Jump to content

Louka's Light Reef


Mr.Puff

Recommended Posts

Οπως το περνεις το νερο εχε το νου σου διπλα μην πεταμε βρωμιες η κανουν μπανιο και παστονοντε με αντοιλιακα και διπλα συ περνεις τα νερα.. καταλαβες τι εννοω...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ένα update.

Μετά τη μ@λ@κία που έκανα με το DIY εργαλείο για να κάψω τις aptaisia, την κατάσταση του ενυδρείου τη βλέπετε στις φωτό. Τα sps έχουν χάσει σχεδόν ολοκληρωτικά το χρώμα τους αλλά εκεί που έμοιαζαν εντελός νεκρά και είμουν έτοιμος να τα πετάξω και να κλείσω το ενυδρείο ξαφνικά άρχισαν σαν από θαύμα να πετάνε πολυποδάκια. Τα clam άρχισαν να ανοίγουν, (το ένα άνοιξε εντελός) και τα lps είναι σε πολύ καλό δρόμο. Το μόνο που χάθηκε οριστικά είναι η ξένια η οποία κυριολεκτικά έλιωσε. (ευτυχός την πρόλαβα και με μια γεννέα αλλαγή νερού προλαβα τα χειρότερα.) Τα ψαράκια είναι όλα μια χαρά! Οι μετρήσεις είναι όλες εντάξει και δεν ανέβηκαν καθόλου νιτρικά φωσφορικά που σημαίνει ότι η βιολογία του βράχου μάλον τη γλύτωσε. (το ίδιο και τα κοπίποδα που είναι μια χαρά). Υπάρχει μια αύξηση σε KH Ca και Mg που μάλλον σημαίνει ότι τα sps και τα clam έχουν μειώσει την κατανάλωση. Από τις φωτό πια είναι η γνώμη σας? θα την βγάλουν καθαρή τα sps και τα clam? Άραγε θα ξαναβρούν τα χρώματά τους?

post-59162-0-49693500-1442678574_thumb.jpg

post-59162-0-94611600-1442678583_thumb.jpg

post-59162-0-45300800-1442678592_thumb.jpg

post-59162-0-40202800-1442678600_thumb.jpg

post-59162-0-79566800-1442678609_thumb.jpg

post-59162-0-45538900-1442678619_thumb.jpg

post-59162-0-23478100-1442678628_thumb.jpg

post-59162-0-79357300-1442678636_thumb.jpg

post-59162-0-62422900-1442678644_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να επανέλθουν σύντομα .. τώρα είδα τις πρωηγουμενες φώτο και στεναχωρήθηκα .. :(

 

πρόσεχε τις τιμές μη ξεφύγουν..

Link to comment
Share on other sites

Λουκα η ζημια σε καποια ειναι μεγαλη δειχνουν θετικες αντιδρασεις αλλα οχι ολα ευχομαι να κανω λαθος οπως και να εχει προχωρα γερα

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα περιττό να σου πω ότι ακόμα να το χωνέψω πως μπορεί να έγινε τόσο μεγάλη ζημιά μέσα σε ένα λεπτό! Οι φωτό δεν είναι καθόλου καλές οπότε δεν φαίνονται τα πολυποδάκια στα sps. Τι να πω εύχομαι να πάνε όλα καλά και να επανέλθουν γιατί είναι πολύ κρίμα για τα ζωντανά. Αν είχε γείωση το ενυδρείο λέτε να γινόταν το ίδιο ή θα τη γλίτωνε? Μήπως μια τυχαία διαρροή από ένα καλώδιο ας πούμε κάποιας αντλίας θα είχε το ίδιο ή και χειρότερο αποτέλεσμα?

Link to comment
Share on other sites

Λουκά εύχομαι να πάνε όλα καλά και να ανακάμψουν όλα τα κοράλλια σου.Οπότε από εδώ και πέρα μόνο φυσικούς τρόπους

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λουκα καλη αναρωση στα κοραλακια σου

Αληθεια τι επαθες για να μην ξεφυλλιζω το θεμα σου;;;

Link to comment
Share on other sites

Λουκα καλη αναρωση στα κοραλακια σου

Αληθεια τι επαθες για να μην ξεφυλλιζω το θεμα σου;;;

 

Βασίλη έφτιαξα ένα εργαλείο σαν το aiptasia killer από άλλο post αλλά δεν ξέρω τι πήγε στραβά και ενώ είχα αρχίσει να καίω μερικές παρατήρησα ότι δεν υπήρχε ούτε ένας πολύποδας ανοικτός, και ότι είχαν αρχίσει να ασπρίζουν όλα. Το τροφοδοτικό το είχα βάλει στα 12v και άντε να το είχα μέσα στο νερό 1-2 λεπτά μέχρι εκείνη την ώρα.Είχα κάψει 3 απταίζιες. Φαίνεται ότι έγινε μεγάλη διαρροή ρεύματος στο νερό αλλά το γιατί δεν το ξέρω. Και μια που τα χέρια μου ήταν γυμνά μες στο νερό να πω ότι δεν κατάλαβα κάτι περίεργο. Δεν ξέρω αν υπήρχε γείωση στο νερό σαν αυτή http://aquariumshop.gr/shop/tube-holders-giosis/vertex-ground-pole/ αν θα είχα αποφύγει τα χερότερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κριμα ρε Λουκα!!

Μερικα κοραλια την ακουσαν παρα πολυ αποτι φαινεται

Ελπιζω φιλαρακι να επανελθουν

 

Πως τα βλεπεις τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Παύλο όντος ειδικά oi plates και άλλη μία monti δεν έχουν σημάδια ανάκαμψης μέχρι τώρα. Στα υπόλοιπα όμως παρά το ότι έχουν χάσει το χρώμα τους οι πολύποδες έχουν επανέλθει σε μεγάλο βαθμό και πάνε καλύτερα. Τα lps έχουν επανέλθει σχεδόν τελείως. Επίσεις να πω ότι οι απταίζιες που για αυτές έγινε όλη η ιστορία ξαναβγήκαν. Έτσι να μου γίνει μάθημα, πρώτα να ρωτάω, πριν κάνω κάτι που δεν γνωρίζω καλά...

Link to comment
Share on other sites

Στεναχωρηθηκα πολύ όταν είδα τα κοράλλια σου πριν και μετά την καταστροφή, είναι άσχημο να χάνεις μέσα σε λίγα λεπτά τόσα sps, το έχω πάθει στο παρελθόν (για άλλο λόγο) και ξέρω. Για έμενα ότι βλέπεις χωρίς πολύποδες είναι μάλλον πολύ αργά για να σωθεί, καλύτερα να βγάλεις λοιπόν από μέσα ότι δεν δείχνει σημάδια ανάκαμψης. Τώρα για την απταισια υπάρχει εύκολη και ασφαλής λύση χωρίς να χρειαστεί καν να βρεξεις τα χέρια σου, πήγαινε πάρε 2-3 pepermint και ριχτες μέσα, για κάποιες μέρες απέφευγε να ρίξεις τροφή ώστε να πεινάσουν και να στραφούν στις απταισιες, πριν μήνες είχα μεγάλο πρόβλημα και πλέον δεν έχω ούτε μια απταισια και οι γαριδουλες τρώνε ότι πελετ αφήνουν τα clownfish :P Καλή τύχη σου εύχομαι και μην μασάς τα κοραλλια ξαναγίνονται!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κριμα λουκακο!!τουλαχιστον εμαθες μεσα απο αυτην την περιπετια!ευχομε τα επομενα sps σου να ειναι 1000 φορες ποιο ομορφα απο τα προηγουμενα!!!

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη έφτιαξα ένα εργαλείο σαν το aiptasia killer από άλλο post αλλά δεν ξέρω τι πήγε στραβά και ενώ είχα αρχίσει να καίω μερικές παρατήρησα ότι δεν υπήρχε ούτε ένας πολύποδας ανοικτός, και ότι είχαν αρχίσει να ασπρίζουν όλα. Το τροφοδοτικό το είχα βάλει στα 12v και άντε να το είχα μέσα στο νερό 1-2 λεπτά μέχρι εκείνη την ώρα.Είχα κάψει 3 απταίζιες. Φαίνεται ότι έγινε μεγάλη διαρροή ρεύματος στο νερό αλλά το γιατί δεν το ξέρω. Και μια που τα χέρια μου ήταν γυμνά μες στο νερό να πω ότι δεν κατάλαβα κάτι περίεργο. Δεν ξέρω αν υπήρχε γείωση στο νερό σαν αυτή http://aquariumshop.gr/shop/tube-holders-giosis/vertex-ground-pole/ αν θα είχα αποφύγει τα χερότερα.

Μα την γείωση την έκανες εσύ φίλε μου.

 

Link to comment
Share on other sites

Μα την γείωση την έκανες εσύ φίλε μου.

Δεν ξέρω τι να πω...  Σίγουρα δεν το κατέχω τα θέμα με το ρεύμα  οπότε κακός ασχολήθηκα από την αρχή. Απ' ότι θυμάμαι αν φοράς πλαστική σόλα δεν γειώνεις το ρεύμα. Έτσι και εγώ φόραγα πλαστικές σαγιονάρες. Αλλά όπως σου είπα είμαι άσχετος οπότε σίγουρα έκανα κάποιο τραγικό λάθος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πως πανε τα πραγματα με τα κοραλια ρε λουκα?

Σωθηκε τιποτα?

Μην απογοητευεσαι,δυστυχως ολα μεσα στο παιχνιδι-χομπυ ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη μου ευτυχώς οι απώλειες ήταν μόνο μια τεράστια ξένια (έλιωσε στη κυριολεξία) και ένα-δυο μικρότερα sps. Τα υπόλοιπα επανέρχονται σιγά σιγά. Έχουν πολύποδες αλλά έχουν χάσει το χρώμα τους (κυρίος οι άκρο). Όμως και αυτό αργά αργά επανέρχεται.

Περιττό να σου πω ότι κάποια στιγμή νόμιζα ότι όλα χαθήκανε και είμουν έτοιμος να τραβήξω την πρίζα, αλλά ευτυχώς τα πράγματα φαίνεται να πηγαίνουν καλά!

Link to comment
Share on other sites

Ε την ξενια δεν τη βαζω στις απωλεις λουκα μου,ο Θεος το εκανε :usd:  :usd:

Αν ξεφυγει η ατιμη δεν καθαριζεις ποτε απο αυτη!Αφου τα ξερεις.

Για το χρωμα μη στεναχωριεσαι ρε συ,το βασικοτερο ειναι να ειναι ζωντανα....μετα ολα τα αλλα ερχονται,αργα η' γρηγορα φιλε :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος που στεναχωρέθηκε για την ξένια είναι ο κλοουνάκος αφου τη χόσταρε συνεχός.

Μιχάλη ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

λοιπον αυτην την βλακει την βαρεθηκα, αλλαζω τιτλο στο θεμα σου για αλλιωε δεν θα παει προστα αυτος ο ντουνιας...

 

 

 

ααα!!! ξεχασα... βαλε φωτο για τον λαο!!!!

Link to comment
Share on other sites

χαχα,ναι ρε λουκα μου καλα λεει ο αγγελος εσυ σαμποταρεσαι μονος σου :usd:  :usd:

Αγγελε απλα βγαλτου το (λεμε τωρα) και ολα θα πανε μια χαρα :jig:

 

Κια φυσικα ποτε δεν λεμε οχι στις φωτο αδερφε :angel:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Φωτό θα βάλω αργότερα αφού τώρα δεν έχει και ιδιαίτερο νόημα. Ακόμα τα χρώματα δεν έχουν επανέλθει τελείως (ειδικά στις ακροπόρες). Σε καλό δρόμο είναι βέβαια αλλά θέλουν λίγο καιρό ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...