Jump to content

Περίεργες Μετρήσεις Νερού


AgMa

Recommended Posts

Δεν παιρνεις μια φθηνη οσμωση με 60 ευρω να ξενιασεις?

 

Πιο πολλα δινεις στους ζεολιθους τον ανθρακα και τα φιλτρα,βαρελια παρα να τα δωσεις μια φορα και μετα να ανοιγεις απλα εναν διακοπτη και να γεμιζεις νερο.Αν παιρνεις και απο τα προφιλτρο κοβεις και το αντιχλωριο,καθαρο νερακι και μαλακο ευκολα.

 

Σωστός...

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζουν οι φθηνές Α/Ο. Πιο πολύ νερό πετάς παρά που κρατάς.

Θα συνεχίσω έτσι να δω αν αλλάξει κάτι τώρα που άλλαξα τον ζεόλιθο και απλά στο επόμενο ενυδρείο θα βρω ψαροσύνθεση χωρίς να χρειάζεται επεξεργασία το νερό, είναι μανούρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιρνεις μια φθηνη οσμωση με 60 ευρω να ξενιασεις?

 

Πιο πολλα δινεις στους ζεολιθους τον ανθρακα και τα φιλτρα,βαρελια παρα να τα δωσεις μια φορα και μετα να ανοιγεις απλα εναν διακοπτη και να γεμιζεις νερο.Αν παιρνεις και απο τα προφιλτρο κοβεις και το αντιχλωριο,καθαρο νερακι και μαλακο ευκολα.

 

+1

 

Με 60 ευρώ ίσως να παίρνεις κάτι απλό, αλλά με 90 ευρώ παίρνεις πλήρες σύστημα με auto shut off & flush kit και δύο πρόφιλτρα

 

Νομίζως πως η ΑΟ σε κάποια θέματα, είναι μονόδρομος

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζουν οι φθηνές Α/Ο. Πιο πολύ νερό πετάς παρά που κρατάς.

Θα συνεχίσω έτσι να δω αν αλλάξει κάτι τώρα που άλλαξα τον ζεόλιθο και απλά στο επόμενο ενυδρείο θα βρω ψαροσύνθεση χωρίς να χρειάζεται επεξεργασία το νερό, είναι μανούρα.

 

Βρε συ,εσυ θελεις το πολυ 10 λιτρα,τι νερο να πεταξεις,5 λιτρα...Οσο θα επλενες δυο πιατα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μόνο σε αυτό το ενυδρείο θα χρησιμοποιηθεί; Τελειώνει το 77άρι και σίγουρα δεν θα μείνω εκεί μόνο.

Αφού καταλαβαίνεις τι θέλω να πω ρε 'συ!

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειοωθηκε παραπανω με 80-90€ αγοραζεις μια αξιοπρεπεστατη α/ο, που σε καλυπτει για αρκετα λιτρα! Παλι θα κανεις αποσβεση με τον καιρο.

;)

Link to comment
Share on other sites

Ph: 7.5

Gh: 17

Kh δεν μέτρησα, νευρίασα  :angry03:.

Ο ζεόλιθος μάλλον είναι για κλάμματα. Τον άλλαξα όπως είχα πει και στον νέο είχαν φυτρώσει πάλι λουλούδια και οι μετρήσεις που βλέπετε μάλλον είναι κατόρθωμά του.

Τον έβγαλα να δω μήπως το σώσω λίγο μέχρι να κάνω την αλλαγή. @takis_gt εσύ δεν έχεις τέτοιο πρόβλημα; Ο ζεόλιθός σου είναι ειδικός για ενυδρεία ή απ' όπου βρήκες;

Link to comment
Share on other sites

Ph: 7.5

Gh: 17

Kh δεν μέτρησα, νευρίασα  :angry03:.

Ο ζεόλιθος μάλλον είναι για κλάμματα. Τον άλλαξα όπως είχα πει και στον νέο είχαν φυτρώσει πάλι λουλούδια και οι μετρήσεις που βλέπετε μάλλον είναι κατόρθωμά του.

Τον έβγαλα να δω μήπως το σώσω λίγο μέχρι να κάνω την αλλαγή. @takis_gt εσύ δεν έχεις τέτοιο πρόβλημα; Ο ζεόλιθός σου είναι ειδικός για ενυδρεία ή απ' όπου βρήκες;

 

Οχι δεν είναι ενυδρειακός και δεν έχω κανένα πρόβλημα,

τον αγοράζω απο χωματοτεχνική 

http://xomatexniki.gr/%CF%87%CF%89%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%BF%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84.php    (3η σειρά , 3η στήλη)

 

Link to comment
Share on other sites

Μη μπλεκεις με ζεολυθους και τετοια,βαλε μονο τυρφη και τελος.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω αλλαγή σήμερα με νερό βρύσης;

Έχει Ph 7.5, Gh 4 και Kh 13 (αυτό πάλι πως γίνεται, μεγαλύτερη η ανθρακική απ' την γενική);

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως μια ειναι λυση ...

Οσμωση... :)

http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30170

Aυτην εχω για τα γαριδαδικα....

 

Είσαι γουρλής, το πες και βρήκα από φίλο συνχομπίστα να με προμηθεύει 4 λίτρα που θέλω για την αλλαγή μου :).

Την επόμενη φορά, συμβούλεψέ με να κερδίσω κανένα τζόκερ :P.

Το νερό τώρα που μου έδωσε να το βάλω όπως είναι για αλλαγή χωρίς να συμπληρώσω τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Τα προτεινόμενα για μονομάχο. Ph περίπου 7 και gh έως 10. Ο συγκεκριμένος που μου το έδωσε, μου είπε αυτό να το ρίξω όλο και το επόμενο το αναμιγνύω. Να μην το κάνω έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά να το κάνω μείξη με βρύσης ή να το ρίξω όπως είναι;Σήμερα είναι να κάνω την αλλαγή...

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου θα το έκανα βάση μετρήσεων. Μετράς το νερό της όσμωσης και το νερό του ενυδρείου. Μετά υπολόγισε πόσο θα πέσει το Ph και οι σκληρότητες αν το βάλεις έτσι (χωρίς μίξη). Αν βάση των υπολογισμών σου πέφτει απότομα το ph τότε κάνε μίξη με νερό βρύσης φτιάχνοντας έτσι το νερό της όσμωσης στα επιθυμητά επίπεδα. Αν όχι τότε κάνε την αλλαγή σου χρησιμοποιώντας το έτσι όπως είναι.

Πάντως ότι και να αποφασίσεις όταν θα προσθέσεις το νερό κάνε το πολύ αργά έτσι ώστε το ψαράκι να προλάβει να προσαρμοστεί στις νέες συνθήκες (σαν να κάνουμε προσαρμογή)...

Link to comment
Share on other sites

Μα νομίζω ότι το νερό όσμωσης δεν μετριέται, ή κάνω λάθος;

Την αλλαγή την κάνω με σωληνάκι αεραντλίας και παίρνει κανένα 20λεπτο η διαδικασία...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως μετριέται αλλά ίσως και να είναι λίγο πλασματικές. Δεν είμαι σίγουρη.

Τότε ίσως να έκανες το εξής. Βγάλε ότι νερό είναι να βγάλεις και κάνε τις ρουτίνες σου κανονικά. Συμπλήρωσε με το νερό της όσμωσης όπως είναι αλλά πολύ πιο σταδιακά.

Σε περίπτωση που δεν υπάρξει άλλη απάντηση θα σου πω τι θα έκανα εγώ. Θα έβαζα ένα λίτρο καθαρό νερό όσμωσης και το φίλτρο να δουλέψει για κανα μισάωρο ώστε το νερό να κυκλοφορήσει και να ανακατευτεί. Τότε θα έκανα μετρήσεις στο νερό του ενυδρείου για να δω που κυμαίνεται το ph. Ανάλογα με το πόσο γρήγορα πέφτει το ph θα ρύθμιζα στην πορεία τι νερό θα έριχνα και πόσο ώστε να προλάβω ανεπιθύμητες καταστάσεις από σκαμπανεβάσματα του ph.

Καλύτερα η διαδικασία να σου πάρει και δυο ώρες (γι' αυτή τη φορά) και να μειώσεις όσο μπορείς τις ανεπιθύμητες παρενέργειες στο ψαράκι σου.....  

Μπορεί τα παιδιά που χρησιμοποιούν όσμωση και έχουν εμπειρία να μπορούν να σου δώσουν πιο σαφείς οδηγίες.  :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φτιαξε το νερο σου ρε συ στο βαρελακι με τις παραμετρους που θελεις. Οσμωση και βρυση.

Κανε αλλαγη, και σιγα σιγα με τις αλλαγες νερου θα ερθει σε αυτο που θέλεις.

Απλα εξατμιση εχε το υποψιν να κανεις απο Αο.

Link to comment
Share on other sites

Άρα για να καταλάβω κ εγώ, είναι λίγο επικίνδυνο να κάνω την αλλαγή μόνο από όσμωσης, έτσι;

Εξάτμιση δεν αναπληρώνω. Απλά αφαιρώ πιο λίγη ποσότητα στην αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Απλα αν κανεις μονο Αο θα αλλαξουν οι παραμετροι γρηγοροτερα.

Αν το κανεις σιγα σιγα δεν θα εχεις καποιο προβλημα.

Αν κανεις 50% αλλαγη νερου, μονο με οσμωσης οι τιμες θα πάνε στην μεση. Πχ αν μετρας στο ενυδρειο 10gh μετα θα παει στο 5.

Το ph θα πεσει σιγα σιγα...

Link to comment
Share on other sites

Απλα αν κανεις μονο Αο θα αλλαξουν οι παραμετροι γρηγοροτερα.

Αν το κανεις σιγα σιγα δεν θα εχεις καποιο προβλημα.

Αν κανεις 50% αλλαγη νερου, μονο με οσμωσης οι τιμες θα πάνε στην μεση. Πχ αν μετρας στο ενυδρειο 10gh μετα θα παει στο 5.

Το ph θα πεσει σιγα σιγα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά!!!

Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται στα περί ζεόλιθου.

Σημερινές μετρήσεις βαρελιού προετοιμασίας χωρίς τον ζεόλιθο. Όλα τα υπόλοιπα ίδια:

 

Ph: 6.5

Gh: 9

Kh: 2

Αμμωνία: 0.25

 

Ο ζεόλιθος ήταν κουκουρούκου.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θα τρελαθώ, γίνεται να μετρήσω gh βρύσης 33 ??? Έλεος πια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...