Jump to content

Περίεργες Μετρήσεις Νερού


AgMa

Recommended Posts

Εγώ έριξα ακουαφόρτε πάνω στην πέτρα, αλλά όχι σταγόνα.Στην μισή πέτρα έριξα.

Χρειάζεται να το χτυπήσω μήπως καλύτερα το κομμάτι που θα βουτήξω;Το χτύπησα βέβαια, απλά λέω μήπως θέλει να το χτυπήσω πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Πετρα και μη ασβεστολιθικο δεν βρισκεις ευκολα,γιατι δεν βαζεις ενα ξυλαρακι καλυτερα να εχεις το κεφαλι σου ησυχο?

Link to comment
Share on other sites

Ξύλο θα βάλω, απλά θα ήθελα να κρατήσω και τις πέτρες,Εκτός απ' αυτές έχω και άλλη μία η οποία ούτε αυτή άφρισε στο τεστ και την πήρα μαζί με την anubia nana δεμένη έτοιμη.

Έστω να σπάσω κάποιες απ' αυτές να τις βάλω σε διάφορα σημεία στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Τις πετρες θα τις εβγαζα απο εκει.

Θα εβαζα στην μια πλευρα του ενυδρειο ενα ξυλο red moor μικρο και θα εδενα πανω λιγο μοςς,μια anubia nana και ενα microsorum mini.

Περιμετρικα της ριζας,θα εσπαγα και θα εβαζα μικρα κομματια απο πετρα λαβας.

Θα εβαζα 1-2 κρυπτοκορινες σε καποια σημεια και στην απεναντι γωνια απο την ριζα θα εβαζα μια vallisneria nana.

Για φυτο επιφανειας θα εβαζα φακη.

 

Ξεκίνησα να ακολουθώ τη συμβουλή σου για το στήσιμο.

Φακή βρήκα πολύ λίγη.Να ψάξω για περισσότερη η να περιμένω να βγάλει η δική μου;

Επίσης από κρυπτοκορίνες βρίσκω πολλά είδη με διάφορες ονομασίες. Ποιά μου κάνει;

Όσο για microsorum mini, βρήκα αυτό.Κάνει;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Για πείτε λίγο τη γνώμη σας:

Ετοιμάζω το νερό της αλλαγής σε δοχείο που γυρίζει με τύρφη και ζεόλιθο για να τραβάει την αμμωνία.Το νερό γυρίζει στο δοχείο μια 'βδομάδα πριν το ρίξω στο ενυδρείο.

Κάνω δηλαδή την εβδομαδιαία αλλαγή και μετά βάζω στο δοχείο φρέσκο νερό να γυρίζει μέχρι την επόμενη αλλαγή.

Η ποσότητα τύρφης είναι στάνταρ κάθε φορά μοιρασμένη σε δύο τούλια και αλλάζω κάθε 'βδομάδα με φρέσκια την πιο παλιά ώστε να έχω σταθερές παραμέτρους.

Ρίξτε μια ματιά στις μετρήσεις:
 
10/6/15:
Ph: 6.5 με 7
Gh: 5
Kh: 2
 
17/6/15:
Ph: 6.5 με 7
Gh: 10
Kh: 2
 
24/6/15:
Ph: 6.5
Gh: 17
Kh: 2
 
Μετράω με υγρά τεστ Api.
Γιατί ανεβαίνει η γενική σκληρότητα συνέχεια;
Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

 

Για πείτε λίγο τη γνώμη σας:

Ετοιμάζω το νερό της αλλαγής σε δοχείο που γυρίζει με τύρφη και ζεόλιθο για να τραβάει την αμμωνία.Το νερό γυρίζει στο δοχείο μια 'βδομάδα πριν το ρίξω στο ενυδρείο.

Κάνω δηλαδή την εβδομαδιαία αλλαγή και μετά βάζω στο δοχείο φρέσκο νερό να γυρίζει μέχρι την επόμενη αλλαγή.

Η ποσότητα τύρφης είναι στάνταρ κάθε φορά μοιρασμένη σε δύο τούλια και αλλάζω κάθε 'βδομάδα με φρέσκια την πιο παλιά ώστε να έχω σταθερές παραμέτρους.

Ρίξτε μια ματιά στις μετρήσεις:
 
10/6/15:
Ph: 6.5 με 7
Gh: 5
Kh: 2
 
17/6/15:
Ph: 6.5 με 7
Gh: 10
Kh: 2
 
24/6/15:
Ph: 6.5
Gh: 17
Kh: 2
 
Μετράω με υγρά τεστ Api.
Γιατί ανεβαίνει η γενική σκληρότητα συνέχεια;

 

 

Αν δεν τιθεται θεμα αξιοπιστιας της μετρησης, δες την τελευταια παραγραφο απο τις ιδιοτητες του ζεολιθου.

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%96%CE%B5%CF%8C%CE%BB%CE%B9%CE%B8%CE%BF%CF%82#.CE.99.CE.B4.CE.B9.CF.8C.CF.84.CE.B7.CF.84.CE.B5.CF.82

 

Οι ζεόλιθοι μπορούν να περιλαμβάνουν μια μεγάλη ποικιλία κατιόντων, όπως νάτριο, κάλιο, ασβέστιο, μαγνήσιο και άλλα. Αυτά τα θετικά ιόντα συγκρατούνται ασθενώς και μπορούν εύκολα να ανταλλαχθούν με το περιβάλλον διάλυμα

 

Πιθανως λοιπον, εχει κορεσθει ο ζεολιθος και ελευθερωνει ασβεστιο μαγνησιο.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν την έχω αλλάξει εδώ και περίπου 2 μήνες, γιατί έβλεπα ότι την έκανε τη δουλειά της με την αμμωνία.Ωραία θα την ανανεώσω και θα ξαναμετρήσω την επόμενη Τετάρτη. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι ο ζεόλιθος ανεβάζει την σκληρότητα. Έχεις κάνει μετρήσεις στο νερό της βρύσης? Τώρα που ανέβηκε η θερμοκρασία και έχουμε μεγάλες εξατμίσεις το βρίσκω λογικό να υπάρχει θέμα με την γενική σκληρότητα. Αν το καλοσκεφτείς εξάτμιση έχουμε και στα ενυδρεία μας και στα δοχεία προετοιμασίας αλλά και στις περιοχές υδροδότησης οπότε το βρίσκω λογικό να υπάρχει αύξηση. 

Ρίξε και μια ματιά στο παρακάτω θέμα όπου ο Ρικ αναλύει το θέμα του ζεόλιθου και το οποίο είναι αρκετά ενδιαφέρον. 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/100099-εναλλακτικό-aqua-scape/?p=1033670 

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω πως έχω βάλει βυθό από ζεόλιθο (μετά από την πρόταση του Ρικ) στο 60 λιτρο και η γενική μου σκληρότητα μετά από δύο μήνες παραμένει στο GH=6. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν ισχύουν αυτά που λες, πόσο έπρεπε να είναι η σκληρότητα αν με την τύρφη πήγε 17; 25-30;

Βρήκα από πότε έχω μέσα τον ζεόλιθο χωρίς να τον αλλάξω! Από 6/3. Άρα μπορεί και να ισχύει αυτό που λέει ο jimi. Ότι τον έχεις εσύ 2 μήνες και είσαι σταθερή, δεν λέει κάτι προς το παρόν.Μπορεί μέσα στον επόμενο μήνα να σου ανέβει και εσένα.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν η γενική σκληρότητα δεν έχει σχέση με το ph. Η τύρφη επηρεάζει το kh (ανθρακική σκληρότητα) και συμπαρασύρει και την γενική σκληρότητα κάποια στιγμή. Μέτρησες το νερό της βρύσης?

Κατάλαβες γιατί σου ανέφερα τις εξατμίσεις? Το νερό εξατμίζεται αλλά τα άλατα παραμένουν στο νερό και αθροίζονται. Αν εσύ αναπληρώνεις νερό (έστω και με την τύρφη) τότε προσθέτεις συνεχώς άλατα με συνέπεια να ανεβαίνει η γενική σκληρότητα. Παρατήρησες ότι ph και kh παραμένουν σταθερά? 

Το σωστό είναι να μην συμπληρώνεις νερό ενδιάμεσα στις αλλαγές. Όταν έρχεται η ώρα για αλλαγή βγάζεις λιγότερο νερό. 

Πες ότι συνήθως αλλάζεις 10 λίτρα την εβδομάδα. Τώρα με τη ζέστη εξατμίζονται τα 3 λίτρα. Θα αφαιρέσεις τα υπόλοιπα 7 λίτρα και θα προσθέσεις τα 10 λίτρα του φρέσκου νερού. Αφαιρούνται επί της ουσίας 10 λίτρα = 3 λίτρα εξάτμιση και 7 λίτρα αλλαγή και η γενική σκληρότητα θα παραμείνει σχετικά σταθερή. 

Για τον ίδιο λόγο το νερό της βρύσης μας σκληραίνει το καλοκαίρι....

Προσωπικά δεν κάνω αναπλήρωση της εξάτμισης, συμπληρώνεται το νερό που λείπει με τις εβδομαδιαίες αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε και εγώ συμπληρώνω το νερό που χάνεται. Με τον ίδιο τρόπο με εσένα το κάνω, αντί για 4 λίτρα βγάζω πχ. 3 αλλά προσθέτω 4.

Όχι το νερό βρύσης δεν το μέτρησα, αλλά και να το μετρήσω τι θα βγει;Μπορεί τώρα να μου δείξει 20 πχ. και τον άλλο μήνα 15, δεν βγαίνει άκρη.Έτσι πιστεύω τουλάχιστον.

 

Link to comment
Share on other sites

Αν το νερό βρύσης έχει υψηλό gh τότε θα έχεις βρει τι φταίει. Υπάρχει κάποιος κοντά σου για να κάνεις τις μετρήσεις και με υγρά άλλης εταιρείας για να επιβεβαιώσεις ότι δουλεύει σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Mετρησε νερο βρυσης,.,, και νερο ενυδρειου.

Για να δουμε τι νερο μπενει μεσα, και τι γινεται στο ενυδρειο..

 

Εχεις κατι ασβεστολιθικο μέσα?

 

Θα συμφωνησω με τα λεγομενα της mary74 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος ριχνεις λιπασματα,ετσι?

Αν ναι και παραλληλα με την εξατμιση ειναι λογικο.

Link to comment
Share on other sites

Mετρησε νερο βρυσης,.,, και νερο ενυδρειου.

Για να δουμε τι νερο μπενει μεσα, και τι γινεται στο ενυδρειο..

 

Εχεις κατι ασβεστολιθικο μέσα?

 

Θα συμφωνησω με τα λεγομενα της mary74 

 

Όχι, ασβεστολιθικό δεν έχω τίποτα μέσα. Πέτρινο είναι μόνο το χαλίκι και έχω κάνει το τεστ με το ακουαφόρτε και δεν αφρίζει. Όλα τα υπόλοιπα είναι ξύλα.

Αν δεν κανω λαθος ριχνεις λιπασματα,ετσι?

Αν ναι και παραλληλα με την εξατμιση ειναι λογικο.

 

Ναι ρίχνω μέρα παρα μέρα κάλιο για το microsorum και excel καθημερινά!

Link to comment
Share on other sites

Mετρησε νερο βρυσης,.,, και νερο ενυδρειου.

Για να δουμε τι νερο μπενει μεσα, και τι γινεται στο ενυδρειο..

 

 

Συμφωνώ με τα παραπάνω, μέτρησε όμως και το νερό που προετοιμάζεις πριν το ρίξεις στο ενυδρείο, ίσως αυτό να βοηθήσει να βρεις σε ποιο στάδιο σκληραίνει το νερό, αν δεν είναι ήδη τόσο σκληρό στη βρύση

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Νερό βρύσης: 6

Νερό βαρελιού: 18

 

Το νερό βαρελιού έχει μπει απ' την Τετάρτη. Μήπως άλλαξε κάτι στις σκληρότητες απ' την Τετάρτη έως σήμερα και γι' αυτό μετράω τόσο μαλακό βρύσης;

 

Mετρησε νερο βρυσης,.,, και νερο ενυδρειου.

Για να δουμε τι νερο μπενει μεσα, και τι γινεται στο ενυδρειο..

 

Εχεις κατι ασβεστολιθικο μέσα?

 

Θα συμφωνησω με τα λεγομενα της mary74 

 

Μ' αρέσει που σου απάντησα κιόλας :P.Αφού το θέμα είναι στο νερό του δοχείου προετοιμασίας, εκεί ανεβαίνει η γενική σκληρότητα συνέχεια όχι στου ενυδρείου!

Και έχω μόνο τον θερμοστάτη.

Link to comment
Share on other sites

Αν σου ανεβαινουν στο βαρελι,τοτε μαλλον φταιει ο ζεολυθος.

Εγω θα τον εβγαζα τελειως και θα ξαναεφτιαχνα νερο και θα μετρουσα να δω αν εχει διαφορες με τη βρυση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι Μιχάλη, δεν έχω άνθρακα.

 

Δεν μπορώ τώρα να κάτσω να κάνω τέτοιες δοκιμές με το νερό γιατί εκτός ότι θα σηκώσει αμμωνία αν βγάλω τον ζεόλιθο, την Τετάρτη το νερό θα πρέπει να είναι έτοιμο για να κάνω την αλλαγή.

Και δεν ξέρω αν θα προλάβουν να σταθεροποιηθούν οι παράμετροι μέχρι τότε (αν εξαιρέσεις την gh, σε όλες τις υπόλοιπες έχω βρει τη ρουτίνα τους).

Αν και δεν πρέπει να είναι ο ζεόλιθος, αφού στις 10/6 είχα χαμηλή gh με τον ζεόλιθο πάλι μέσα!

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι αλλο.

Μονο ζεολιθο εχεις μεσα και τυρφη,τι μπορει να ειναι ας πουμε?Η τυρφη?

Μπορει να γινετα αυτο που ειπαν οι προηγουμενοι πιο πανω,να μπουκωνει ο ζεολιθος και να βγαζει διαφορα και να σου το ανεβαζει.

Μεχρι την Τεταρτη ειναι 4 μερες,αλλαξε νερο,βαλε καινουρια τυρφη και δοκιμασε.Και την Πεμπτη η Παρασκευη να κανεις αλλαγη νερου δεν χαθικε ο κοσμος για 2 μερες,μη τρελενεσαι..

Link to comment
Share on other sites

Βάλε καινούριο ζεόλιθο ή βάλε χωρίς ζεόλιθο και λίγες ώρες πριν την αλλαγή κάνε μέτρηση και βάλε μετά ζεόλιθο, ο ζεόλιθος δεν θέλει πολύ ώρα να τραβήξει την αμμωνία, και εντάξει μη τρελαίνεσαι  , η τύρφη δεν βγάζει και τη τρελή αμμωνία.

Αν όμως βάλεις καινούριο ζεόλιθο και έχεις πάλι ανεβασμενες σκληρότητες φταίει ο ζεόλιθος, δεν είναι καλής ποιότητας ή δεν είναι καθαρός

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν παιρνεις μια φθηνη οσμωση με 60 ευρω να ξενιασεις?

 

Πιο πολλα δινεις στους ζεολιθους τον ανθρακα και τα φιλτρα,βαρελια παρα να τα δωσεις μια φορα και μετα να ανοιγεις απλα εναν διακοπτη και να γεμιζεις νερο.Αν παιρνεις και απο τα προφιλτρο κοβεις και το αντιχλωριο,καθαρο νερακι και μαλακο ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...