριβεια).Απλα οταν εκανα την αλλαγη εριχνε το ph,αρθροιστικα βεβαια με το υπολοιπο νερου,δηλαδη το νερο προετοιμασιας ηταν 6,6 και στο ενυδρειο πηγαινε 7,2.Την επομενη μερα ομως ξαναμετρουσα και ηταν παλι στο τερμα το τεστ.Απλα θα ηθελα να καταλαβω τι συνεβη και αν εκανα κατι λαθος για να μην το ξανακανω.

Βεβαια το θεμα ειναι η επιλογη ψαροσυνθεσης στο νερο της βρυσης μου αλλα αν υπαρχει διακιμανση στο ενυδρειο μου πρεπει να σταθεροποιηθει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω τυρφη στο φιλτρο.Την εβαλα στο νερο προετοιμασιας και εκανα σταδιακες αλλαγες (3 για την ακριβεια).Απλα οταν εκανα την αλλαγη εριχνε το ph,αρθροιστικα βεβαια με το υπολοιπο νερου,δηλαδη το νερο προετοιμασιας ηταν 6,6 και στο ενυδρειο πηγαινε 7,2.Την επομενη μερα ομως ξαναμετρουσα και ηταν παλι στο τερμα το τεστ.Απλα θα ηθελα να καταλαβω τι συνεβη και αν εκανα κατι λαθος για να μην το ξανακανω.

Βεβαια το θεμα ειναι η επιλογη ψαροσυνθεσης στο νερο της βρυσης μου αλλα αν υπαρχει διακιμανση στο ενυδρειο μου πρεπει να σταθεροποιηθει.

Τώρα κατάλαβα. Εγώ πάντα έβαζα τύρφη στο φίλτρο. Θα σε βοηθήσει κάποιος που προετοιμάζει το νερό της αλλαγής, μήπως πχ χρειάζεται αρκετές αλλαγές για να ξεκινήσει η μόνιμη πτώση του ΡΗ στο ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι ο τρόπος που έβαλες την τύρφη και είχε αρκετά "κομματάκια"; μήπως "έκατσε" κάτω και έστρωσε το θέμα;

Αν μπορείς γράψε όλη τη διαδικασία που ακολούθησες, μήπως κάπου έχεις κενό.

Link to comment
Share on other sites

Κατι τρεχει με τα τεστ σου η εχεις κατι ασβεστολυθικο μεσα.

Επεξεργαζομουν το νερο της αλλαγης με τυρφη για 2 χρονια και ποτε δεν ειχα θεμα με το ph μου.Και φυσικα μπορεις να ριξεις τοσο το ph με τυρφη σε μια μερα.Για να γινει αυτο,παιζουν ρολο πολλοι παραγωντες,οπως και η μαρκα της τυρφης.

Link to comment
Share on other sites

Μολις ξαναδοκιμασα σε 10 λιτρα νερο με 100 γραμμαρια τυρφη sera.Σε μια ωρα το κατεβασε στο 6,6.Δεν νομιζω να εχουν θεμα τα τεστ μου λοιπον.Θα κανω μια αποπειρα παλι στο μικρο ενυδρειο (17λιτρα) που ειναι ακριβως ιδια υλικα μεσα και εχω την θυληκια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα επαθα ενα εγκεφαλικο..

Πηρα νερο απο το ενυδρειο μου να το μετρησει το παλικαρι στο πετ σοπ γιατι οπως σας ειπα το τεστ μου μετραει μεχρι 7,6.

Μετραμε λοιπον και δειχνει ph 9!!!!!!

Σε ολη την διαδρομη προσπαθω να σκεφτω τι γινεται και εχω 9 ph.Το κακο οτι δεν πηγα νερο βρυσης οποτε αυριο θα ξανακανω εναν κοπο να δω αν ειναι απο το δικτυο ή κατι συμβαινει μεσα στο ενυδρειο μου.

Link to comment
Share on other sites

τι βυθο -πετρες εχεις στο ενυδρειο?

ονομασιες αν ξερεις και καμια φωτο... κατι παιζει...

σκληροτητες μετρησες?

Link to comment
Share on other sites

Εχω μαυρη χαλαζιακη αμμο απο χωματοτεχνικη και μια ριζα διακοσμητικη απο πετσοπ,δεν θυμαμαι τι ξυλο ειναι

Link to comment
Share on other sites

Οριστε και δυο ακομα φωτογραφιες,μια γενικη και μια στην αμμο.

Σκληροτητες δεν μετρησα δυστυχως και δεν εχω τετοιο τεστ,μονο ph.

post-59611-0-57759400-1415911630_thumb.jpg

post-59611-0-12760600-1415911645_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον στο μικρο μου ενυδρειο που εχει ακριβως τα ιδια υλικα για διακοσμο εριξα εχθες το ph στο 7,2 και σημερα παλι το τεστ δειχνει στο τερμα >7,6.

Υπαρχει περιπτωση το αμμοχαλικο που εχω ενω δεν ειναι ασβεστολιθικο (δεν αφριζει με ακουαφορτε) να μου ανεβαζει την γενικη σκληροτητα;;;

Link to comment
Share on other sites

Και αλλο ενα σεναριο ειναι οτι μπορει να εχω ανεβασμενο μαγνησιο απο την λιπανση των φυτων.Αυτο νομιζω θα ανεβαζε και την σκληροτητα του νερου ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Είναι σωστή η μέθοδος να ρίξεις το ph τόσο γρήγορα (1 ώρα);

Μήπως το αποτέλεσμα δεν είναι σταθερό και για αυτό έχεις τα σκαμπανευάσματα μετά;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα βαζω σε λιγα λιτρα νερου μεγαλη ποσοτητα τυρφης με σχετικα δυνατη ροη.Απο την στιγμη που πεφτει το πχ δεν νομιζω οτι εχει σημασια ποση ωρα εκανε η διαδικασια και πιστευω οτι δεν σηκωνεται παλι ετσι απο μονο του.

Αυτο νομιζω,τωρα αν καποιος ξερει κατι παραπανω ας μας δωσει τα φωτα του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντος οταν ειχα παρει μαυρη απο χωματεμπορικη κ εκανα το τεστ σπιτι με το υδροχλωρικο αφρυζε σαν κοκα κολα

Link to comment
Share on other sites

Το θυμαμαι φιλε που μου το ειχες ξαναπει και μαλιστα ειχα τις αμφιβολιες μου αλλα οσο περναει ο καιρος πιστευω ολο και περισσοτερο οτι ειχες δικιο..

Το θεμα ειναι οτι σε εμενα δεν αφριζει..

Θα δοκιμασω μερικες φορες ακομα με τυρφη και θα μετρησω και το πχ της βρυσης γιατι ακομα δεν ξερω τι βγαζει,στο ενυδρειο μετρησα 9 και θα σου πω.

Αν εχεις δικιο...ΒΡΑΣΤΑ!

Ξεστηνω δυο ενυδρεια και αντε παλι απο την αρχη..

Link to comment
Share on other sites

Με εβαλες στην πριζα και ξαναεκανα το τεστ με το υδροχλωρικο μολις τωρα.Εβαλα σε ενα πλαστικο ποτηρακι λιγη αμμο και ενα δαχτυλο οξυ απο πανω και αφριζει οπως λες...

Θα βαλω τα κλαμματα...

Link to comment
Share on other sites

Κατι δεν ειχες κανει καλα καλα μαλλον στο τεστ με το ακουαφορτε..

Βασικα με τετοιο ph δεν μπορεις να βαλεις και πολλα ψαρια,φανταζομαι οτι το ξερεις και εσυ ο ιδιος..

Link to comment
Share on other sites

Ηδη περιμενω πως και πως να παω σπιτι να τον βγαλω απο το ενυδρειο να μπει με λιγο νερο σε καραντινα μεχρι να τον δωσω και παω για ολικη αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...